פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לאודי, 22/01/03 21:31)
אודי - אעשה זאת בקצרה, אציין רק ששוחחתי רבות עם
ראובן גרפיט (יום רביעי, 22/01/2003 שעה 22:05)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רבנים ואנשי מדע דתיים. יש אצלם קושי רב להתמודד עם הבעיות שאציין בהמשך, וכן גם לרמב''ם במורה נבוכים, הוא לא קוהירנטי עם מה שהוא כותב.

באופן כללי:

1) בגלגול נשמות, נשמה או חלק מנשמה קודמת עוברת אל האדם שנולד.

2) אנשים שחטאו בעבר, או נשמה של חוטא בעבר, חוזרת לעולם הזה על מנת להשלים את העונש (אין גרסה אחת אצל הדתיים בנידון). למשל - אוטיסטים - הם גלגול נשמות חוטאות.

3) ילד שנולד פגום - זהו עונש משמים, לעומת זאת ילד שנולד מוצלח - זוהי ברכה. לעתים ילדים נולדים עם קללה - ואז באמצעות טכס כזה או אחר, על ידי שינוי שם, בקשת מחילה , כפרות ושאר ירקות, מותנה בעדה ובזרם הדתי, מנסים לשנות את הגזרה.

לעומת זאת - על ידי הנדסה גינטית ניתן לקבוע , בהווה או בעתיד, את התכונות הרצויות, את אפיון הבריאות, הצורה החיצונית וכדומה. באמצעות טכניקה זו - הוסרה באבחת חרב -כל הבעיות והתאוריות הכרוכות בתפיסה הדתית של גלגלול נשמות. אבל - יש דברים הרבה יותר רציניים למשל: בשכפול - הלידה אינה נעשית בדרך הטבע , קרי, ללא הפריה, ללא מעורבות של זכר.אין צורך בפרו ורבו. זמן הלידה (לאלה מהדתיים המאמינים באסטרולוגיה) נקבעת בדיוק רב לפי הזמנה. מה דין קבוצת ילדים שנולדו בשכפול הזהים זה לזה ב100 האחוזים? נשמה של מי ירדה אליהם? הרי המדען הינו האלוהים שקבע את צורתם /תכונותיהם? מי הוא מי? . ילד שנולד לאדם משוכפל - מי האבא שלו? הרי מבחינה גנטית כולם זהים. אחד מהמשוכפלים פשע? איך ניתן לדעת מי עשה את הפשע, כי הרי כולם זהים. מה דין ילוד כזה אשר נולד עם תכונות רעות, למשל תכונות רוצח /גנב וכדומה? האם הוא אחראי למעשיו? האם הוא חוטא? האם יש לו בחירה חופשית?

אסיים כאן נושא מאד מורכב, שדנו בו בסדרת הרצאות בפקולטה לחקלאות לפני שנה, ממיטב המדענים ורבנים וכן בהרצאות ששמעתי במכון ויצמן. הנושא מורכב מכל הבחינות: חברתית, משפטית, מוסרית , דתית .
החברה כיום אינה ערוכה להתמודד עם ההשלכות של הנושא.
_new_ הוספת תגובהלראובן גרפיט - אתה נשמע לי...
אודי (יום חמישי, 23/01/2003 שעה 22:22)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

...בהחלט כאדם לא טיפש ובעל ידע רב בתחומים לא מעטים לכן אטרח ואנסה להסביר לך מס' עובדות. עם כל הכבוד שיש לי למדע ולמדענים הרי שביכולתם לעסוק אך ורק בחומר. אין להם מושג וחצי מושג ברוחניות,דבר שאינו ניתן לניתוח או לבדיקה במבחנה הוא מחוץ לתחום עבורם,המדע אינו מסוגל לברא שום דבר הוא יכול רק לקחת חומרים הנמצאים כבר בעולם ו''לשחק'' איתם. דבריך רק מחזקים את הטענה של חכמי התורה שלפי דברי נביאי ישראל יהיה צורך בהתערבותו של בורא עולם באחרית הימים כדי לשים קץ ל''בלגן'' שעושה האדם בעולמו. הקב'ה שברא את האדם נתן לו גם ספר הוראות כדי שידע מהי תכליתו בעולם וכיצד הוא יכול לממשה,לשם כך הוא חנן אותו בחוכמה,בינה ודעת והשאיר בידיו את זכות הבחירה ויעץ לו (בערך כך) ''..הנני שם בפניך את החיים ואת הטוב,את המוות ואת הרע - ובחרת בחיים (בטוב)''.לצערנו,בחלוף הדורות התרחק האדם מבוראו והחל לראות את עצמו כשליט היחיד בעולם. היצור הזה שבא מטיפה סרוחה וסופו במקום של רימה ותולעה הפך לגולם שקם על יוצרו, גם האיתותים הרבים ששולח לו הקב'ה בדמות כל המחלות,המגפות,התאונות והאסונות הרבים לא משכנעים אותו לחזור מסורו ולחדול מלנסות ולהתערב ולשנות סדרי בריאת העולם. לכן,בקרוב יראה,ידע וירגיש האדם מיהו השליט האמיתי בעולם.
_new_ הוספת תגובהאודי, מסכים עם הביקורת שלך לגבי המדע, אבל קבעת
ראובן גרפיט (יום חמישי, 30/01/2003 שעה 21:37)
בתשובה לאודי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ללא הוכחה אלא מתוך אמונה את המשפט שאלוהים נתן לנו ספר הוראות. ראה - ניתן להוכיח ללא קושי שספר התורה שלנו אינו הספר המקורי (יש גרסאות שונות וחלק מצאנו במגילות הגנוזות, בכתבי פלאויוס, גרסאות שונות מעט של ספרי תורה , עצם העובדה שהשפה העברית השתנתה (המילים, האותיות, ההגיות ועוד מאז בית ראשון ועד גיבוש התנ''ך במהלך בית שני).
דבר נוסף: ההגיון ושאר המידות הטובות שצינת אינן כלים לקבלת / הבנת האמת והבנת רצון האל.
המדע היו כלי , טכניקה לגילוי שפת האלוהים. כל חוק מתמטי, פיזיקלי, פיצוח הדי-אן-אי, סוד החיים , האסטרונומיה וכדומה מקרבים אותנו להבנת התכניתהאלוהית, להבנת השפה האלוהית. התנ''ך, המשנה וכדומה הינם סך הכל ''עשה ואל תעשה'' כפי שגישבו חכמי העם במהלך הדורות. אין בהם כל ערובה שאם כך תנהך תקבלשכר כזה או אחר. ההוכחה לכך הדילמה לאורך שנים ''רשעים וטוב להם'' והתשובה הלקוחה מדתות אחרות של האמונה בעולם הבא. קל לי להוכיח שגישת האמונה בעולם הבא אינה מקורה ביהדות.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי