פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
והפתרון הוא...
המערכת (יום חמישי, 13/03/2003 שעה 21:22) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל, ברכות ל'הצבי ישראל', הוא ערן בילינסקי, על פיצוח החידה.

אכן מדובר בעיפרון. בעבר המאד רחוק, החל מימי הקיסרות הרומית, אחת מדרכי השירטוט היתה חריתה בעופרת על פני משטחים. ב- 1564 התגלה באנגליה הגרפיט, המאפשר לצייר סימנים הרבה יותר כהים וברורים מאשר העופרת (וכיום אנו יודעים גם שהוא אינו רעיל, להבדיל מהעופרת). במשך שנים רבות היתה אנגליה המקור היחיד בעולם לגרפיט, שנחשב בתחילה בטעות לסוג של עופרת (בהמשך התגלה שהוא סוג של פחם).

ב- 1662 פותחה בגרמניה שיטה שאיפשרה מיצוק של אבקת גרפיט למקל שאיפשר כתיבה, אם כי לא באותה איכות של הגרפיט האנגלי. השיטה עשתה שימוש בתערובת של גרפיט, גופרית ואנטימון.

בשנת 1793 הוקמה קואליציה של מדינות נגד צרפת, כדי לבלום את יצוא המהפיכה הצרפתית. הקואליציה כללה את אוסטריה, פרוסיה, סרדיניה, אנגליה, הולנד וספרד. הוטל אמברגו של סחורה אנגלית על צרפת, ואספקת הגרפיט לייצור עפרונות פסקה. גם העפרונות הגרמניים לא סופקו לצרפת. מי שפתר את הבעיה בשנת 1795 בתוך ימים ספורים מהרגע שהוטל עליו למצוא פתרון היה הכימאי הצרפתי ניקולא-ז'אק קונטה (Nicholas Jacques Conté). הפתרון שלו היה לערבב חימר בגרפיט, וכך הוא יצר גם עפרונות בדרגות שונות של קשיות. הדירוג שלו לעפרונות רכים וקשים מקובל עד היום.

---------------------

אפילוג:
מכרה הגרפיט המוצק הידוע היחיד בעולם נמצא עדיין בבורודייל, אנגליה. מעולם לא נמצא גרפיט מוצק בכמות גדולה בשום מקום אחר בעולם.
עם יציאת האדם לחלל עשתה ארצות הברית מאמצים עצומים כדי לתכנן ולייצר עט שיאפשר כתיבה בתנאי חוסר משקל. הרוסים פתרו את הבעיה בכך שהשתמשו בעיפרון.

לקריאה נוספת ראה בקישורים.

קישורים:
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי