פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה ליורם המזרחי, 23/06/02 5:52)
הפשיסט יוצא ממחבואו
גדעון ספירו (יום ראשון, 23/06/2002 שעה 14:37)
בתשובה ליורם המזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל, תודה ליורם המזרחי על תגובתו. מדי פעם אני נותן הרצאות בקורסים לתקשורת, ולעתים אני מסביר לתלמידים, בין השאר, מה זו כתיבה פשיסטית.
כתיבה פשיסטית, אני אומר להם, כוללת בין השאר נסיון להשתיק את היריב באמצעות הכפשות ואיומים. ''יש לנו מידע סודי עליך'', ''יש בעברך פינות נסתרות'', ואם לא תשתוק, ''נא לפנות אליי, לקבלת מידע'' וכיוצא באלה דברים כפי שיורם המזרחי עושה לגביי. שיטות אלו מוכרות ליורם היטב מימי כהונתו כנציג משטר הדיכוי הישראלי בדרום לבנון, אם לגיוס משת''פים, או לסחיטת הודאות.
אני שומר על תגובתו מכל משמר ואחלק אותה יחד עם רשימתי, כחומר לימוד בקורס לתקשורת.

הסגנון הזה של יורם המזרחי הוא אופייני לאנשי צבא מתוסכלים, שניתקעו באיזה תפקיד טוטליטרי, כמו מושל צבאי בשטח כבוש, שהטיל פחד ואימה על תושבים, אבל כבוד של ממש לא הביא עימו. כאשר אני מדבר על פשעי מלחמת לבנון ובעיקר על דרום לבנון שם כיהן יורם כנציג הקולוניאליזם הישראלי, אני מסתמך הן על דיווחי ארגוני זכויות אדם ישראלים, והן על דוחות ''אמנסטי אינטרנשיונל'', ארגון שלא במקרה יורם כה מזלזל בו. גם הקולונל פאפאדופולוס, שעמד בראש החונטה הצבאית ביוון (ראו הסרט Z), לא אהב ארגוני זכויות אדם. אבל מה לעשות, והקהילה הבינלאומית רואה באמנסטי בשורה אנושית גדולה, עד כדי כך, שמצאו לנכון להעניק לארגון את פרס נובל לשלום.

אם שמתם לב, לא באתי בטענות אל יורם על כך שהוא מעוניין לעזור לידידו משכבר הימים ערפאת, שעל פי טענותיו של יורם הוא גם ידידי, (רק ערפאת המסכן לא שמע על כך, ובאמת הכיצד יורם לא גילה את אוזנו של ערפאת, בפגישותיו עימו?) אלא רק על כך שהוא רואה ברצח מנהיגים שיטה לפתרון בעיות.

מה לעשות, וכל הרפש שמטיל בי יורם לא משנה את עובדת היסוד, שדפוסי חשיבה שלו בדבר רצח וחיסול, אופייניים למשטרים פשיסטים ולבעלי תפקידים שרצח היה אחד משיטות עבודתם.

שיטות הסחיטה של ''פינות נסתרות'' לא עובדות עליי, גם לא כשהן באות מקנדה הרחוקה. אז הנה אתגר ליורם: יש לך ''מידע סודי'' או ''פנות נסתרות'' באשר אליי? אני נותן לך ייפוי כוח מלא לפרסמם. בשמחה רבה. לפני מספר שנים פניתי לשב''כ להעביר אליי את התיק האישי שלי, כדי לדעת מה כתוב עליי שם (זאת, משום שהיתה תקופה שנימניתי עם רשימה סודית של השב''כ, שאנשיה היו חייבים לעבור בדיקות מיוחדות עם יציאתם מנמל התעופה לחו''ל). האגודה לזכויות האזרח פנתה בנושא זה לבג''צ, לקבל את המידע, השב''כ סרב, ובג''צ לא כפה עליו. אולי יש ליורם, כמי שהיה איש סוד במערכת הדיכוי הישראלית, את המידע ואשמח אם יוכל להאיר את כל פינותיי הנסתרות.

אני מוכן להתחיל במצוות גילוי פינותיי הנסתרות. לדאבוני ולמרבה הבושה, מצוי בידי מכתב המלצה של אל''מ אריאל שרון מינואר 1960, ושם כתוב לאמור בין השאר:
''הנדון: גדעון ספירו. גדעון ספירו שרת במשך שנתיים וחצי תחת פיקודי, בחטיבת הצנחנים. במשך שרותו לקח חלק פעיל בפעולות קרב רבות ואף צנח בסיני במבצע קדש. בטוחני שישביע את רצונכם כפי שהשביע את רצוננו בכל אשר עשה. בתודה, אריאל שרון, אלוף משנה''.

אני מאד לא גאה על שניסחפתי כנער בוגר של החינוך הקיבוצי והתנדבתי לצנחנים במסגרת גיוס החובה לצה''ל.

לעומת זאת יש פינות נסתרות, בוודאי לציבור הגולשים בפורום זה, שאני מאד גאה בהן.
אני מאד גאה בתפקידי כעורך עיתון הסטודנטים ''פוסט מורטם'' באוניברסיטת חיפה בראשית שנות ה- 70 (של המאה ה- 20), וכמי שנימנה עם הפעילים המרכזיים של קבוצת סטודנטית שמאלית, יהודית ערבית, שהצליחה לזכות בניצחון סוחף בבחירות לאגודת הסטודנטים, ניצחון שהחריד מריבצה את ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר ואת עורכי העיתונות היומית (מאמרי מערכת ב''מעריב'' ''ידיעות אחרונות'' וסדרת כתבות ב''הארץ'').

אני מאד גאה במכתבי הביקורת הנוקבים ששלחתי ופרסמתי נגד ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ''ל בימי מלחמת לבנון הארורה, 1982-1985, שבגינן הועמדתי לדין ופוטרתי משרות המדינה (משרד החינוך). עד היום אני עובד המדינה היחיד שהועמד לדין על סעיף שמעולם לא עשו בו שימוש כפי שעשו עימי: איסור ביקורת פומבית על מדיניות הממשלה. פרשה זו חקוקה לגאוות עולם בפסקי בית המשפט העליון (''ערעור שרות המדינה מס' 5/86 גדעון ספירו נגד נציב שירות המדינה - לפני הנשיא מאיר שמגר'').

אני מאד גאה של שנימניתי עם מייסדי תנועת ''יש גבול'' בימי מלחמת לבנון, ומאוחר יותר עם מייסדי ''הוועד הישראלי למען מרדכי ואנונו ולמען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי ביולוגי וכימי''.

אני מאד גאה על תפקידי כדובר ''הועד הישראלי לסולידריות עם אוניברסיטת ביר זית'' בראשית שנות ה-‏80של המאה הקודמת.

אני מאד גאה על הדרך בה מילאתי את תפקידי ככתב העיתון היומי ''על המשמר'' בארה''ב ובאו''ם בשנים 1967/1968.

אני מאד גאה על כל הפעמים שנעצרתי בידי המשטרה בהפגנות ''בלתי חוקיות'' שהשתתפתי בהן בשטחים הכבושים ובתחומי הקו הירוק נגד הכיבוש הישראלי.

אני מאד גאה על השתתפתי בוועידות בינלאומיות, בהן סייעתי לאנשים מרחבי העולם לראות את הכיבוש הישראלי וצבירת הנשק הגרעיני מנקודת מבט ביקורתית.

אני מאד גאה בטור שפירסמתי במשך מספר שנים ב''ידיעות אחרונות'' בשנות ה- 70 של המאה ה- 20 תחת הכותרת ''מיומנו של גבר משוחרר''.

אני מאד גאה על שגליון ההרשעה הפלילי שלי מכיל הרשעה של ''זילות בית המשפט והעלבת עובד ציבור'' בגין מכתבי מחאה ששלחתי לשופטי בית הדין הצבאי בראמאללה ושופטי בית המשפט המחוזי בחיפה על פסקי דין גזעניים שהיו בבחינת משפח ולא משפט ונתנו גיבוי להפרת זכויות האדם. זו הרשעה שיש עימה כבוד.

אני מאד גאה על כך, שלאחר סיום שירות המילואים שלי במלחמת ששת הימים, הודעתי לצבא כי לא אשרת בשטחים הכבושים, ואכן, עד לשיחרורי ממערך המילואים של צה''ל, במחצית השנייה של שנות ה- 80 של המאה ה- 20,
לא עשיתי מילואים בשטחים שקיבלו את השם יש''ע.

ואחרון חביב, ולא אחרון בחשיבותו, אני מאד גאה בילדיי ובבת זוגי, שאם הייתי מונה את כל שבחיהם, האתר היה נחסם.

זו רק רשימה חלקית של עובדות שבחלקן הגדול אני מניח היו נסתרות מעיני גולשי הפורום. אבל, כפי שציינתי, אם יש ליורם עוד, אהלן וסהלן, יבוא ויפרסם אין לי בעייה להיות כספר הפתוח. רק שלא יאיים.

מי שהגיע עד לכאן, לא יבין מהיכן הגיע יורם למסקנה שאין לי אומץ להגן על רעיונותיי. זהו אחד המצרכים שאין לי בהם מחסור. אני ממשיך בכך על אף העמדות לדין והרשעות שבאו לעולם בדיוק בגין כך, הגנה על רעיונותיי.

מוזר בעיניי שדווקא יורם, שלאחר ימי הוד שריפותו בלבנון עשה מאמצים כה הרואיים להיקלט בעיתונות, מזלזל במלה הכתובה, ורואה בה ''נביחות'' וכיוצא באלה הגדרות. בניגוד אליי, שתמיד פוטרתי על רקע דעותיי שהיו לזרא בעיני עורכיי, יורם הצליח יותר ממני משום שהוא פוטר מאמצעי התקשורת הרבים בהם ניסה להטות את אוהלו, על רקע מקצועי. ואני אומר את הדברים בצער, כי אני חושב שכל העורכות והעורכים בעיתונות הכתובה והאלקטרונית שתחתם עבד, פשוט לא היו ברמה האינטלקטואלית הדרושה, להעריך כהלכה את איכותו הגבוהה של המזרחי. וחבל.

בדבר אחד אני נאלץ להסכים עם יורם. שאני פחדן. לא סתם פחדן, אלא פחדן גדול, עצום, אדיר. אשריי המפחד תמיד. ובישראל זו, יש ברוך השם סיבות רבות לפחד. החל מהמגה פיגוע הצפוי לנו מדי יום, וכלה באוטובוס ובית הקפה התורנים שעומדים להתפוצץ ואינך יודע מי ייפגע. בעניין זה, אני מלא קנאה ביורם המזרחי, שעשה בזמן את הצעד הנכון, הגר מארץ הגזירה ודאג, כאדם אחראי, לביטחונו וביטחון משפחתו. כה לחי, הלוואי עליי.

לסיום אני רוצה להודות ליורם על משלוח הברכות מקנדה הרחוקה, ואין טוב מלסיים רשימה זו בחזרה על המחמאות: הבה הסכיתו שוב לברכותיו של המקובל המזרחי, לפי סדר הופעתן (כולל ברכות המופיעות יותר מפעם אחת)
''מסית, מדיח, סגפן, משמיץ, מקלל, עיוור, סומא, רווי שנאה עצמית, שנאת עמו, שנאת מולדתו, קוויזלינג השונא את זהותו, אומלל, מיוסר, השמצות טבולות ברוטב תת קומוניסטי ופסוידו מצפני, מסכן, מתנשא, צדיק מתחסד ומזדקן, אנטישמי, נובח ומילל כצבוע, מתקיים על נבלות ופגרים, פחדן, מוג לב, שפן אדום, פושע הסתה, טרור מילולי, זקוק לעיון פסיכיאטרי, תועבה ירושלמית, משמיץ, שקרן, מדיח, כשלון, פינות נסתרות הניתנות להארה, משמיץ, מתחסד''. הללוייה. כל טוב הארץ הזה ברשימה אחת. וכל זאת משום שאני מתנגד לרצח בני אדם. זו תרבות וזה שכרה.
רשימה זו תופיע בספר שיצא בקרוב לאור.
_new_ הוספת תגובהמעתה ועד עולם צבוע לא יחליף יללותיו
יורם המזרחי (יום ראשון, 23/06/2002 שעה 19:05)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

גדעון ספירו הוא קוזק נגזל במלוא מובן המילה. כצבוע הוא חוזר פעם אחר פעם לשקריו ואיומיו.יש רק לקוות שבבואו ללמד אחרים ''עתונאות'' הוא מגלה באזניהם אמת ורק אמת.
שנותי בעתונות הישראלית ארוכות רבות ומכובדות מאלה של המשמיצן הקבוע. אינני צריך את אישור הצבוע מדוע הועסקתי או פוטרתי (אם בכלל) אם מוג הלב הזה רוצה מלחמה הוא יקבלה. אך לא מעל עמודי הפורום, הממשיך להגן עליו ולתת לו במה חפשית להשתוללות. אנא! יכתוב ספר, יפיץ עוד מעט רעל ארס ושקר. ילקק וירקד ריקודי מה יפית מול מתי מעט מעריציו.
לא כך הבנתי את מטרת הפורום ויעדו.אך אם זה המצב והגיבור ספירו מורשה להמשיך ולעסוק בהתקפות אישיות, היום נגדי ומחר נגד אחרים -יבושם לו ולעורכים
את שלי אמרתי. הטרור,במקרה הזה הצליח.
_new_ הוספת תגובהיורם משתפר, הורא, הורא הורא, יש תקווה.
גדעון ספירו (יום ראשון, 23/06/2002 שעה 23:52)
בתשובה ליורם המזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבבא יורם משתפר והולך. הפעם קיבלתי את הברכות הבאות: ''קוזק נגזל, צבוע (פעמיים), משמיצן, מוג לב, משתולל, מפיץ רעל ארס ושקר''. זו ירידה דרסטית לעומת הפעם הקודמת שהיתה הרבה יותר עסיסית. עינינו רואות בהפחתה משמעותית בכמות הברכות, וכל זה בהפרש של יום אחד. אם הדבר ימשך בקצב כזה, הרי בעוד יום יומיים יורם הולך לשיר לי סרנדות אהבה. אסור להתייאש.
כמו כן יכול יורם לשאוב עידוד מתמיכה ארטילרית כבדה בדמותם של שכני האוסטרי גרפיט, ענק אינטלקטואלי שהציע לי להתאסלם. וסוריא, שמזכירה שוב ושוב שהיא ילידת הארץ, (כישור שכמעט בלתי אפשרי להתמודד איתו), שבשעתו גילתה רגישות שקשה למצוא כמותה בישראל, כאשר הביעה דאגה מתשלום קצבאות הביטוח הלאומי לילדים ערבים.

מאד נהניתי מקביעתו של גרפיט, איש אשכולות, שאני יותר קיצוני מערפאת. וזה באמת לא קשה, כי ערפאת ממוקם במרחב הפוליטי הימני (כמו המזרחי), תומך במשטר קפיטליסטי כמו לימור ליבנת, מקים משטר מושחת כמו בן אליעזר, מרכז סביבו בני משפחה ומקורבים כמו שרון, תומך בעונש מוות כמו בוש (והמזרחי), בקיצור: מדובר באיש ימין, שאני, כסוציאל דמוקרט שמאלי, חבר אמנסטי אינטרנשיונל והאגודה לזכויות האזרח, לא מתקשה להיות יותר קיצוני ממנו. כמו כן אהבתי את דברי גרפיט שאני חי ''על חשבונו'', וזה באמת מצב בלתי נסבל, ואם הוא ישלח לי חשבון מה היו הוצאותיו בגיני, אחזיר לו, או לממשלת אוסטריה, מיד את החוב. ושוב חן חן לשכני האוסטרי גרפיט על אבחנותיו הדקות והמדוייקת.
אני נפרד בברכת חוג התרבות הגרמנית הדמוקרטית.
_new_ הוספת תגובהדבקה דבקה לספירו
סוריא סהארה (יום שני, 24/06/2002 שעה 1:13)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני התכוונתי במתן ביטוח לאומי במגזר הערבי בשמחה ולציון שהם לא מקופחים. כפי שכולם טוענים. אתה כרגיל הופך דברים לאחרים כרצונך.וכראות נפשך,סוריא
_new_ הוספת תגובהספירו ליכלכת
סוריא סהארה (יום ראשון, 23/06/2002 שעה 20:39)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה בין דימיון למדמה שניהם הוזים,אך השוני מבין השניים הוא אתה, ההוזה בהקיץ.מי שמכנה את חבריו לעט פשיסטים שולפים הוא הפשיסט הראשון .כן פשיסט מילולי והדבר איו שונה מפשיסט יום יומי.שאתה גם ביניהם. סוריא
_new_ הוספת תגובהספירו אתה אדם אמיץ מאד, משכיל, אבל לא מאוזן
ראובן גרפיט (יום שלישי, 25/06/2002 שעה 18:59)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית, אתה אדם מאד אמיץ. בודדים מוכנים להלחם על דעתם ולשלם את המחיר, כפי שאת העושה. אבל, כנראה שאומץ זה נובע מהפרעה הורמנלית המונעת ממך לראות את המצב נכוחה.
מה שמונע מרבים מלהזדהות עם גישתך שבהרבה בחינות יש בהן אמת, רצון כן לשלום ולשויון בין בני אדם ובין אומות, הינו חוסר יכולתך לפרוס את הדברים באופן שקול, לנתח בעיה מורכבת מאד כמו הסכסוך שביננו ובין הפלשתינאים.
נפשט בעיה זו:
1) הפלשתינאים מבחינתם צודקים 200%.
האם לדעתך, עובדה זו מתירה להם לרצוח ולפגע בנו זה מעל 100 שנה?
2) כנראה שלדעתך כן,(עובדה שמעולם לא גינית פעולות רצח שלהם, לא לפני ששת הימים ולא אחרי) האם אתה מצפה שאנו נחבק ידים ונעודד אותם או שמותר לנו להגן על עצמנו ולרדוף ולהשמיד את אלה היוצאים לפגע בנו?
אני מבין שאתה שולל את זכות ההגנה שלנו (אין זאת אומרת שכל פעולות מדינת ישראל מוצדקות)
3)אנא הסבר - מה אתה עושה בקרבנו, בקרב עדת רוצחים, פושעים, שוחרי מלחמה ומוות?
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי