פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לאהובה, 27/06/02 23:55)
הבורות וההתניות בנוסח הכלב של פבלוב
גדעון ספירו (יום שישי, 28/06/2002 שעה 3:36)
בתשובה לאהובה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובתה של אהובה תואמת את התופעה המוכרת כ''התניית פבלוב''. הפסיכולוג הרוסי איבן פבלוב, מהזוכים הראשונים של פרס נובל, עשה בראשית המאה ה- 20 ניסוי מפורסם עם כלבים, לפיו הם קיבלו אוכל עם צלצול הפעמון. לאחר מכן, התברר, כי כל אימת שצילצל הפעמון פעלו בלוטות הריר של הכלבים.
אצל אהובה פועלת התנייה על בסיס דומה. די שהיא קוראת את שמי ומיד נכנסות לפעולה הבלוטות הפטריוטיות ועל שפתותיה עולות המלים ''ערבים'' או ''מוסלמים'', בלי כל קשר לענין ולנושא. תופעה זו אינה ייחודית לה, גם ראובן גרפיט ועוד פטריוטים מסוגו לוקים בה.
אני טוען כי קבר יוסף אינו אתר קדוש ליהדות, ואהובה קופצת כנשוכת נחש ומדביקה לי את ''הכיבוש המוסלמי שהוא בסדר'', וקובעת (על סמך מה?) כי אני ''נותן לו הכשר''. רגע רגע, מה בסדר? איפה בסדר? היכן ההכשר? מי דיבר בכלל על הכיבוש המוסלמי? מה ענין שמיטה לתשמישי המיטה? עצתי לאהובה להשתחרר מההתנייה הזו.
הדבר היחיד שאהובה צריכה לעשות, זה להתמודד עם הטיעון שלי כי הקבר הנ''ל, בו קבור שייח' ערבי, נוכס בידי המתנחלים הקנאים במסגרת עבודת אלילים והפכו אותו לקברו של קדוש יהודי, יוסף יעני.

גם האיש המסתתר מאחורי הכינוי ישראל פזיז, נוהג בפזיזות כאשר הוא מנסה לעגן את ההשתלטות המתנחלית על הקבר בפסוק אותו הוא מייחס לחז''ל שהאדם הוא עץ השדה. מיד יתברר שזה לא כל כך שייך לענין.
אז ככה. הפסוק הזה אינו חז''לי, אלא תנכי, ובהקשר בו הוא נאמר, ודברי חזלינו בעקבותיו, מהווים כתב אשמה חמור על המתנחלים וצבא הכיבוש הישראלי.
הפסוק הזה מופיע בפרשת כי תצא למלחמה, ושם נאמר כי גם בשעת המלחמה אסור לעקור עצים. שופו: ''כי תצור אל עיר ימים רבים להלחם עליה לתפשה, לא תשחית את עצה לנדוח עליו גרזן כי ממנו תאכל ואותו לא תכרות כי האדם עץ השדה לבוא מפניך במצור''. (דברים כ' 19). ועל כך אומרים חכמינו: ''אותה שעה נטלו הקב'ה לאדם הראשון והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו: ראה מעשיי כמה נאים ומשובחים הם: וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך'' (קהלת רבה ז', כ''ח).
חז''ל הרחיבו את האיסור המקראי להשחית עץ מאכל, לשיטה אקולוגית שלמה של ''בל תשחית'', האוסרת השחתת כל מה שיש בו שימוש ותועלת לאדם, כפי שסיכם את הדברים הרמב''ם: ''ולא האילנות בלבד, אלא כל המשבר כלים, וקורע בגדים, והורס בנין, וסותם מעין, ומאבד מאכלות דרך השחתה, עובר בלא תשחית, ואינו לוקה אלא מכת מרדות מדבריהם'' (הלכות מלכים ו, י).

המתנחלים וצבא הכיבוש הישראלי עוברים על הלאווים המצווים מהתנ''ך ומדברי חז''ל. הם עוקרים עצי פרי, הם סותמים בארות (לתושבי המערות בהר חברון), הם הורסים בתים. בקיצור הם משברים ומשחיתים הכל ועל כן הם חוטאים ופושעים לא רק על פי כללי המשפט הבינלאומי, אלא גם על פי חוקי התורה. רציתי לומר שהם נבלים ברשות התורה, אבל לא, הם נבלים בניגוד לתורה.
_new_ הוספת תגובהספירו , מסכים עם כל מילה. הפעם - מילה שווה בסלע!
ראובן גרפיט (יום שישי, 28/06/2002 שעה 21:29)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איני גאה שאני פטריוט. אני עושה זאת בדעה צלולה, משלם על מחיר בריאותי וגם כלכלי. כאזרח אוסטרי וכמומחה לשעבר בתחום תקשורת מחשבים היו לי הצעות עבודה בחו''ל, וויתרתי על כך. כאשר אני מוותר על יש''ע , אני עושה זאת מהנימוקים שהעלה פרופסור ליבוביץ ולא מהנימוקים שאתה מעלה. אני קורנטי עם עצמי, חי ללא קונפליקט. זו הארץ שלי, אך יש כאן שותפים שגם זכותם לחיות כאן והמחיר האנושי מחייב פשרה. גישתך הפוכה, זו לא ארצנו, אין לנו זכות ולכן אנו פושעים, בהתאם לטיעון הערבי. אבל - קבל את מלוא טענתם ולכן אתה גם פושע מלחמה כי אתה אחראי ל''נקבה'' (אני מניח שאתה יודע שלנו היו יותר הרוגים ופצועים ב48 מאשר לפלשתינאים). סך הכל אני מצפה ממך, מאדם ברמה אינטלקטואלית שלך - להיות מאוזן והגיוני.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי