פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בושה!
יובל רבינוביץ (יום שני, 08/07/2002 שעה 9:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ניתן להצדיק את האפליה המדהימה הזו. אין שום סיבה שבעולם שיישוב יורשה לדחות אנשים על סמך דתם, אמונתם או מוצאם. ההחלטה הזו היא גזענית.

מעבר לכך שהיא פשוט מטופשת. היא באה לענות על התחושות הקסנופוביות של חלק מהאנשים (ואולי אפילו חלק גדול מהאנשים. אין זה משנה). בטווח הארוך אסור לנו לפעול למען סגרגציה, אלא לשאוף לבטלה.

במקום לעשות את מירב המאמצים שערביי ישראל ייהנו מכל מה שיש לחברה הישראלית להציע, כולל שירות בצה''ל וחיים בחברה מודרנית, אנו מונעים את הגישה שלהם. כך משאירים אותם בכוח בחברה הערבית הסגורה והפרימיטיבית, עם מיעוט התשתיות, החינוך הפטריארכלי והעתיד המוגבל.

השיטה היעילה ביותר להילחם במה שהאנשים מכנים 'הסכנה הדמוגרפית' היא פשוט להשוות את החברה היהודית לחברה הערבית. כל סגרגציה מלאכותית תעמיק את הקיטוב ואת השנאה, ותחריף את תחושת הערבים שאין זו מדינתם.

שלא לדבר על כך שהחוק מיותר אפילו אם המטרה היא למנוע מערבים להתגורר ביישובים יהודיים, מטרה שאינה לגיטימית. הוא מעיד על כך שכותבי החוק אינם מכירים את החברה הערבית. גם החברה הפלשתינאית וגם החברה הבדואית בארץ נשענות על מבנים חמולתיים. פירוש הדבר הוא שרוב הערבים מעדיפים לגור קרוב למשפחת המוצא שלהם. הקלות שבה יהודים ישראלים עוברים לגור במקום מרוחק בארץ עם התבגרותם אינה מובנת מאליה בחברה כזו, ועלינו דווקא לעודד מגמה של התרחקות מהמבנה החמולתי המסורתי לכיוון המודרנה.

יכול מישהו לטעון שהמגמה היא להפריד מבלי להפלות, 'נפרד אך שווה'. מצטער. זה לא הולך. ולא שלא ניסו. בארה''ב בשנות החמישים היו מושבים נפרדים באוטובוסים ללבנים ולכושים, והמשאבים הוקצו בנפרד. לא משנה כמה שתנסה, החברה העשירה יותר תצליח לקחת את המשאבים הטובים יותר. בית המשפט האמריקאי קבע שההפרדה מנוגדת לחוק, והיא בוטלה. אינני מתלהב באופן אוטומטי מכל מה שהוא אמריקאי, אך במקרה הזה צדק בית המשפט לחלוטין.

מכל ההחלטות של ממשלות ישראל, ראוי שהחלטה זו תיזכר לדיראון, שיתנערו ממנה מהר ככל האפשר, ושאם אפשר ישים בית המשפט או בית המחוקקים קץ מהיר להחלטה האומללה הזו.
_new_ הוספת תגובהיובל, קיבלת תמיכה לא תפויה דווקא מבני בגין
בועז א. (יום שני, 08/07/2002 שעה 22:14)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רצ''ב לינק.
מעניין מדוע הוא בחר דווקא להגיב על נושא זה ולשבור שתיקה של 3 שנים.

קישורים:
ראיון עם בני בגין: http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1987394,00.h...
_new_ הוספת תגובהתמיכה צפויה גם צפויה
רפי גטניו (יום שני, 08/07/2002 שעה 22:58)
בתשובה לבועז א.
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולא פלא שהוא הזדעק, למי שזוכר מה הוא אמר לגבי רעיונות הטרנספר של גנדי.

הימין האידיאולוגי בארץ , הפסיד את אחד מאלה שהיו מסוגלים להנהיגו אילו לא פרש מהחיים הציבוריים.

החיים הציבוריים בארץ בכלל היו יוצאים נשכרים אילו הוא ושכמותו היו שותפים לעשיה הפוליטית. ואת זה אני אומר כאיש שמאל, שחולק על דרכו ומשנתו בעניין ארץ ישראל.

כמה טוב לדעת, שקיימים עדיין יריבים פוליטיים שיש איתם בסיס משותף , וערכי יסוד משותפים, מעבר למחלוקות הפוליטיות של כאן ועכשיו.
_new_ הוספת תגובהאופיה של הציונות
אורי מילשטיין (יום שלישי, 09/07/2002 שעה 6:30)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד בן גוריון ועמו רוב המנהיגים המנהיגים המיסדים היו בעד מתן קרקע ליהודים בלבד בנסיבות דומות של המקרה הנוכחי. האסטרטגיה שלהם היתה לנהוג בדרך הזאת ולהסוות אותה. מובאות מדבריהם אינן מיצגות אותם כי היה אצלם ער בין דברים לבין מעשים.

מדינת ישראל נבנתה בדרך שיובל ואחרים מכנים ''בושה''. זה הטיעון המרכזי של ההיסטוריונים הפוסט ציונים כמו אילן פפה. רוב הציבור ברח מן הנושא בעזרת היסטוריה מיתולוגית של מדינת ישראל ובעיקר של מלחמותיה. אך הנושא רדף אחרינו ואי אפשר להתחמק ממנו. הבעיה איננה מתן זכות מגורים לערבי בקציר אלא אופיה של הציונות.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי