פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
זוהי המהות של ''שלטון החוק''
שמעון מנדס (יום שני, 04/10/2004 שעה 8:43) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאז ומתמיד התנגדתי למושג הנקרא ''שלטון החוק'', כי מפי
הפרופ' בנימין אקצין (דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה
העברית בירושלים, לפני ארבעים שנה) שמעתי: כל שלטון
ממושך, סופו להסתאב. לכן חיוני להחליף שלטון אחת לכמה שנים. אז כאשר מדובר בפוליטיקה, זה דבר מובן. אבל את החוק אי אפשר להחליף. לכן תמיד העדפתי את המונח ''החוק
כערך עליון'', כי ערכים עם שומר לעצמו.

פעם, כאשר המדינאים שלנו היו אנשי מוסר, המשפטנים לא
העזו לצאת חוצץ נגדם. היום המשפטנים הם הם אנשי השלטון.
_new_ הוספת תגובהזוהי המהות של ''שלטון החוק''
עידן סובול (יום שני, 04/10/2004 שעה 14:27)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי שמצליח ''להשתחל'' לשיירת השפיטה, בדרך זו או אחרת, (קרי: להתמנות לשופט) זוכה במינוי בלתי הפיך עד גיל היציאה לגימלאות (אצל שופטים, היציאה היא, בדרך כלל, לא לפני מלאת להם 70 שנה, וקרוב לוודאי שלא ירחק היום וההִתקעות הסדירה בתפקיד תהיה עד גיל 75).

זו הסיבה שהכלבים יכולים לנבוח עד צאת נשמתם, והשיירה האינסופית - לעבור ולעבור,להתמנות ולהתמנות ואי-שם קרוב לסוף הדרך לצאת בנחת לגימלאות.

אכן, במקרים רבים התארכה תוחלת החיים ואיתה התארכה לא פעם גם צלילות הדעת וחיוניות המחשבה, ולאורך הדרך היו גם כמה שופטים שטוב ויפה היה אילו התארכה כהונתם אפילו עד הגיעם לגבורות, אך, לצערנו, אלה הם מקרים נדירים שאפשר למנותם על אצבעות יד אחת, בעוד היד השנייה מגרדת את הפדחת בתימהון לנוכח אחרים:

ברוב המקרים, למען בריאותה של מערכת השפיטה, טוב היה אם המינוי היה מוגבל באורכו לתקופת כהונתו המירבית של נשיא המדינה, הנחשב לאזרח מִספר אחד; במקרים לא מעטים - קל לראות שהיה נוסף כבוד משמעותי לאותה מערכת נכבדה אילו שופטים אחדים לא היו מתמנים כלל לתפקידיהם מלכתחילה:

שופטים, עורכי-דין ומשפטנים רבים יודעים במי מדובר, אך, מסיבות השמורות בדרך כלל עִמם, אינם עושים דבר לשינוי המצב המביש והמחליא; אילו נחה עלינו רוחו של האלוף בני פלד ז''ל, היינו אומרים כי אפילו משוב השופטים שעורכת מידי פעם לשכת עורכי הדין אינו אלא כיסוי תחת המגלה טפח ומכסה טפחיים - ואת הסיבות לכך יכול לקום ולראות כל בר-דעת אפילו בעין בלתי-מזויינת, אם יטרח להציץ ברשימה הלא ארוכה במיוחד של נציגי הלשכה בוועדה למינוי שופטים, בעיקר בעשרים וחמש השנים האחרונות; לא הביישן למד ולא העצל מלמד.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי