פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בריחת מדענים
יהודית מליק-שירן (יום ראשון, 14/08/2005 שעה 21:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מתפלאה על כותב המאמר, זה הרי ידוע שמשרד החינוך איפשר בריחת מדענים תוצרת כחול לבן למדינות העולם המערבי וגם מדינות העולם השלישי. רק בארץ במקום לקלוט את טובי המוחות איפשרו להם להעקר ממשפחותיהם ולחפש את פרנסתם בארצות נכר.
רמת הבינוניות כל-כך בולטת בשטח אז במקום להשאיר ולהתפתח בתחומים שטרם נגעו בהם, סללה שרת החינוך את נתיבי המחקר מחוץ למדינה. זה מה שנאמר:''אל תחכים ממני-אל תחכים אותי''. במקום שיאמר:''מכל מלמדי השכלתי''. השכילה שרת החינוך לתת למדענים שלנו חינוך ולבעוט אותם החוצה....מה לעשות חכמה והקניית דעת רוכשים כל הזמן לא נשארים לשמור על הקיים. שמירה על הבינוניות לא מצמיחה תבונה אלא הידרדרות.
_new_ הוספת תגובהאיך היא הספיקה לעשות את זה אם היא מתפקדת
פרקש (יום שני, 15/08/2005 שעה 0:32)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

(או לא מתפקדת) בשלוש שנים האחרונותבלבד וגם אינה אחראית על האוניברסיטאות, על המחקר העיוני או היישומי ואפילו לא על שוק העבודה?

''מדענים בורחים'' בד''כ כי אין מספיק מקומות עבודה כאן. רק מיעוטם התכוונו מראש להמשיך בחו''ל בפרוייקט מסויים. מי שיכול לנווט את הביקושים כאן בארץ הם שר האוצר, שר המסחר והתעשיה, שר המדע (שכחתי אם יש כזה עדיין בימינו). שר החוץ והבטחון יכולים לסייע - הסכמי שת''פ במחקר וייצור עם מדינות זרות, פרוייקטים בתע''ש למיניהם. ואם שכחתי שר אז אני מתנצל בפניו. אלה נותנים את עיקר התעסוקות. שר התשתיות נותן משהו, אם הוא קם בבוקר בצד ימין (או מי שירצה לומר צד שמאל, אז שיהיה שמאל). אבל שר כזה גם יודע שפרוייקטים שלו הם בד''כ בלונים נפוחים שמאבדים מהר אויר ככל שהזמן מתקדם. לכן תיאורטית הוא שר קובע בעניינו, אבל בפועל, בגלל אופן תפקוד הממשלות, משקלו קטן יותר משמו.

אז תני בבקשה ללימור לבנת להשתלט על שיטחי אחריותה - בתי ספר יסודיים, וחטיבות ביניים ועליונות, מורים, תקציבים, פיתוח, תוכניות לימוד ואל תפילי עליה אחריות נוספת שהיא לא תמצא את עצמה במערבולותיה.
_new_ הוספת תגובהאיך היא הספיקה לעשות את זה אם היא מתפקדת
יהודית מליק-שירן (יום שני, 15/08/2005 שעה 8:26)
בתשובה לפרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לימור לבנת או כפי שהיא מכונה בין אנשי החינוך וראשי איגודי המורים כ''לבנת חבלה'' לא תורמת בבתי ספר יסודיים,חטיבות ביניים ,בתי ספר על יסודיים ואוניברסיטאות. מזמן ידוע לנו שמכוח הפוליטיקה המושחת הגברת הזו יושבת על כסא שאמור להשפיע ולשפר את רמות הלמידה של ילדים ובני נוער ברחבי הארץ. יש יותר נזקים מאשר תרומה למערכת החינוכית. ודוגמאות להנהלות קלוקלת יש למכביר:אמנה כאן שלוש: האחת, בתי ספר קטנים בישובים מרוחקים זה מזה נסגרים. לא כי אין ילדים או צוות מורים, כי זה עניין של אפקטיביות. מה איכפת לשרה היושבת במגדל השן אם מדובר ביישוב מתפתח. שתיים,פוטרו מכל האוניברסיטאות בארץ המרצים הזוטרים, אלה שתרומתם לאקדמיה כל כך חשובה. למה? כי מדובר בהון שצריך ללכת לאיש כמו דוברת שיכתוב דו''ח ערטילאי שלא משקף את השטח ויכריח את המורים והילדים להיות עד 16.00 בבית הספר ומי שלא יקיים את הדו''ח הזה בית ספרו מוחרם.שלישית במקום לתת תרומה מעודדת לאטלטים שלנו שמייצגים את המדינה ובאים ממשפחות מעוטות יכולת היא אומרת שאין תקציב. יש כשל מערכתי בהבנת התשתית הבית ספרית מיסודי ועד לבית הספר העל-יסודי. תובנה של תרומה לחינוך ממורה לשעבר למלאכה אני לא מצפה שתהיה לה. העיקר רואים בחדשות שהגברת מתמוטטת, מתעלפת וזקוקה לאישפוז. עוד לא ריתי שרה כמוה בתפקיד כזה שמפטרת מורים, לא עומדת לימינם. גבירתי השרה , אם את לא מאמינה במורייך בשביל מה את יושבת על הכסא הזה???.
התשובה לכך, ''בחרתי בכסא ולא במורים. אני יושבת על הכסא הזה בגלל הרולטה הפוליטית...והמבין יבין''
_new_ הוספת תגובהבריחת מדענים
חזי (יום שני, 15/08/2005 שעה 8:22)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את כןתבת:
''
אני מתפלאה על כותב המאמר, זה הרי ידוע שמשרד החינוך איפשר בריחת מדענים תוצרת כחול לבן למדינות העולם המערבי וגם מדינות העולם השלישי. רק בארץ במקום לקלוט את טובי המוחות איפשרו להם להעקר ממשפחותיהם ולחפש את פרנסתם בארצות נכר.''

ראשית, אין בריחת מוחות, יש יצוא מוחות.
מאז ומתמיד, נהרו בעלי מוחות, למקומות אשר שילמו להם יותר,
או נתנו להם תנאי עבודה טובים יותר.

האם את רוצה ליצור ''עבודות יזומות''ה (משרד החינוך ?) כדי לקלוט מדענים בארץ ?
_new_ הוספת תגובהבריחת מדענים
יהודית מליק-שירן (יום שני, 15/08/2005 שעה 8:37)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מרימה את הכפפה שלך, תלמידי המצטיינים עזבו את הארץ כי בתחום שהתמחו בו היה חוקר אחד במכון וייצמן או באוניבסיטאות וכל הבקשות להוסיף עוד משרה אחת לפיתוח מדעי עלו על שרטון. ליוויתי את תלמידי בשדה התעופה,אחד טס לסין,השני טס למונטריאול ,השלישי טס לניוזינלנד והרביעי טס לשיקגו. כל אחד מהם עוסק בתחומים מעניינים שיכולים לפרוץ דרך בעשייה המדעית שלנו בארץ. אם היו משקיעים בהם כאן, אז היתה צמיחה. היתה הפרייה, היה כיוון המאדיר את מערכת החינוך בארץ. מה שיש לנו זה יצוא של מוחות גאוניים בתחומם, כי השרה שלי עסוקה בעניינים פוליטיים,כשצריך להצביע,היא יוצאת למפגש מאוד חשוב בשירותי הנשים בכנסת. למתבונן מבחוץ המעמד נראה כמצעד האיוולת. אני באה מהשטח והדברים בדוקים.
_new_ הוספת תגובההאם את רומזת לנו
פרקש (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 0:19)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שחינכת את תלמידיך לברוח לחו''ל?

הרי מה שאת אומרת שאת כנציגת לימור לבנת בפורום חינכת (בכל זאת) תלמידים. רק הם פרחו לחו''ל. אני במקומך לא הייתי מלווה אותם לשדה התעופה, אלא הייתי מלווה את לימור לשדה התעופה כדי שתפעיל את המשטרה שלה ותעצור אותם על נסיון למכירת מידע (שהיא העבירה להם במערכת החינוך) למתחרים עסקיים של ישראל (היא תעשה באותו זמן גםאת תפקיד השב''כ). ואם מי מהם יישבר ויודה, אז לימור תבנה לומ מפעל היי טק מדרום לבאר שבע (היא תמלא זמנית את תפקידם של שר התשתיות, השיכון והבינוי וקצת אוצר), ותפנה לשם את מיטב המוחות והעובדים (תיקח קצת מסמכויות משרד המסחר והתעשיה, המדען הראשי). אני מאמין שלימור מסוגלת לזה ומוכשרתלמלא את תפקידה.

מה את אומרת?
_new_ הוספת תגובההאם את רומזת לנו
יהודית מליק-שירן (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 11:11)
בתשובה לפרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם אתה יכול לעצור פוליטיקה מושחתת? האם אתה מסוגל להניף את לפיד האמת מבלי ללקות בהתקף לב?? מזמן אנחנו יודעים שנבחרי ציבור שלא אני בחרתי אותם לבימה המצייצת והמשודרת לקהל הרחב דרך האקרנים, חושפת בפנינו את אלה המחטטים באפם,את אלה המגרדים בפדחתם, את אלה התופסים תנומה כי אין להם מה לומר, את אלה שבמקום להקשיב בחדר המליאה זונחים את כסאם האהוב ומבלים בקפיטריה או בחדרי השירותים הקדושים. השאלה היא היכן מושקעת האנרגיה של לימור לבנת, הרי היא רוצה להיות ראש ממשלה? אין לה פנאי לעסוק במריבות קטנוניות של אירגוני המורים. היא רוצה לפטר והם נלחמים על כל מורה. נו מה אתה אומר, היכן מושקעת האנרגיה האמתית??
_new_ הוספת תגובהכל מי שמחוץ לפוליטיקה חושב שהוא יכול
פרקש (יום רביעי, 17/08/2005 שעה 0:05)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואני מאמין שניתן לעשות הרבה יותר, אם מגדילים את החשיפה והשקיפות של הממשל הציבורי ונותנים סמכויות שיפוטיות-ביצועיות למבקר המדינה.

התקשורת החושפנים עשתה הרבה, אבל היא לא שיטתית בביקורתה.

לכן, אני לא רואה את לימור לבנת כנושא מרכזי כל כך לוויכוח, בטח לא באשכול היי טקי כזה.
_new_ הוספת תגובהשאלה אחת
מהנדס אזרחי (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 6:30)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למה לא ההיית המורה שלי?
ההיתי צריך שמישהו יעזור לי עם המזודות בנמל.
_new_ הוספת תגובהשאלה אחת
יהודית מליק-שירן (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 11:15)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חן,חן לציניות.מה שווה להכנס לפורום אם אין לך מה להגיד? עדיף לשתוק במקרים כאלה. ''סייג לחכמה שתיקה''
_new_ הוספת תגובהאת כונתך לשתיקת
מהנדס אזרחי (יום חמישי, 18/08/2005 שעה 6:03)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכבשים?

אני חושב שזה די מוזר למורה ללוות
את תלמידה לנמל תעופה!

מעניין...
_new_ הוספת תגובהאנא פַּרֵט
יובל רבינוביץ (יום חמישי, 18/08/2005 שעה 10:15)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא הבנתי מה הבעיה בליווי תלמיד לנמל התעופה.
_new_ הוספת תגובהאני חייב להביע תמיכה מלאה בעמדתך.
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 8:43)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מכיר כאן עשרות ישראלים שהצליחו מעבר לכל המשוער שלו היו נשארים בארץ היו אולי מצליחים בקושי לקבל מישרה עם קביעות באחת האוניברסיטאות ( אני מדגיש - אולי. וזה מתוך הכרתי את המצב בארץ בתחומים האלה). במקום זה הם הביאו ומביאים רבות לפיתוח הכלכלה והמדע בארה''ב. רובם תורם בנדיבות לכל מיני מוסדות בארץ, אבל שנור איננו תחליף לפיתוח אמיתי.
_new_ הוספת תגובהאני חייב להביע תמיכה מלאה בעמדתך.
יהודית מליק-שירן (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 11:01)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ישראל, אני מודה לך על דבריך. אני באה מהאקדמיה, משטח מחקרי שהוא חלוץ בתחום החינוכי ושמו לו רגליים במשרד החינוך. העדיפו לקדם את הבינוניות ולא את המצויינות. כי אסור שאנשים חכמים יהיו מעל חכמתה של שרת החינוך שלנו. במקום להעביר תקציבים לאוניברסיטאות ולקדם מרצים זוטרים שיש להם תרומה ערכית למערכת החנוכית בארץ הקפיאו תקציבים ופיטרו אנשים בעלי שיעור קומה. האוניברסיטה האחת והיחידה בארץ שמחזיקה מרצים זוטרים ונלחמת על השארותם, היא אוניברסיטת באר שבע שנשיאה דואג למימון חוץ מתורמים ידועי שם בארצות הברית. אם הכסף היה מגיע למשרד החינוך אוי ואבוי מה שהיה קורה. היחס לתרבות, למורשת הוא יחס משפיל לא מוערך. מגיעים אנשי שם לבתי הספר וההוראה הניתנת ממשרד החינוך לא לשלם להם עבור הרצאתם. אך אם מגיע איש המזוהה עם מפלגה זו או אחרת יש לשלם לו כדמי הרצאה של מרצה מן השורה הראשונה. אתה מבין מה קורה כאן,פוליטיקה ושחיתות יש לקדם שליחות חינוכית-ערכית -מוסרית יש לעצור. זו המדיניות לקיים תרבות של שנור, בינונית,רדודה ומאכזבת.
_new_ הוספת תגובהגניבת קניין רוחני באקדמייה הישראלית בעווית קלפטומנית בלתי נישלטת
מיכאל שרון (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 12:50)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נובעת עוד בעייה. מכך שבינוניים בעמדות מפתח באקדמייה הם נוהגים לגנוב רעיונות מאסיסטנטים וחוקרים מבריקים, ולסרבל את קידומם, בשביל להאפיל על מקור החומר, עליו שם הגנבצ'יק את שמו. זה היה הניסיון שלי באקדמייה, ואני מיצר על אובדן שנים. התופעה פחות שכיחה בארצות מערב אחרות. ויש יותר הוגנות.

חמס רחב היקף של קניין רוחני ופגיעה קשה בחוקר מדעי ומפתח
גניבת קניין רוחני בישראל - עווית בלתי נישלטת?
_new_ הוספת תגובה''נשיאה דואג למימון חוץ מתורמים ידועי שם בארצות הברית.''
ישראל בר-ניר (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 18:38)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחד מהם, חבר טוב שלי (שפעם היה סטודנט שלי באוניברסיטת ת''א), תרם לא מזמן מיליון דולר. אני לצערי לא בליגה הזאת.
_new_ הוספת תגובהמה לעשות? אתה בליגה יותר טובה
דוד סיון (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 19:38)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהבריחת מדענים
חזי (יום שלישי, 16/08/2005 שעה 17:57)
בתשובה ליהודית מליק-שירן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנחנו לא מספיק עשירים למימון מסיבי של מחקר טהור.

אם למחקר, שאת מתכוונת אליו, יש סיכוי טוב מבחינה כלכלית,
לא תהייה כל בעיה לממן לאותו ולעוד עשרות מדענים.
הרבה הרבה כסף מחפש היום להשקיע במחקר מדעי שיניב תוצאות שימושיות.
למדענים שלנו יש שם ויכולות טובות יותר...

כיום אפשר להשתמש בתוצאות של מחקר טהור, מרחבי העולם, ללא תשלום, תוך חיפוש באינטרנט.

לדעתי, יש לצמצם עוד יותר את התמיכה הממשלתית במחקר טהור.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי