פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
כוזרים
אליצור סגל (שבת, 10/08/2002 שעה 21:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
אלי, עסקתי די הרבה בנושא שלך מזיות ראיה הלכתית דוקא - והיא שאלת המשכן שהקימו הכוזרים. בכל אופן אני מצרף מאמר שכתבתי בנושא - שפורסם לאחר עיבוד בגליון נקודה הקודם. וכאן מצורף המאמר לפני עיבודו בידי עורך נקודה.
אליצור

קישורים:
הקובץ שהיה מצורף: http://www21.brinkster.com/cliktofaz/msgfiles/RABA-n...
_new_ הוספת תגובהאלי אליצור: יישר כח! נהנתי
מוטקה צביאלי (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 5:42)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

או שלא קראתי בעיון או שלא הזכרת את ממלכת בני אפרים ששלטה בחבל ארץ בבוכרה למשך כמה מאות שנים . לגרסת שמחה יעקובוביץ' (שהיה שם) היתה שם ממלכה שהחזיקה זמן רב. על הכהינא של לוב שמעתי, וכמו אז כן עכשיו נהניתי לקרוא.בענינן שלמה המלך חז''ל מסתייעים בפסוק להוכיח שאכן היה צאצא למלכת שבא אחרי הפגישה עם שלמה, שכן הוא נתן לה ''את כל אשר בקשה'' או דבר דבר דומה לזה.
מה שלא ברור לי למה בבתי ספר לא מלמדים את דברי ימי ישראל לרוחב וכבר עמדתי על זה באחד המאמרים הקצרים כאן.חבל מאד שלנער המתגייס לצבא היום אין לא חלקיק המידע וההשכלה המתחייבת כציוד רוחני לשרותו הצבאי. מכאן שימצא חייל המשרת בסביבות ירושלי שישאל את השאלה שעשתה כותרות: ''אני לא מבין מה עושה חייל כל כך רחוק מהבית.''
ושוב, יישר כחך. אגב, אתה מתמחה בדברי ימי ישראל?
_new_ הוספת תגובהלמוטקה, בני אפרים
אליצור סגל (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 9:08)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
לא ידעתי כלל על ממלכה כזו בבוכרה. אם אתה יודע על מידע בענין ברשת או מחוצה לה שלח. אינני מתמחה בדברי ימי ישראל זו רק זוית ראיה נוספת מבחינתי. אבל אם אתה מתענין אני מצרף פה מאמר על היהודים בחצי האי ערב - המאמר גולמי לפני שנערך בידי עורכת עט עפרה.
אליצור

קישורים:
הקובץ שהיה מצורף: http://www21.brinkster.com/cliktofaz/msgfiles/hzi1.h...
_new_ הוספת תגובהאלי: שוב תודה.
מוטקה צביאלי (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 15:49)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחפש את מקורות בני אפרים לפי יעקובוביץ'. ראיתי את זה בסרט וידאו שלו בו הוא מגולל את תולדות הממלכה באריכות. לדבריו,ישנם יהודים בוכרים היודעים על קשר זה אבל בתשובה לשאלה הם אומרים שהם שייכים לגלות ה''קלאסית'' של יהודה ובנימין. אגב, מה הדוא''ל שלך?
_new_ הוספת תגובההכוזרים ספגו את היהדות
אבנר בן בסט (יום שני, 12/08/2002 שעה 11:27)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וחיו עד המאה ב- 12 - 14. לא כל הכוזרים ספגו את היהדות, כי אם חלק מן האצולה והמעמד הגבוה שלהם דווקא. שאריתם דווקא נטו לאיסלאם, בעיקר החל מהמאה ה- 15 ואילך. היום יש המקשרים את הבוכרים, הקאווקזים והקראים כצאצאי הכוזרים.

יהדות מזרח אירופה בעיקרה קשורה משפחתית וגנטית ליהדות א''י. רובם דווקא מחוברים ישירות לגולי ספרד. אבל גם בטרם גלות זאת התבססו קהילות יהודיות במרחב היווני-רומי של השנים המתחילות בבית שני (300 - 200 לפנה''ס). אנחנו מזהים קהילות בתורכיה, בולגריה, החוף היגוסלבי דהיום, תוניס ועוד כבר באותה תקופה קדומה. אחוזון היהודים ביכר גדל עם חורבן הבית והגלות, אם כי רבים מן היהודים נשארו בארץ ישראל (ריכוזים גבוהים במיוחד היו בגליל, בגולן, בשפלה ובדרום יהודה.

הקשר הישיר בין יהדות מזרח אירופה (רוסיה, פולין, רומניה, הונגריה, אוקראינה, ליטא, לטביה בעיקר) מוכח כיום גם בבדיקות גנטיות ובדיקות דם.

יחד עם זאת יש לזכור שיהדות היא לא רק עם ולאום, כי אם גם דת ואמונה. וע''פ עקרונות של אמונה, כל גוי יכול לחבור והצטרף אליה ולהיחשב כיהודי. לכן השימוש הנלוז שנעשה ע''י אנטישמים בעולם, כולל הפלסטינים, הוא לא רלוונטי בעיקרו. כי יהדות, ככל האמונות בעולם, שייכות למאמינים בהן, ללא הבדל גזע ומין. וכל המתעמלן כנגד עיקרון זה, הוא הגזען.
_new_ הוספת תגובהאבנר: גם בדיקות גנטיות של כהנים. חוץ מזה
מוטקה צביאלי (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 2:56)
בתשובה לאבנר בן בסט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ישנם פסוקים בתנ''ך המדברים על:''גלות ישראל אשר בצרפת ובספרד''. (עובדיה:סוף הפרק). וכפי הידוע הנביא עובדיה היה באמצע הבית הראשון. מעניין לאיזה צרפת (אולי האישה הצרפתית במעשה של אליהו) הוא מתכוון. לא ברור לאיזה ספרד הוא מתכוון.
_new_ הוספת תגובהלאליצור סגל -חזק ואמץ על המאמר!
רפי אשכנזי (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 19:23)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לאליצור סגל , קראתי, נהניתי ואשמור בזכרוני את עקרי הדברים המאלפים והמעניינים.
כבן עופרה, שהיא אחד ממעוזי השכל והחוכמה ביש''ע,
אין לך מה להתבייש ליד שכניך, עלה והצלח במחקריך.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי