פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה ליובב, 05/02/07 9:09)
ארבעת השלבים של גשמיות המשמעות
רון בן-יעקב (יום שני, 05/02/2007 שעה 10:07)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כשהאדם נתקל בתופעות שונות בחייו הוא מעכל אותן בתור מידע. למידע הגולמי האדם נותן משמעות וכך מוסיף אותו למכלול הידע שלו, ושל הסובבים אותו. אותה משמעות, שהאדם נותן לתופעות ולנתונים השונים, עוברת תהליך של עיבוי על ידי קישור למשמעויות אחרות, חיבור להיסטוריה של תהליכי ייצור הידע ונתינת המשמעות. עם הזמן המשמעות, שהיתה חלק מהאינטראקציה בין האדם לבין התופעות בחייו, מקבלת חיים משל עצמה ונהפת למציאות אובייקטיבית ''גשמית'' והקשר בינה לבין האדם-נותן-המשמעות נעלם או מובלע.

כך שיש לנו הסברים והצדקות ל''משמעויות'' השונות שמרכיבות את חיי האדם והחברה. הסברים נבנים בארבע ''שכבות,'' החל מההסבר הבסיסי נטול המורכבות והעידון, ''ככה זה, כך עושים וכך נוהגים.'' ההסברים עוברים שיכלול ומתווספים להם תאוריות ופרשנויות שונות שמצד אחד מחזקים את הקיום האובייקטיבי של המשמעות (קרי, חפץ גשמי שלא תלוי לכאורה בפעילות המפרשנת של האדם), ומצד שני משתלטים על דרך החשיבה שעכשיו פועלת בתוך המרחב שבנו ההסברים והצידוקים שניתנו עם הזמן ל''משמעויות'' (שאיבדו, כזכור, קשר לבסיס הראשוני שהיה כשהאדם בנה משמעות מיידית לתופעות בהן הוא נתקל).

השלב הרביעי הוא בניה של ''קוסמוס סימבולי'' של הסברים, שמהווה למעשה ''תאוריה טהורה'' שלא ניזקקת לממצאים אמפיריים, או לקשר ההיסטורי לדרך בה היא התהוותה.

כמו ש CSNY שרו בסוויטה לג'ודי עם העיניים הכחולות:
אל תניחי לעבר להזכיר לנו מה שאנחנו עכשיו
אני לא חולם
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי