פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מסכן אלוהים. כל שטות שמישהו המציא, מדביקים לו
גדעון ספירו (יום שני, 02/09/2002 שעה 0:19) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אליצור סגל זכאי מבחינתי לכל הברכות לרגל פרסום חיבורו על ברית המילה, כי הוא מעגן את אשר אני טוען זה שנים, כי ברית המילה היא מנהג ברברי של התעללות בקטין חסר ישע, מבוסס על אגדות נוסח כיפה אדומה.
אם סיפורי כיפה אדומה אותם מקריאים לילדים לא גורמים נזק, הרי סיפורי ''אלוהים ציווה לאברהם'' או הורה ב''מעמד הר סיני'' לבצע ברית מילה, גורמים נזק וכאב מיותרים לתינוקות שלא חטאו ולא פשעו.

מאחר ואליצור סגל ודומיו, בכל הקשור לאגדות ''אלוהים
ציווה'', הם בבחינת תינוקות שנישבו בקסם האגדה עד שאינם מסוגלים להבחין בין דמיון למציאות, הרי שאין טעם רב להתווכח איתם. מי שמאמין במעשיות ההבל שאלוהים ציווה על ברית המילה, או שמעמד הר סיני הוא ''עובדה היסטורית'', ממילא אינו בר שיח לבני תבונה. אותם אנשים שהמציאו את סיפורי האגדה דאז, על אלוהים המדבר אל משה או אברהם או העם, היו בסופו של דבר בורים ועמי ארצות. הם האמינו כי השמש מסתובבת סביב כדור הארץ, ואלוהים מוריד את הגשם, וכל מיני שטויות כאלה. במסגרת זו יש לראות גם את המעשייה שהמציאו על ברית המילה.

העובדה כי מעשייה פרימיטיבית מצליחה להחזיק מעמד זמן כה רב, היא ללא ספק סיבה טובה למחקרים על המימדים הרציונליים והבלתי רציונליים בהתנהגות בני אדם. אין ספק שאליצור סגל וחבריו פורחים בפעולותיהם הברבריות של פציעת תינוקות בני שמונה ימים, על רקע מיתוסים לאומניים דתיים בלתי רציונליים.
היום, כאשר המדע כבר הפריך את כל האגדות בדבר ''הבריאות סביב ברית המילה'', אנו יודעים בוודאות, שהחיתוך שאליצור וחבריו הסכינאים מבצעים באבר מינו של התינוק, לא זו בלבד שהוא מיותר, אלא הוא גורע מההנאה המינית של הגבר כמו גם האשה בקיום יחסי מין. גברים מבוגרים שהתפתו לבצע את המילה בישראל, העידו כי חיי המין שלהם נפגעו קשות, בהשוואה למה שהיה בטרם החיתוך.

האכזריות שבברית המילה באה לידי ביטוי בדבריו של אליצור, כאשר הוא כותב כי ''אין לצער את התינוק יותר מההכרח''. שימו לב לניסוח המתחכם. פרושו המעשי הוא: כי הברית גורמת צער לתינוק, ואני מוסיף צער מיותר.
מאחר וכל סיפור ברית המילה כמצווה ''מאת האלוהים'' הוא עורבא פרח שלא היה ולא נברא, ומבוסס על דמיונם הפראי של אלה שחיברו את הקטע הזה בתנ''ך, אין פלא שכל מעשה הברית ספוג מנהגי שבטיות פרימיטיבית, כמו מציצת דם התינוק על ידי המוהל, או הכרת שחייב בו מי שלא מקיים מצוות ברית מילה (כלומר הקב''ה, אותה ישות שהומצאה על ידי האדם, יעמיד את החוטא בבית דין של מעלה ויוציא אותו מחזקת עם ישראל, אוי כמה נורא), או ''כריתת ברית עם אברהם אבינו''. מסכן האלוהים ועוד יותר אברהם אבינו, שאינם יכולים להתגונן כיום לנוכח כל התיק הזה שהפילו עליהם היהודים לדורותיהם.

אני מוכן לתת לאליצור בכל זאת איזה ספק קל שבקלים, כלומר, אולי ברבדים המוסתרים של נשמתו מחלחלת לה תמיהה על כל השטות הזאת של ברית מילה, ואז הוא אץ רץ לדכא אותה בסיפורי סבתא נוספים שנשמעים לכאורה מדעיים, כאילו ברית המילה נותנת הגנה של 80 אחוזים מהידבקות באיידס. מהיכן לקח הסכינאי אליצור
את הנתון הפנסטסטי הזה?
לאור האמור, אין לי כל עניין בכל שאר דבריו של אליצור, באשר למנהגי הברית, באיזו שעה, איך מעבירים את התינוק לסנדק ואיזו ברכה אומרים מתיי.
מה שחשוב בעיניי, זה להתחיל במערכה לעקירת ברית המילה מתינוקות, כפי שמתנהלת עתה מערכה בינלאומית לעקירת ברית המילה של ילדות אצל המוסלמים.

לסיום, צריך להזהיר מהנסיון המסוכן של אורי מילשטיין להצדיק את ברית המלה בנימוק החילוני שהיא מהווה התעללות ''חיובית'' שתחסן את התינוק לקראת ההתעללויות הצפויות לו בחיים. הנה לנו תשתית התיאורטית, אם אפשר לקרוא לעמדה חסרת שחר זו תיאוריה, לאלימות נגד ילדים. מה שהברית הזו מעוללת. אלוהים (המסכן) ישמור.
_new_ הוספת תגובהגדעון חביבי
אליצור סגל (יום שני, 02/09/2002 שעה 10:54)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
גדעון חביבי אני אסתפק בסיפור -
מעשה ברב אחד שהוזמן לקהילה אחרת. רב הקהילה המארחת הזמין את הרב האורח לשאת דרשה. במהלך הדרשה קפץ אחד האנשים והחל לחרף ולגדף את הרב האורח. המתין האורח בשקט עד שסיים הלה את גידופיו והמשיך בדרשתו. כלאחר תום התפילה הלכו הרב האורח והרב המארח לבית המארח. שאל המארח: מדוע לא מדדת לחצוף הזה כמידתו? לא השיב האורח כלום. לאחר רגע קפץ כלב ולכלך את הרב המארח. הרב המארח ניקה את בגדיו והשיך ללכת בשלוה. שאל האורח : ומדוע מר לא מדד לכלב כמידתו? אמר לו המארח : וכי הכלב הזה בר דעת הוא? אמר לו האורח: וכי המפריע היה בר דעת?
שנה טובה לכל בעלי הדעת ולכל מי שרוצה שתהיה לו דעת אפילו אם כרגע אין לו.
אליצור
_new_ הוספת תגובהברית מילה ומשל הרבנים והכלב המחרבן מפי אליצור
גדעון ספירו (יום שני, 02/09/2002 שעה 15:35)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שיערתי כי חותך אברי המין אליצור סגל לא יתמודד עם טיעוניי. שהרי הוא מסתובב במנטרה מעגלית: מדוע אתה פוצע תינוקות? כי אלוהים ציווה. למי ציווה אלוהים? לאברהם. מהיכן אתה יודע שאלוהים ציווה? כתוב בתנ''ך. את מעגל השוטים הזה אי אפשר לפרוץ כל עוד האיש מאמין במנטרה, ולכן הוא ממשיך לפצוע תינוקות בני יומם שלא חטאו זולת החטא הנורא שנולדו לאם יהודיה. (וגם על כך לא נשאלו).

האם יש תעוד מדעי כלשהו שלפיו נוכל לקבוע כי אלוהים דיבר אל מישהו אי פעם? בוודאי שאין. וכי איך יהיה כאשר האלוהים עצמו הוא יציר כפיים אנושי?
זו לא רק בעייה של היהדות, היא משותפת לכל הדתות. האם יש איזה שהוא תעוד שישו הוא בן האלוהים ונולד לבתולה? בוודאי שלא. מי שמאמין באגדה, מאמין, וזהו. האם יש תעוד מדעי כלשהו לסיפור שמוחמד עלה השמימה מהאבן בירושלים עליה ניבנה לאחר מכן מסגד אל אקצה? בוודאי שלא. מי שמאמין באגדה מאמין.

אפשר לעשות תרגיל נחמד ולשאול את סגל אם הוא מאמין שישו הוא בן האלוהים שנולד לבתולה. אתה לא מאמין, סגל? הכיצד? הרי זה כתוב בברית החדשה שהוא ספר קדוש, ולדעת היהודים המשיחיים זה גם כתוב בתנ''ך. האם מאמין סגל שמוחמד עלה השמימה מירושלים? לא? הכיצד? הרי זה כתוב בקוראן, ספר קדוש. ואם נשאל את הנוצרים והמוסלמים, הם בוודאי יבטלו כלאחר יד כל מיני סיפורי אלוהים שהיהודים מתהדרים בהם. בקיצור, כל נציגי הקב''ה עלי אדמות מכל הדתות, עובדים אלה על אלה וכולם עובדים עלינו בסיפורי מעשיות שלא היו ולא ניבראו.

משל הרבנים והכלב המחרבן אותו מביא אליצור סגל כמענה לטיעוניי נגד ברית המילה, הוא יריה עצמית ברגלו. קודם כל זהו סיפור ממוחזר וישן שהכלב תמיד מככב בו, ושאר השחקנים מתחלפים. פעם זה רבנים, פעם זה כמרים, פעם אחרת שני פוליטיקאים, וכך הלאה. הכלב המחרבן, כאמור, תמיד נשאר, והוא דווקא מתאים לתפקיד אותו ממלא הפעם אליצור סגל, שכמו הכלב במשלו, כך גם סגל, איננו בר דעת, ואולי אף גרוע מכך, מאמין באמונות טפלות ועבודת אלילים.
הייתי מאחל לו שנה טובה, אבל טוב לא יכול לצאת ממי שעומד גם בשנה הקרובה לפצוע תינוקות תמימים ולתת בהם מום לכל החיים.
_new_ הוספת תגובהגדעון - אולי יענין אותך לקרוא את צמד המאמרים
רון בן-יעקב (יום שני, 02/09/2002 שעה 16:01)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שכתבתי ושבהם ניסיתי להשוות בין תפיסת גן עדן בפרשנות יהודית לבין הידע המדעי.

קישורים:
זה גן-עדן זה? (חלק א'): http://www.haayal.co.il/story.php3?id=1089
זה גן-עדן זה? (חלק ב'): http://www.haayal.co.il/story.php3?id=1133
_new_ הוספת תגובהלרון בן יעקב
גדעון ספירו (יום שלישי, 03/09/2002 שעה 2:11)
בתשובה לרון בן-יעקב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תודה על ההפנייה. קראתי את שני מאמריך. מעניין מאד.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי