פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מחיר המים - כלי לתכנון המשק החקלאי
רפי גטניו (יום שני, 01/07/2002 שעה 18:19) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ועדת החקירה של הכנסת [קישור למטה לדו''ח] ''זיכתה'' את החקלאים מאשמת הדרדרות משק המים למצבו הנוכחי. היא תולה את עיקר האשמה בהזנחה של כל ממשלות ישראל מטיפול בבעיה.
מנתח את המצב בצורה נכונה מי שהיה נציב המים עד שנת 2000 מאיר בן מאיר, בסעיף 7.4 לדו''ח.

בראשית היה תכנון, והחקלאות הייתה גמישה כך שניתן היה בשנות בצורת לקצץ מכסות מים (הקטנת או אי גדול גידולי בעל בהשקיות עזר). בצורה כזאת ניתן היה לווסת את צריכת המים של החקלאות, ומאחר והחקלאים היו צרכנים גמישים (מקבלים את מלוא המכסה רק אם יש מספיק) לא הייתה שום סיבה שישלמו את אותו מחיר כמו הצרכנים הקשיחים (משקי בית ותעשייה).

אומר בן מאיר ''...מסוף שנות ה- 80 נשתרשה בפועל ספק גישה, ספק אידיאולוגיה, הגורסת כי תכנון ומשטר דמוקרטי מערבי ומשק מודרני אינם עולים בקנה אחד..''
הסרת התכנון ובמקביל הפיכת חלק מהחקלאות לצרכן קשיח כתוצאה מהשקעות מסיביות בחממות, גרמו לכך שנוצר גירעון כתוצאה מגידול בצריכה, ואי הגדלת מקורות מים בהתאם.
כיום רק 50% מהמים המשמשים בחקלאות מקורם במים שפירים. כל השאר בא ממקורות אחרים (מליחים ומושבים).

הפתרון אינו הורדת הסבסוד, אלא חזרה לתכנון, ובחינת רווחיות הגידולים עתירי המים, תוך השארת גרעין חקלאי מספיק חזק שיוכל להיות גמיש בצריכת המים כפי שהיה בעבר.

קישורים:
דו''ח ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא משק המים: http://knesset.gov.il/main/heb/hebframe.htm
_new_ הוספת תגובהגטניו, שאלה לי אליך? האם אנו זקוקים לחקלאות מהיבט
ראובן גרפיט (יום שני, 01/07/2002 שעה 22:40)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הביטחון באספקת מזון ממקור מקומי? פעם, בשנות ה 50-60 זה היה שיקול בטחוני ואסטרטגי, האם לדעתך הוא עדין רלוונטי? אם לא הרי מטרתה העקרית של החקלאות כיום הינה יצוא (הבאת דולרים, המתקזזת על ידי תשלום דולרים לעובדים הזרים) וכן שימור קרקעות. מה דעתך?
_new_ הוספת תגובההסיבות לקיומה של החקלאות כיום
רפי גטניו (יום שלישי, 02/07/2002 שעה 13:10)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא רואה משמעות איסטרטגית ביצור מזון מקומי. בעידן הכפר הגלובלי ושל עודפי יצור הנסחרים בשווקים הבינלאומיים אין לכך כל משמעות. ניתן לאחסן מלאי חרום של מזון (ונדמה לי שזה נעשה לגי חיטה) למצבי חרום של ניתוק זמני של דרכי התעבורה. לעומת זאת לחקלאות תפקידים חשובים אחרים :

1) שימור קרקעות ומניעת חזרת המדבר לחלקים גדולים של הארץ. את זה ניתן לעשות גם על ידי גידולי בעל הנעזרים בהשקיית עזר בשנים הטובות. אין צורך לגדל בכל שנה על קרקע על מנת לשמרה. תכנון נכון , וקיומו של גרעין חקלאי חזק וקיים בזכות עצמו , יאפשר חקלאות גמישה שתהיה מסוגלת לעבד שטחים נרחבים בשנים גשומות . פן נוסף לכך הוא שאם לא ניתן יהיה לגדל גידולי בעל עם השקיית עזר בשנים גשומות , עודפי המים יבוזבזו.

2) סיבות אקולגיות - שמירת הראות הירוקות של המדינה.

3) החקלאות מהווה מקור פרנסה כמעט בלעדי לישובי הפריפריה. מאחר וזהו אינטרס לאומי לישיבתם שם , אין לגדוע את פרנסתם לפני שמוצאים אלטרנטיבות לחקלאות.

4) להרוויח כסף. וזו כמובן לא בושה. יש ענפים חקלאיים רבים המרוויחים כסף כפי שציינת ומכניסים מט''ח למדינה. ענפים אלה מסוגלים לשלם את מחיר המים גם אם אינו מסובסד ולהתחרות בשווקי העולם.

5) ויסות משק המים , וקליטת השפכים המתרבים כתוצאה מהגידול של המשק העירוני.וכל זה תוך שמוש של פחות מ 50% במים שפירים בענפי החקלאות הדורשים זאת. אם תהרוג את החקלאות , יהיו לך מים לשתות ואולי במחיר זול יותר , אולם תצטרך לשלם הרבה יותר בכסף ובזיהום הסביבה על מנת להפטר מהשפכים לסוגיהם.

כפי שאתה רואה מניתי מספיק סיבות ( ולאו דווקא לפי סדר החשיבות) למה אנחנו צריכים חקלאות, וחקלאות חזקה . אם תקרא את דוח הועדה הפרלמנטרית שהוקמה על מנת לחקור את הסיבות לכשלון במשק המים (שהבאתי את הקישור אליה בתגובתי הקודמת), תמצא כי מי שהתכוון לקלל יצא בסופו של דבר מברך.
מה שדרוש לחקלאות זה החזרת התכנון.

בברכה
רפי
_new_ הוספת תגובהענית יפה, שאלה נוספת! האם חקלאות המתבססת על
ראובן גרפיט (יום שלישי, 02/07/2002 שעה 17:32)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פועלים זרים מצדיקה את עצמה?
_new_ הוספת תגובהבאותה הצדקה של ענף הבניה , הסיעוד
רפי גטניו (יום שלישי, 02/07/2002 שעה 18:16)
בתשובה לראובן גרפיט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המלצרות, ומה לא.
זו כבר שאלה אחרת, ולא קשורה לחקלאות דווקא.
_new_ הוספת תגובהתשובתך מוצאת חן בעיני!
ראובן גרפיט (יום רביעי, 03/07/2002 שעה 22:19)
בתשובה לרפי גטניו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי