פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ארץ הצבי בתקשורת !!
אלי אשד (יום שישי, 21/06/2002 שעה 10:56)


פורום זה זכה לכך שיתייחסו אליו בכתבה ארוכה ומלומדת בכלי התקשורת במוסף עכבר העיר של ''העיר'' במדור ''עכברשת'' של נטע דרור .
והנה ציטוטים נבחרים:'' פורום ארץ הצבי הוא אחת התופעות המשמחות שמספק האינטרנט הישראלי לאחרונה....בהעדר עשרות אתרי חובבים הדבקים בבמטרתם ופועלים ללא לאות שלא למטרות רווח ,מרענן לפגוש בארץ הצבי פורום ענייני לכל דבר שבין משתתפיו ההיסטוריון אורי מילשטיין ,גדעון ספירו יורם המזרחי ורבים וטובים.
מכאן עובר המאמר לדיווח וניתוח מפורט ביותר של האירועים שהביאו להקמת פורום זה שמהם נביא רק קטעים כדי שלא יאשימו אותו בפרטיזניות לטובת אחד הצדדים :
''בסוף ינואר הקים יובל רבינוביץ את פורום האייל הקורא ....אל פורום השיחות הנ''ל פרץ דובי קנינגסר ,מפגין טוב לב קיצוני ומאחל למשתתפים שדיוניהם לא יאריכו ימים.
קנינגסר אף סירב להציב לינק לפורום או לאפשר לאנשיו את השימוש בלוגו האייל . הוא לא השכיל להבין את הדינמיקה של הרשת ולברך על מה שכל בעת אתר היה חפץ בו קהילה פעילה ותוססת .הוא סירב לוותר על הפריבילגיה שלו כעורך לטובת אווירה שיתופית ''. וכך זה נמשך ונמשך ניתוח של אירועים של המשתתפים ושל תגובותיהם של צורת האתר ושל תוכן האתר .

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


תיקון קל
יובל רבינוביץ (יום שישי, 21/06/2002 שעה 18:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את הלוגו של 'האייל הקורא' הצבתי בראש העמוד בהסכמת טל כהן מ'האייל הקורא'. עם זאת הותנה תנאי: שאיש לא ייתן קישור מהאייל לפורום. במידה שמישהו ייתן קישור כזה. אתבקש להסיר את הלוגו.

התנאי נראה לי לא סביר, ובהמשך הסרתי את הלוגו.

שאלה מעניינת היא אם היה צורך בהסכמת אתר האייל הקורא לשימוש בלוגו. הלוגו היה קישור לאתר האייל הקורא עצמו. באתרים רבים ניתן למצוא סמלילים המקשרים לאתר שהסמליל שייך אליו.

החלטתי אז לא להתעמת עם אנשי האייל הקורא בעניין זה. הגברת דרור עצמה כבר כתבה את דעתה שמדיניות אתר האייל הקורא כנגד קהילה שנוצרה באופן ספונטני חיבלה באתר עצמו. אני בהחלט מסכים איתה. לדעתי, גם אנשי האייל הקורא עצמו נוכחו בכך, אם כי אינני מצפה שמי מהם יאמר זאת בפומבי.
_new_ הוספת תגובהתקן אותי אם אני טועה:
מיץ פטל (יום שישי, 21/06/2002 שעה 21:01)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההסכמה המותנית של טל כהן ניתנה בדיעבד.

הסמליל של ''האייל הקורא'' איננו סימן מסחרי רשום, ולכן ההגנה שהוא זכאי לה היא הגנת זכויות-יוצרים רגילה. נראה לי שהצבתו בראש כל עמוד של פורום הנקרא ''פורום האייל'' חורגת מהשימוש הסביר שחוקי זכויות-היוצרים מתירים (כמו למשל הצגת הסמליל כאיור לכתבה אודות האתר), ובמקרה זה אף תורמת ליצירת מצג של זיקה בין הפורום לבין ''האייל הקורא''.

חברת ''אפל'', לדוגמא, מתירה שימוש בסמלילים שלה ע''ג מוצרים ובאתרים של צד שלישי אך ורק בתנאים שהיא קובעת, כמפורט, בין היתר, בקישור המצורף.

קישורים:
_new_ הוספת תגובהשימוש סביר
יובל רבינוביץ (יום שישי, 21/06/2002 שעה 21:10)
בתשובה למיץ פטל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סמליל 'האייל הקורא' היה קישור לאתר 'האייל הקורא', אליו ניתן היה להגיע מכל עמוד בפורום, שראה את אתר האייל כאתר ההורה שלו. זה שימוש הנראה לי סביר לגמרי.

התנגדות האייל לפורום האייל התמיהה אותי מאד. לאחר שהתברר שהשימוש בלוגו הוא מותנה, הסרתי את הלוגו לחלוטין.

כיום יש קישור לאייל הקורא רק כאחד מהקישורים הנבחרים של פא''צ.
_new_ הוספת תגובהאמץ לך הורה
מיץ פטל (יום שישי, 21/06/2002 שעה 22:32)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא טעיתי. הרשות ניתנה בדיעבד, ובתנאי.

בתגובתי הקודמת נתתי דוגמא ל''שימוש סביר'' וכן למגבלות אופייניות על שימוש ברשות.

אתה עצמך מודה (''ראה את אתר האייל כאתר ההורה שלו'') כי השימוש בסמליל נועד ליצור, ובפועל יצר מצג של זיקה מסוג ''הורות'' בין האייל הקורא לבין הפורום שפתחת. אולם אינך יכול לכפות זיקה כזו על מי שאינו רוצה בה (אלא אם תזכה בתביעת-אבהות). בפועל, הדבר נראה לי כניצול הערכים החיוביים (''מוניטין'') שנקשרו בשם ''האייל הקורא'' ובסמליל שלו, ושהם הנכסים העיקריים של ''האייל הקורא'', לטובת קידום עניינים שאינם ענייניו של ''האייל הקורא''. זהו בדיוק סוג השימוש שלדעתי ''האייל'' זכאי להגנה מפניו.

אני חושב שהקמת הפורום הזה נעשתה בחופזה, כמעט באימפולסיביות, וכך למרבה הצער נמנע שיתוף-פעולה עם ''האייל הקורא'', ויתכן שאף נוצרה עוינות בזמן מסוים. ''התנגדות האייל לפורום'' נראית לי תגובה טבעית למדי למהלך חד-צדדי כזה שביצעת.
_new_ הוספת תגובהפזר את קהילתך לכל רוח!
יובל רבינוביץ (שבת, 22/06/2002 שעה 0:01)
בתשובה למיץ פטל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרשות ניתנה בדיעבד, מייד לאחר הקמת הפורום. לא התנהל משא ומתן ממושך. הפורום עלה, טל כהן הודיע שהוא מאשר את השימוש בסמליל, ומשם המשיכו העניינים להתגלגל. זה לא שביקשנו דמי מזונות או משהו כזה.

השימוש בסמליל לא נועד 'ליצור מצג של זיקה', אלא ליצור זיקה אמיתית בין הפורום לבין מגזין האייל. זאת משום שבמגזין האייל הקורא יש חלל. הגולשים רוצים להעיר לעתים הערות אישיות. המערכת אינה מביטה על כך בעין יפה, אך לא הגדירה בדיוק מותר ואסור באייל.

יש לאחרונה ניסיון למלא את החלל הזה ביצירת 'אי השדים' לתגובות לא רצויות. הניסיון שביצעתי אז היה ניסיון טבעי וחיובי. ''ניצול'' ערכי האייל הקורא נעשה על ידי גולשי האייל למען גולשי האייל, לטובת קידום עניינים שהם אכן ענייני האייל הקורא.

היות שעורכי האייל לא הסכימו עם דעה זו, השידוך לא הצליח. עם זאת יש לציין שהתגובות המיידיות של העורכים היו חיוביות, ומייד לאחר מכן חל מהפך, כנראה בשל עניינים שאינם ידועים לי.

אבל כל הגישה הזו אינה מובנת לי. האינטרנט מלא בפורומים של אוהדי אביב גפן, מכבי חיפה, סדרת 'קטנטנות' בטלויזיה והשד-יודע-מה עוד. היה ניסיון להקים פורום לא מכופתר של גולשי האייל תוך שיתוף האייל. האייל הקורא הוא האתר היחיד שאני מכיר שדחה ניסיון ליצירת קהילת גולשים שהתארגנה באופן ספונטני.

את כותבי המאמרים הראשונים שפנו אלי עם מאמרים לפרסום הפניתי לאייל הקורא כדי שיפרסמו שם, כך שההצהרה שנעשה קידום עניינים אחרים על חשבון האייל הקורא היא בפירוש לא נכונה.
_new_ הוספת תגובההאייל הקורא וקוראי האייל
מיץ פטל (שבת, 22/06/2002 שעה 1:11)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה היא בפיסקה השלישית שלך, משפט אחרון. פתיחת הפורום נעשתה ע''י *אחדים מגולשי האייל הקורא* למען גולשי האייל, לדעתם. נראה שאינך מבדיל בין עניינם של ''גולשי האייל'' לבין ענייניו של ''האייל הקורא'' - הבעלים והמערכת. אין בהכרח זהות-עניינים בין שני הגופים. לא כל שכן, אין בהכרח הסכמה בינך לבין ''האייל הקורא'' בשאלת האינטרסים של ''גולשי האייל''. לכן, אם ''האייל הקורא'' אינו מעוניין בפורום בעל-זיקה-לאייל, משום שזה נוגד את האינטרסים שלו כפי שהוא קובע אותם (אולי תוך מחשבה, אולי מוטעית, שאלה הם אינטרסים של חלק מקוראיו), אין זה הוגן שתשתמש בנכסיו (השם ''האייל הקורא'' והסמליל) תוך ביצוע פעולה הנוגדת את ענייניו.

שווה בנפשך שהייתי פותח פורום וקורא לו ''הפורום המשלים - התוספת האלטרנטיבית לפורום הרפואה הפנימית של ד''ר יובל רבינוביץ'', ובו הייתי מטיף במרץ בעד ריפוי באמצעות אנרגיות חיוביות ומציע תשובות ברוח זו לכל פנייה שהיתה מוצגת בפורום שלך (תוך שתילת קישורים מהשאלות אצלך לפתרונות האלטרנטיביים אצלי). בכותרת הפורום הייתי מציב את הסמליל היפיפה של הפורום שלך, עם קישור אליו (הרי לא הייתי רוצה להעתיק גם את תוכן הפניות אל הפורום שלי). הייתי ממהר לטעון שאני עושה שירות וממלא צורך שלך, כיוון שאני ממלא את הצורך של הפונים אליך בתשובות מתחום הרפואה העל-טבעית, ובפורום שלך יש חלל בתחום הזה.

אני אאלץ להאמין לך אם תאמר לי שכל זה לא היה מפריע לך. אבל אני מקווה שלפחות הראיתי לך מדוע מתקבל על הדעת שדבר כזה יפריע למישהו, ולהבדל האפשרי בין ענייניו של מנהל פורום (או מערכת מגזין) לבין מה שנראה למישהו מקוראיו כענייניהם של הקוראים.
_new_ הוספת תגובהנכון. לא היתה הסכמה, והעסק בוטל. אין חילוקי דעות.
יובל רבינוביץ (שבת, 22/06/2002 שעה 2:04)
בתשובה למיץ פטל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההתוצאה מלמדת שבעלי ועורכי ''האייל הקורא''
אורי מילשטיין (שבת, 22/06/2002 שעה 6:46)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עשו מקח טעות, אפילו בעסקי ''מוניטין'' אף שזכותם לטעות ואפילו לשבור את הראש. ממבחן התוצאה אין להתחמק.

לאחר פרסום הביקורת ב''עכבר העיר'' המונטין של הבן המגורש עולה בשוק צרכני האתרים, על המוניטין של האב חסר הלב, גם בגלל קשיחותו הגובלת בילדותיות.

לאור היומרות של ''האייל הקורא'', ראוי לבעליו ועורכיו להודות בטעותם וגם להפיק לקחים. כי מי שלא מאתר ליקויים בדרך קבלת ההחלטותיו סופו להסתאב.
_new_ הוספת תגובההפקת לקחים
אחת (שבת, 22/06/2002 שעה 6:57)
בתשובה לאורי מילשטיין
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לאורי מילשטיין! יפה שאתה מציע לבעליו של ארץ הצבי להפיק לקחים.
זה מראה שהתיאוריה עובדת בכל תחום לא רק בתחום הביטחון.
_new_ הוספת תגובהלאחת: התיאוריה עובדת בכל תחום, שהרי זה טיבה
אורי מילשטיין (שבת, 22/06/2002 שעה 7:19)
בתשובה לאחת
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של תיאוריה, כפי שלימד אותנו קרל פופר, שתיאוריה טובה היא כללית ופתוחה להפרכה. מרגע שתופרך יש לשפר אותה או לעבור לתיאוריה אחרת.

אנשי ''האייל הקורא'' ניסו לקיים מערכת סגורה (באופן יחסי כמובן) ועל מערכת סגורה חל החוק השני של התרמו-דינמיקה. זאת דרכו של עולם.

אגב, האינטלקטואל הביטחוני הבולט ביותר שחי בישראל עד היום, לדעתי, אריה טפר, לימד שבתחום המוניטין יש לבנים/בנות יתרון מוחלט על ההורים כי הבנים קובעים את כללי המשחק ביחס להוריהם וביחס לעצמם וכל המשאבים עומדים לרשותם. טפר אמר זאת כשחזה, עוד לפני עשרים וחמש שנים את קריסת המונטין של הפלמ''ח, שאז היה בשיאו. ראי כמה הוא צדק.

הדבר נכון גם, לדוגמא, לגבי הנסיכים ב''ליכוד'' ביחס להוריהם שקשה לכנות אותם ''מלכים'', בין היתר משום שהנסיכים אינם מתיחסים אליהם כאל מלכים, ובצדק.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי