פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
צפון-קוריאה כמשל
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (שבת, 13/04/2013 שעה 12:00)


צפון-קוריאה כמשל

ע. צופיהכתבתי לא פעם ופעמיים כי איראן החמושה בפצצות אטום גרועה למצב קיומה של מדינת ישראל פי עשר מתוצאות מלחמת מנע כנגד איראן החותרת לייצר פצצת אטום. בין אם תוצאת המלחמה היא התחייבות איראנית לא לייצר פצצה כזו בהווה ובעתיד או רק דחיית הייצור לתקופה כזו או אחרת.
בחודשיים האחרונים אנו עדים אילמים ונפעמים מהטוויסט שצפון-קוריאה מרקידה את המזרח הרחוק ואת הפטרון של האזור: ארצות-הברית.

אין ספק שלצפון-קוריאה יש פצצות אטום. היא כבר הספיקה לערוך שני ניסויים בפצצות אלו. אין ספק שלצפון קוריאה יש מגוון רחב של טילים. למרחקים קצרים, בינוניים ואולי גם רחוקים (עד אלסקה לפחות). ספק אם יש לה את הטכנולוגיה להפוך את הפצצות שבידיה לראשי נפץ גרעיניים. יתר שכן ויתכן שלא ובמרווח הזה העלובה שבמדינות העולם מרקידה את המזרח הרחוק לפי חלילה.

צפון-קוריאה נחשבת למדינה ענייה מאוד. רמת חייהם של תושביה מהנמוכים בעולם. היא נשלטת על ידי שושלת משפחתית בעלת השקפת עולם קומוניסטית. מלבד איראן אין לה ידידי אמת. גם הידידות עם איראן היא אינטרסנטית. זו ידידותם של המתפלשים בעפר העולם. אך בזכות יריבותה עם ארה''ב ובעלות בריתה היא זוכה לגיבוי מסוים מסין ורוסיה שגם הן, כמו ארה''ב נאבקות על הגמוניה אזורית ועולמית. מפליא איך מדינה כה ענייה ומבודדת מגיעה לרמת ידע טכנולוגית כה גבוהה של פיתוח פצצות אטום וטילים לטווחים כה ארוכים.

הסגירות שבו נתונה צפון קוריאה, מרצון או מאונס, אינה מאפשרת לשכנותיה להבין את דרכה ואת מטרותיה. ההנחה המקובלת היא שהיא מבקשת לקבל ''פרוטקשן'': דמי חסות או דמי שתיקה. היו תקופות שהיא אכן השיגה זאת משכנותיה.

כאמור, לאחרונה היא החלה לאיים על שכנתה דרום-קוריאה במלחמה גרעינית. ברור לה שכתוצאה מבריתות שונות נכנסים תחת איום זה גם יפאן וארצות הברית. האיום ישיר, ברור ונקוב בזמן (חודשים). לאחר האיום המילולי החלה צפון-קוריאה בצעדים שונים. הזהירה את תושבי החוץ באזור להתפנות ממנו, הזהירה את השגרירויות בארצה ממלחמה והציעה להם להתפנות, העבירה, בגלוי, טילים לקרבת הגבול, החלה לכוון אותם ולחמש אותם.

בקיצור: קחו אותנו ברצינות. המלחמה בפתח.עתה נעבור למזרח התיכון חמש שנים קדימה מהיום. איראן כבר גרעינית, ביצעה ניסוי אחד או שניים. טילים, בכמויות גדולות, לטווחים היכולים להגיע למרכז אירופה קיימים בידה מזמן.
לפתע מודיע נשיא איראן כי הגיע הזמן להשמיד את הפולש הציוני ולשחרר את ירושלים. בדעת ארצו לשלח טילים עם ראש נפץ גרעיני לביצוע מטרה זו. מתעורר ויכוח האם ביכולתה אכן לבצע זאת מההיבט הטכני, האם היא אכן מתכוונת ברצינות, כי הרי ברור שלצעד כזה תהיה תגובה הולמת ואם ביכולתה של מדינת ישראל ליירט טילים כאלו.

בכדי להמחיש את רצינות כוונותיה החלה מערכה תקשורתית ענפה של אזהרות לתושבי אירופה ואחרים להדיר רגלם ממדינת ישראל, מהתושבים החיים במדינה לעזוב אותה מיד. מי שיכול שיוציא את רכושו מהמדינה לפני שתושמד וכהנה וכהנה.
יש גם צעדים מעשיים. טילים רבים הוצבו על משגרים, ניסויים של טילים חדשים, הודעות לאוכלוסיה להיכון למלחמה. הגברת הנוכחות הימית במצרי הורמוז, התחלה של חיכוכים צבאיים על מדינות המפרץ הפרסי.

בקיצור: אווירת מלחמה.

עתה דמו בנפשכם מה יקרה במדינת ישראל על רקע כל האווירה הזו שיצרה איראן. אנו אינו קוריאנים או יפאנים. עזיבת המדינה ומעבר למדינה אחרת היא לחם חוקו של העם היהודי וכפי שזה פעל פעם או פעמיים בעבר זה יכול לפעול גם במקרה זה.
פתאום נשמע על אנשי עסקים שנסעו ''לפתע'' לחו''ל. חלקם גם לקחו את המשפחה ''לפלג'ר''. צעירים שיוצאים ללמוד בחו''ל, אזרחים זרים שפתאום מבטלים את הגעתם לארץ, כנסים ללא השתתפות זרים וכדומה.
כל זאת כאשר ברקע קיימת רק מלחמה תקשורתית. אפילו טיל אחד עדיין לא עלה לאוויר.

אילו איראן לא הייתה גרעינית היינו מלגלגים על כך וממשיכים את חיינו כרגיל. גם ידידינו בחו''ל היו נוהגים כך. הרי כבר 65 שנה אנו שומעים איומים על קיומנו. הפסקנו להתרגש מכך.
אך כאשר מדינה בעלת פצצות אטום מוכחות מאיימת לא ניתן להתעלם. אי-אפשר להמר על האפשרות שיש לה או אין לה יכולת טכנולוגית לשיגור הפצצה. קיימות בהיסטוריה מספיק דוגמאות על מנהיגי מדינות שלקחו הימור גרוע.
וזו רק האפשרות הקלה הצפויה לנו מאיראן גרעינית.

לכן, אם יש ביכולתה של מדינת ישראל לבצע תקיפה מונעת באיראן עליה, למען עתיד המדינה, לבצע זאת.
גם אם הנזק יהיה מועט עדיין לעצם הנכונות לתקוף בכדי למנוע יצור פצצה תהיה משמעות רבה לגבי התנהלותו של הצד השני. כי מי שתקף פעם עשוי לתקוף גם פעם שנייה ושלישית.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


הוצאת לי את המילים מהפה
בצלאל פאר (שבת, 13/04/2013 שעה 12:22) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תמיד חזרו ואמרו לנו מנמיכי הראש שאומרים שאיראן לא תשחק אם הנשק הגרעיני שלה, לא תאיים וגם לא תפעיל אותו, כי הנשק הגרעיני יהיה רק לחיזוק עמדתה האזורית והעולמים ושהיא תתנהל כמדינה שפויה. כל טענה שמעלה אפשריות שאיראן כן תעשה שימוש בנשק הגרעיני אם יהיה בידה, כמו לאיים או ל''שחק בכאילו כן'', או גם העברת נשק גרעיני ''מלוכלך'' לשליחי הטרור שלה בחו''ל נדחו בזילזול ובהרמת עפעף.

עכשיו באה לנו צפון קוריאה הפונדמנטליסטית ומשחקת את המשחק המכוער של סחיטה גרעינית, תוך איומין ישירים נגד דרום קוריאה, יפן וארה''ב. בכל יום מעלים הצפון קוריאנים להוסיף תנאים להזהרות שלהם. עכשיו הם מתחצפים ומזהירים שאם טיל ניסוי שלהם ייורט גם הוא מכוון למים הטריטוריאליים של יפן הם יתקפו גרעינית את יפן!!!!! כלומר, משטר משוגע עם לכאורה פצצה גרעינית או שתיים יכול לאיים על מדינה אחרת שכל הגנה עצמית חוקית תתפרש אצלם כפשע הראוי לתקיפה גרעינית!!!!!! זהו מצב בלתי נסבל ואסור לארה''ב לעבור על זה לסדר היום, כי גם אם לא יהיה דבר מהמשבר הנוכחי הוא יהיה אבן דרך למשטרים פונדמנטליסטיים אחרים.

לו אני אובמה הייתי לוקח החלטה לבצע תקיפה מאסיבית וגדולה על כל אתרי הגרעין הצפון קוריאני והאיראני במהלך אחד ומקביל. אם אובמה יעשה את זה הוא יציל את העולם ויחזיר את הכבוד האבוד של אמריקה. שלא לדבר שבמהלך הזה אובמה יצדיק את עצמו כמנהיג העולם וכראוי לפרס הנובל לשלום אותו קיבל לפני כארבע שנים.
_new_ הוספת תגובההוצאת לי את המילים מהפה
ע.צופיה (שבת, 13/04/2013 שעה 14:40)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם הכותרת היא מחמאה עבורי אזיי אני מודה לך מאוד.
אובמה לא יעשה מרצונו ומיזמתו כל מהלך צבאי. זה מנוגד לאופיו, השקפת עולמו ודרכו הפוליטית.
את זה יודע הגמד מפיוניאנג ומפנים זאת גם כהן הדת מטהרן.
_new_ הוספת תגובהלגבי יכולתה של ישראל לתקוף לבדה באיראן
בצלאל פאר (שבת, 13/04/2013 שעה 12:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בלי לחשוף טכנולוגיות ויכולות מבצעיות אני יכול לומר בלב שלם שלישראל יש יכולת יפה לתקוף ולהשמיד כל מטרה במדינת איראן ולהוציאה מכלל תפקוד. זה כולל את שתי מפעלי-המנהרות שבהן רוכזו הצנטריפוגות (מספיק להחריב את פתחי הכניסה והאיוורור של המנהרות, ליצור גלי הלם אדירים שייכלאו במנהרות ולהקריב את ההר מעל הפתחים האלה. כל מה שבפנים מתרסק לרסיסים ומאדה בחום אדיר. הפצצה עצמה לא צריכה להגיע 70 מ' מתחת לפני הכניסה).

צריך להבין שככל שאנחנו רחוקים מה''90%'' שנתניהו הציג באו''ם כ''קו אדום'' כך המטרות האפקטיבות להשמדת היכולת האיראנית ליצור נשק גרעני הן מטרות קבועות: מפעלים, מכוני מחקר, בסיסי ניסוי וכו'. מרגע שאיראן תייצר חומר גרעיני מזוקק לפצצה כך היא תוכל לנייד את הטענת הפצצה על הטיל. מתוך הנחה שיש לה כבר טיל עם מנגנון הפעלה לפצצה שבודאי קיבלה מצפון קוריאה, במצב כזה ישראל תצטרך מודיעין טקטי איכותי כדי ליצור ''דף מטרה'' אקטואלי-ריאלי. וזה דבר קשה יותר ובלתי בטוח מלכתחילה.

לכן חשוב שישראל תדבוק במדיניות נתניהו שאומרת שישראל לא יכולה להרשות לעצמה שאיראן תחרוג מהעשרת אורניום ל-‏20%, והיא מחוייבת לעצור התגרענות איראנים לפני ( ל פ נ י ) שהיא מגיעה להעשרת 90%!!!

רבים טועים לפרש את מה שנתניהו אמר בכינוס האו''ם כאילו ההגעה ל-‏90% בדיוק היא עילה לתקיפה. נתניהו אמר שיראל רואה בהגעה לרמה זו כסיכון על קיומה, והובן היטב מדבריו שישראל תפעל ל פ נ י שאיראן תגיע לרמת העשרה זו.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי