פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לע.צופיה, 02/09/08 7:34)
אני דווקא בהיר לחלוטין
שמעון מנדס (יום שלישי, 02/09/2008 שעה 9:23)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית, מי אמר שהזמנת פקידי האוצר היא תקינה? להערכתי, כאשר שר מביא עמו ''פלוגה מסייעת'', הדבר מעיד על חולשתו, ועל חוסר האמונה ביכולתו לשכנע.

אבל מעבר לכך, עדיין יש הבדל בין גנרלים לבין פקידי אוצר. לאחרונים אין גייסות. אינני יודע באם אתה זוכר, אבל אני אביא את הספור. כזכור לך בתום ''מבצע קדש'', מיהר בן-גוריון להכריז על ''מלכות ישראל השלישית'' שכללה את כל חצי האי סיני. רק לאחר האיום של נשיא ארה''ב, אייזנהאור, שהוא לא רק ימנע כל סיוע לישראל, אלא אף יעביר חוק שכל העברה כספית אל מחוץ לארה''ב לא תוכר כתרומה אצל שלטונות מס הכנסה - רק אז הבין בן גוריון את מקבילית הכוחות הפוליטית, והחליט להתקפל.

אבל אז הוא לא הוריד הוראה לרמטכ''ל משה דיין להסיג את צה''ל חזרה, אלא קרא לו לשיחת הסבר ושכנוע שאין לנו ברירה אלא לסגת. וזאת למרות שדיין היה איש שלו. אפילו בן-גוריון חשש מכוחם של גנרלים. זו הסיבה המרכזית שהוא קצב לכל רמטכ''ל שלוש שנים בתפקיד.
_new_ הוספת תגובהאני דווקא בהיר לחלוטין
מודי בלוז (יום שלישי, 02/09/2008 שעה 12:00)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין הבדל בין גנרלים לבין פקידי אוצר. לאחרונים אין גייסות, אבל יש משהו חזק יותר - כסף.

אינני מאמין שהיום בפתיחות החברתית הרבה במדינה, הפילוג והויכוח הפוליטי הדינמיים אפשר לדבר על הפעלת הצבא למטרות פוליטיות. תשכח מזה, זה פשוט בלתי אפשרי.

אני חרד יותר מהאפשרות לתעל כספי תקציב לבעלי הון שתומכים בשלטון פוליטית. כאן העניין מורכב יותר וקיים אינטרס ברור של שני הצדדים, הממשלה ובכירי המשק, לקיום תזרים המזומנים וסתימת הפה.

עם כל הכבוד למשה דיין ויש לי כבוד אליו, הוא מעולם לא הילך אימים על בן גוריון. בן גוריון היה מנהיג חזק שהשרה כבוד ופחד מפניו ושום משה דיין לא יכל לו. בטח לא בשנות ה-‏50 כשבן גוריון היה עוד ''צעיר ברוחו''. גם כשבן גוריון דעך בתחילת שנות ה-‏60 משה דיין נשאר נאמן לו (כמו שמעון פרס).
_new_ הוספת תגובהאני דווקא בהיר לחלוטין
שמעון מנדס (יום שלישי, 02/09/2008 שעה 15:37)
בתשובה למודי בלוז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרי אני אומר בעצמי שמשה דיין היה איש של בן-גוריון. זה כשלעצמו אומר שהרמטכ''ל לא הילך אימים על ראש הממשלה. אבל יחד עם זאת, אני זוכר זאת היטב, בן-גוריון לקח את דיין לשיחת שכנוע בנחיצות הנסיגה מסיני.

אינני יודע בן כמה אתה. אבל הרקע לזה היא הנסיגה מסיני ב-‏1949. יגאל אלון אז התנגד לנסיגה, אבל הוא קבל את המרות של ב.ג. עם הסתייגות: ''אנחנו עוד נצטרך לחזור לכאן'', אמר אלון כאשר נסוג מאל-עריש.

אשר לאפשרות של הפיכה, לא לעולם חוסן. אם נבחרינו ימשיכו להיות כל כך מושחתים - זה אפשרי ואפילו הצבור יתמוך בזה.

בתלמוד נאמר: ''ועשו לכם סייג''. כלומר כדאי לתחום גבולות בטחון. למשל, אין איסור לשאת כסף בשבת. האיסור הוא על המסחר. אלא שחז''ל אמרו מוטב שלא ישא כסף בכיסו מחשש שמא יתפתה. ולכן צריך לחזור למודל של ב.ג.
_new_ הוספת תגובהאני דווקא בהיר לחלוטין
ע.צופיה (יום שלישי, 02/09/2008 שעה 15:40)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השרים, אינם שרים מקצועיים אלא נבחרים פוליטיים. הם זקוקים להדרכה ולייעוץ המקצועי ואין בזה כל רע, כל זמן שזה במידה ובהסכמה כללית.
כך פקידי האוצר וכך הרמטכ''ל.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי