פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לגדעון ספירו, 05/05/02 3:11)
הערה על מצבם של ישראלים במצריים
יורם המזרחי (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 5:28)
בתשובה לגדעון ספירו
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בתחילה לא היה ברור לאיזו כתבה/רשימה של שמעון מתכוונים אלכס וגדעון? בהמשך קראתי את התייחסותו של שמעון למצב הישראלים בקהיר והבנתי...

ובכן...בעוונותי הייתי העיתונאי הישראלי היחיד שישב שנה בבירה המצרית, התגורר בה במלוא מובן המילה(עבור הארץ) התרועע עם אזרחיה וניסה, כמיטב יכולותו לעמוד על טבעם והתייחסותם לשלום עם ישראל...
שגרירות ישראל נמצאה ''במצור'' עוד לפני האינתיפאדה, כך גם מעון השגריר ודירות עובדי השגרירות, או המרכז האקדמי.
העם המצרי, לפי רובו, לא שנא את הישראלים ופעמים רבות ביטא את...איבתו דווקא לפלסתינאים.
יחד עם זאת, לא היה קשה להלהיב את ההמונים לכל עניין...תאונת דרכים בקהיר גורמת למשל להתקהלויות ענק...
האיסלם הקיצוני בסגנונו המצרי אינו רק ''אנטי ישראלי'' אלא אנטי ממסדי בכלל וקסנופובי במהותו והוא הוא חבית חומר הנפץ העומד להתפוצץ ולגרוף את מצריים עם או בלי הסי-אי-איי.....
אירגוני לאומנים,או שמאל מצרי,שהשפעתם חזקה באוניברסיטאות, התייצבו נגד ישראל והשלום, אך גם נגד ארצות-הברית ולפי הצורך, או העונה, נגד מדינה ערבית זו אח אחרת...
אין להתרשם ממאמרי שטנה בעיתונות המצרית, מפני שזו מלאה שטנה ושנאה קסנופובית בכלל...
במצריים אין דמוקרטיה אמיתית,אין טולרנטיות ואין רשות להיות ''דיסדנט'' אלא אם כן מדובר במאבק חמוש ולפעמים טרוריסטי שאז מסתכנים בתליה או חיסול.
ועוד: אסור להתרשם רק מאופי כתבות,נאומים וכו' צריך להבין את השפה במלוא מובן המילה...לדוגמא: פעם כיסתי ארוע נשיאותי....הנשיא חוסני מובארכ אמר בעניין ישראל ''אנחנו רוצים בשלום,כן כן ממש שלום'' אנשינו דיווחו על כך בהתרגשות שגבלה בהתלהבות מינית....רק בודדים ומנוסים שמו לב לשפת הגוף המכוונת של מובארכ והעובדה שהנשיא, שדיבר בפני קהל ושדודר ''קלוז אפ'' בטלוויזיה הושיט אצבע ומשך עפעף...בדיוק כאילו אמר לעמו ''שלום...עאלינע?!''...

האינטליגנציה המצרית היתה לפי רובה רוצה לבוא במגע עם ישראל והישראלים, לבקר בתל-אביב, או לנפוש בכרמל אך הממשל, בפירוש כך, אוסר נורמאליזציה כזו ואיגודים מקצועיים (עו''ד,עתונאים ועוד) אוסרים על חבריהם, בעצה אחת עם המשטר, לקיים קשרים מקצועיים עם ישראלים...האווירה לא היתה מעולם ''אווירת שלום'' ישראלים צמאי היסטוריה באו לראות את הפירמידות, מנגבי חומוס התקבלו בזרועות פתוחות, רקדניות הבטן היפהפיות של קהיר או אלכסנדריה כרכרו גם מול קהל ישראלי - הרוב המוחלט נהג בחיוביות...אך המיעוט הקובע נהג מלכתחילה באיבה מופגנת שהתחילה לפני האינתיפאדה ותמשך גם אחרי המאבק הנוכחי... והעם?! איך אמר המתבהם ד.ב.א ''פשוט לא שם זין''...
_new_ הוספת תגובהקהיר אז ועכשיו
מאיר מוזי "המצרי")שם בדוי( (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 8:18)
בתשובה ליורם המזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הייתי איש סגל רשמי בבירה המצרית, גם בזמן שיורם היה שם וגם בסיבוב אחר כשהכתב הישראלי התושב בקהיר היה ענאן צפאדי (מהג'רוסאלם פוסט). חוץ משני אלה לא התגורר במצריים אפילו לא עיתונאי אחד למרות שפה ושם אני קורא שבחים עצמיים של פלוני אלמוני הטוען שהיה ''בירו צ'יף'' בקהיר. וכמובן שביקרו שם הרבה אחרים.

מה שאני רוצה להוסיף לדברים שתאר המזרחי:
ידידי ענאן צפדי הורחק ממצריים, מפני שכתב משהו שלא נשא חן בעיני השלטון-נדמה לי שזה היה קשור לג'יהאן סאדאת.

יורם המזרחי לא גורש, אבל נמלט בגלל איומי רצח שבאו מהשמאל הלאומני ועזרת מוסלמים קיצוניים. מה שהרגיז אותם היה זה שהוא הסתובב בקהיר והגיע למקומות בעיתיים ולא הכי נעימים לסיקור.
למשל: היו קרבות בין המשטרה למוסלמים הקיצונים ליד מס'גד אעדם (מסגד אדם) והוא הסתובב שם.וגם הלך לראות משפטי מורדים.

המסקנות שלו מדוייקות מאוד: רוב העם המצרי הפשוט רוצה שלום, שקט ושלווה והוא לא אנטישמי. האיש ברחוב הוא בעל אישיות חברתית טובה ומכניסת אורחים. האדם המשכיל רוצה גם כן להסתדר עם הישראלים, אבל מפחד מהממסד.

הקיצוניים של כל המפלגות מסוג הנאצריסטים ואנשי ג'יהאד שונאים את ישראל ואת כל העולם הלא מוסלמי לא מצרי בכלל. אלה יפגינו נגד כל דבר אם רק יתנו להם סיבה.

חיי סגל שגרירות, הקונסוליה והמשרד האקדמי ואל-על קשים מאד. לכולם יש שמירה מזויינת יום ולילה, והדיפלומטים מישראל מורשים לשאת אקדחים.

תמיד הערכתי שהאדם המצרי רוצה שלום ולא מלחמה אבל לא זו דעתי על חוסני מובארכ. הנשיא ממתין להזדמנות להעניש את ישראל בצורה צבאית, ובלבו הוא לועג למנהיגות שלנו, שלא מבינה בדיוק מה הוא אומר בגלל שאין לה נסיון אמיתי עם הרחוב הערבי. הנשיא מובארכ, כמו פטרונו סאדאת, הם אנשי רחוב במלוא מובן המילה!
כשראיתי פעם את משה ארנס בדיון עם מקבילים מצרים זה היה כמו ויכוח בין מרוקאי עסיסי לבין סוחר בדים פולני והעסיסי פשוט צחק מהפולני, אבל ארנס חשב שלבדיחות ולרמזים אין משמעות וטעה בגדול!

פעם בבניין משרד המשלחת האקדמית פגשנו במעלית את מוחמד חסניין הייכל, שגר שם. זה היה די נדיר, כי הייכל מתרחק לגמרי מישראלים בבניין וישראלים בכלל. יורם התחיל לדבר אתו והם המשיכו לדבר ולהתווכח גם בלובי. חסנין היה מאד כעוס ואמר ליורם ''לפני שלוחצים ידיים צריך לשטוף את החרפה''. זה מה שמעסיק את המנהיגות והעילית המצרית - כבוד, מחיקת בושה וחרפה ו...למחוק את כל העבר הלא נעים עם ישראל ביחד.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי