פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
שמעון ידידי
ע.צופיה (יום שלישי, 28/12/2010 שעה 17:35) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למרות שגם החזה שלי התנפח מאוד לשמע דבריו של שר החוץ, ליברמן. הרי אם תסתכל במה שיש בתוך ''הקנקן'' תבין שאלו דברים לאוזניים ישראליות ובעיקר לחברי מפלגתו ואנשי הימין ולא לאוזניים בינלאומיות.
לתורכיה משקל גדול במזה''ת ומעברה מברית אסטרטגית עם ישראל לברית עם אירן וסוריה משמעות אסטרטגית חשובה מאוד וצריך לנסות לאחות את הקרעים מבלי לאבד לגמרי את הכבוד הלאומי.מנגד גם בעיני התורכים יש חשיבות רבה ליחסים תקינים עם ישראל ואנו שומעים זאת מידי פעם בנאומים שונים של אישים חשובים.
דיפלומטיה חכמה וחשאית עשויה לתקן את המצב לשביעות רצון שני הצדדים.
למרות שבמבט ראשון אנשי משרד החוץ נראים '' חנונים'', אני לא הייתי מזלזל בחוכמתם.
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
שמעון מנדס (יום שלישי, 28/12/2010 שעה 19:32)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ועכשו, התורכים תובעים להכריז על ''מרמרה יוק''.

ע' יקירי,

ברגע שאתה מנדב את עצמך לשמש אסקופה נדרסת כדי לשמור על אינטרס כלשהו - אתה תאבד את האינטרס ותשאר אסקופה נדרסת לכל החיים. אמת, תורכיה היא מעצמה אזורית מאד חשובה, האם בגלל זה מותר לה לתמוך בטרור נגדנו - במסווה של פעילות הומאנית? המצב הנוכחי מציק לתורכים יותר מאשר לנו. והם רוצים לשנות זאת. אבל טייפ ארדוגן רוצה להשפיל אותנו ולהרכאות לעם התורכי שהמעשה שהוא יזם עם המרמרה היה מוצדק, כי יש עליו בקורת קשה בתורכיה. מה שאצלנו לא מבינים, תורכיה בראשות המפלגה האסלמית, זונחת את החלום של אתא תורכּ ליהפך למדינה אירופית, והיא חוזרת בכל כוחה חזרה למזרח האסלאמי.

הוא הדין עם סוריה. מדי פעם אני שומע עתונאים שלנו המומחים לענייני המזרח התיכון, כי האינטרס העליון שלנו הוא להגיע להסכם שלום עם סוריה, כדי לנתק אותו מהלפיתה האירנית. אבל מה לעשות, שבבשאר אסד לא רוצה להתנתק מחיקו החמים של אהמדי ניג'אד. אני שמעתי אותו יותר מפעם אחת אומר את הדברים בריש גלי, קבל עם ועולם בפרלמנט הסורי. שם הוא אמר בערך את הדברים הבאים: יש הדורשים מאתנו להתנתק מאירן בתמורה לשפור במצבנו הלאומי. ואני אומר כאן לכולם, מי שרוצה להגיע אתנו להסכם אינו יכול להכתיב לנו מדיניות אחרת, מזו שאנחנו בחרנו.

לא בכדי אני הבאתי את הדוגמא של השגריר יוסף תקוע, ואת נסיוני שלי בעניינים כאלה. באחד הימים, לפני שלושים שנה, כאשר קצין מצרי ניסה להתחמק מנושא שעליו הסכמנו, איימתי עליו באולטימטום, ולמחרת בבוקר המצרי עמד בהתחייבותו. אבל ערב קודם לכן, כאשר דווחתי על כך לסגנו של דב שיאון, הוא צרח עלי: בגללך אנחנו עוד נאבד את השלום עם מצרים.

ראש ממשלת ישראל עושה הכל בימים אלה כדי לשרוד כראש ממשלה. זה הכל. וזה עצוב.
_new_ הוספת תגובהאל דאגה שמעון
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שלישי, 28/12/2010 שעה 20:43)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש מילין רוסים בארץ . הם אוהבים את תורכיה כמו בעיטה במפשעת .
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
ע.צופיה (יום שלישי, 28/12/2010 שעה 20:52)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני רואה זאת בפרספקטיבה רחבה יותר (לא בטוח שאני צודק).
הברית עם ישראל אמורה היתה לסלול את דרכה של תורכיה לאיחוד האירופי.אך היא נדחתה ובאורח טבעי ונכון מבחינתה היא פנתה מזרחה ושם היא מצאה את סוריה ואירן.
אין ספק שהיות המפלגה האיסלמית בשלטון תרמה, הן לדחייה האירופית והן להתקרבות לאירן.אך, אני מאמין, שבסיכומו של דבר האינטרס התורכי הוא המנחה את ארדואן.
המשט אמור היה ,במידה ויצליח, להעמיד את תורכיה בראש קבוצת המדינות שאינן גרורות של אירן.אך זה נכשל והשפיל את ארדואן ואת תורכיה. תוצאות המשט מבחינת תורכיה הן כמפלה צבאית ומאחר והיא מנועה מלהפעיל את צבאה כנגד ישראל(חברה בנאטו)היא מחפשת את החזרת הכבוד בדרכים אחרות.
סוריה כבת בריתה הראשית של אירן היא מדינה שיש להתחשב בה. סוריה ללא אירן היא מדינה שכוחת-אל.אך במידה והסנקציות ישפיעו על מצבה של אירן אני מעריך שנראה שינוי עמדה מצד סוריה.
ראש הממשלה נאבק במימשל אמריקאי מסוייג, בבלימת הגרעין האירני,במתקפה הדיפלומית הפלשתינאית ובהתנכרות הגוברת של מערב אירופה לקיומנו העצמאי.
חוץ מזה, שאיפת כל פוליטיקאי היא לשרוד. מתאבדים יש רק אצל השיעים.
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
שמעון מנדס (יום רביעי, 29/12/2010 שעה 4:19)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ע' יקירי,

אינני חולק עליך בשום נושא מן הנושאים שהעלית. ארדוגן היה צריך לקחת בחשבון שהחזרה לערכי האסלאם הקדום, לאור כל מה שקורה באירופה, תחסום את כניסתו לאחוד האירופי. כי הצדק והשוויון של האסלאם אינו זהה ואפילו לא דומה לערכים האלה בסקאלה האירופית. עם נדוניה כזאת אירופה מסרבת להתחתן. האם התקשרותו עם סוריה ואירן תקדם את ענייניו? אינני בטוח.

אשר לראש ממשלתנו, זה נכון שכל ראש ממש/לה רוצה לשרוד, ויותר מזה אף להבחר שנית. אבל יש דרך ויש דרך. גם אם הרפיסות הממשלית שלו כלפי פנים תסייע לו בכך לאורך זמן - איך הוא ייזכר? אתה ודאי זוכר את יצחק שמיר. הוא היה עקשן כפרד, כאשר היה ראש ממשלה. הוא מרר לאמריקנים את החיים, עם מדיניות ''האף שעל שלו''. אבל איך אמר ג'יימס בייקר כאשר בקש להפגש עמו לפני חמש שנים: הוא היה מנהיג. אתו ידעת היכן דברים עומדים. כאשר הוא התחייב, הוא ביצע. כאשר הוא אמר לא - אז זה היה לא.

אגב, אני מאד הצטערתי על כך שהוא טרפד את הסכם לונדון של שר החוץ דאז שמעון פרס והמלך חוסיין. אבל לא ה יתה לו ברירה אחרת. מצד אחד הוא דגל באף שעל, וזה גרם לפרס לנהל מגעים עם המלך הירדני ללא ידיעתו (דבר שהמלךלא ידע עליו) - והנה התוצאה.
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 29/12/2010 שעה 5:21)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קצת הסתייגויות .
אחד הצלופחים הפוליטיים המפורסמים היה קאבור האיטלקי . למרות שגאריבאלדי היה נבר-גבר בשיחרור איטליה הרי בלי מהלכי קאבור הניצחון הצבאי לא היה עושה את איטליה למדינה עצמאית .
זה לא שאני מזלזל בשמיר הנוקשה , אבל הרפיסות שאתה רואה אצל נתניהו חסרת חשיבות . מה שחשוב לאורך זמן היסטורי הוא המעשים בלבד .
כך בן גוריון , כך בגין . רבין להבדיל ייזכר רק בגלל שנרצח . לשמיר אין מעשה שירשם בהיסטוריה ולגבי נתניהו ==> העתיד עוד לא כאן .

לגבי טורקיה - יש בעיה .
הטורקים צריכים לדעת לבד היכן האינטרסים שלהם .
ברית עם כוחות האיסלם במזרח לא יכולים לתת להם שדה כלכלי . סוריה היא כלכלה קטנטונת אפילו בהשוואה לישראל , שלא לדבר על אירופה . גודל הכלכלה האירנית לא ידוע לי אך גם משם אין ישועה גדולה .
ברית צבאית מעלה שאלה אחרת . ברית נגד מי ?
ברית נגד אירופה ? ברית נגד רוסיה ? ברית נגד ארה''ב ?
לדעתי ברית טורקיה-אירן-סוריה מועדת למוות בנשיקה . לברית כזו אין אויב טבעי .
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
שמעון מנדס (יום רביעי, 29/12/2010 שעה 20:53)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למפלגה הקטנה...

אני חולק על הרישא שלך. בן-גוריון אמר בשעות הקשות של 1948: אינני יודע מה העם רוצה, אני יודע מה העם צריך. והוא הוביל. אתה לא יכול להשוות מנהיגות כזאת עם המנהיגות העכשווית. יצחק שמיר הצהיר על עצמו שהוא רואה בעצמו ''כלב השמירה'' על האינטרסים של עם ישראל. אותו לא הטריד בכלל מה חושבים עליו עתונאים ו/או היסטוריונים עכשוויים. והוא לא חשש להתעמת עם האמריקנים. אלא שהוא עשה זאת בגלוי.

אשר לבגין. הוא ירשם בדפי ההיסטוריה כמי שעשה שלום עם מצרים. אבל הפסיד אפילו את ירושלים. איפה הטרגדיה? כאשר סאדאת הבטיח לו שהוא יעשה סדר ברצועת עזה (כי הוא חשב שבגין יתעקש להחזיר את עזה למצרים, כמו בן-גוריון ב-‏1956). בתגובה אמר לו בגין: מה פתאום? אתם לא חוזרים לעזה. עזה זה ארץ ישראל. ארץ ישראל היא שלנו. סאדאת שמח מאד על התגובה הזו, והפליט פתגם בערבית מצרית, שמשמעו ''ברוך שפטרנו''. אז איפה כאן ההישג?
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 30/12/2010 שעה 8:41)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ברור לי על מה אתה חולק .
כך כתבתי
''מה שחשוב לאורך זמן היסטורי הוא המעשים בלבד .
כך בן גוריון , כך בגין . רבין להבדיל ייזכר רק בגלל שנרצח . לשמיר אין מעשה שירשם בהיסטוריה ולגבי נתניהו ==> העתיד עוד לא כאן .''
בן גוריון ייסד את המדינה בפועל . הוא ייזכר בגלל זה .
מנחם בגין החזיר את סיני וחתם הסכם שלום עם מצרים . הוא ייזכר בגלל זה .
שרון ייזכר כמי שהחזיר את רצועת עזה .
ראשי ממשלה אחרים הם שמות נשכחים . כולל שרת , אשכול , גולדה , פרס , רבין , נתניהו (עד כה) , ברק ואולמרט .
פרס ייזכר לא כראש ממשלה אלא בזכות הקמת הכור בדימונה . רבין ייזכר בגלל שנרצח .

מה שזוכרים הם המעשים הגדולים ולא התנהלות רגילה .
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
גלעד היפתחי (יום רביעי, 29/12/2010 שעה 22:54)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ארדואן, והשכל שמאחוריו - שר החוץ שלו אחמט דאווטגולו - מובילים את תורכיה מזרחה, גם בגלל דחייתם ע''י אירופה וגם בגלל משיכתם להקים כוח אזורי של מדינות אסלאמיות.

לכן המשט לא היה במסגרת נסיונה של תורכיה להציג את עצמה כ''לא גרורה של איראן'', כי אף אחד לא חושב שהיא גרורה. דווקא טיעון הפוך יכול להיות מתאים יותר והוא שתורכיה רוצה להבליט את ייחודה, בכירותה וחשיבותה מעל איראן. כי לדעת מנהיגי תורכיה רק הם יכולים להציק ולתקוף את ישראל, מתוך הנחה סבירה שנתניהו וברק ילקקו להם את הנעליים. וכמה זה לא מפתיע! אכן הם מלקקים לתורכים את הנעליים. וכל זאת למרות עצירת מרמרה, שאין לה שום משמעות מבחינת ה''תבוסה צבאית'' אלא דווקא פגיעה ביוקרתה של תורכיה ובמוניטין האזורי שלה.

בקשר לאירופה לא ראיתי שום ''התנכרות גוברת של מערב אירופה לקיומנו העצמאי''. זה אולי בגלל שאני רואה טוב.... אבל יכול להיות שאתה רואה הרבה הרבה יותר טוב ואתה ראית גורמים באירופה שרוצים להשתלט עלינו (כלומר: לסיים את 'קיומנו העצמאי').

אז אני מציע לך להירגע. בינתיים אירופה לא הולכת רחוב בעניין ההכרה במדינה פלסטינים על הנייר. אבל גם אם ירצו ללכת כמו כמה מדינות דרום אמריקאיות אז הן לא יוסיפו דבר לפלסטינים ורק יסבכו את הפוליטיקה של הסכסוך כאן. וסיבוך של הסכסוך כאן יכול להקרין על יציבות התאים האסלאמיסטים שחדרו למערכת העצבים של האירופאים.

אירופה יודעת שלהרגיז את ישראל, אם בלחצים פוליטיים בלתי הוגנים ואם החרמות כלכליות, יכול להניע תהליך הופכי שיציף את אירופה במתיחות ובחוסר סדר ציבורי.
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
ע.צופיה (יום חמישי, 30/12/2010 שעה 1:35)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראה ידידי היפתחי, מחמאותך ''עשו'' לי את השנה.
מצד אחד אתה טוען ש''תורכיה שואפת להקים כח אזורי של מדינות'' ו''רוצה להבליט את יחודה'' אך מצד שני אתה טוען שאני שוגה בטענתי כי המשט היה במסגרת נסיונה להציג את עצמה כ'' לא גרורה של אירן''
מצד אחד כתבת שלעצירת המרמרה אין שום משמעות מבחינת ''תבוסה צבאית'' כי שטענתי ומצד שני אתה טוען שזו ''פגיעה ביוקרתה.........ובמוניטין האזורי שלה''.
ביחס לאירופה. די שתלמד את העמדה השוודית,נורוגית, בריטית,ספרדית ואולי גם אחרים כלפינו כיום לעומת עמדתם בעבר הלא-רחוק כדי ראייתך תתבהר קמעא.
אז נכון שאני מומחה מוכר לעניינים אסטרטגיים,אך דעתך חשובה לי תמיד.
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
גלעד היפתחי (שבת, 02/07/2011 שעה 18:37)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עברה כחצי שנה והעולם משתנה לנו.

אירופה, ארה''ב והאו''ם לא מתלהבים מהעברת הצהרה על מדינה פלסטינית במועצת הביטחון. האו''ם הבהיר שהצבעה דקלרטיבית במליאה בספטמבר לא יכולה להתבצע כי מועצת הביטחון צריכה לאשר זאת קודם. והרי היא לא.

בינתיים העולם הערבי עובר זעזועים של ''אביב ערבי'' שנכנס כבר לחום של ''קיץ ערבי''. תורכיה וסוריה הפכו לאוייבות ויש מתח בגבול - חשש שהסורים העלו יחידות טילני נ''ט ושהצבא התורכי מרכז כוחות כי אולי הוא יפלוש לצפון סוריה.

משט פלוטילה 2 תקוע ולא מצליח לצאת לדרך. תורכיה מפרסמת הודעה שמאשרת את עמדת ישראל שהתקלה במדחפים היא תקלה ישנה ולא שחיילים ישראלים חיבלו בהם, כפי שאנשי המשט מצהירים (מניין הם יודעים מי חיבל במידה ובאמת היתה חבלה? הם רק יכולים להעריך. אבל אם היתה תקלה קודמת אז כל האשמה מתגלגלת על 'לוחמי החופש' האלה).

אנחנו באמצע שינוי אזורי שאנחנו לא יודעים את סופו, אבל בהחלט יכולים להשפיע על כיוונו.
_new_ הוספת תגובהמלטה יוק, הטבח בארמנים יוק
ע.צופיה (שבת, 02/07/2011 שעה 20:29)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העולם כל הזמן משתנה.
את מה שנקרא ''האביב הערבי'' אף אחד אינו יכול לצפות מראש, כפי שעדיין לא ניתן לצפות את סופו. יתכן שהוא יעצר במצרים ויתכן שהוא יסחוף את כל המזה''ת.
קרבתו של אובמה לבחירות שניות והבנתו כי העולם המוסלמי לא נטל את ידו המושטת קצת ריסנו את מעשיו ובגלל טיפשותם, הרי שריסונם פרושו פחות מעשים טיפשיים. זה נתן קצת אויר לנתניהו ונקוה שהוא ינצל זאת בחוכמה.
האיום של ספטמבר היה תמיד תקשורתי יותר ממעשי, אך האירופאים עדיין לא איתנו כפי שהיינו רוצים או כפי שהיו בעבר.דוקא האופנסיבה המוסלמית קיצונית באירופה תחזיר אותם אלינו תוך כמה שנים.
לדעתי אין לנו כל השפעה על ''האביב הערבי''.
_new_ הוספת תגובהע. ידידי
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שלישי, 28/12/2010 שעה 20:46)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש יחסים ויש יחסים .
אפשר יחסים חד-פעמיים ללילה אחד .
יש יחסי זוג נשוי

ויש יחסי גבר נשוי עם פילגשו . שם זה סודי חשאי וזנותי .
לא הגבר זונֶה אלא הפילגש . . .
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי