פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לבצלאל פאר, 04/02/12 0:09)
מעניין שתמיד המפלט שלנו הוא בכסף
שמעון מנדס (שבת, 04/02/2012 שעה 10:37)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברור לי שלתקוף מטרות אזרחיות זו החלטה פוליטית, אפילו שהתקיפה היא תגובה על מעשים דומים כלפינו. אבל הגיע הזמן שישראל תבהיר לכולם באופן גלוי, ששכנינו הערבים לא יוכלו להסתתר מאחורי הרוח ההומניסטית של המערב הליברלי. אמנות ג'נבה למיניהן, השלישת והרביעית, לא תעניקנה להם חסינות מפני פגיעה באזרחים. אם הם יכבדו את האמנות הללו, אז לא תהיה בעיה מצדנו לפעול באותה רוח.

הבעיה היא שגם סוריה וגם שותפיה למשחק, חזבאללה וחמאס, מצטיידים בטילים רבי עצמה, כאשר המטרה שלהם לפגוע בעורף האזרחי שלנו. ואנחנו בנושא זה מגמגמים. הטעות הראשונה שנעשתה בהקשר זה היתה המלחמת לבנון הראשונה, כאשר כפר כנא בלבנון נפגע כתוצאה מירי ארטילרי שלנו. אבל אנחנו ירינו לעבר תותח גדול שהוצב במרכז הכפר וירה עלינו. הירי שלנו על הכפר נועד לשתק את התותח.

חזבאללה הקים קול זעקה, ושמעון פרס התנצל. אני מבין היטב את תגובתו של פרס. אבל צריך לזכור שאנחנו חיים בג'ונגל. כאשר נחתמו אמנות ג'נבה, המדינאים שנסחו את האמנות ראו לנגד עיניהם ערים ומרכזי תרבות כמו ווינה, רומא ופריז. הם ראו לנגד עיניהם אוכלוסיות כמו צרפת, צ'כיה וכד'.מה לעשות ששכנינו הערבים לא חושבים אותו הדבר. הם רוצים ליהנות מפרות הרוח ההומאנית, אבל מבלי להתחייב לקבל את הרוח על עצמם.
_new_ הוספת תגובההתעלומה שעולה מדבריך
דוד סיון (שבת, 04/02/2012 שעה 12:41)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מצד אחד אתה כותב שערבים לא מוכנים לקבל את רוח הסכמי ז'נבה (מה שקורה בסוריה הוא אינדיקציה לכך. לא5?). מצד שני, מדבריך משתמע כי אם נחזיר להם באותה המטבע הם ישתנו ויתחילו לנהוג על פי הרוח ההומאנית.

מה תומך בהערכה זו שהם ישתנו?
_new_ הוספת תגובהמעניין שתמיד המפלט שלנו הוא בכסף
בצלאל פאר (שבת, 04/02/2012 שעה 23:08)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני משער שאנחנו צועדים לקראת מלחמה בא ניאלץ להפעיל יותר כוח בפחות זמן. הזירה הלבנונית היום תהיה שדה מטרות לתקיפותינו, משום שהלבנונים לא קיימו את החלטה 1701, משום שהחזבאללה יושב בממשלה ומשום שצבא החזבאללה פועל ממקור סמכות שאינה ממשלת לבנון ומתוך כניעת ממשלת לבנון. בסך הכן יכולת השיגור של החזבאללה הוכפל מאז מלחמת לבנון (אני מתכוון למסר המשגרים ולא למספר הטילים שהגיע ל-‏120 אלף). המשמעות שהצפון יספוג הרבה יותר רקטות. המרכז יספוג טילים ארוכי טווח יותר, אבל בהנחה שחיל האויר יוכל להשמיד את המשדרים בזמן קצר יחסית, אני מניח שמספר הטילים שיגיעו לגוש דן יהיה קטן מהמצופה (משגרי הרקטות הגדולות הם משאיות ענק שמהוות מטרה איטית יחסית ונוחה לתקיפה, לישראל יש הרבה יותר יכולת טובה ורחבה ליירט רקטות ארוכות טווח מהקרקע ומהאויר).

כנ''ללגבי סוריה שלה יש את טילי הסקאד המשופר. סוריה יודעת והיא כבר הוזהרה בעבר ששיגור טיל לעבר ישראל משמעותה מלחמה כוללת, בה ישראל תפגע בחיל האויר, הגנה אוירית ומערך שיגור הטילים של סוריה ובמהלך שני פגיעה בתשתיות. ישנה אפשרות תמיד להכניס צבא לכיוון דמשק. היום לא נראה שהצבא הסורי מסוגל לפעול בלכידות וביעילות. לא נראה לי שחיילים יסכנו את חייהם עבור אסד העלאווי. כך שהסיכוי שסוריה תפעל בהיקף מלא הוא בעל סבירות נמוכה. אבל בהחלט יכול להיות שקבוצת קצינים וחיילים תומכי אסד ינסו לשגר כמה טילים. חיל האויר בנוי לטפל באיומים מהסוג הזה.

אני מאמין שנתניהו וברק ימצו את יכולות צה''ל לתקוף ןלהגן תוך הסבת נזק כבד לכל מדינה וארגון תוקפים. אני מאמין שאם יהיה לחץ שלא אירופה או אמריקה ישראל תדחה אותו, אם כי אני חושב שלא יהיה שום לחץ כזה, והן תיתנה לישראל את הזמן לסיים את המלחמה בצור מבוקרת.

בכל מקרה ישראל תהיה חייבת להכות קשה בתוקפים כדי לעצם 'תג מחיר' שייגבה ממנו גם בעתיד ואולי אף יותר, כך שהרצון לפתוח במלחמה נגד ישראל יהיה נמוך יותר.

היום אין סיכוי להגיע להסכם עם הרש''פ. הם התבצרו אחרי מספר תנאים שרק בקיומם הם מתכוונים לחזור לשיחות. הבעיה שהתנאים הראשוניים האלה לא מוקבלים על ישראל גם כסעיפים בסיום המו''ם - נסיגה מלאה לגבולות 67', קבלת 'זכות השיבה', הפסקת הבניה בשטחים.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי