פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אביב ערבי זה בושם ורדים לעומת מה שקורה באמת בשטח
בצלאל פאר (שבת, 31/08/2013 שעה 15:21) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמה הערות לטענות שהעלאת:

1. אירופה ואמריקה לא מבינות את האוכלוסיות המזרח תיכוניות, להוציא את ישראל-יהודים. לכן חלקן מעדיף להתעמת עם המוכרים ולוותר לנסתרים הלא-מוכרים. לכן אני דוגל לפעמים במעבר ל'הילוך מזרח תיכוני' כאשר הפוליטיקה הזאת משרתת את האינטרס הישראלי.

2. רבים בעולם כולל בישראל לא מבינית את הבסיס החברתי עליו מתרחשים האירועים המזרח תיכוניים. זה בא לידי ביטוי בעיקר במילון הפוליטי השימושי של הדוברים למיניהם והיא הכרת הניאנסים הלשוניים וההתנהלותים שנהוגים בחברות ערביות שונות. כמובר שהאירופאים והאמריקאים לוקים בדבר הרבה יותר מאשר ישראלים. אבל גם ראינו איך לקינו בהתנהלותנו מול ערפאת/פת''ח לאורך כל הדרך.

3. שלטונו של מובראק לא היה דמוקרטי. אפילו הבחירות היו מפוברקות. אבל בודאי כל ההגנות על האזרח והמיעוטים לא עובדים במצרים עד היום וככה זה יישאר עוד שנים רבות. החברות הערביות לא מסוגלות עדיין לקלוט דמוקרטיה, בשל העליונות של הקוראן והאסלאם בחיי ההמונים הערבים.

4. בסוריה שלטה קואליציה של בכירי הבעת' שבאו מצמרת הצבא של סוף שנות ה-‏60 תחילת שנות ה-‏70 והיא מורכבת מעלאווים, סונים ונוצרים, כאשר מסת הכוח שהיא של העלאווים, באמצעות חמולת אסד.

5. לסוריה כמויות גדולות של חומרי לחימה כימיים כי סדאם חוסיין נאלץ להעביר לו את מחסני הנשק הכימי שנותרו לו ממלחמת איראן-עיראק 1979-1988. ב-‏2003 ממש לפני נפילתו סדאם העביר ציוד ואמצעים של החומרים הכימיים וגם של פרוייקט נשק גרעיני שאותו הוא החל מחדש ב-‏1998. הציוד הגרעיני הושמד בתקיפת הכור הסורי ב-‏2007.

6. תגובתו ההססנית והמאוחר של אובמה, לאחר שימוש ככל הנראה של יותר מ-‏13 פעמים בהרעה כימית של אוכלוסיות מוכיחה שהגודל כן קובע (נהרגו בטעות יותר מדי) אבל גם שהגודל לא קובע (מה זה 1400 הרוגים לעומת יותר מ-‏120 אלף הרוגים ב''סתם'' פצצות וכדורים?). מערב נחוש (-;

7. אני בטוח שאובמה מצטער מאוד מאוד על שמיהר והתרגש הפעם על בשאר אסד. אני בטוח שאם היתה ניתנת לו אפשרות לחזור בזמן הוא לא היה מביא את עצמו עד לדרך ללא מוצא הזאת!

8. סתירה בדיברי הנשיא ושר החוץ שלו רק מעידה על ברדק בלשכת הנשיא, בלבול הדעת בצמרת האמריקאית ואפשרות שמה שמתחיל בקטן ייגמר בגדול מדי לכל הצדדים.

9. אני לא מאמין באפשרות למציאת פתרון פוליטי לסכסוך הסורי עכשיו, כמו שגם זה בלתי אפשרי במצרים. התהום בין הצדדים, וזה יותר משני צדדים בסוריה, הוא בלתי אפשרי ולו רק משום העובדה שחלק נכבד מהאופוזיציה היא בכלל לא סורית! כאן דווקא לא הייתי מאשים את אובמה בחוסר מעש, כי שינה סכנה הפוכה שאם הוא יעסוק יותר במעש בסוריה הוא יוכל לחרבש יותר.

10. דעתי על הסכסוך בסוריה היא שיש לתת לכל הצדדים בסוריה להתיש את עצמם ככל שיוכלו ושבסוף אסד המוחלש ימשיך לשלוט על סוריה מפוצלת, חלשה ופצועה. מדובר בתהליך של שנים קדימה שיביא את סוריה לשינויים קיצוניים. אולי אפילו הקמת שתיים או שלוש מדינות על גופתה.
_new_ הוספת תגובהאביב ערבי זה בושם ורדים לעומת מה שקורה באמת בשטח
ע.צופיה (שבת, 31/08/2013 שעה 16:32)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1-8 מקובל.
9. הסכם פוליטי שתנאי בסיסי בו הוא הסתלקותו של באשיר הוא כורך המציאות בסוריה. הצדדים אינם מצליחים להכריע זה את זה ולכן הם, לטעמי, בשלים להסכם. אני יותר מנחש ממניח כי בכינוס הקרוב במוסקבה ינסו להגיע המעצמות להסכם כזה ויכפו אותו על הצדדים.
גם לרוסים וגם לאמריקאים יש עניין לנתק את סוריה מאיראן וזה יטקרה רק אם אסאד יסתלק.
10.הטיפשות של אובמה כחלק מאי ההבנה הבסיסי של המערב את הנעשה בסוריה הוא כי גירוש אסאד ינתק את סוריה מהציר עם איראן, יגרום לחיסול חיזבאללה וישאיר את איראן בודדה במזרח התיכון.
במצב זה יהיה קל יותר להרתיע את איראן מהמשך ייצור נשק גרעיני.
עד היום לא הייתה לארה''ב והאירופאים אמתלה טובה להפלת אסאד. עתה יש להם אותה, אך הטיפש מהגבעה בוושינגטון אינו מנצל אותה בשם מוטיבים הומניים ודמוקרטים שכל כך זרים לסורים ולאיראנים.
_new_ הוספת תגובהלהערתך האחרונה
דוד סיון (שבת, 31/08/2013 שעה 18:54)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתמול (בתוכנית יומן) טען אלוף (מיל.) יואב גלנט שללא אסטרטגיה מתאימה אין סיבה לתקוף בסוריה. המרכיב העיקרי באסטרטגיה הזאת הוא פתרון השאלה מי ינהל את העניינים בסוריה לאחר התקיפה.

לטעמי אין בנמצא פתרון כזה שאפשר לצפות שישאר לאורך זמן.
_new_ הוספת תגובהלהערתך האחרונה
ע.צופיה (שבת, 31/08/2013 שעה 21:05)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו הסיבה שאני מעריך שבועידה הקרובה בשבוע הבא במוסקבה ינסו למצוא פתרון פוליטי וזה, אולי, ימנע את התקיפה הצבאית.
_new_ הוספת תגובהלהערתך האחרונה
דוד סיון (יום ראשון, 01/09/2013 שעה 4:29)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אשרי המאמין.
אני חושש שבמקרה הטוב זה יהיה פתרון זמני בלבד.
_new_ הוספת תגובהאביב ערבי זה בושם ורדים לעומת מה שקורה באמת בשטח
בצלאל פאר (שבת, 31/08/2013 שעה 20:02)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

10-9: אין מצב שרוסיה וארה''ב יגיעו להסכם בעניין סוריה. פוטין ואובמה הם כמו שני שוורים שמתנגחים ראש בראש ועם הרבה צילצולים. אולי אובמה ירצה לבוא לסומקבה ביום שלישי כשהוא כבר אחרי תקיפה קצרה וחזקה, כדי שיתקבל שם כאביר הכוח והעוצמה. אז על מה הם ידברו הלאה?

וגם אם השניים נניח ידברו ויסכימו, אז איך זה ישפיע בדיוק על המורדים ועל אסד? הרי בשטח הם לא מפסיקים להילחם ולהרוג אחד את השני בלי הבחנה. שום כוח מורד לא יוכל להסכים להישארותו של אסד, כמו שאסד לא יסכים לוותר לשום כוח מורד.

הפלת אסד אינה בהכרח אינטרס מערבי. סוריה תמשיך להיות ארץ הפקר לארגוני טרור אסלאמיים מכל העולם שימצאו מקום חדש להתעמת בו בינהם ונגד המערב. זה לא יבטיח בכלל את חיסול החזבאללה אלא יותר נכון זה יצמיח עוד כמה חזבאללה בסוריה. לחזבאללה יש מספיק נשק בבונקרים כדי להמשיך ולהפגיו כוח בתוך לבנון ולכשירצו לשגר רקטות על ישראל.

לגבי איראן היא אכן תאבד שותף ותתקשה לשמור קשר עם חזבאללה. אבל בסוריה של הפקר זה לא יעצור אותם בסופו של דבר. אבל צריך לזכור כשאירגונים סונים צריכים סיוע להילחם בישראל האיראנים לא מהססים ומספקים להם נשק. ככה זה עם החמאס בעזה והארגונים הסונים בסיני ולדעתי זה יהיה מהר מאוד גם ביחס לארגוני הטרור הסונים בסוריה.

השיקול ההומאני כבר איבד ממשמעותו, שכן שום צד, כולל המערב, לא הפגין התחשבות במוטיבים ההומאנים. אבל כשמדברים על אינטרסים, בעיקר על אינטרסים של הישרדות, ברור הנושא ההומאני מאבד ממשקלו. מה עוד שערכים מוסריים בערב ובמערב שונים ולפעמים הפוכים.
_new_ הוספת תגובהאביב ערבי זה בושם ורדים לעומת מה שקורה באמת בשטח
ע.צופיה (שבת, 31/08/2013 שעה 21:12)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מאמין שפוטין ואובמה מבינים היטב את מצב התיקו שנוצר בסוריה ולכן ישאפו למצוא פתרון פוליטי.
באם ימצא פתרון כזה אין לי ספק שהצדדים יקבלו אותו.
סוריה אינה ארץ הפקר. קיים בה רוב סוני מוצק ומאוחד שבמידה ויקבל את השלטון יצליח להשתלט על כל הארגוני הקיקיוניים.
הסונים, במידה ויקבלו את השלטון , כנראה, שבתחילה יכנסו תחת חסותה של טורקיה.
החיזבאללה ללא קשר יבשתי עם אירן יתנוון אט אט ויבלע במפלגה השיעית הלבנונית.
_new_ הוספת תגובהמה שנראה כי כל אחד
(שבת, 31/08/2013 שעה 21:19)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אומר את מאביו וטוען שזו המציאות

מצחיק
_new_ הוספת תגובהמה שנראה כי כל אחד
ע.צופיה (שבת, 31/08/2013 שעה 21:28)
בתשובה לisaac01@netvision.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל אחד ואחד אומר את דעתו ומאמין שהיא הנכונה.
המציאות אינה ידועה לאף אחד בארץ, כולל עיתונאי צמרת.
_new_ הוספת תגובהפוטין מנסה לסנדל את אובמה השלומיאל הבוח בעצמו
בצלאל פאר (יום שישי, 13/09/2013 שעה 16:05)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה חושב שאובמה יקבל את תנאי פוטין לפירוזה של סוריה מחומרי לחימה כימיים? תנאים בלתי אפשריים, לאחר שהסורים סיקלו את יכולת ארגונים חיצוניים למצוא את החומרים הכימיים. אבל התנאי שך פוטין שארה''ב לא תוכל יותר להתערב בסוריה בכל תנאי לא יכול להיות קביל על שום נשיא אמריקאי.

סוריה היא ארץ הפקר. גם הסונים חלוקים בין המחנות, אם כי רובם עם אסד דווקא. לפחות בשלב זה.

סוריה תחת חסות טורקיה? לא נשמע סביר. בשביל זה יש רוסיה.
_new_ הוספת תגובהפוטין מנסה לסנדל את אובמה השלומיאל הבוח בעצמו
ע.צופיה (יום שישי, 13/09/2013 שעה 17:41)
בתשובה לבצלאל פאר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טיפשותו של אובמה אינה בזיגזג שהוא מנהל בחודש האחרון אלא באמירה המפורשת והמחייבת שאמר לפני שנה.
פוטין מצד אחד אינו מאושר מהגז שיש לאסאד. היום הוא משתמש בו בדמשק, מחר באיסטנבול או חיפה.מנגד , התקפה צבאית אמריקאית בסוריה תהיה מכל נקודת מבט ניצחון אמריקאי בתודעת אנשי האזור. ההצעה של פוטין מוציאה את העוקץ משני הדברים והצלחתה תעלה את יוקרתו מאוד גם בהיבט העולמי.
איני מאמין שאסאד עד כדי כך טיפש שינסה להתחכם או להתחמק. הצבת כוחות בינלאומיים לפיקוח והשמדה תנטרל במידה רבה את מלחמת האזרחים והשלב הבא יהיה פיתרון פוליטי כפוי שיביא לסילוק אסאד אך לא בטוח שגם את נאמניו.
אגב, לישראל זה הפתרון הכי טוב שיכול להיות. גם סילוק איום הגז וללא פעולה צבאית שעשויה הייתה ל''גלוש'' לעברנו.
אני מציע כבר היום לקרוא רחוב על שם פוטין בכרמיאל!
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי