פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לדוד סיון, 14/01/14 10:15)
שאלה:
ע.צופיה (יום שלישי, 14/01/2014 שעה 12:32)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה שואל אותי על משהו שכנראה היה טמון עמוק עמוק בראשו של שרון ז''ל.
אני מאמין שבראשו של שרון הייתה תכנית מלאה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלשתינאי שההתנתקות היתה שלב אחד בו. כנראה השלב הראשון.
לא כל תכנית צריך לפרוס אותה מיד לעיני כל. לעיתים זה עלול להזיק או אפילו לבטל את התכנית.
התגובה הציבורית על ההתנתקות כנראה הרתיעה אותו מלגלות את המהלך הבא.
יורשו, אולמרט, ניסה בדרכו לנחש מה היה בדעת שרון לעשות ולכן הוא יצא עם תכנית ''ההסתגרות'' שבסופו של יום זכתה באישור הציבור.
ההגדרה שלי על שרון כ''אסטרטג קטן'' היא בגלל תוצאות שני הפעולות שביצע בחייו וניתן להגדירן כאסטרטגיות במובן הרחב. שהן: לבנון וההתנתקות. בשניהן הוא לא הצליח.
_new_ הוספת תגובהלע. צופיה:
יוסף אליעז (יום שלישי, 21/01/2014 שעה 18:14)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ע. צופיה,

בכל הכבוד מוזר בעיני שאתה רואה ב''התנתקות'' משהו חיובי.
העובדות הן שעל השטח המפונה השתלטו מיד ארגוני הטרור ומשם הם יורים עלינו טילים. רק שלשום - 5 טילים צבאיים [גראד, לא קסאמים] על אשקלון.

ההתנתקות המיטה אסון על אלפי אזרחים ישראלים טובים, חלקם חקלאים, שבעידודו של שרון התישבו בגוש קטיף, כמחסום בין עזה למדינת ישראל.

ההתנתקות הביאה להשתלטות החמ''ס על רצועת-עזה. לפחות - הקדימה מאד את ההשתלטות הזו.

אתה מתעלם מן המציאות ובמקום זאת נוקט בהליך מחשבתי מוזר שאינו מתאים לך, ככל שהכרתיך ולמדתי לכבדך, מן התכתובות. אתה משער [מנחש? מניח? מקוה? מתנבא?] שלשרון היתה תכנית מדינית רחבה. על השערות כאלה, שאין כל סימן לקיומן, אתה שופט את ההתנתקות? בעיני לפחות זה מוזר.

אני סבור, בכל הכבוד, שאמונתך בתכנית כוללת של שרון היא דמיונית. העובדה היא שלא אהוד אולמרט ולא ציפי לבני או אפילו בניו של שרון, עומרי וגלעד, ידעו על איזו תוכנית
כזו, שאילו ידעו עליה היו מביאים אותה אל הציבור, המביט בלב כואב על גורלם המר של ''המנותקים''. בוודאי היו עושים זאת כאשר רבים קשרו בין ההתנתקות לבין חקירות המשטרה.

אולמרט הרחיק לכת משורשיו הרביזיוניסטיים בנדיבות יתירה על חשבון עם ישראל בהצעותיו לפלסטינים. אולמרט זכה לבקורות חמורות על נדיבותו זו. אילו היתה בכליו תכנית כזו של שרון היה ממהר להתלות באילן גבוה זה. לפחות- מול הבקורת.

אומר גם שאילו היתה תכנית כזו, שהיתה ''מוצלחת'' כמו ההתנתקות - אויה לנו. מחשבה כזו היא עוד פגיעה ב...אריאל שרון המנוח...

הדתיים מונים את פרשות השבוע כסדרן : ''אחרי מות-קדושים-אמור'' דהיינו: ראה את המת כקדוש והנח לו. התרדמת סילקה את החוקרים והפרקליטים, גלעד, שכירו היקר של דודו אפל במשכורות עתק, שמר על זכות השתיקה, והכל בסדר.
אבל אפילו בניו לא טענו עד כה לקיומה של איזו תכנית מקפת מדהימה שהגה אביהם.

אני סבור, בכל הכבוד, שנתפסת לטעות.
_new_ הוספת תגובהלע. צופיה:
(יום שלישי, 21/01/2014 שעה 18:45)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההתנתקות יצרה תקדים בארץ ישראל שהוא כ''כ אהוב על השמאל
ראה גם מאמרו של גזית שאתו אתה מתווכח היום
_new_ הוספת תגובהלע. צופיה:
ע.צופיה (יום שישי, 24/01/2014 שעה 2:18)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית אני מתנצל על כי אני עונה לך באיחור. רק עכשיו ראיתי את הודעתך.
אני רואה את ''ההתנתקות'' כמעשה חיובי מאוד מכמה סיבות:אין ולא היה לישובים ברצועת עזה כל מומנט ביטחוני חיובי. הם לא מנעו אפילו פעולת טירור אחת. הקאסמים החלו ''לעוף'' החל משנת 2001, הרבה לפני ''ההתנתקות''.מנגד הגנת הישובים ''העסיקה'' הרבה כוחות צבא. בני ששרת את כל שרותו הצבאי ברצועה סיפר לי כי בנצרים שהו באורח קבוע כאלף חילים, פי שלוש ממספר המתיישבים.בהגנה על הישובים ובפעולות טירור ישירות כלפי המתיישבים נהרגו מדי שנה כמה עשרות אנשים. לא היה כל סיכוי כי בכל הסדר עתידי הישובים ישארו. גם מבחינה יומיומית. היהודים ברובם עבדו מחוץ לגוש קטיף ובאו שם רק לישון. אותו מיעוט שעסק שם בחקלאות העסיק בפועל רק פלשתינאים מהסביבה.זו לא הייתה התישבות של שנות טרום המדינה. זה יותר הזכיר את ההתישבות של האנגלים בקניה.
אני ער לסבלם של המפונים. בכל פינוי שהיה (ימית)ובכל פינוי שיהיה ,יהיה סבל! מי שהחליט לגור ביש''ע שיער זאת בעמקי ליבו. אך במקרה הנוכחי המתיישבים סרבו לדון בכל הסדר עד אחרי הפינוי כאילו שבכך הם יצליחו למנוע את הפינוי. וזו טעות שהם משלמים על כך.
כתבתי שאני מנחש שלשרון הייתה תכנית המשך. כמו כל ניחוש הוא יכול להיות נכון או מוטעה.
אני ראיתי בתכנית ''ההסתגרות'' של אולמרט (שכשלה)ניסיון להמשיך את דרכו של שרון ז''ל כפי שהוא, אולמרט, הבין אותה. גם רצונה של השרה ליבני להמשיך ''בכוח'' את השיחות עם הפלשתינאים היא סוג של מורשת משרון.לפי טעמה כמובן. בל נשכח כי אלו היו שני הפוליטיקאים הקרובים ביותר אליו.
איני בא לשפוט את גלעד. היועץ המשפטי כבר עשה זאת.
כפי שכתבתי בסיום המאמר, שרון היה ''מכונאי''. ''המהנדס'' האמיתי היה אהוד ברק וכל אלה שבאו אחריו גם בראשות ממשלת ישראל וגם בנשיאות ארה''ב ממשיכים את הדרך שהוא טבע בועידת קמפ-דיויד עם ערפאת.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי