פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הדרך הנכונה היא הפשוטה
גבי בחן (שבת, 07/02/2004 שעה 7:57) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני חושב שהדרך הנכונה ביותר היא הפשוטה ביותר. כמו במטמטיקה: פיתרון יפה ופשוט הוא בדרך כלל גם הנכון. לכאורה הצעת דוד היא הגיונית - במקום להקטין או להגביל את עלות העבודה בשרות הציבורי, נקטין את כמות גורם הייצור, במיקרה זה הפקידים. אלא שכמי שמילא את עצת עורך האתר ומיהר לקרוא את ספרו המאלף (באמת!!!!!) של משה פרל - ''בעיניים פקוחות'', נידמה לי שגם מהכיוון הזה אנו ''מסונדלים'' בכל כיוון, בעיקר בגופים הניתמכים שאינם חלק מהשילטון עצמו, בעיקר המונופולים הגדולים, שהם, לכאורה, ''חברות עיסקיות''. חברות, שהניסיונות להקטין את כוחן המונופוליסטי, ואת העיוות הנורא בחלוקת המשאבים הלאומית שהן יוצרות (שקיבל לדעתי ממדים כמעט טראגיים עם הגעת העולים מרוסיה, שהפכו להיות המקופחים העיקריים, במקום תושבי השטחים, אך בניגוד לאחרונים שהיו ''זרים ואויבים שאין לנו אחריות עליהם....'' העולים הם הרי אחינו....) ניכשלו כמעט טוטאלית פעם אחרי פעם, למעט אם נוצרו פיתרונות טכנולוגיים חלופיים שהיקטינו את עוצמת המונופול (כמו במיקרה של הסלולרי מול בזק, הכבלים מול רשות השידור ועוד).
אבל יש גם דרך פשוטה אחרת, שקוראים לה מס הכנסה. אני בעד מס הכנסה על כל סוגי ההכנסות, מעבודה ומהון ומירושות וכו'. בדיוק כמו בארה''ב. כל אדם יגיש כל שנה הצהרת הון למס הכנסה על כל הכנסותיו, ומס הכנסה יעשה בדיקות מדגמיות ומי שיתפס משקר, יכול מבחינתי לשבת בכלא לשנים רבות. ובאשר לאיום המפורסם שאם מס ההכנסה השולי יהיה נניח 60 או 70% אז ''כל המוכשרים יברחו'' אז התשובה פשוטה: חברות ממילא בורחות לכל מקום בו מס הכנסה מופחת, ותמיד יש מקומות כאלה. הפרטים, נניח מנהלים בכירים, כוחם ומשכורתם נובעים מתפקיד שאפשר לעשות אותו רק כאן, בדרך כלל. (ומה גם שלדעתי חלק ניכר מהמוטיבציה לעבודה והצלחה בתפקידים בכירים מאד נובע הרבה יותר ממערכת הסיפוקים הקשורה לתפקיד, שהמשכורת היא רק חלק קטן מהם, ועל כך יש מחקרים רבים). אני חושב שמכשיר המיסוי הוא פשוט יותר להפעלה וגם לאכיפה בכל תחום, ופה טענתי היחידה לנתניהו, שביגלל השקפת עולמו וניסיונו להגיע לפופולאריות מסוג מסוים איננו נוקט במהלך כזה.
_new_ הוספת תגובההדרך הנכונה
דוד סיון (שבת, 07/02/2004 שעה 8:55)
בתשובה לגבי בחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמו שפירוק המונופולים נמנע כך גם המיסוי שאתה מציע ימנע באותן שיטות. בנושא המיסוי יתחזק כוחם של המתנגדים. הרי אז יצטרפו ל''בעלי'' המונופולים גם אותם כוחות שמנעו כל כך הרבה שנים את מס הבורסה. אבל איך העלאת שיעורי המס:
1. תקטין את עלות המגזר הציבורי?
2. תקטין את ''נזקי'' המונופולים הציבוריים והאחרים?

הבעיה היא כפולה: משק ציבורי גדול מידי וחוסר תחרות במשק. התוצאה היא פגיעה בכושר הצמיחה של המשק. ריכוזיות ומשק ציבורי גדול מידי הם החסמים להתפתחות המשק והכלכלה – שני מוקשים שצריך לפרק.

נכון, כפי שהניסיון שלנו מוכיח, זו משימה קשה לביצוע. אבל היא מאד חשובה אם אנחנו רוצים שהמשק שלנו יצמח (צמיחה בת-קיימא) באופן משמעותי בזכות עצמו. בעצם אין דרך ביניים ולכן צריך לגייס את הציבור שיטיל, באמת, על המערכת הפוליטית לפעול לפירוק המוקשים.
_new_ הוספת תגובההדרך הנכונה
גבי בחן (שבת, 07/02/2004 שעה 21:52)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש בינינו הסכמה על הצורך הדחוף לפרק את המונופולים ולהגדיל את התחרות במשק. הצעת העלאת מס ההכנסה השולי באה לתת פיתרון אלטרנטיבי להקטנת כמות העובדים שהצעת אתה כפיתרון לחריגות השכר, כדי להקטין את עלות השרות הציבורי. אז מס גבוה לא מקטין את עלות השרותים הציבוריים, אבל הוא מקטין משמעותית את הנטו של אותם שיאני שכר, וכך יוצר יותר שיוויון, ומגדיל כמובן את המקורות במשק, ובדרך צודקת
_new_ הוספת תגובההדרך הנכונה
דוד סיון (יום ראשון, 08/02/2004 שעה 8:10)
בתשובה לגבי בחן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הצורך להקטין את מספר עובדי הציבור נובע מההבנה שחלק גדול מן השרותים שהם נותנים, אם הם נחוצים, ינתנו ביתר יעילות (בעלות נמוכה יותר) על ידי המגזר הפרטי. הבעיה, אם כן, היא לא רק להקטין את עלות השרות הציבורי אלא לגרום להעברת אותם עובדים למגזר הפרטי שמייצר את הצמיחה. לכן מיסוי כזה או אחר לא משרת את המטרה האמיתית שהיא הגדלת היעילות במשק על ידי הגדלת המגזר הפרטי והתחרות.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי