פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לדוד סיון, 18/11/04 8:37)
צר לי, אברהם, אני חושב שאתה טועה מאד
אברהם שלום (יום חמישי, 18/11/2004 שעה 14:16)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ננתח את הכתבה ב'הארץ' בתור טכסט. האם היא עקבית מבחינה הגיונית? הכתבה פותחת בכנויי גנאי נגד עזי כהן לפני שהביאה נתון אחד לאושש את הכנויים האלה. האם יש מקום בכתבה 'חדשותית' שאינה מאמר דעות רעיוני - לכנויים כאלה? המשטרה עצרה את הפושע המפרסם אל קפונה - אפשר לקבל, אבל בידיעה על התגובה של עזי כהן, האם אין זכאי הקורא לקבל קדם כל מידע מה אמר עזי כהן? לאחר מכן נוקטת הכתבה תרגיל דמגוגי 'עזי כהן מחלק ציונים'. עזי כהן התיחס להחלטה של היועץ לא לאישיותו אם טוב הוא או רע, לא אמר עליו 'כחני' כמו שאמר הארץ על עזי כהן. העתון אומר כביכול ''עזי כהן חולק על החלטה של היועץ המשפטי - הנשמע כדבר הזה?'' זאת הצביעות של העתון. ואנו יודעים גם יודעים כי העתון לא רק חלק על החלטות של מנחם מזוז ושל קודמו בתפקיד היועץ. העתון גם חלק להם ציונים, כלומר התיחס לתכונותיהם ולמניעיהם ןלא הגביל עצמו לדיון משפטי עניני אלא עבר לתחום האישי. הכתבה הופכת בלתי אמינה - אין היא ידיעה, מסירת חדשות כהויתן, אלא מאמר שנאה.

מאמרך שהפניתני אליו מביא ידיעה ברורה על אולמרט. ביחס לעזי כהן אתה מזכיר 'פרשת ולפסון' בלא לפרט, כענין ידוע ומפורסם (כמו שאני מתיחס לענין הרכב מרכז מפלגת העבודה בלא להביא נתונים לדברי) אבל אינה ידועה לי. מכל מקום אני סומך על דבריך.

ההנחיה של מזוז היא צעד חשוב וחיוני. חיוני - מכיון שבא למנע שחד לחברי מרכז והשפעה על החלטותיהם בענינים חשובים למדינה.

אבל אין ההנחיה של מזוז אלא צעד ראשון. האם יבואו צעדים נוספים או שמא באה ההנחיה להסיח את הדעת מן הצרך בצעדים נוספים? בית המשפט העליון בישראל הולך וגובר והכנסת והממשלה הולכות ונחלשות. על השחתות בבית המשפט העליון הרבה לכתב באתר זה אריק באך. המדיניות נקבעת לא רק בביהמ''ש. גם לתקשרת תפקיד חשוב - אין היא משקפת את דעת הקהל בישראל כי אם מבקשת לשנותה ולהתאימה לדעה של חוג מסוים. אני מביא מאמר של ד''ר רון ברימן. זה מאמר במדור דעות, אבל יש בו נתונים וממצאים על התקשרת בארץ

_new_ הוספת תגובהדוד סיון (יום חמישי, 18/11/2004 שעה 16:13)
בתשובה לאברהם שלום
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכתב מ''הארץ'' אינה כתבה חדשותית אל עמדה של עיתונאית שמכירה היטב, את המציאות במשק הישראלי. היא באופן עיקבי מביעה עמדות שהימין (כולל הליכוד) מתפאר בשכמותן: פתיחת המשק לתחרות, הפרטה ועוד. היא גם עוסקת בנושאים כמו השחיתות המערכת הציבורית. כדוגמה לכך אתן לך (הגם שאינני כבר זוכר את הקישור) היא כתבה מאמר שלם על פרשת וולפסון.

אין ספק שמירב ארלוזורוב היא מגמתית, כמו עוד כתבים כלכליים ב''הארץ''. הם שמחים למצוא כל רמז על מדיניות כלכלית שמקדמת תחרות והפרטה ולפאר ולהלל גם אם היוזמה היא מהליכוד. מצד שני העיתון מציג עמדה שתומכת ביוזמות של השמאל: אוסלו, ז'נבה ועוד. איזה עיתון בארץ לא עושה זאת.

איזה כינויי גנאי בדיוק מצאת בכתבה של מירב ארלוזורוב?
מה דעתך על הכתבות של אביעד ויסולי ב''מקור ראשון'' ושל בלום הלוי כאן ובפורומים אחרים?
מה על כתבות משמיצות של העורך המכובד של מקור ראשון, אמנון לורד?
האם ''מקור ראשון'' או ''יתד נאמן'' מאוזנים?
תקשורת צריכה להיות פלורליסטית - יפרחו אלף פרחים ואולי כמה אלפים. אבל מבחינתי עדיף שהפרחים של ויסולי או בלום הלוי לא יופיעו בכלל.

על תקשורת מגמתית ולא חוקרת:

אני מניח שברימן יודע הרבה יותר ממה שנכתב בכתבה. אבל בכל זאת, הוא מאד מגמתי. כואב לו שלא חקרו את עלות ההתנתקות. רק מה הוא לא שואל את כל השאלות אלא את אלו שמתאימות לו. אם כבר צריך לחקור את עלות ההתנתקות אז הרי צריך לבדוק איזה חסכון בתקציבים לאורך זמן המדיניות הזאת תביא. אבל הוא ''חוטא'' (טועה) ביותר מכך. הרי הוא מתנגד להתנתקות והמחיר הוא לא קצה קצהה של הסיבה.

בזמנו כתבתי כאן יותר ממאמר אחד (אחד מהם ביחד עם יובל רבינוביץ) על הנושא שהעסיק רבים ''עלות ההתנחלויות''. בהנחה שלא עוברים על החוק, למדינה מותר לשלם על התנחלויות כמה שהיא רוצה. מצד שני אני חושב ששאלת המחיר הכספי צריכה להכנס ברצינות לשיקולים לפני ההחלטות. אלא שאני חושש שאצלנו זה אחרת. אני לא אוהב כלל את התשובות הנפוצות מהן משתמע שהמחיר לא חשוב בכלל. אבל רוב הציבור בארץ חושב אחרת והשורה התחתונה היא שכאשר כבר מסכימים בנושא מדיני הרי שאלת המחיר הכספי הופכת לשולית שבשולית.

דבר אחרון, אני מכיר כתבים בתקשורת, כמו מירב ארלוזורוב, שבודקים וחוקרים את הנושא לפני שמפרסמים כתבה, והכתבות שלה בדרך כלל אמינות. מה לעשות שהיא גם עוסקת בביקורת על המערכת הפוליטית. אני גם מכיר כתב חוקר שהפך ל''אימפריה'' יואב יצחק שמו. לא כל דבר שהוא כותב מוצא חן בעיני, בעיקר האהבה שלו למצוא פרשיות בשמאל, אבל אפשר לסמוך עליו שבדק את עצמו שבע מונים.

על המערכת המשפטית אשאיר לך את הבמה. אני לא כל כך מבין בנושא. המאמרים של אריק באך היו מאד מעניינים אבל, בתי להכנס לפרטים, צריך להזהר לפני שמגיעים למסקנות. מצד שני גם בדיונים הללו הבעתי אותה עמדה - שצריך לנקות....!!
_new_ הוספת תגובהתודה על תשובתך
אברהם שלום (יום חמישי, 18/11/2004 שעה 19:39)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המפורטת ומנומקת ומרשימה .
לא כעסתי על ה'דעות' של הכתבת בארץ - בלי קשר לשאלה אם אני מסכים עמן - אלא לצורת הכתיבה. לפני שהביאה את המעשים של עזי כהן הכתימה אותו בתארי גנאי 'כחני' ויצרה בלב הקורא הרגשת תעוב. זאת שיטה של תעמולה ולא של מאמר מנומק ובודאי לא של ידיעה עתונית.

מקור ראשון אינו מאוזן - כמו שגם 'האומה' של מסדר ז'בוטינסקי אינו מאוזן. הם בוחרים אנשים בעלי עמדה מסוימת ומבקשים לעשות נפשות לעמדה הזאת. אבל אני עדין מצפה מכל מאמר שם שינמק את טענותיו וישכנע את הקורא. אולי אשתמש בבטוי של מרב ארלוזורוב - אם הכותב יחלק ציונים בלא לאושש את דבריו, לא ישכנע אותי.

בנגוד לזה, יש מאמרי תעמולה המכוונים למי שדעתם ידועה. אם אני קומוניסט אני מגלה לחברי לדעה 'פלוני קפיטליסט מרושע' - זה מידע בינינו בלי יומרות. כך תוכל להבין מאמרים של אביעד ויסולי או בלום הלוי. 'הארץ' לא הכריז על עצמו בטאון המדינה הפלסטינית, ומתימר לפעול בהגינות. מכאן הקצף עליו. כמו כן בסלוף החדשות.

התקשרת הממלכתית מחויבת ל'אזון' ולגישה הוגנת לבעלי דעות שונות על פי החק כי כלנו משלמים עבורה ולא כמו עתון הארץ שהבררה בידינו לקנותו או לקנות עתון אחר. התקשרת הזאת מפרה את החק שעה שעה.

נשוב לנושא המקורי של מאמרך. השחתות פוגעת בכלכלתנו. בתור כלכלן ודאי תתיחס גם לכמות. הנזק הכספי במנוי פקחים לא מתאימים במשרד של הנגבי אינו גדול . הנזק לדמוקרטיה ולחסן המדיני עצום - אנשים לא ראויים קובעים את גורל המדינה.
לעמת זאת, עצום הנזק לכלכלה אשר אולי גרם מנכ''ל חברת החשמל, למשל, אם יתברר כי פעל בגלל שקולים זרים. אין מוטל בספק כי כל אזרח במדינה נגזל בגלל ההשתלטות של מספר משפחות על מונופולים במדינה בתמיכת שרים מסוימים, ובעלותם של שרים על מונופולים. או הנזק שיכולה לגרום החלטה בלתי מתאימה על קנית גז למדינה - עקב שתדלנות של אברהם בורג - אין לי הוכחה כי עשה זאת, אבל איני יכול להבין אחרת מה היו מניעי החברה שמינתה אותו ומשלמת לו הון עתק. או נשיא או ראש ממשלה לשעבר שעסקו ב'תווך' בקנית נשק למדינה.
_new_ הוספת תגובהרק הערה אחת
דוד סיון (יום שישי, 19/11/2004 שעה 0:31)
בתשובה לאברהם שלום
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בדרך כלל כאשר ראש ממשלה מבטא עמדה יהיו אנשים שלא יבינו כי לא שמעו אותו אף פעם כאשר נימק. כך קרה לי לא מעט וחשבתי לי מדוע הוא עושה זאת בלי להסביר. כך עברו חודשים עד שפתאום מישהו אמר לי טמבל הוא כבר נימק את עמדתו ויותר מפעם אחת. שתמיד קיימת אפשרות שאני החסרתי פעימה או הקשבה.

כך זה עם כתבים בעיתונים. אם תדרוש שיתחילו מההתחלה כל פעם הם לעולם לא יוכלו להגיע לפואנטה שלהם. כך גם מירב ארלוזורוב. היא לוקחת בחשבון שיהיו קוראים חדשים יחסית שלא יראו את ההקשר, אבל מי שקרא אותה יותר מפעם אחת ימצא את ההקשר בקלות.

אי-אפשר כל פעם שאנחנו מתחילים לדבר גם לגשת להנחות יסוד כי לא נגיע לשחיחה מעניינת ומהנה
כמו שלא אדרוש מראש ממשלה כל פעם מחדש לנמק כל עמדה שלו
_new_ הוספת תגובהאתה מדבר על הירשנזון ותדרדר עד עוזי כהן
דבֵק בצדק (יום שישי, 19/11/2004 שעה 6:18)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאוד אופייני לאחד שכל תפקידו זה לתקוף את האוייב ולעזאזל העובדות. מה רע בעוזי כהן? הוא פעיל שטח בליכוד שעושה עבודתו נאמה בצמידות לרעיונות התנועה, רעיונות אותם זנחו מנהיגיה כשעלו לשלטון.

מה רע בעוזי כהן? האם רענן כהן טוב יותר? איך בעל תואר בהיסטוריה ובמזרח תיכון יכול אצלך לכהן כמנהל בנק לפיתוח התעשיה? נו.... באמת.
_new_ הוספת תגובהיובל רבינוביץ (יום חמישי, 18/11/2004 שעה 21:58)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ורק אזכיר שהמאמר המשותף היה ''העדפה תקציבית להתנחלויות?'': דיון 1427
_new_ הוספת תגובהקישור נוסף
יובל רבינוביץ (יום שישי, 19/11/2004 שעה 20:02)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עוד לפני כן היה מאמר שדן בעלות פינוי ההתנחלויות: דיון 1141
_new_ הוספת תגובהיובל, עברו רק כמעט שנתיים
דוד סיון (יום שישי, 19/11/2004 שעה 20:39)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כדאי מאד לקרוא את המאמר והחיצים המושחזים שעפים מכותב לכותב. מה שהכי בולט שמעטים מאיתנו (שהשתתפו באותו הדיון) חזינו את ההתפתחויות שהחלו בסופה של אותה שנה.

המאמר שלך, יובל, כאילו נכתב לפני המון זמן וגם הדעות והתחזיות של המשתתפים די רחוקות מהמציאות של היום.
_new_ הוספת תגובהלא ראיתי שם שטעינו בהרבה
יודע דבר (שבת, 20/11/2004 שעה 21:55)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בינתיים חיצינו המושחזים פגעו במטרה.
_new_ הוספת תגובהמה לא כלכלי בהוצאה על ההתנחלויות?
דבֵק בצדק (יום שישי, 19/11/2004 שעה 6:24)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמה לא טוב בהוצאות על ההתנחלויות?
דבֵק בצדק (יום שישי, 19/11/2004 שעה 6:32)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נוציא לרגע שלא הכל זה כסף ושיש דברים שמשקיעים בהם המון גם כשהם לא כלכליים (חלק גדול מתקציב הביטחון למשל).

אבל 200,000 המתנחלים היו צריכים לגור היכן שהוא? אז היו בונים להם בתים בנגב ובגליל וגם אז היית מקטר. זאת ועוד, כל הפעולות הכלכליות בשטחים תורמים לכלכת ישראל, בדיוק כמו כל העסקים ב''ישראל הישנה''. לכל היותר אתה יכול לנסות ולטעון שמדיניות עידוד ההגירה להתנחלויות עלה לנו כסף מעט יותר מאשר ההוצאה ההכרחים בלאו הכי. אבל בכל פרוייקט לאומי רחב אנחנו נותנים עידוד כספי. פעם זה היה בקיבוצים, אח''כ בישובי קו בעימות הזה ובקו העימות האחר. פעם למעלה ופעם למטה. ככה זה במדינה שלנו. בסף הכל ההוצאות על ההתנחלויות ברובן היו מוצאות בכל מקרה כמו שאמדינה מוציאה על האזרחים.
_new_ הוספת תגובהכדאי לקרוא לפני ששואלים שאלות טעונות
דוד סיון (יום שישי, 19/11/2004 שעה 9:30)
בתשובה לדבֵק בצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. בפתיל הזה כתבתי שמותר למדינה להחליט מה היא עושה, גם אם זה עולה כסף, ואני מוסיף גם אם אני מתנגד. יותר מכך יובל רבינוביץ הציג קישור למאמר שכתבנו יחד. בהנחה שעוסקים בעלויות, כתבנו, אז צריך לעסוק בחשבון הכולל המלא. בקיצור אתה סתם קופץ.....

ב. מצד שני, דעתי האישית, כפי שכתבתי בהודעה הקודמת, היא שכאשר מחליטים על פרוייקטים לאומיים צריכים וחייבים להתחיל עם חשבון העלות. זה נכון גם אם בסוף תתקבל החלטה שאומרת: מוכרחים גם אם אין לנו כסף,.....

ג. נכון אני מתנגד לפרוייקט ההתנחלויות.
_new_ הוספת תגובהלא היו בונים להם שום דבר
המושה (יום ראשון, 21/11/2004 שעה 15:49)
בתשובה לדבֵק בצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הם היו קונים דירות כאחד האדם
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי