פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(נכתב בתשובה לדוד סיון, 24/07/06 7:37)
האמנם נסיגת האיוולת?
יובל רבינוביץ (יום שני, 24/07/2006 שעה 9:17)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במקרה הגרוע ביותר: נאמר שישראל היתה נשארת על הקו ההוא וחיזבאללה היה ממשיך להתעצם ללא מניעה. נאמר גם שישראל לא היתה מצליחה למנוע את מותם של 10 חיילים בשנה ממטעני צד.

עדיין הקטיושות היו מרוחקות 40 קילומטר צפונה מהטווח הנוכחי שלהן;. החיזבאללה לא היה נישא על גלי ההערצה של גירוש ישראל לפרלמנט הלבנוני; האינתיפאדה לא היתה פורצת בתחושה שהסבת אובדנים נקודתיים לישראל מביאה להתקפלות; חיילים לא היו נחטפים ללבנון; חלק גדול מהאוכלוסיה בדרום לבנון היה תומך בנו.

יש גם תרחישים אפשריים אופטימיים יותר; יתכן שניתן היה לשפר את אמצעי ההגנה על החיילים, לשמר את צד''ל תוך התפתחות עורף מדיני שלו ועוד.

המחיר: היינו ממשיכים להיחשב „האיש הרע” בעיני העולם ובעיני גדעון ספירו. אבוי – גם לאחר יציאתנו מלבנון לא חל שינוי מהותי בעמדה הזו.

על פי הדוקטרינה הישראלית הקלאסית, כשמתפתח עימות צבאי יש להעביר את המלחמה לשטח האוייב, היות שאין לנו שטחי לחימה נרחבים. בשנת 2000 ניסה אהוד ברק משהו חדש: להעביר את הלחימה לתוך שטחנו כדי למנוע הרג חיילים ממטעני-צד. עכשיו ברור לנו מהי המשמעות של דוקטרינת ברק-שרון.
_new_ הוספת תגובההאמנם נסיגת האיוולת?
דוד סיון (יום שני, 24/07/2006 שעה 9:31)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איך אתה רואה את האפשרות ש'האח הגדול'
(דיון 3693) היה עושה כמעשהו בשנת 1956-7?

מדוע לדעתך ממשלת שרון לא חזרה ללבנון?
_new_ הוספת תגובההאמנם נסיגת האיוולת?
יובל רבינוביץ (יום שני, 24/07/2006 שעה 12:21)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בדיון „האם מדינת ישראל עצמאית” מוצגת תזה מסויימת. יתכן שהיא נכונה ויתכן שלא. בצורתה הקיצונית ביותר של התזה, ישראל לא מחליטה על שום דבר. לא על הישארות בלבנון ולא על נסיגה ממנה. במקרה כזה, כל הדיון שלנו הנסוב על מה צריך לעשות בתרחיש ספציפי לא שווה את הפיקסלים שהוא תופס על המסך.

בצורה פחות קיצונית, יש לנו חופש פעולה, שיש לו מגבלות, כפי שטוען פרקש. במקרה כזה, אנחנו יכולים להישאר בלבנון ולשלם מחיר כלשהו, כלכלי ומדיני. במבט לאחור אני מעריך שהמחיר שגבתה מאיתנו הנסיגה גבוה בהרבה ממחיר ההישארות, ואת הסיבות לכך מניתי לעיל.

>„מדוע לדעתך ממשלת שרון לא חזרה ללבנון?”
לאור ההתנתקות נראה ששרון היה שותף לקונספציה של ברק. החלטת הנסיגה מעזה היתה גדולה יותר מהחלטת הנסיגה מלבנון, הן מבחינת אי-הקונצנזוס שלה, הן מחמת הפינוי הפעיל של התיישבויות יהודיות. לא סביר שמי שיוצא מעזה יחליט לחזור ללבנון.
_new_ הוספת תגובהתודה
דוד סיון (יום שני, 24/07/2006 שעה 13:58)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי