פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
המזרח הפרוע
דוד סיון (יום שלישי, 21/10/2008 שעה 15:00)


המזרח הפרוע

ד''ר דוד סיוןבסך הכל עוד מילואים פעילות מבצעית שגרתית, אבטחת התנחלויות והמאחזים מהסוג שמכיר כל לוחם.
אף אחד לא תיאר לעצמו שהפעם הזו תהיה שונה; שמהמילואים האלה הם ייצאו מוכים, מושפלים מבוזים. קורבנות – קשה למצוא מילה מתאימה אחרת – של אנשי המאחזים שעליהם באו לשמור.
יוסי יהושוע, ''יחידת טראומה'', המוסף לשבת, ידיעות אחרונות, 26.9.2008, עמ' 6
לפני כשנתיים (14.6.2006) דווח לנו בחדשות ערוץ 2 על חוברת הדרכה כיצד להתנגד לפינוי עתידי של התנחלויות (על הרס מטעים). ההמלצות בחוברת כללו פגיעה בתשתיות, בצבא, במשטרה, פגיעה בערבים וברכושם. בין מציגי החוברת היו אישים מוכרים בין המתנחלים ואף כאלו המוכרים היטב לציבור הרחב. באותם ימים טענתי שמשמעות ההמלצות-הנחיות הללו היא שיש בין אזרחי ישראל ציבור שעבורו מצוות כיבוש הארץ חשובה יותר מזכות הקניין והזכות לחיים של תושביה. טענתי שלכאורה מדובר בהמלצה לעסוק בפשע נגד פלשתינאים (כריתת עצי זית וכיבוש הארץ).

בימים אלה אנחנו גם שומעים על ועדי פעולה שבין השאר מתארגנים ופועלים נגד פינוי מאחזים והתנחלויות. בקשר לפעולות הפינוי במאחז יד יאיר היה המסר: תמיד תהיה לנו פעולת מחאה בתגובה, ויש לנו קשת רחבה של דברים לעשות... שום פינוי לא יעבור ללא תגובה, ותאמיני לי, זה גורר הרבה מאוד מאמצים מצד המשטרה והצבא (בני שב לשדה הקרב). אלא שבשבועות האחרונים כבר לא מדובר רק ''במחאה''.

בשבועות האחרונים אנחנו שומעים וקוראים כל מיני ידיעות על פגיעות בפלשתינאים וברכושם בעת פעולות אכיפת החוק של המנהל האזרחי. אנחנו קוראים ושומעים על פגיעות גופניות בחיילי צה''ל וחבלות בציודם הצבאי. פעולות ''המחאה'' כוללות שיסוי כלבים נגד חיילי צה''ל, שבירת ידיים וחבלות ברכושם הפרטי. בימים אלו מתברר שמצוות כיבוש הארץ חשובה יותר מבריאותם וכבודם של חיילי צה''ל ומפקדיו שמופקדים לשמור על מתנחלי המאחזים.

בכל הזדמנות כזו עולות בזיכרוני התמונות של מציגי החוברת והמלצותיהם מחדש. אני כמובן גם נזכר שהכוונה לגרור את הצבא והמשטרה ל''... הרבה מאד מאמצים...'' אירועי הפינוי ביד יאיר, מאחז לא חוקי זעיר, הם דוגמה למאמצים הללו ועל איך מתארגנות פעולות ''המחאה'' הללו.סיפורם של קצינים וחיילים שהיו מעורבים בפינוי יד יאיר הוא עוד קטע מטורף מהמציאות של חיינו בארץ הזאת. הכל החל כאשר, ב-‏10 לספטמבר, נתבקשו חיילי הגדוד ללוות איש המנהל האזרחי לסיור באזור וגם למסור צווי פינוי ביד יאיר. לאחר הודעה טלפונית לראש עמותת יד יאיר יצאו הג'יפ של המנהל האזרחי ושני ג'יפים צבאיים. כאשר הגיעו למאחז הותקפו החיילים ואיש המנהל האזרחי על ידי כמה עשרות רעולי פנים שעם התפתחות האירוע התרבו והלכו. האירוע עצמו נמשך כ-‏5 שעות אבל האלימות התחדשה בסביבת המוצב כאשר הגיע לשער המוצב אחד מיד יאיר ודרש שתוחזר לו הכלבה שנשכה את אחד הקצינים.

שבוע לאחר התקריות הללו התקבלה הודעה על פינוי מאחז יד יאיר. החיילים שנשלחו למנוע תגבור על ידי אנשים מישובים אחרים הותקפו ואז גם נשלף אולר לאיים על אחד הקצינים. סגן מפקד הפלוגה שישב בחמ''ל, סרן (מיל.) שגב לב-רן קיבל הודעה לדאוג לתגבור הכוח הצבאי. אלא שלב-רן ממפוני גוש קטיף הגיב בנפש חצויה: שלחתי כוח תגבור ופינוי לדותן [פוקס, המ''פ], אבל גם התקשרתי להתנחלות הסמוכה דולב ואמרתי שהפינוי של יד יאיר מתקדם, ושישלחו עוד אנשים לתגבור (''יחידת טראומה'', המוסף לשבת, ידיעות אחרונות, 26.9.2008, עמ' 8). אבל גם אמר למראיין: אם הייתי עם שי [הסמג''ד] כשהתנפלו עליו והרביצו, הייתי מפרק אותם. אחרי ההתנתקות חזרתי לעשות מילואים מתוך הבנה שאנחנו עם אחד. כולנו. ברגע שהם התקיפו חיילים, הם פגעו ביסודות שגדלתי וחונכתי עליהם עליהם (עמ' 9).

גם למ''פ של לב-רן, דותן פוקס ממעוז חיים היתה בעיה של הזדהות: אני מרגיש שזו באמת שליחות, ומאמין שאותם אנשים שגרים שם ושאני שומר עליהם בזמן המילואים הם השכפ''ץ שלי, של המשפחה שלי ושל המדינה. בגלל זה הייתי בשוק מהתקריות האלה (''יחידת טראומה'', עמ' 9). היתה לפוקס גם בעיה נוספת: הוא אומן להתמודד עם מחבלים ולא מי שמהווה השכפ''ץ שלו. אלא שהוא עשה כל שיכל מבלי לירות מנשקו לעברם של יריביו כדי למנוע מהם להפריע לרשויות אכיפת החוק. מצד שני, מי שקורא את הדיווחים מהשטח יודע כבר מזמן שזה לא פתרון או דרך לבצע את המשימות של אכיפת החוק. גם דותן פוקס וחבריו יודעים זאת.הכתוב במאמר ביחד עם מה שידוע לנו על חוברת ההדרכה, מה שאומר ל-nrg בני קצובר והעובדות הידועות על הנעשה בשטח לא משאירים מקום רב לריבוי פרשנויות. לא נראה הגיוני שמדובר בקומץ נערי גבעות ושלא מעורבים בסיפור גם אנשים מבוגרים ותוכניות אסטרטגיות ברורות למניעת פינוי מאחזים, והתנחלויות בכלל. זה גם מה שמשתמע מדברי הסמג''ד, שי כוח: מה שמפחיד זו העובדה שלא מדובר בקומץ. מדובר בגיבוי מכל היישובים. קול ההיגיון לא נשמע שם, אין אף 'מבוגר אחראי'. נוער הגבעות תפס את ההנהגה, וכל השאר מסכימים או מפחדים לדברלדבר (''יחידת טראומה'', עמ' 9).

המאמר של יוסי יהושוע רומז לנו מהו הפתרון המתאים לטיפול במשימות מהסוג הזה מול נוער הגבעות והגיבוי שהם מקבלים. פשוט יש לשלוח לשטח את היס''מ כי זה מה שהפחיד את הפורעים בשלב זה. אבל אין ספק שגמישות, יצירתיות ונחישות של אוכפי החוק נחוצה כדי להמציא פתרון בהתאם למאפייני הבעיות.

עלינו לזכור היטב: המקרה של אירועי יד יאיר הוא לא מקרה בודד בשטחי יהודה ושומרון והוא מזכיר גם אירועים בשאר חלקי הארץ. זכורים לנו אירועי פקיעין מלפני כמה חודשים בהם ''ניצחה'' האלימות וכנראה שהחשודים העיקריים עדין מסתובבים חופשי. רובנו גם זוכרים את מכת הגניבות אצל החקלאים בדרום, גניבות עמודי חשמל ועוד. כאשר יודעים שנוכחות המשטרה בשטחים מחוץ לערים היא דלילה מאד הרי שברור שבלי תוספת של תקני כוח אדם רבים גם בהקשר הזה לא יתקרבו לפתרון טוב.

חשוב להדגיש שהיקפי הבעיה שעולה כאן מבין השורות מעידים שיש לנו בעיה מערכתית רחבה. שורשיה קיימים בכמה מגזרי אוכלוסיה שבמשך הזמן גם לומדים אחד מהשני. ריבוי השורשים הוא אינדיקציה שפתרון הבעיה תלוי בקיום מנהיגות נבחרת שתהיה מאד נחושה, דבר שמאד חסר לנו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מדובר
ע.צופיה (יום שלישי, 21/10/2008 שעה 15:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

באנשים מבולבלים שערכים שונים מתמודדים במעמקי נפשם ומדי פעם פורץ החוצה רגש אחר.
עם הזמן הם יתבגרו ויתגברו,אך יבואו ''מבולבלים'' אחרים.
_new_ הוספת תגובהבמזרח התיכון תתנהג כמו זאב ולא כמו כבש
סתם אחד (יום שלישי, 21/10/2008 שעה 18:44) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כותב המאמר כנראה שכח שחזון הנביאים (וגר זאב עם כבש..) עדיין לא התממש. לכן כדאי ועדיף שנהיה לבינתיים הזאבים.
_new_ הוספת תגובהבמזרח התיכון תתנהג כמו זאב ולא כמו כבש
ע.צופיה (יום שלישי, 21/10/2008 שעה 20:27)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זאבים? ניחא, אך מדוע צבועים?
_new_ הוספת תגובהבמזרח התיכון תתנהג כמו זאב ולא כמו כבש
סתם אחד (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 8:22)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צבועים-: .
קיבוץ, היושב על אדמה מופקעת של כפר ערבי כבוש - תושבי הכפר המקורי גרים במרחק של קילוטרים ספורים מהקיבוץ וזקניו נושאים בציקלונם את שטרי הקנין על האדמה. .

העוול , לא מונע מאנשיו להשתלח במתנחלים שיושבים על אדמות מדינה ביהודה או בשומרון.
שיטה אופיינית של צבועים להסיט את האש מעליהם לכוון אחר.
_new_ הוספת תגובהזה לא נושא המאמר
דוד סיון (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 9:03)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה כנראה לא ממוקד. נושא המאמר הוא איך מתבצעת אכיפת החוק.
קשה במקרה כזה להתעלם מהאסטרטגיה שמנחה את הפורעים נגד אוכפי
החוק.
_new_ הוספת תגובה[•] זה לא נושא המאמר
צדק (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 12:48)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קשה באמת להתעלם מהאסטרטגיה שמנחה את הפרטיזנים[•]...
_new_ הוספת תגובהזה לא נושא המאמר
סתם אחד (שבת, 25/10/2008 שעה 17:38)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לשבת על אדמת ערבים בחסות המדינה זה חוקי?

חכם ציון
_new_ הוספת תגובהע. מישקובּיץ': ע''ץ, הם מעבירים גם עגלים דרך המנהרות בעזה
סתם אחד (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 20:47)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז אתה יכול להתנהג כמו עגל.
_new_ הוספת תגובהבמזרח התיכון תתנהג כמו זאב ולא כמו כבש
(יום רביעי, 22/10/2008 שעה 6:36)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עדיף שנהיה בני-אדם.
_new_ הוספת תגובהפראזה בנאלית , המצביעה על מחלת השמאלנותיס בשלב הסופני
סתם אחד (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 8:01)
בתשובה לeric.forster@forsteradvisors.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איך נוהג ''הבן אדם'' מר פורסטר?

הבה לנו את תורת הומוס שמולנוס.
_new_ הוספת תגובהאכיפת החוק ביהודה ושומרון
(יום רביעי, 22/10/2008 שעה 10:11)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אכיפת החוק ביהודה ושומרון היא מאד סלקטיבית לא מהיום, אלא מקדמת דנא. ובאומרנו סלקטיבית, צריך להודות בפה מלא, שהיא סלקטיבית לטובת המתנחלים. מבלי להתייחס לנושא הפוליטי של ההתנחלות, זה כשלעצמו חמור מאד.

בחג הפסח של 1968 החליט גרעין קטן בראשות הרב משה לווינגר ליזום התיישבות בחברון. הוא וקומץ תומכים הגיעו למלון בחברון והתאכסנו בו למשך החג. אבל בתום ימי החג הם לא עזבו את המלון אלא נשארו. הם הודיעו שאין בכוונתם להסתלק, אבל הם נשארו ללון במלון בתשלום מלא. באופן עקרוני הם לא עברו על החוק.

בסוגריים נאמר כי החטא הקדמון של ממשלות ישראל הוא ''בית הדסה''. אבל זה נושא למאמר אחר.
_new_ הוספת תגובההמאמר האחר
דוד סיון (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 11:08)
בתשובה לmendes3@zahav.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמעון, אתה מוזמן לכתוב אותו בימים הבאים
_new_ הוספת תגובהע. מישקובּיץ': המאמר האחר = דבר אחר
סתם אחד (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 20:52)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני רואה שזולג לך ריר מבין השפתיים..... לכל היותר לאחר שמנדס יכתוב על ''בית הדסה'' תדע שהיה ישוב יהודי תוסס לאורך כל זמן הגלות (להוציא חלק מתקופת הכיבוש הצלבני) בחברון. רק הטבח של חברון 1929 קטע שוב את ישיבת היהודים שם, עד שכבשנו שוב את חברון ב-‏1967.

חזרנו לבית הדסה שנית !!!
_new_ הוספת תגובהאכיפת החוק ביהודה ושומרון
(יום רביעי, 22/10/2008 שעה 11:57)
בתשובה לmendes3@zahav.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אכן.
מסתבר שממשלות ישראל לדורותיהן תמיד הניחו, שאף כי למתנחלים אין כמעט לובי, הם מייצגים רצונות עמק של הצבור, ולכן - בהתעקשם - כדאי ליישר איתם קו.
בפרט בבית הדסה, בו חברו זכויות הקנין (וזכויות יסוד אחרות) עם המעשה הציוני הפשוט והדרישה הכל כך ברורה לנקמה (אם כי סמלית בלבד).

אין ספק שביו''ש היום, כבכל מדינת ישראל, עדיף להיות יהודי מאשר להיות ערבי. זה הדבר החיובי המרכזי שיש במדינה בפעל היום. וזה הולך ומתדרדר.
עדיין אין זו סבה לנטוש מדיניות עקרונית, שהיתה נכונה תאורטית בכל ימי החרבן, לפיה אנו שואפים ליישב את הארץ ביהודים בכל מקום, ואיננו נסוגים מפני מגבלות מנהלתיות בלתי ענייניות.
איננו גזענים - לא ממש משנה לנו אם מפקד השטח, המונע את הקמת היישוב, דובר יוונית, ערבית, צרפתית, תורכית, אנגלית, או עברית.

נכון שבשנים האחרונות עושה המחיר את שלו - גם לצדק יש מחיר. וכאשר אין מתאמצים ליעל את התהליכים, היכולות נגרעות, ולבסוף המאבק עלול להפוך לחסר טעם, ולאבד - בצדק - את תמיכת הצבור.
ולכן היום חשוב, לצד המשך האחיזה העיקשת באדמה, להציב יעדים מפורשים יותר בפני הצבור (פחות ''בטחון'' ויותר פריטה על רגש שייכות טבעי ועל אידאולוגיה, בתוספת משיכה לכווני הקדש והמקדש), ולגבותם בלמוד מעמיק יותר (''מדעי המדינה'' לסוגיהם), ולהכלילם לתחומי העיסוק האחרים של המדינה (תשתית צה''ל ובצועיו בכלל, השיטה הכלכלית, יחסי החוץ, המשפט, וכו') - להציב תשתית אינטלקטואלית מודרנית לאידאולוגיה האינטואיטיבית שלנו.

ד''ר מנדס,
הייתי שמח לקרוא את דעתך המפורשת לגבי ההתנחלות ביש''ע, בהתעלם לרגע משאלת החוקיות (הרי היישובים החוקיים ביותר במדינת ישראל, מצד הדאגה לכל פיפס בחוקי התכנון והבניה, היו ברצועת עזה). כלומר: מה היית אומר אילו היתה הממשלה מחליטה על מדיניות מפורשת של הקמת יישובים יהודיים ביש''ע איפה שרק אפשר (במגבלות קנייניות בלבד)?
כמובן, אינני מתיחס לדעה פוליטית אישית, שבה אינך טוב מכל אחד אחר באתר. אני פונה אליך כדי לקבל חוות דעת של מזרחן.
תודה.
_new_ הוספת תגובהפראזה בנאלית , המצביעה על מחלת השמאלנותיס בשלב הסופני
(יום רביעי, 22/10/2008 שעה 18:11)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למעשה, אין צורך בתורת הומוס שמולנוס. פתח את ספר התורה שלך, וקרא מה אומרת התורה על הגר החי בתוכך. בנוסף, נסה להפנים את האפשרות שערביי ישראל הם הם צאצאי עם התנ''ך, ושרומי ובבל לא היגלו את יהדות הארץ.
_new_ הוספת תגובהפראזה בנאלית , המצביעה על מחלת השמאלנותיס בשלב הסופני
סתם אחד (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 20:49)
בתשובה לeric.forster@forsteradvisors.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אויב אינו גר בהגדרה,
ערביי ישראל , הם ערבים כפי שאתה טוען וכפי שהם טוענים.
עולם המושגים שלך מבולבל וצופן בתוכו הרבה בורות וידע עיתונאי מוגבל בלבד.
נקווה שאתה מיעץ ללקוחותיך ביותר מקצוענות.
_new_ הוספת תגובהע. מישקובּיץ': אין חשש שערביי ארץ ישראל הם ממוצא יהודי
סתם אחד (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 21:32)
בתשובה לeric.forster@forsteradvisors.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ערביי ישראל נשענים על 3 יסודות שונים. ואכתוב את זה בקצרה כדי לא לרגש אותך עד אכזבה:

1. שארית העמים שנספחו לכיבוש הרומי והביזנטי: יוונים, צידונים, מצרים ושאר ספחים שנדדו בעולם הקדום ונשארו בארץ. במאה הראשונה לספירה היו כ-‏7 מיליון יהודים בארץ ובתפוצות. בארץ היו כ-‏4-5 מיליון. במלחמות ובעימותים עם הרומאים נהרגו כמיליון וחצי - שני מיליון יהודים עד לאחר מרד בר כוכבא. מהנותרים הוגלו לפרובינציות הרומאים יותר ממיליון בני אדם. לוחמים ומורדים שנתפסו ולא הוצאו להורג הוגלו ובני משפחותיהם אחרים. יש לנו תיעוד על שיהודים מילאו תפקידים בצבא העזר של הרומאים בפרובינקיות כמו בהונגריה, דרום גרמניה, ספרד, צרפת, בריטניה של היום. רבים הנו קהילות באיטליה של היום ובצפון אפריקה. היתה גם הגירה מארץ ישראל ואליה של משפחות יהודיות.
כלומר, הבסיס המקומי למוסלמים הוא הישוה הנוצרי בארץ שרק חלקו הקטן היו יהודים שהתנצרו. רוב היהודים דבק ביהדות, משניות, תלמוד, סנהדרין, נשיאות.
בין הערבים יש גם כמה משפחות שמוצאן יהודי אבל אין כמובן רישומים ברורים של מי זה מי. ישנן מסורות אבל לא מתועדות הנשענות על סיפורים שעברו מדור לדור וכל דור הוסיף או הוריד קצת פילפל. היום נהוג להצביע על שתי חמולות בגליל התחתון ועל שבט יושב מערות בדרום הר חברון כבעלי זיקה לישוב היהודי. לא צריך לציין שהללו אינם יהודים ואינם נחשבים ליהודים ובכל מקרה אינם מייצגים את הנרטיב הערבי הפלסטיני. לאוכלוסיה זו נוספו צלבנים בלונדינים ועולי רגל נוצרים מאירופה שנותרו בארץ וספגו את אוירהּ. רובם אומנם נוצרים, אבל הם התערבבו גם במוסלמים.
(הישוב היהודי הגדול שהיה כאן בארץ הלך ונמוג כבר במאה ה-‏5 וביטול הסנהדרין סימל אותו. עיקר היהודים נטשו לבבל, אלכסנדריה, איטליה, קרתגו. מאוחר יותר נדדו לספרד. היהודים שנותרו המשיכו לצד המוסלמים, ואנחנו פוגשים את הקהילות היהודיות כאן עם פלישטת הצלבנים ולחימת היהודים לצד המוסלמים. יהודים ומוסלמים נסוגו לשולי ארץ ישראל וחלקם גם יצא ועזר לקהילות במרחב. רק מעטים יחסית נותרו בכמה נקודות בארץ. יהודים ומוסלמים חזרו לקראת החצי השני של המאה ה-‏12 ומאז אנחנו נוכחים בקהילות יהודיות בערים המרכזיות כמו ירושלים, חברון, טבריה, צפת, עכו, עזה ועוד.).

2. ערבים נוואדים, בדואים - הבדואים היו ה''מוניות'' של המזרח הקדום. הם נעו ממקום למקום אחר מרעה לעדריהם. אבל עיקר הגיע מסעודיה עם הכיבוש המוסלמי ב-‏629. אז הגיע מאסה גדולה של בדואים שנדבקה למרחבי ארץ ישראל, סוריה ומצרים ונותרה מאז להסתובב במרחב. רק בסוף המאה ה-‏19 התחילו הבדואים להיצמד למקומות בהם מצאו פתרונות קיום נוחים. היום הם פרוסים מצפון הנגב דרך יו''ש ועד הגליל.

3. מהגרים מוסלמים - עיקר המאסה של הישוב הפלסטיני היום הגיע מסוף המאה ה-‏19 ובעיקר עם ראשית המאה ה-‏20. יותר שהם הגיעו לכאן בגלל התעודדות הציונות, הם עזבו, נטשו או ברחו מהמקומות בהם הם גרו לכל אורך ההיסטוריה בשל סיכסוכי שלטון ובעלות על קרקע שהתעוררו עם תחילת רוח הלאומיות שנשבה בעולם המוסלמי. אם ב-‏1840 המצרים הביאו סודאנים לעזה, אשקלון, רמלה ויפו כדי שישרתו את השלטון המצרי שנמשך כאן כעשר שנים, הרי שבתחילת המאה ה-‏20 היגרו ערבים מעיראק (של היום), ירדן (של היום) וסוריה (של היום) ומצרים בשל הזעזועים החברתיים-פוליטיים שנוצרו עם הכיבוש הבריטי והצרפתי והקמת הממלכות הערביות. מסרביה, אלבניה ובוסניה היגרו לכאן כמה חמולות בשל רדיפות בארצן. אפילו מהודי הגיעו לכאן כמה חמולות מוסלמיות. גם ממרוקו. איראן. סוריה. קווקז. ועוד. עד היום אנחנו מבחינים בשוני בלבוש, בשפה ובמנהגים מסורתיים של קהילות המוסלמים.

ב.
בעקרון, בעמי אירופה השונים בהן היו קהילות יהודיות גדולות יש הרבה יותר ולאין שיעור ''דם יהודי'' מאשר בערביי ארץ ישראל. אין זה הופך את אותם חלקים של עמי אירופה ליהודים, או לחילופין לא נותן שום זכות פוליטית - לאומית ליהודים באירופה. צריכים בכל זאת לשמור על פרופורציה.
_new_ הוספת תגובהע. מישקובּיץ': אין חשש שערביי ארץ ישראל הם ממוצא יהודי
(יום רביעי, 22/10/2008 שעה 22:51)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תודה על המידע, שאינו שונה כלל ממה שלימדו אותנו בבית הספר התיכון עוד לפני שנים רבות. לפחות אינך טוען שערביי ישראל הגיעו לכאן במאה ה-‏19 כדי לעבוד בבניית מסילת הרכבת לחיג'אז.
_new_ הוספת תגובה[•] מדוע אינך נוהג כ אדם?
סתם אחד (יום חמישי, 23/10/2008 שעה 6:13)
בתשובה לeric.forster@forsteradvisors.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

[•]... פורסטר, (זהו שמך האמיתי או אינגלזת אותו כדי להרגיש וואספ, צאצא של המייפלאואר?) לך לך מהאדמה הטובה והגזולה של האינדיאנים של פוקהונטאס .
ותפסיק להטיף לנו, שאנו על אדמת אבותינו מוסר
[•]...
_new_ הוספת תגובה[•] מדוע אינך נוהג כ אדם?
(יום חמישי, 23/10/2008 שעה 18:37)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מר אחד, את זכותי להביע דעה לא קבלתי ממך.לך יש זכות המעוגנת בחוק להביע דיעות פשיסטיות-גזעניות, ולי יש זכות להציע לך שתסתכל במראה.
_new_ הוספת תגובה[•] זכותו של היהודי להתגונן היא זכות יסוד.
צדק (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 12:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל הבא להרוס ולהחריב רכוש יהודי הוא פושע.
וליהודי יש זכות מלאה להגן על רכושו מפני העבריין הבא להחריבו.
לא מדובר בחוק ולא באכיפת חוק, [•]...
את התירוצים הם ממציאים ומדמיינים על פי רצונם החולני.

המאבק הוא בין יהודים היושבים בארצם לבין פושעים הרוצים להפוך חבלי ארץ ישראל, ליודנריין.
וכל השאר זיבולי מוח בעליל.
_new_ הוספת תגובהע. מישקובּיץ': הנהגה רכה לא תפתור גדבר
סתם אחד (יום רביעי, 22/10/2008 שעה 20:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנהגה קשוחה יכולה להתמודד עם אלימות והפליליות של הפלסטינים בשטחים והפלסטינים בגליל ובנגד.
ויפה שעה אחת קודם.
_new_ הוספת תגובהמה דעתך על ריבוי תאונות פגע-וברח
סתם אחד (יום חמישי, 23/10/2008 שעה 16:41) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בדרכים?
_new_ הוספת תגובהמהנדס אזרחי: זה מה שחשוב
סתם אחד (יום חמישי, 23/10/2008 שעה 21:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אברהם עוזרי, בן 86 מגילה בירושלים, נרצח בדקירות מחבל.

זה היה היום אז למה אתה לא מתיחס לזה כמו שאתה מגן על ערבים?
_new_ הוספת תגובהזה חשוב אבל גם כדאי שתלמד לקרוא!
דוד סיון (יום שישי, 24/10/2008 שעה 5:51)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהזה חשוב אבל גם כדאי שתלמד לקרוא!
סתם אחד (יום שישי, 24/10/2008 שעה 22:33)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני קורא בעיתון ''ערבי רצח יהודי''

וזה יותר חשוב לי מכל דבר אחר
_new_ הוספת תגובהמה עניין שמיטה לכלי מיטה?
דוד סיון (שבת, 25/10/2008 שעה 6:28)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמה עניין שמיטה לכלי מיטה?
סתם אחד (שבת, 25/10/2008 שעה 6:37)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נושא המאמר שלך הוא ''מזרח תיכון פרוע'' ובו אתה מכליל אותנו כאחראים למצב.

ואני אומר ''הערבי הוא הפרוע כאן'' לא היהודים

בזכותם בלבד
_new_ הוספת תגובהקישקוש
דוד סיון (שבת, 25/10/2008 שעה 8:10)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שם המאמר הוא ''המזרח הפרוע'' והוא במפורש מתמקד בשני נושאים:

1. הסיבות להתפרעויות במזרח הארץ שבשליטת ישראל,
2. איכות אכיפת החוק נגד מתפרעים הללו.
_new_ הוספת תגובה[•] מיכאל: אריק, מזיקים לעצמם. הם הפכו ליצורים פרימיטיביים
סתם אחד (שבת, 25/10/2008 שעה 21:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אריק, [•]... הם הפכו ליצורים פרימיטיביים עם יצרים פרועים, כשההיתר ההישרדותי להבעת יצרי הפרע (בטבע ניכחדים שיצור אורגני מאבד את יכולותיו ומתחיל לנהום ולהשתולל), האופן שמאפשר כביכול את שרידותם, זה, הן גיבוי ממסדי מאחורי הקלעים, תוך הזרמת כספים ומשאבים, והן פיתוח טקטיקות עורמה בחוגי המנהיגות המתנחלית, ואקלים של עורמה ונוכלות אצל פשוטי המתנחלים. ברור [•]... פוגעים בעצמם, שכן אופני התנהלותם ופריעתם אוכפים על עצמם מעין נכות מוחית וניוון מוחין בחסות מעין פרצי עורמה שאינן אלא דפוסי חקיינות של טקטיקות עורמה נפוצות בישראל, באדמיניסטרצייה שלה למשל.

בישראל גישה נפוצה היא להאשים את יצורי האנוש הירודים הללו, תוך הסחת הדעת מכך, שגורמי ממסד בישראל עוסקים בהונאת הקהילה הבינ''ל, בביימם מעין נכונות ישראלית המגובה על ידי חוגים נאורים כביכול בישראל - לסגת. ההצגה הזאת נימשכת כבר 40 שנה, ומאפשרת את הרחבת והעצמת ההתנחלויות, הפקעת נדל''ן רחבת היקף, סלילת כבישים ועוד.

במקביל, פעילות הנדל''ן בגדה מתסיסה את שוק הנדל''ן בישראל, ויוצרת בה בועת נדל''ן ענקית, תוך משיכת משקיעי נדל''ן זרים, לאחרונה רובם מצרפת.

אלא שהעסק עומד להסתיים, כפי שפוקעות בועות אחרות, אובמה כנראה ילחץ על ישראל לממש את התחיבויותיה לפינוי הגדה, ולהראות שהדבר אינו רק העמדת פנים. כבר היום מתפרסמת ידיעה שבוש עומד לחדש את היחסים עם אירן

נראה שעם התפוצצות עידן הספקולנטיות הפיננסית בארה''ב ובעולם, ירסנו גם עשבים שוטים המתסיסים איזורים שלמים ומאיימים על היציבות האיזורית, כגון מדיניות ההתנחלות של ישראל והיצורים האנושיים הפרועים שישראל גייסה להתנחלות, למימוש מטרות הפרע הללו.

מתנחל נבון, הוא זה שכרגע יתפנה במחיר מציאה, בטרם יחבטו בהם.

מיכאל שרון
_new_ הוספת תגובהמ.ש. התפרעות המתנחלים וגרוריהם והממסד ה''נאור''
סתם אחד (שבת, 25/10/2008 שעה 23:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התפרעות המתנחלים וגרוריהם (בעכו למשל) והממסד ה''נאור''

המתנחלים מזיקים לעצמם. הם הפכו ליצורים ''פרימיטיביים'' עם יצרים פרועים, כשההיתר ההישרדותי להבעת יצרי הפרע (בטבע ניכחדים כשיצור אורגני מאבד את יכולותיו ומתחיל לנהום ולהשתולל), האופן שמאפשר כביכול את שרידותם, זה, הן גיבוי ממסדי מאחורי הקלעים, תוך הזרמת כספים ומשאבים, והן פיתוח טקטיקות עורמה בחוגי המנהיגות המתנחלית, ואקלים של עורמה ונוכלות אצל פשוטי המתנחלים.

ברור שהמתנחלים פוגעים בעצמם, שכן אופני התנהלותם ופריעתם אוכפים עליהם עצמם מעין נכות מוחית וניוון מוחין בחסות מעין פרצי עורמה שאינם אלא דפוסי חקיינות של טקטיקות עורמה נפוצות בישראל, באדמיניסטרצייה שלה למשל.

בישראל גישה נפוצה היא להאשים את יצורי האנוש הירודים הללו, תוך הסחת הדעת מכך, שגורמי ממסד בישראל עוסקים בהונאת הקהילה הבינ''ל, בביימם מעין נכונות ישראלית המגובה על ידי חוגים נאורים כביכול בישראל - לסגת.

ההצגה הזאת נימשכת כבר 40 שנה, ומאפשרת את הרחבת והעצמת ההתנחלויות, הפקעת נדל''ן רחבת היקף, סלילת כבישים ועוד.

במקביל, פעילות הנדל''ן בגדה מתסיסה את שוק הנדל''ן בישראל, ויוצרת בה בועת נדל''ן ענקית, תוך משיכת משקיעי נדל''ן זרים, לאחרונה רובם מצרפת.

אלא שהעסק עומד להסתיים, כפי שפוקעות בועות אחרות, אובמה כנראה ילחץ על ישראל לממש את התחיבויותיה לפינוי הגדה, ולהראות שהדבר אינו רק העמדת פנים. כבר היום מתפרסמת ידיעה שבוש עומד לחדש את היחסים עם אירן

נראה שעם התפוצצות עידן הספקולנטיות הפיננסית בארה''ב ובעולם, ירסנו גם עשבים שוטים המתסיסים איזורים שלמים ומאיימים על היציבות האיזורית, כגון מדיניות ההתנחלות של ישראל והיצורים האנושיים הפרועים שישראל גייסה להתנחלות, למימוש מטרות הפרע הללו.

מתנחל נבון, הוא זה שכרגע יתפנה במחיר מציאה, בטרם יחבטו בהם.
_new_ הוספת תגובהגם נתניהו
דוד סיון (יום רביעי, 29/10/2008 שעה 17:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתניהו (http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/804/314.html): ''נתניהו גינה את ה'מתקפה' הפיזית והמילולית נגד חיילי צה''ל במאחז פדרמן השבוע,...''

ברק (http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/804/291.html): ''הניסיון לסדוק את סמכות המדינה ונציגיה בשטח, צה''ל והמשטרה, ביהודה ושומרון היא תופעה חמורה, ועל גורמי המדינה: מערכת הביטחון, מערכת אכיפת החוק ומערכת הענישה, לתת מענה לתופעה הפסולה ולהביא למיגורה''.

הגיע הזמן שגם יעשו...
_new_ הוספת תגובהאויויוי
(יום חמישי, 30/10/2008 שעה 8:50)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בן אדם גידף כמה פוגרומצ'יקים במדים. איזה פשע נוראי.

אולי אתה צודק, והגיע הזמן שלא רק יגדפו, אלא גם יעשו...
_new_ הוספת תגובהלא! שברק ונתניהו יעשו...
דוד סיון (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 9:06)
בתשובה לavner@jungo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כוונתי שגם נתניהו וגם ברק יפעלו כדי לטפל בפורעי
החוק (פוגרומצ'יקים למיניהם) שהרימ ומרימים יד
על חיילי צה''ל.

הם כבר מזמן לא מסתפקים בגידופים.
_new_ הוספת תגובהלא! שברק ונתניהו יעשו...
סתם אחד (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 12:34)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החברים שלך תוקפים חיילים ושוטרים שעה שעה.
המערכת הבטחונית קבעה נורמה של שקר וכזב בדיווח לחיילים ובדידווח לתקשורת. השקר והכזב השתרשו במערכות השלטון כולל המערכת המשפטית המארגנת עדויות שקר, העלמת ראיות ובידוי ראיות.
זהו הרס של השלטון , הממשל והדמוקרטיה.
_new_ הוספת תגובהשיטת השקר בשרות התעמולה
דוד סיון (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 13:36)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההכללות המופרכות היא שיטת תעמולה מטופשת. היא עוד יותר
מטופשת כאשר אין לתועמלן כל אסמכתא להכללות שלו.

א. אינך יודע מי החברים שלי.
ב. אתה ודאי לא יודע מה החברים שלי עושים.
ג. אתה משתמש בשקרים מטופשים.

לא רק את חברי אתה מאשים באמצעות שקרים. העיקר שאתה
נושא את שם הדמוקרטיה לשווא.
_new_ הוספת תגובהאויויוי
ע.צופיה (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 14:38)
בתשובה לavner@jungo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מתכוון שמופרע קילל את חיילי צהל ששומרים עליו.
באמת הגיע הזמן שיכניסו אותו ל''ק'ציעות''.
_new_ הוספת תגובהאויויוי
(יום חמישי, 30/10/2008 שעה 15:06)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא.
אני מתכוון לומר שאדם שהרסו לחבריו את הבית הגיב תגובה מינורית מאד - קיצונית בכלומיותה.
אני במקומך הייתי בז לו בשקט.
לשמחתי, אינני במקומך, ולכן אני מרחם עליו, ועל בעל הבית, וחושב איך לעזור לו, אחרי שהשקיע כל כך הרבה בעזרה לי, וסבל לא רק ממתנכלים דוברי ערבית אלא גם מפוגרום ממשלתי מתוכנן.

לגבי תכן דבריו - לפחות ממה שקראתי, אני די מזדהה. נזכרתי בזה כשהחזירו את גופות השבויים מלבנון: במשך יותר משנה לפני פרוץ ''מלחמת'' לבנון 2, אמרתי לכל מי שהקשיב לי, שבדרך בה צה''ל מתנהל - טיפש כל מי שמוכן לבוא למלואים, ודמו בראשו. כשנתבשרנו על לקיחת החיילים בשבי, אמרתי את זה שוב, והתכוונתי לזה במלוא מובן המלה. ועדיין זה כך: חייל שיוצא היום לאיזושהי פעולה של צה''ל - מסתכן, בשירות בצבא חסר מטרה וחסר דרך, סיכון הרבה יותר גדול (ביחס לתועלת) משחייל אמור לקחת על עצמו בפעילות צבאית נורמאלית. ואם החייל הזה השתתף לפני כן בהרס ביתו של יהודי אחר בגלל איזו הנפצה מנהלתית פוליטית - קשה לומר שאני מצטער כשזה קורה לו.

בהתאם לכך, ובהתאם לדעותיי הכלליות השוללות גיוס כפוי, אני מזמין את אותם חיילים לסרב לשרת, או לפחות לסרב לשמור ב''שטחים''.
_new_ הוספת תגובהאויויוי
ע.צופיה (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 18:11)
בתשובה לavner@jungo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נתחיל מהסוף: אם חצי מהחיילים יסרבו לשמור על המתנחלים, לא תשארו שם אפילו חצי שעה. תשברו את השיא של צד''ל בבריחה מהירה.
כך שאל תהיה כזה גיבור גדול. מה שתמיד אני רואה בטלויזיה זה עשרות מתנחלים ומתנחלות על חמישה חיילים.
או מסע בכפר ערבי כשגיפ צבאי ברקע.
מאחר ויש לי גם קרובי משפחה בהתנחלויות מסויומות אז אני שומע סיפורים על פחד וחשש.
קבלת מרות היא הבסיס לחיים נורמליים. מה שאתה מרמז בדבריך הוא שקבלת המרות היא נחלת הטיפשים. כל פירוט מיותר.
_new_ הוספת תגובהאויויוי
סתם אחד (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 20:01)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החיילים לא שומרים על התנחלים . המתנחלים שומרים על החיילים.
ללא המתנחלים צהל היה יכול לנוע בישע רק בשיירות בחיפוי טנקים ונגמשים כמו בפקיעין , סכנין וכו' .
_new_ הוספת תגובהאויויוי
ע.צופיה (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 21:06)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הצחקת אפילו את האיסלנדים.
סיפורי מתנחלים לילדים מפגרים באישון הלילה.
ראינו בגוש קטיף איך התקפלו כמו תינוקות לאחר הצגה שעשו בטלויזיה.
_new_ הוספת תגובהאויויוי
סתם אחד (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 21:50)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפילי הסס קיפלו אותם.
לאות הערכה על גבורתם המרשימה קבלו מגפיים שחורות חדשות, מדי א חדשים, קיטרינג יוקרתי, נופש משפתחתי בבתי מלון כך שהיה כדאי כאשר הסיכון הוא אפסי.
לעומת זאת בג'רמק ברחו כעכברים עד הבסיס בעפולה , לא הספיקו להורי את המגפים..
_new_ הוספת תגובהאויויוי
ע.צופיה (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 22:37)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה מה שאמרתי. המתנחלים -לא סחורה.
_new_ הוספת תגובהאויויוי
סתם אחד (יום שישי, 31/10/2008 שעה 3:57)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המתנחלים קורבנות האנטישמיות הישראלית ושחיתות מערכת האכיפה הישראלית .
_new_ הוספת תגובהאויויוי
ע.צופיה (יום שישי, 31/10/2008 שעה 8:41)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה בדיוק גם מה שאסי ואבי אבוטבול אומרים.
_new_ הוספת תגובהמפלטו של הפושע: החוק הוא הפשע!
דוד סיון (יום שישי, 31/10/2008 שעה 10:52)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהבנג'ו: יאללה יאללה, במקום להתווכח, צאו משם בזמן עם הכסף הגדול
סתם אחד (שבת, 01/11/2008 שעה 16:50)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל דקה יקרה, אחרי שאובמה יעלה לשילטון וביבי הפחדן יתקפל עם ליבני המפנה והגוערת, אחרי זה יהיו רק בעיטות ומוכרים בלבד, תקבלו גרושים אז וגם תוכרזו כאוייבי העם. אינכם מבינים שממשלתכם, ובתחילה אלון וגלילי, וכל אלה שבאו אחריהם, עבדו עליכם בענק? מנהיגי ההתנחלות ששמנו, יהיו הראשונים שיסגרו עיסקה אישית עם הממסד. מי אתם בשבילם? מה, ד''ר קסטנר דאג ליהודי הונגריה? ככה זה אצלנו, סיחררו לכם את הראש, הירביצו בכם אידאלים והתפוצצו מצחוק. כל הפובליציסטים שלכם ב''מקור ראשון'' ושאר עיתוניכם, הם אנשי שמאל לשעבר, שבאו לעשות מכה אצל הימין, מכרו לכם דבב רם ומלהיב, גיחכו בציניות וחיו מצויין. הדבר הכי חשוב בחיים זה לדעת לצאת בזמן.
_new_ הוספת תגובהמ.ש. ארנבת היא חיה חכמה מאד
סתם אחד (שבת, 01/11/2008 שעה 17:07)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יאללה יאללה, במקום להתווכח, צאו משם בזמן עם הכסף הגדול .

כל דקה יקרה, אחרי שאובמה יעלה לשילטון וביבי הפחדן יתקפל עם ליבני המפנה והגוערת, אחרי זה יהיו רק בעיטות ומוכרים בלבד, תקבלו גרושים אז וגם תוכרזו כאוייבי העם.

אינכם מבינים שממשלתכם, ובתחילה אלון וגלילי, וכל אלה שבאו אחריהם, עבדו עליכם בענק? מנהיגי ההתנחלות ששמנו, יהיו הראשונים שיסגרו עיסקה אישית עם הממסד. מי אתם בשבילם? מה, ד''ר קסטנר דאג ליהודי הונגריה? ככה זה אצלנו.
סיחררו לכם את הראש, הירביצו בכם אידאלים והתפוצצו מצחוק. כל הפובליציסטים שלכם ב''מקור ראשון'' ושאר עיתוניכם, הם אנשי שמאל לשעבר, שבאו לעשות מכה אצל הימין, מכרו לכם דבב רם ומלהיב, גיחכו בציניות וחיו מצויין.
הדבר הכי חשוב בחיים זה לדעת לצאת בזמן.

כתבתי כבר בעבר שארנבת היא חיה מאד חכמה. כך למשל, יהודי שברח מגרמניה לפני 1933-4 יכול היה להציל את כספו וגם רכושו. אחרי 1934 לא ניתן היה כמעט להציל מהרכוש, מקסימום ניתן היה לברוח מהמדינה עם 1000 מארק. אחרי ספטמבר 1939 גם את הגוף כבר לא ניתן היה כמעט להציל מכיליון ואחרי סוף 1941 היה כבר עינוי פיזי רב במשך 2-3 שנים קודם למוות.
_new_ הוספת תגובהאויויוי
סתם אחד (יום חמישי, 30/10/2008 שעה 21:51)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפילי הסס קיפלו אותם.
לאות הערכה על גבורתם המרשימה קבלו מגפיים שחורות חדשות, מדי א חדשים, קיטרינג יוקרתי, נופש משפתחתי בבתי מלון כך שהיה כדאי כאשר הסיכון הוא אפסי.
לעומת זאת בג'רמק ברחו כעכברים עד הבסיס בעפולה , לא הספיקו להוריד את המגפים..
_new_ הוספת תגובהאני באמת לא גיבור גדול
(יום ראשון, 02/11/2008 שעה 7:09)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואתה וחבריך מוזמנים לצאת, ולתת לי לברוח משם מרצוני הטוב כעבור חצי שעה - בכל מקרה זה יעלה לשנינו פחות, גם בכסף וגם בסיכון.
אינני מכיר את קרוביך. גם לי יש כמה קרובים. חוצמזה, אני גם מבין משהו במלחמות, וסבור שמי שאינו חושש - אין לו תקומה. על זה אמר החכם מכל אדם: אשרי אדם מפחד תמיד (משלי כ''ח יד). השאלה היא רק מה עושים עם הפחד.

קבלת מרות היא הבסיס לחיים נורמאליים. קבלת מרות עם השפעה אידאולוגית, של מי שאינך מסכים עם האידאולוגיה שלו, היא הבסיס לשפל מוסרי מהסוג הגרוע ביותר שקיים.
_new_ הוספת תגובהעליונות האידיאולוגיה
דוד סיון (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 7:31)
בתשובה לavner@jungo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האידיאולוגיה המגדירה את מהות המוסר שלך לא משאירה
מקום לאידיאולוגיות אחרות כי זה שפל מוסרי הגרוע
ביותר. זה במיוחד רע כי לבעלי האידיאולוגיות האחרות
ניתנה המרות בבחירות.

משמעות דבריך שיש רק מצב אחד שמרות אינה שפל מוסרי -
כאשר היא מונהגת על ידי האידיאולוגיה שלך. אם נמשיך את
ההיגיון הזה נקבל נימוקים להנהיג אנרכיה.
_new_ הוספת תגובהאני באמת לא גיבור גדול
ע.צופיה (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 8:03)
בתשובה לavner@jungo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יתכן שבאיזו שהיא קומבינה מדינית קצת הזויה זה יקרה.איני מייחל לרגע ואני בטוח שגם אתה ותבריך לדעה אינם מייחלים לכך.זה בהחלט יעלה יותר כסף וסיכון.
הערתך השניה קשורה לבטחון עצמי מופרז.חבל שאנשים חוטאים בה. הסיום תמיד אינו נעים.
מאחורי כל קבלת מרות יש אידיאולוגיה. לא קיים חלל ריק בשום נושא ובטח לא בנושא של השקפת עולם. הדרך להלחם על האידיאולוגיה שלך היא במסגרת המרות ולא מחוצה לה.
אם אתה חושב שחיים במרות שסותרת את כל הוויתך,עד כדי הגדרתה כשפל מוסרי מהסוג הגרוע ביותר,הרי, לטעמי, עליך לחפש מסגרת אחרת של מרות. לא נעים להגיד זאת, אך זו המציאות.
_new_ הוספת תגובהתגובה לדוד ול-ע' גם יחד
(יום ראשון, 02/11/2008 שעה 10:34)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם אינכם חושבים שיש מקרים שבהם התנגשות אידאולוגית מצדיקה מרד?
לדוגמא: מה דעתכם על פעולות ההגנה בשנים 45-48?
או על פעולות המחתרת הצרפתית ב-‏5 השנים שלפני כן? טוב, בואו נשאיר את הנצאים בצד.
על העקרון שמאחורי רוב מרידות האיכרים במרכז אירופה במהלך המאות ה-‏13 עד ה-‏18?
על מלחמת השחרור האמריקאית?
על המרי של לותר-קינג?

אני יודע, הנסיבות שונות, וכו' וכו'. הצד השווה שבהן, שמדובר במרות שאינה הורגת את מי שכפוף לה (בנגוד, לדוגמא, למרות הסטאליניסטית, או למרות הנאצית בתוך מחנות הרכוז), אלא מגנה עליו מצרות שעשויות להיות חמורות יותר. ואנחנו נוטים לעתים להזדהות - לפחות חלקית - עם המורדים בה (במקרים מסוימים מרד מצלח, במקרים אחרים בלתי מצלח. לעתים מעורב באידאולוגיה נוספת שאיננו מקבלים, ולעתים ''טהור'' ומקדש לנושאים איתם אנו מזדהים במלואם).
בדרך כלל, למרידות המצלחות - המהפכות - קודמת תקופה ארוכה של הבשלה: גבוש אידאולוגיה חלופית, הדגשת הצדדים המעומתים בין שתי האידאולוגיות (יש גם הרבה צדדים שאינם קשורים כלל. לדוגמא: הרבה מרידות איכרים, אם אפשר ליחס להם גם איזו משנה אידאולוגית, באו בתוספת אנטישמיות כללית ולעתים בתוספת לותרניות), ונסיונות רבים להצגות כח משני הצדדים, כדי להגיע לפשרה כלשהי באלימות פחותה.
מטבע הדברים, גם בהצגות אלה היתה עברה על החוק ואף אלימות מעטה, גם כשהצד ה''מורד'' לא תכנן עדיין לפרוק את העול לגמרי - היה זה אתות מסוים, הצעה לשנות את החוק מעט כדי להתאים למצב ''הוגן'' יותר.
האם בהכרח היתה צביעות או כפיות טובה בהתנהגות הזו?

אז כמובן, אין שום קשר, והמתנחלים הרי גזענים שפלים בעצמם, כי הם תופסים שטחי מחיה שהפלסטינאים יזדקקו להם בעוד 10 שנים, כי הם עוקרים עצי זית ומכים מוסקים תמימים, כי הם שודדי אדמות בפעל, כי הם מקימים בתים ללא כל אסף ההיתרים הנדרשים חדשים לבקרים, כי הם מקללים חיילי צה''ל קדושים שמגנים עליהם, כי הם הפסיקו לקחת חיילים בטרמפים, כי הם לא מתנהגים יפה למי שמכוון עליהם נשק ואוזק אותם ושובר את ביתם, כי הם מדברים בשם איזה אלוהים ופולחים לאדמה, כי הם מסכנים את כולנו במלחמת עולם שלישית על עניינים מטופשים, וכי הם מכוערים עם זקנים נוטפי ריר.
אבל כל זה צדדי. הבה נשתדל לדון על נושא המרות בלי לגלוש להסכמה שלי או שלכם עם האידאולוגיה המסוימת הזו.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
דוד סיון (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 11:43)
בתשובה לavner@jungo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בנתיים יש לנו מצב של אידיאולוגיה 'לאחוז במקל בשני
קצותיו': אני אחליט על מה אני קבל מרות ועל מה לא.

מרד מצריך ויתור על אחד הקצוות ולא נראה לי שויתרת.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
אבנרש (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 12:01)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בתגובתי התיחסתי למצב החלקי הזה. אבל בגדול, כן - יש נושאים, בהם רק הפעלת כח חזק מאד ימנעו ממני לעשות מה שאני מאמין בו, בעוד ברוב הנושאים אני מוכן או אף רוצה לישר קו עם המדינה.
נראה לי שיהודים נהגו כך תמיד, בגולה ובארץ, ואינני רואה סבה מהותית לזנח התנהגות טובה דוקא כשאנחנו בארץ ישראל תחת שלטון בני עמנו.
לא תמיד צריך לשבור את כל הכלים מייד.

אבל, כפי שכבר הסברתי לע., חבל לבזבז זמן על דיונים תאורטיים (כולל הדיון הזה, מה גבולות הויתור שלי למען דברים שאני מאמין בהם) - בבקשה, צאו מה''שטחים'', אלה שמעוניינים לצאת, ונעמוד למבחן. רק למען ההגינות - הודיעו לנו שנה מראש.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
ע.צופיה (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 15:28)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ה''שטחים'' הם לא רכושכם השטחים הם רכוש המדינה,או לצורך הויכוח: המרות.רבים וטובים מתו על כיבוש שטחים אלו ולוא דוקא מהקבוצה האידיאולוגית שלך.
ה''בעלות'' שאתה ובעלי השקפת עולם דומה לך תופסים על שטחי קרקע אינה מקובלת ובהחלט מהוה עברה פ0לילית ללא כל קשר אידיאולוגי.
כל אותם יהודים ש''עשו דין לעצמם'' בגולה הביאו רעות וקורבנות על העם היהודי.די אם נזכיר משיחי שקר דוגמת שבתי צבי.
אפשר בהחלט להתנחם בתבונת הציבור בישראל שלמד לזהות את האיוולת של מעשי המתנחלים בתקופה האחרונה ומגיב בהתאם (התעלמות ובוז כבוש).
_new_ הוספת תגובהשבתאי צבי
אבנרש (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 15:55)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה רץ ישר לדוגמאות מוטרפות.
אני מדבר על יהודים, שמסבות שונות נשארו בספרד (שעל כיבושה נשפכו דמים רבים, ולאו דוקא מהקבוצה האדיאולוגית שלהם), והמשיכו לשמור מצוות בסתר.
אני מדבר על יהודים, שמסבות שונות נמצאו ברחבי האימפריה הרומית (שעל כיבושה נשפכו וכו') בתקופת אדריאנוס, והמשיכו למול את בניהם ולהשתדל לשבות ממלאכה בשבת.
אני מדבר על יהודים, שמסבות שונות נמצאו ברוסיה (שעל וכו'), והפרו מידי פעם את צוי הגבלת תחום המושב, כדי להביא פרנסה הביתה או מסבות אחרות.
נראה לי שזה מספיק לאדם חושב.

לגבי הסקרים הפרטיים שלך בדבר דעת הצבור בישראל, אין לי מה לומר.

השטויות שאתה משפריץ לגבי ''כל קשר אידאולוגי'' אינן ראויות לתגובה. לך להכין שעורים, ובהצלחה.
_new_ הוספת תגובהאלו לא דוגמאות רלוונטיות
דוד סיון (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 17:06)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התת-דיון הזה החל מהתייחסת לאידיאולוגיה שדוחה (בפרהסייה) את המרות של הריבון; אידיאולוגיה שיוצרת אסטרטגיה שקוראת לפגיעה במרות. מצד שני הדוגמאות שהצגת כאן מעשים (אסורים) של הפרט כלפי עצמו בסתר.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
סתם אחד (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 17:14)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא חושב שהמשל על שבתאי צבי,ימח שמו - הוא רלבנטי.
אולי תבהיר?
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
ע.צופיה (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 19:23)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבנרש אומר שכמו מקרים אחרים שקרו ביהדות בחו''ל ובארץ בימים קדומים יותר,הוא בנושאים מסוימים לא יקבל מרות הכלל ואפילו יהיה גאה בכך.
היו לא מעט מקרים כאלו(על קצה המזלג),החל מרוצחי המושל הבבלי בירושלים בזמן בית ראשון,דרך קבוצות קיצוניות בירושלים בזמן המרד הגדול ברומאים ,מיסד הקראים במאה ה-‏10(כמדומני) ויתר משיחי השקר כולל הגדול שבהם-שבתאי צבי. כולם הביאו נזק גדול ליהדות בזמנם בגלל שלא קבלו את מרות הסמכות הנבחרת ביהדות בזמנם.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
אבנרש (יום שני, 03/11/2008 שעה 7:30)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וכמו שהראיתי, היו גם כאלה שלא קבלו את הסמכות עד הסוף, ובזכותם שמעת בכלל משהו על ''יהדות''.
ואני לא מסכים עם דוד (תגובה 123700) שבניית בית ללא היתר היא אידאולוגיה של שדוחה את מרות הריבון.

איזה נזק הביא ענן ליהדות מלבד המצאת דת חדשה שכנה?
נגד איזו סמכות נבחרת יצא שבתאי צבי?
את שניהם אינני מסמפט במיוחד, אבל מה הקשר בינם לבין הטיעון המרכזי שלך?

כמובן, שאישית אני בעד מרידה בסמכות כדי לתקן, אם יש לזה סכוי. כך עשה, לפי מדרש עתיק למדי - כזה שאפשר לראות בו חינוך יהודי בסיסי מזה אלפי שנים, אברהם אבינו. כך עשה יהוידע הכהן, כך הטיף אחיה השילוני (גם אם הבצוע לא היה מדהים), כך הורה אלישע הנביא (וכנ''ל), לכך קרא ירמיהו. וקשה שלא לדחוף כאן את מתיתיהו החשמונאי, שאלמלא הוא גם לא היית שומע הרבה על ''יהדות'' (לפחות לא על היהדות ''המשיחית'', השואפת לתקן את העולם, הכל כך שנואה עליך. אולי כן רק על יהדות הלניסטית נאורה כזו, שהיתה עוברת מן העולם עם כל שכניה).
בקיצור, המציאות מורכבת קצת יותר מן הדוגמה שלך.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
ע.צופיה (יום שני, 03/11/2008 שעה 7:53)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

צר לי להגיד,אך הדוגמאות שלך הם ממש לא לענין.
יש הבדל תהומי בין ''מרידות'' בסמכות כאשר אתה חי במשטר דמוקרטי שנותן לכולם (כולל אותך) הזדמנות שווה להשפיע לבין משטר שנבחר או ממונה בידי בודדים ומופעל על ידי אותם הבודדים.
כל הדוגמאות שהבאת היו במשטרים שליחיד שאינו נמנה על האליטה השלטת לא היה כל יכולת להשפיע מלבד שימוש בכוח.
זה אינו נכון לישראל במאה ה-‏20 וה-‏21.
אם אתה רואה את המשטר במדינת ישראל כדיקטטורה או שילטון יחיד, יש אולי צדק בעמדתך,אך ספק אם יש בזה אפילו קמצוץ של אמת, הרי בעוד חודשיים שלוש תהיה לך ולקרובים אליך בהשקפת עולם להשפיע, נראה כיצד תעשו זאת.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
אבנרש (יום שני, 03/11/2008 שעה 8:28)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טוב,
דמוקרטיה ודיקטטורה הן מלים יפות ונחמדות, ומבוססות על תאוריות שיש בהן הרבה פילוסופיה נכונה וחשובה למקומה. אבל בעניין המדובר כאן ועכשו, בסופו של דבר, ישנו משטר, ויש לו תרבות משלו, שיכולה להשתנות בשוליים לכל היותר. בעניין הזה אין הבדל מהותי בין משטרים בימי קדם לבין ימינו. ההבדלים נעוצים בעיקר ברמות ההסלמה הנדרשות כדי להביא לשנוי, ועל זה אנחנו מדברים כאן כל הזמן - על הפרת חוק סלקטיבית.

לעניין האידאולוגיה היהודית לדעת ה''מתנחלים'', אין שום הבדל מהותי, אם השליט כאן הוא בריטי דמוקרט, תורכי מונארך, מונגולי דיקטטור, רומאי-ביזנטי תאוקרט, או כזה שנולד לאם יהודיה ודוגל באיזם אחר כלשהו. השאלה היא עד כמה הוא טוב ל''יהדות'' ''שלהם'', ולפי זה נקבע היחס אליו.
אתה יכול לומר עליהם הרבה דברים, אבל גזענים הם לא. אין עדיפות ליהודי, או לרוב יהודי, או לכל דבר אחר, כשמדובר על יציאה נגד איך שהם מבינים את התורה.
במה בכל זאת המצב היום שונה ממה שהיה עד לפני 62 שנה?
בהרגשה הכללית, שגם אני שותף לה, שיש כאן משהו עם סכוי - שיש עם מי לדבר עדיין, שיש כאן מה שנקרא בלשון ה''מקצועית'': אתחלתא דגאולה. אבל זו רק התחלה, רק פוטנציאל. הוא יכול להתמסמס ככל משיחיות שקר אחרת שהתכחשה ליהדות.

עכשו, הבן בבקשה, שאינני מנסה להמיר אותך :-)
אתה לא תסכים עם המתנחלים, ותמשיך לחיות בשניות המקודשת - יהדות בלי תורה, מדינת ישראל בלי ארץ ישראל, הריגת ערבים בלי מלחמה נגד הערבים. שיהיה לבריאות.
אני בסך הכל רוצה להציג בפניך תמונה קצת יותר מאוזנת, ולגרום לך להבין, שמעשה פלילי עלול לנבוע גם מתוך עמדה אידאולוגית שאינה מעמידה בראש מעיייניה את העברה על החוק לשמה.
וכערך מוסף, אולי לגרום לך להשתחרר קצת מן הסגידה לכח.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
ע.צופיה (יום שני, 03/11/2008 שעה 9:28)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה טועה במספר דברים.
1.המשטר הנוכחי במדינת ישראל שונה מאוד מהמשטרים הקודמים היהודיים שהיו בארץ ישראל. המשטר כיום הוא דמוקרטי ולכן הוא משתנה בתדירות. מספיק שתבחן מי היה ראש הממשלה לפני 60 שנה,40 שנה,10 שנים,5 שנים ולמי הסיכוי הגדול עתה.
2. הפרת חוק היא הפרת חוק. סלקטיבי או לא ,זה השופט יכריע.
3.אף פעם לא טענתי שהמתנחלים גזענים באופן ייחודי, הם גזענים כמו כל עם ישראל.
4.איני חי ביהדות בלי תורה, אני אולי חי ביהדות שמפרשת את התורה בשונה מהמתנחלים.
5.איני חי במדינת ישראל בלי ארץ ישראל. הביאו אותי ארצה לחיות במדינה יהודית. אם אני צריך לבחור בארץ ישראל השלמה והדו-לאומית, אני בוחר במדינת ישראל היהודית.
6.איני דוגל בהריגת ערבים,אך אם בטחוני הלאומי או האישי מצריך הריגה,אזיי אני דוגל בה.
7. הפשעים החמורים ביותר התבצעו בשם האידיאולוגיה. הפירוט פשוט מיותר.לכן איני מקבל גישה זו.
8.כוח הוא כלי שימושי מאוד, בלעדיו חיינו יהיו קשים.קשה להודות בכך,אך זו עובדה וחוק הוא בעיני כח לגיטימי.
_new_ הוספת תגובהאתה מסתבך
דוד סיון (יום שני, 03/11/2008 שעה 7:54)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בתגובה 123700 לא כתוב על בניית בית ללא היתר. כתוב שם על אסטרטגיה שכוללת פגיעה מכוונת באוכפי החוק שנשלחו על ידי הריבון. המקור לאסטרטגיה הזאת היא למנוע בכוח את אכיפת החוק בקשר לבניה ועוד מעשים בלתי חוקיים. משמעות האסטרטגיה הזאת היא בפרוש דחיית מרותו של הריבון.
_new_ הוספת תגובהאתה מסתבך
אבנרש (יום שני, 03/11/2008 שעה 8:11)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד,
אתה חולם דברים ומסבך את עצמך.
כתבת בעצמך שאנחנו אוחזים את המקל בשני קצותיו. במלים אחרות, בימינו, עדיין, רוב העוסקים ב''מניעה בכח את אכיפת החוק...'' היו מעדיפים לשמור על החוק, ועושים זאת בכל תחום שבו אינו מתנגש קשות עם השקפת עולמם בנושאים אחרים.
ובמלים פשוטות יותר: הבעיה מתחילה מבניית בית ללא היתר. מכיון שאינם בונים אותו רק בשביל חיים טובים ושקטים (שאילו כן, היו בונים אותו במקום אחר), ברור שגם ינסו להגן עליו מפני הריסה. אין כאן - עדיין - שום ''אידאולוגיה'' של דחיית מרות הריבון.

אבל נראה לי שהויכוח מיצה את עצמו.
שנינו מסכימים על העובדות, רק שאתה ''משלים פערים'' בצורת המצאת אידאולוגיה בלתי מודעת לחבורת אנשים שאינך מכיר. יבושם לך.
ואני אפילו מסכים איתך שודאי שהדברים זורמים לכוון הזה, אלא שעוד לא הגיעו לשם.
_new_ הוספת תגובהאתה בורח מדיון שיזמת
דוד סיון (יום שני, 03/11/2008 שעה 9:04)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא אני המצאתי את האידיאולוגיה. האידיאולוגיה שמובילה לאסטרטגיה הזאת היא מאד מאד מודעת. האידיאולוגיה הזאת מתחילה מרעיון בעלות על שטח והצורך לתפוס אותו, למרות שבהווה יושבים שם אנשים בעלי זכויות אדם. חלק מהאסטרטגיה זה לבנות בתים; חלק מהאסטרטגיה הזאת זה להתנכל פיזית לאותם אנשים; חלק מאותה אסטרטגיה זה לפגוע בנכסיהם של אותם אנשים ואף לשדוד את פרי עבודתם; חלק מהאסטרטגיה הזאת זה לפגוע באנשי אכיפת החוק... ועוד ועוד.

אסטרטגיה כזאת משמעותה דחיית המרות של הריבון. אלו עובדות למרות שאתה חולם שלא.
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
סתם אחד (יום שני, 03/11/2008 שעה 11:05)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבנרש מנסה לתת לגיטימיות לעמדה של מיעוט בישראל, מיעוט אשר מצא דרך להחזיק את כל ישראל כבני-ערובה באמצעות 'מפעל' ההתנחלויות.

זה נחמד לדבר על מעשיהם של המתנחלים מזה ארבעים שנה כפעילות שיש בה רווח לכל עם ישראל, אך זה לא משקף את האמת. מנהיגי המתנחלים עשו כל שלאל ידם במהלך ארבעים השנה האחרונות כדי לפנצ'ר תהליכים מדיניים לקראת שלום איזורי, כאשר גולת הכותרת היא במובן תמיד שוב נוכחותם הפיזית על אדמות פלסטיניות ביהודה ושומרון, והצורך למצוא במסגרת כל הסכם שהוא פתרון ליישובם מחדש של היהודים המתנחלים, וכמובן הצורך לקחת בחשבון את האפשרות להתנגדות אלימה לפינוי.

הציבור שאבנרש מייצג הוא דווקא ציבור הומוגני מבחינת האחריות הישירה של כל אחד מהיהודים שבחרו לשבת ביהודה ושומרון לישיבתו שם מתוך ידיעה ברורה שישיבתו שם היא מכשול לשלום ונוגדת את החוק הבינלאומי. האחריות של כל המתנחלים, ה'שלווים' וה'אלימים', היא אחת כאשר מודדים את 'תרומתם' לאי-היציבות של המצב המדיני במזרח התיכון.

מה שקרה לשאר היהודים בישראל במהלך הארבעים שנה האחרונות מוכר כ'סינדרום בן הערובה''' המתנחלים לקחו את הציבור הישראלי כבן ערובה, והציבור הישראלי סיגל עצמו למצב השבי עד כדי כך שאף סיגל לעצמו חלק מערכי המתנחלים, וכיום אינו חפץ כלל להתשחרר מלפיתת החנק המדיני שלהם.
וכמובן, כולם 'מבינים' שהמתנחלים 'רק' רוצים להגשים את מצוות התורה - וכאשר הבן או הנכד קנו בית במודיעין או באריאל אז גם איש השמאל הישר ביותר מתחיל להתנהג כמו מתנחל.

הקונפורמיזם היהודי החדש החל עם ההשלמה הראשונה של ממשלה בישראל עם מעשה התנחלות לא חוקי ביהודה ושומרון. וזה קרה כבר לפני כשלושים שנה. מאז המצב רק המשיך להתדרדר. וכיום גם רופא מנתח לא יצליח להפריד את התאים הסרטניים של ההתנחלות מהתאים הבריאים של שאר עם ישראל. ולמרבה הצער, הדרך היחידה לרפא את המחלה הממארת היא לצפות בחוסר אונים בחולה המתקדם למותו.

הנסיונות, שעדיין נמשכים בכל מקום, למצוא ערוץ תקשורת עם המחנה של היהדות העבריינית, שמאסה בישראל הדמוקרטית ובנתה לה מדינה עבריינית בתוך מדינת ישראל, -נסיונות אלה חסרי משמעות: הדילמה היא של האב לבן עבריין, האם להסגיר אותו לרשויות או ל'הצילו' מיד החוק? במקרה של ישראל והמתנחלים המצב הרבה יותר מורכב, אך הבעיה היא עדיין אותה בעיה מוסרית: האם עם ישראל בריא מספיק כדי לדחות את הגוף הזר של המחנה שבחר לפרוש מערכי המדינה ולפעול בניגוד מוצהר נגד האינטרסים שלה.

אתם מתווכחים כאן בנושא דחיית המרות של הריבון, כאשר הריבון במקרה הזה כבר מזמן סיגל עצמו למנטליות של בן הערובה, וההבדלים הדקים שמתקיימים עדיין בין מדיניות הממשלה לבין מדיניות המתנחלים יהיו בעתיד נושא מעניין להסטוריונים של ארץ ישראל, והוויכוחים, כגון זה, בהם משתתפים העין הצופיה שיש לו קרובי משפחה בשטחים, ואבנרש העילוי, ישוחזרו למטרות לימודים ויהפכו לשנינה ולדוגמא ליעילות של האפולוגטיקה המתנחלית בישראל של שנת 2008
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
ע.צופיה (יום שני, 03/11/2008 שעה 14:14)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאחר וגם אתה נמנה על אותו ''הגוף הזר של המחנה שבחר לפרוש מערכי המדינה ולפעול בניגוד מוצהר נגד האינטרסים שלה'' , אך מהצד הנגדי של המפה הפוליטית, אזי,כך צריך לראות את המלל המתמשך שלך.
ואני לא אוהד מתנחלים ואנשי ימין.
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
אבנרש (יום שני, 03/11/2008 שעה 15:25)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם יהיה נכון לתאר אותך כ''אוהד המצב הנוכחי''?
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
ע.צופיה (יום שני, 03/11/2008 שעה 16:00)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא .
יהיה נכון לתאר אותי כאדם שדוגל בהתנתקות מוחלטת,לכמה שנים, משכנינו הפלסתינאים על-ידי הקמת חיץ הרמטי(גדר,כמובן)בינינו לבינם בקו שיכלול מקסימום של רצף דמוגרפי יהודי ויוציא מתחומנו מקסימום תושבים לא יהודיים.
ואני מתכוון רק לתחומי יו''ש.
הקרוב ביותר לעמדתי הוא אהוד ברק.
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
סתם אחד (יום שני, 03/11/2008 שעה 17:49)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומה תעשה,צופיה,עם הטילים,הקטיושות והקאסמים שקופצים מעל לגדר?
תתלונן לברק?
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
אבנרש (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 9:31)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה מיוחד בתחומי יו''ש?
אם כבר, אז למה לא ליברמן?
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
ע.צופיה (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 13:47)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין משום דבר מיוחד בתחומי יו''ש.
לפי השקפת עולמי, יש להתמודד עם מציאות מסוימת.
ארץ ישראל מול מדינה יהודית. לצערי זה אינו ''הולך'' ביחד.
לכן אני מעדיף מדינת יהודית .קיימת מציאות של התיישבות יהודית בתחומי יו''ש.אלו אינם הרבה יהודים לעומת כמות הערבים החיים שם. איני רוצה לספח ישוב יהודי למדינת ישראל כאשר יחד עימו אני ''מקבל'' עוד כמה עשרות אלפי פלסתינאים.
לכן אני מוכן לספח את אותם הישובים שאינם ''מביאים'' עימם ''נדוניה'' גדולה (יחסית) של פלשתינאים.
למה לא ליברמן? לטעמי מדובר בסוגים שונים של אנשים. אני אפילו לא הייתי משווה ביניהם.
ליברמן אינו באמת מעונין ל''החליף שטחים'',הוא יודע שזה אינו מעשי. זו סתם אמירה לפתאים. וכאלה יש הרבה.
_new_ הוספת תגובהלפי השקפת עולמי, יש להתמודד עם מציאות מסוימת.
אבנרש (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 14:25)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובזאת, חוששני, מיצית הכל.
כשאין לך חזון - כלומר, תפיסה מסוימת לאן אתה רוצה להגיע - אין גם אסטרטגיה.
נשאר רק לפעול בכל רגע נתון בהתאם לנתונים הטקטיים שיבטיחו לך יציאה מהמיצר המיידי שאתה רואה. דרך פעולה המכונה ''כבוי שריפות''.
כשיודעים מה רוצים (לדוגמא: רוצים באמת ''ארץ ישראל עם מדינה יהודית יחד''), יודעים איך לפרוט את זה לרעיונות מעשיים (כולל הצהרת עמדה ללא בושה גם באזני זרים), ומצליחים לנסח מדיניות שתורה איך לטפל בבעיות בדרך (אולי אפילו לדחות חלק מהשאיפות לזמן אחר, אבל לא לנצח), ולפיה לבנות את הכח ולהפעילו.

הייתי רוצה להאמין שאתה באמת היית רוצה ''ארץ ישראל עם מדינה יהודית יחד'' (אם כי לא ברור לי מה אתה או כל אחד אחר מגדיר ''ארץ ישראל'', וודאי לא מה אתה מגדיר ''יהודית''), אלא שויתרת על חשיבה עצמאית בכוון הזה, ומעדיף למסור נושא זה (שכנראה אינו _הכי_ חשוב לך) בידי אחרים, מסוימים, שגם אינו חשוב במיוחד להם.
זכותך. כל אחד וסדר העדיפויות שלו. אבל מאד לא מדויק יהיה לומר שקטגורית זה ''אינו הולך יחד''.
_new_ הוספת תגובהלפי השקפת עולמי, יש להתמודד עם מציאות מסוימת.
ע.צופיה (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 15:53)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זכותך לפרש את דברי כרצונך, אך זכותי לתקן זאת.
יש לי חזון: מדינה יהודית. זו הסיבה שהורי הביאו אותי לפה במקום לקנדה. החזון הזה עומד בסכנה בגלל חזונם של אחרים שרוצים יותר ''ארץ ישראל'' ולא איכפת להם פחות ''יהודית''.
נכון שיש להם רעיונות (שבעיני הם הזיות)איך לפתור את ענין ה''יהודית'', אך אני איני מאמין בהם (ברעיונות,כמובן).
כל מהלך אסטרטגי מורכב מהרבה מהלכים טקטיים. וגדר,והפרדה וכדומה הם מהלכים טקטיים שיובילו לאופק האסטרטגי הרצוי.
לא מסרתי שום דבר לאחרים. זו הסיבה שאני משתתף באינטנסיביות בפורום.
_new_ הוספת תגובהועדיין לא זכיתי להבין
אבנרש (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 15:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מיהי ''יהודית''?
_new_ הוספת תגובהועדיין לא זכיתי להבין
ע.צופיה (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 17:46)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדינה שלפחות 75% מתושביה הם יהודים.
_new_ הוספת תגובהועדיין לא זכיתי להבין
אבנרש (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 17:57)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומי הם ''יהודים''?
אני שואל ברצינות.

ואני מבין, שחוץ מזה אין לך שום דרישה אחרת מהמדינה במסגרת היותה ''יהודית''. שם התאר הזה מגדיר רק רשימת מצאי, לא בסיס ערכי מסוים למדיניות פנים או חוץ. נכון?
או שאולי התכוונת רק לציין את הפרט שגורם לסתירה בין ''מדינה יהודית'' לבין ''ארץ ישראל''.
_new_ הוספת תגובהועדיין לא זכיתי להבין
ע.צופיה (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 18:08)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יהודי הוא מי שנולד לאם יהודית ומוכן להצהיר בפומבי על יהדותו.
היותה של מדינת ישראל בעלת רוב יהודי גדול נותן לה את הצביון שבו אני רוצה לחיות.
אם אתה שואל על ציווי דת. אני רוצה לחיות במדינה בלי כפייה דתית ,לכל כיוון.
מדיניות הפנים והחוץ נגזרת מהיות המדינה מדינה יהודית.
לטעמי אין סתירה בין מדינה יהודית לארץ ישראל. אני ,בעקרון, לא מקדש את האדמה,אך אני מאמין במסורת,לכן לא הייתי נוסע למדינה יהודית באוגנדה.
ארץ ישראל שבה היהודים הם רוב קטן הנלחץ על ידי מיעוט גדול אינו,לטעמי, מקום שיהיה נעים לחיות בו.לכן חשוב לי יותרהאפיון ולא השטח.
_new_ הוספת תגובהתודה
אבנרש (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 18:11)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
סתם אחד (יום שני, 03/11/2008 שעה 23:20)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העין העמומה מצליח שוב לעמעם את הבהירות של עובדות פשוטות: הוא טוען,
''גם אתה נמנה על אותו ''הגוף הזר של המחנה שבחר לפרוש מערכי המדינה ולפעול בניגוד מוצהר נגד האינטרסים שלה.''''

אולי יסביר העין (ולרגע יפסיק לפזול לאינטרסים של המתנחלים) מדוע מי שמתנגד להמשך הכיבוש הישראלי בשטחים מסומן על ידיו כ''גוף זר'' ש''בחר לפרוש מערכי המדינה''?

הקונפורמיזם הפוליטי של 'עין צופיה' ובעבר 'אריה עירן' (וגם 'ספינר' כמובן) בא לידי ביטוי מצד אחד בסובלנות היוצאת מהכלל שהם מגלים כלפי המתנחלים היהודים ביהודה ושומרון בארבעים השנה האחרונות, ומצד שני בהקצנה המתמדת ביחסם ליהודים שמנגדים כל השנים באופן ברור ועקבי להפרת זכויות האדם בשטחים ולהמשך הכיבוש הישראלי. הסחף הוא סחף בעמדות של הקונפורמיסטים היהודים שבעבר היו חברי מפלגות שמאל (במקרה של ה'עין' ו'עירן', שניהם היו בזמן זה או אחר פעילים במפלגתו של אורי אבנרי) והפכו במהלך השנים, במודע או שלא במודע לשבשבות פוליטיות הנעות עם כיוון השעה והלחצים מבית ומבחוץ. וכמובן עבור השבשבת הפוליטית כל מי שעמדתו מעוגנת בערכי האדם הבסיסיים הוא בגדר מוטציה אנושית אנכרוניסטית באקלים המדיני של מדינת ישראל המשתפת פעולה עם (או מוחזקת כבת ערובה של) הציבור המתנחלי ביהודה ושומרון.
_new_ הוספת תגובה[•] הדיון ברח כבר מזמן
סתם אחד (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 5:21)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''ערכי אדם בסיסיים''
אם תשתמש במושג הנ''ל כמו נשק כדי לרצוח את היהודים ולסלק
אותם מן העולם -= אל תצפה ליותר מהיחס שבו אני מתייחס אליך. יחס אל דפוק.או אל מתאבד או אל שונא עצמו וקיומו.
עדין לא ענית לי,יוסלה,איך אתה יכול להתייחס אל עצמך כקדוש מעונה,איש מוסר ורוח בלי סוף, כאשר אתה יושב על מולדת גזולה של הערבים בפתח-תיקוה (לפי השיטה שלך ושל הערבים)? ואיך זה שאתה לא מחזיר את כל הפליטים חזרה?
הרי הם סובלים מאותו חוסר ערכי אדם בסיסיים שאתה גרמת לו?
[•]...אחת הסיבות שלערבים יש עדין תיקווה לחזור לפתח-תיקווה היא השימוש הנלוז שאנשים כמוך עושים במושג שלום.עכשיו - ואם לא הם יפרצו בבכי.כי את הסיפוקים חייבים לקבל עכשיו.עכשיו,עכשיו.לך תשתה על חשבוני קוקה-קולה.
ספינר
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
סתם אחד (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 7:25)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרבה מלים ללא רעיון אחד בהיר.

הבעיה ברורה, והיא בתחום שלך:
1. מאיזה חלום ביעותים שלך לקחת את הרעיון שאני משתמש בביטוי 'ערכי אדם
בסיסיים' ''כדי לרצוח את היהודים ולסלק אותם מהעולם''? גם ה'עין' חושב משום
שאני פועל נגד האינטרסים של המדינה. שותפות הגורל של שניכם היא טרגית אך
אינה בעיה שלי היות ולפי הספר שלי ושל מייסדי המדינה, לאלה הבוחלים
בזכויות האדם ומטיפים בתירוצים שונים לביטולן אין מקום במדינת ישראל.
2. השטות המוכרת עד לזרא של הטיעון בדבר היות כל ארץ ישראל שטח כבוש. אומר
לך רק זאת: פח כרית ונפלת בו: הפתיחה של הדיון בנושא הכיבוש של 67 לכיבושי
מלחמת העצמאות אינה משרתת את המטרות שלך ושל שאר מכחישי הכיבוש, נהפוך
הוא.
ו-‏3. השילוב אצלך של '1' ו'2' מביא כמסקנה הגיונית למדינה דו-לאומית
המתנהלת כמדינת אפרטהייד, או לחילופין מביא לטרנספר של תושבי ארץ ישראל
הפלסטינים. בכל מקרה הרס מדינת ישראל כפי שכוננו אותה ב-‏1948 מובטח
לפי רעיונותיך, וגם העווית הכאילו-נאורה של משתפי-פעולה כדוגמת ה'עין'
לא תצילנו.
ו-‏4. האם לא משעמם לך לחזור שוב ושוב על חצאי רעיונות שנועדו רק לניגוח
משתתפים אחרים. אולי אתה וה'עין' (אפשר לקרוא לכם המסתובב והשבשבת)
תקדישו קצת זמן לסיפור תולדותיכם בבנייןהארץ. אולי בתחומים אחרים הגעתם
להישגים אמיתיים שלא כדוגמת הטקסטים האפולוגטיים שבכאן. במקום להסביר
לנו שאין עם מי לדבר, שהערבים רוצחים, ושיש סיבה טובה לכל מעשי הפשע
של ישראל בשטחים, אולי יספר לנו ספינר על ילדותו בגרמניה ועל הלקחים שלמד
מתקופה זו, ואולי ה'עין' יספר לנו קצת על התקופה שעבד עם אורי אבנרי ומה
למד מנסיון זה. במקום לחלק עימנו את נסיון החיים האמיתי שלכם, אנו
שומעים מכם רק תירוצים ועמדה מוסרית פשרנית ביותר בכל הנוגע למצב כיום.
אולי בהסטוריה אישית אתם יתר מוצלחים.
_new_ הוספת תגובההדיון ברח כבר מזמן
ע.צופיה (יום שלישי, 04/11/2008 שעה 8:30)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי שרוראה צד אחד בסיכסוך (הפלסתינאים) כמשיחי הצדק וצד שני כמשיחי השקר הוא בהחלט ''גוף זר....''.
ושוב: איני נימנה כלל וכלל על הצד הימני של המפה הפוליטית במדינת ישראל.
_new_ הוספת תגובהיצא מרצע מן השק?
אבנרש (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 12:15)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עוד הערה, ברשותך:
האחיזה במקל משני קצותיו או בכל דרך אחרת, איננה אידאולוגיה.
מדובר באסטרטגיה של דחיית הנתוק ככל האפשר, כאשר היישום הטקטי משתנה לפי נסיבות המקרה ולפי ההסטוריה של העימות.
האידאולוגיה המסוימת הרלוונטית לעניינינו אין לה דבר עם המקל הזה, והיא: יישוב כל ארץ ישראל ביישובים יהודיים, בהחלת רבונות ממשלה יהודית על כולם. כפי שניתן להבין מיידית, שני חלקי המשפט הזה סותרים, לגמרי במקרה, בימינו אלה. במקרים כאלה, בסופו של דבר, או שהסתירה מיושבת, או שמתגלעת מחלקת בדבר סדר העדיפויות בין שני חלקי המשפט. אבל כל החולקים היו מעדיפים לדחות את ההכרעה הזו ככל האפשר.

אפשר לומר, שהאחיזה בשני קצוות היא אסטרטגיה המיושמת במקרים רבים, ונובעת מאידאולוגיה כללית של דחיית עמותים, הנפוצה -בצדק או שלא בצדק - בתרבויות שאינן ששות אלי קרב.
לי היא נראית די מתקבלת על הדעת, הרבה יותר ממו''מ עם סוריה ועם חמאס.
_new_ הוספת תגובההאידיאולוגיה היא תנאי לאסטרטגיה
דוד סיון (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 14:09)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מרגע שהכרזת מרד כבר לא מדובר בהגינות. בודאי שאת
הבקשות של המורדים לא צריך לקבל. להיפך צריך לפעול
בהתאם לאינטרס שנגדו פרץ המרד - המשמעות דיכויו של
המרד. בודאי שלא צריך להודיע על צעדים ופעולות דיכוי
מראש.

האחיזה בשני קצוות לגיטימית משהו כאשר יש הסכמה בסיסית
ויש גבולות וקוים אדומים. למורדים אין זכות לאחוז בשניהם.
_new_ הוספת תגובהתגובה לדוד ול-ע' גם יחד
ע.צופיה (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 15:19)
בתשובה לavner@jungo.com
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מערבב בין מלחמות, מאבקים אלימים או הפיכות על רקע רעיוני אידיאולוגי (כגון ההפיכה של קסטרו בקובה,ההפיכות כנגד המשטרים הקומוניסטיים במזרח אירופה) לבין מלחמות שיחרור. מלחמות שחרור הם למעשה מלחמות קיום של עם,לאום או קבוצת אנשים המזדהה כלאום.
זה היה אופי הפעולות של ההגנה ושל המחתרת הצרפתית וגם אופי הפעולות של הפלשתינאיים.
בתוך מסגרת שלטונית דמוקרטית, הנותנת אפשרויות שוות לכל אחד להשפיע צריכה להיות מרות שמקובלת מרצון, אחרת אין בסיס דמוקרטי למשטר.
לא אני ולא דויד כתב (או אפילו חושב כך)כי המתנחלים הם גזענים שפלים,או תופסים שטחי מחייה. אלו דברים שאתה מייחס לנו שלא בצדק ולא ביושר.
ענין המרות מכה פעם לימין ופעם לשמאל.מי שמעקם את המרות כשהיא נוגעת אליו ימצא את עצמו במצב קשה כהצד השני יחרוג ממנה.
_new_ הוספת תגובהענין המרות
אבנרש (יום ראשון, 02/11/2008 שעה 16:02)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל מה שכתבת בתגובה זו מקובל עלי וידוע לי כבר קדם (ואפילו לא ייחסתי לך דברים מסוימים על מתנחלים).
אלה עובדות חיים, ואינני רואה איך הן מוסיפות משהו לדיון שפתחתי. ודאי שבמסגרת שלטונית דמוקרטית צריכה להיות מרות אחרת אין בסיס וכו'. ודאי גם שמי שמעקם וכו'. ונכון גם שאופי פעולות הפלסטינאים הם של מלחמת שחרור, ואילו מרידות האיכרים הם סוג אחר של מרד.
אני התיחסתי לסוגיית החריגה מן המרות בלי לשבור מייד את כל הכלים. דוד התיחס לעניין. אתה רק הוספת תובנות מעניינות ונכונות לגבי הדוגמאות שלי. תודה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי