פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
כמה מילים על כלכלה
הלבן שבעיניים / ע. צופיה (שבת, 24/09/2011 שעה 14:00)


כמה מילים על כלכלה

ע. צופיהבן שלום ברננקי, יו''ר ''הפד'', נאם אתמול. שתי הודעות חשובות היו בפיו.
אחת: ''סיכונים משמעותיים לכלכלה'' והכוונה, כמובן, לכלכלה האמריקאית בשנים הקרובות.
השנייה: רכישת אג''ח של ממשלת ארה''ב לתקופה ארוכה (20 שנה+) בסך 400 מיליארד $ כנגד מכירת אג''ח, בסכום זהה, לתקופה קצרה (המשקיעים מבוהלים...).

המשמעות של הודעתו הראשונה היא כי אינו צופה שינוי משמעותי לטובה בשיעור הגידול בצמיחה וקיטון בשיעור האבטלה בארצות הברית. מנגד רכישת האג''ח לזמן ארוך הקטינה את שיעור התשואה השנתי של האגרות לפחות מ-‏3% דבר שיבוא לידי ביטוי בירידה בריבית לזמן ארוך, בעיקר בהלוואות לרכישת דירות. מאחר ותמיד ישנו קשר מסוים בין הריביות השונות הרי הירידה בריבית לזמן ארוך תרסן או אפילו תקטין את הריביות לזמן קצר ובינוני.

בכך בעצם, בן ברננקי, ממצה את ''התחמושת'' המוניטארית אשר בידו ומשאיר את ''המגרש'' של כלכלת ארה''ב פנוי רק לפעילות פיסקאלית.

במקביל שטח נשיא ארה''ב, ברק אובמה, תכנית כלכלית חדשה להקטנת שיעור האבטלה וחידוש הצמיחה. התכנית מתוכננת להזרים כ-‏440 מיליארד $ להורדת מיסים ממעסיקים קטנים ובינוניים, תמריץ לקבלת עובדים חדשים, עוד כסף למובטלים, השקעות בתשתית תחבורתית והרחבה במערכת החינוך לשם מניעת פיטורי רבבות מורים (אובמה...).

בסיכומו של דבר זו עוד הזרמה כמותית שאמורה להנשים את המערכת הכלכלית בתקופה שלפני הבחירות. הבעיה היא ש''הנשמות'' כמותיות כאלה ניתנו ללא הרף מאז 2008 עת החל המשבר הכלכלי. אולי ההנשמות הללו מנעו משבר עמוק יותר אך בטח לא אוששו את הכלכלה האמריקאית. אולי הגיע הזמן שמישהו יחשוב גם ''מחוץ לקופסה'' לפני שיוחלף על ידי נשיא חדש.


אירופה

מסתבר שכלכלת היורו היא מארג אחד שלם והדוק שכל פרימה הכי קלה במארג עלולה לגרום לפרימה מלאה.

יוון שהיא כנראה החוט הראשון שמסכן את המארג נלחמת נואשות כנגד פגעי מדיניות הרווחה שהייתה נהוגה בה שנים רבות. הבעיה היא לא רק כלכלית הבעיה היא אנושית. מאות אלפי פנסיונרים עתידים לרדת במידה רבה ברמת חייהם, מאות אלפי עובדי מדינה מועמדים לפיטורין. השבוע קראנו שמפעל שוויצרי לתרופות הפסיק למכור לבתי חולים ביוון סחורות עד שישולמו החובות. כל הדברים הללו עתידים להוריד דרסטית את רמת החיים וספק אם יועילו לצמיחה מחודשת.

אך החברות בכלכלת היורו אינן יכולות להרשות לעצמן שאחת החברות תפשוט את הרגל, הפגיעה במערכת הפיננסית תהיה קשה ותגרום ל''כדור שלג'' שסופו אינו ברור לכן אני מעריך שבסופו של דבר ההחלטה תהיה טוטאלית. האם לשמור על המארג שלם או לתת לו להיפרם לחלוטין.


ובישראל פרסם בנק ישראל תחזית כלכלית חדשה לשנת 2012. על רקע התחזיות הקודרות בעולם, אין ספק שגם ישראל, למרות מצבה הכלכלי היוצא דופן, תיפגע מכך.
הבנק צופה ירידה בצמיחת התוצר ל-‏3.2%, בצמיחת צריכה הפרטית ל-‏2.8%, בצמיחת היצוא ל-‏1.7%, בצמיחת השקעה בנכסים קבועים (בעיקר דירות) ל-‏6% ובשיעור האינפלציה ל-‏2.2%. לעומת זאת אינו חוזה שינוי בשיעור האבטלה (בנק ישראל...).

עם כל הכבוד לבנק ישראל נראה לי שהתחזית היא יותר בגדר ניחוש מאשר משהו ממשי. כאשר יש קריאות מימין ומשמאל להוזיל מחירים זה אינו מסתדר עם ירידה בצריכה. האינפלציה היא בעיקר תוצאה של מחירי חומרי הגלם בעולם. הצפי לירידתה הוא כנראה תוצאה מהתבונות בכדור בדולח. אם שיעורי הצמיחה בתוצר, בצריכה הפרטית, ביצוא ובהשקעה צפויים לקטון, כיצד זה שיעור האבטלה לא צפוי לגדול?

בסיכומו של דבר מדובר פה באחיזת עיניים. של ממשל אובמה, של האיחוד האירופאי ושל תחזית בנק ישראל לגבי ההתפתחויות בכלכלת ישראל. כולם מהמרים, לאף אחד מהם אין ידע מבוסס על הצפוי לו בשנה הבאה.

לכן הזהירות היא מילת המפתח.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כלכלת אובמה, קלקלת אמריקה
חכם ציון (שבת, 24/09/2011 שעה 22:16) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אובמה שהבין בנובמבר 2010 שאין לו ברירה אלה להתגמש ולהתקרב לרפובליקנים. והוא אכן התקרב אליהם, אבל התקדם רק חצי דרך, מבחינתם. הבעיה שאובמה עושה רק 'חצי עבודה', כדי מצד אחד להיות נאמן עדיין לדרכו הסוציאליסטית (חלוקת כסף כדי לשמור מצב, כמו מימון אלפי מורים למניעת פיטוריהם) ומצד שני הוא מקבל את העקרון החשוב של קיצוץ התקציב, אלא שהוא מקצץ קצת כדי לצאת ידי חובה. עמדת הרפובליקנים היא קיצוצים ארוכי טווח בהוצאות הממשלתיות להקטנת הגירעון בתמורה לעידוד המעסיקים עצמם לחזור לכשירות, להעסיק עובדים, להרוויח ולהזרים כסף לשוק. אובמה דג בשביל האזרחים, הרפובליקנים רוצים לתת להם חקות כדי שידוגו לעצמם.
אני מעריך שבדיונים בבתי הקונגרס יגיעו הדמוקרטים והרפובליקנים להסכמה כלשהיא באמצע הדרך. צריך לזכור שמיעוט הרפובליקנים תומך בהצעת אובמה ומיעוט דמוקרטי מתנגד לה. הפשרה בדרך, כי כולם רוצים להצליח בבחירות.

בסופו של דבר התוכנית החלקית הזאת מצביעה על כך שאובמה מבין שמצבו קשה ושהוא גם נדרש להסכמת הרפובליקנים. אם עד נובמבר 2010 הוא היה יכול להעביר תקציב וחוקים וביזבוז טריליון דולר בלי תמיכת הרפובליקנים, הרי שרוב רפובליקני בבית הנבחרים טרף לו את הקלפים (למזלו שלו ולמזלה של אמריקה).
התוכנית הנוכחית של אובמה מכילה מהלכים שהרפובליקנים הציעו אותם בעבר (שנאמר שלפעמים צריכים להשתמש בנשק של האוייב כנגדו) שתורמים לצמיחת המשק, אבל גם כאלה שעדיין שופכים את הכסף לשווא בפרוייקטים חסרי תרומה למשק ולחברה. המועד הקצר עד לבחירות לא יתן לחלקים הטובים שבתוכנית 'לנצח' את החלקים הרעים בו.

אובמה עשה טעות גורלית מבחינתו שלא היה מספיק קשוב ומחובר למשק בראשית כהונתו בינואר 2009. אם הוא היה מעביר את התוכנית הזאת אז, הרי שכיום יתכן שתוצאותיה החיוביות בחלקן היו מגיעות לידי ביטוי ראשוני ונותנות לו קרדיט ואמון של הציבור. אבל אז הוא עדיין היה חדור באמונה של מהפיכה, משק אמריקאי חדש (זוכרים את 'מזרח תיכון חדש') והיה משוחרר מן הצורך להידבר עם הרפובליקנים ולהגיע איתם להסכמות (בשל הרוב הדמוקרטי של אז בשני בתי הקונגרס).
זו המציאות, אובמה, יאמרו לו המצביעים וישלחו אותו הביתה לחזור וללמוד מציאות מהי.

דרכו זו של אובמה מזכירה במשהו את התנהלותו הכללית גם בנושאים אסטרטגיים-ביטחוניים-מדיניים. למשל עמדותיו לגבי העולם הערבי והמשבר הישראלי-פלסטיני. הנזק שהוא יצר בתחילת דרכו בשל אי בשלותו, מונע ממנו לתקן את היקף הנזק שיצר ויצא מהבקבוק בודאי בקוצר הזמן שנותר לו עד הבחירות. עצוב באמריקה, הנשיא לא מדבר מציאוּת.
_new_ הוספת תגובהכלכלת אובמה, קלקלת אמריקה
ע.צופיה (שבת, 24/09/2011 שעה 23:32)
בתשובה לחכם ציון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם אני מבין אותך נכון הרי התכנית טובה ויעילה אלא שהעיתוי שגוי. אני לעומת זאת חושב שהתכנית, אם תמומש, לא תועיל נאבה כי היא בגדר כדור ברגעה ולא תרופה לריפוי.
_new_ הוספת תגובהכלכלת אובמה, קלקלת אמריקה
חכם ציון (שבת, 24/09/2011 שעה 23:41)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ציינתי את אשר אני קורא ושומע בתקשורת האמריקאית. התוכנית טובה יותר כי היא כוללת בתוכה תביעות שתבעו הרפובליקנית בתחילת השנה ומאז. אובמה ''תקע'' אותם כשהכריז על מדיניותו הדשה לפני שבוע וחצי בה כלל כמה מדרישות הרפובליקנים בתוכניתו בתקווה שככה הוא יסתום את פיותיהם והם יצביעו לתקציב (ואם לא אז יצטרכו לתת את הדין לבוחר).

העיתוי שגוי מבחינת אובמה, כי הוא נענה לתיקונים מאוד מאוחר מבחינתו. הסיכוי שהחלקים הטובים בתקציב ישפיעו ללחיוב על הכלכלה בפועל עד לבחירות הם קטנים. לכן מבחינת הבוחר אובמה צפוי להיות זה שנכשל.

יתכן בהחלט שהתוכנית הזאת כקודמותיה לא יתקנו דבר, כי השלישי בה 'יאכל' את החיובי. אני פשוט לא קראתי עדיין את עיקרי התיקונים במציע אובמה. אני אנסה לחפש משהוא באתר הבית הלבן או הקונגרס.
_new_ הוספת תגובהזהירות טובה תמיד
חכם ציון (שבת, 24/09/2011 שעה 22:53) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובודאי שגם בשנה הקרובה.

תחזיות בנק ישראל הן תחזיות בלבד, לא ניחוש, אבל ערכן בזה שהן נותנות בסיס אחד ושווה לכל השחקנים במשק להתאמת תחזיותיהם הפרטיות, להתייחס נכון לעוצמתו של השקל, להגדרת התוכנית הכלכלית של עסקים, לחדד את הצורך להישען על בטוחות, לבדוק אפשרויות נוספות להתחזק ואולי גם להתרחב, להיות עירניים ולחפש יעדי שיווק חדשים ועוד.

הוזלת מחירים לרמה ריאלית חיונית למשק מבוסס ויציב. הממשלה חייבת למצוא דרך להגדיל את כושר הקנייה של הציבור, כאשר המבחן לזה הוא כושר הקנייה של השכבות הנמוכות קודם כל. הגדלת כושר הקניה של האזרח מייצרת הגדלה בצריכה ומכאן רווח גדול יותר ליצרנים. הגדלת כושר הקנייה של הציבור נעשית גם על ידי שילוב של תיקונים, כמו התיקונים שמציעה ועדת שָני, כמו שועדת טכטנברג תביא - חלקן בחקיקה וחלקן בהסדרים ונוהלים והחשוב ביותר במעקב של ארגוני צרכנות.

משק יציב הוא משק בו המחירים סבירים, היצרנים מרוויחים בגבולות הסביר והמדינה מרוויחה מם הכי פחות מהם. הגדלת הרווח של המשווקים במאות אחוזים (הכוונה להגדלת הרווח עצמו ולא להגדלת המחיר הכולל של המוצר) היא פשוט גניבה וחטא. אין שום סיבה שסוחר ירוויח יותר במאות אחוזים על טיטולים (טיטולים מיבוא שעולים בסביבות ה-‏90 ש''ח עולים ליבואן בסביבות ה-‏40 ש''ח. אם בעבר הרווח שלו היה כ-‏20 ש''ח הרי שכיום זה כ-‏40 ש''ח וה-‏10 ש''ח זה למוכר), גבינות שמייצרים במפעל או על יבוא רכב מחו''ל.

אני מקווה שטרכטנבג יפרסם את הדו''ח שלו בזמן כדי שנקרא ונלמד ונוכל להגיב במידת האפשר. לפי מה ששמעתי ועדת טרכטנברג תמליך להישאר בגבולות התקציב תוך צמצום רוחב קטן בכמה משרדי ממשלה. מאחר שנראה לי שהממשלה לא תקצץ את כל מבוקשם מתקציב משרד הביטחון הרי שנראה לי כסביר שהממשלה תיאלץ להגדיל את התקציב ב-‏2%-3%.
דרך טובה לגייס כסף לתקציב היא טיפול שורש בשוק השחור, שכולנו יודעים בדיוק שהוא שוק גדול מאוד (ההערכות הקיצוניות מדברות אפילו על היקף של כ-‏50 מיליארד שקל בשנה האחרונה, כאשר תקציב הביטחון, כולל הסיוע האמריקאי הוא כ-‏54 מיליארד שקל)!!! ולא תמיד באמת משחק לידי האזרח כשהוא פועל כצרכן. הרי ברור הוא שמחירי העוסקים בשוק השחור הם לאו דווקא זולים, אלא נדמים כזולים רק משום שלכאורה איננו צריכים לשלם את 17% המס. אבל אם בודקים באמת, הרי שלא אחת הכל כלול במחיר של העוסקים בשחור. כלומר, אנחנו משלמים גם את ה-‏17% לכיסו של הסוחר השחור. אכיפת הגבייה תכניס עוד כמה עשרות אחוזים מהציבור לקופת המדינה. חשוב לצמצם את השוק השחור כדי להקל על האזרחים דווקא, שהרי שככל שייכנסו כפסים לאוצר המדינה, כך המדינה תוכל גם להוריד מיסים וגם להשקיע אותם יותר בפרוייקטי רווחה וחברה.
_new_ הוספת תגובהזהירות טובה תמיד
המסביר לצרחן (שבת, 24/09/2011 שעה 23:11)
בתשובה לחכם ציון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברוך שובך. היכן היית?
_new_ הוספת תגובהאירופה נסדקת
המסביר לצרחן (שבת, 24/09/2011 שעה 23:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי זה הביטוי היפה והטוב שלא רק הכלכלה היא שמאחדת את אירופה, או את כל קבוצות המדינות הקיימות. בסופו של דבר יש דברים מעבר לכלכלה. או לחילופין, הכלכלה לבדה היא לא תנאי מספיק לחיבור אמיתי בין מדינות.
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על בצפוי לנו
דוד סיון (יום שישי, 07/10/2011 שעה 6:04) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''הייצוא שלנו ייפגע מהמצב באירופה, ואם יש משבר פיננסי וחולשה של הבנקים באירופה זה ישפיעו גם עלינו - וזה בדרך! איך בדיוק זה ישפיע עלינו - לא ברור''...(http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100068...).
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על בצפוי לנו
ע.צופיה (יום שישי, 07/10/2011 שעה 6:43)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רק מאשש את הסייפא במאמר.
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על בצפוי לנו
דוד סיון (יום שישי, 07/10/2011 שעה 7:19)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בדיוק. אני חושב שפישר קורא את המציאות נכון. אבל
מאחר ולא ברור עדין מה יעשו האירופאים (שלדעת חלק מהמומחים לא מפעילים מדיניות כפי שצריך) הרי שאין לו יכולת לחזות מה יהיה. מצד שני הוא אומר חזק וברור מה הוא לא יודע. גם זה מידע שראוי שיהיה בידי הציבור.
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על בצפוי לנו
ע.צופיה (יום שישי, 07/10/2011 שעה 7:24)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה בדיוק מה שכתבתי במאמר.
לא ברור מה יעשו האירופאים, לא ברור מה יהיה בארה''ב, לא ברור לאן ''ילכו'' מחירי חומרי הגלם.
בקיצור: צריך להסתכל בכדור הבדולח ולחזות.
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על הצפוי לנו
דוד סיון (יום שישי, 07/10/2011 שעה 7:58)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בדיוק.

בדברים שלי אין תמיכה בגישת כדור הבדולח. ועוד יותר חשוב גם בדברים של פישר אין. פישר אומר במפורש שצריך לעקוב מקרוב אחר המתרחש וזה מה שעושים בבנק ישראל. אני מניח שהיעד שלו לנהוג בצורה אופטימלית בזמן אמת, מיד כאשר מגיע מידע שראוי להניע הפעלת כלי מדיניות כלכלית.

בבנק ישראל ובפיקוח על הבנקים פועלים כל הזמן כדי שאם יבואו ''מכות'' מחו''ל פגיעתן תהיה מינימלית במידת האפשר.
_new_ הוספת תגובהכשהקפה עלה קנו וכשהקקאו ירד מכרו . . .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 07/10/2011 שעה 8:14)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

באמת דברי חכמה של חזאים - או שירד גשם או לא , צריך לצפות בשמיים . . .
להגיד כעת גשם קח מטריה , היא חכמה קטנה מאד .

היכולת לצפות מהלכים ולפעול לפני התרחשותם היא הכשרון הגדול .
_new_ הוספת תגובההחוכמה מה עושים כאשר לא ידעים
דוד סיון (יום שישי, 07/10/2011 שעה 9:03)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם להשתמש במשל שלך אפשר לטעון בביטחון כי יש רבים שלא יודעים לחזות מתי ירד גשם. אבל החוכמה היא לא להירטב כאשר כן ירד הגשם; צריך להתכונן שכאשר יירד הגשם ''הפגיעה'' תהיה הכי פחותה שאפשר. זה בדיוק מה שמנסה מנסה פישר לעשות. אולי זה לא כשרון גדול כמו מי שיכול לחזות אבל זה מועיל.

חשוב לזכור בהקשר הזה שנכון לכרגע ''הכשרון הגדול'' לא הופיע. ולכן מה שעושה פישר הוא כנראה הפתרון הטוב האפשרי.
_new_ הוספת תגובההחוכמה מה עושים כאשר לא ידעים
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 07/10/2011 שעה 10:05)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובהזדמנות זו אני מזכיר לך מה שכתבתי בעבר .
עם פרוץ משבר הסאב-פריים , רבים הוכו בתדהמה לתרגיל העוקץ .
העוקץ היה באיחוד של משכנתאות רבות ''כאילו'' יש פיזור סיכונים .
התברר שזה לא כך
ובעיקר התברר כי
האנליסטים לא ראו את זה מתקרב ולא הזהירו בפני מפולת כזו = האנליזה שלהם הייתה גרועה .

לכן
סטנלי פישר הוא מקצוען מעולה , ומכניס אותי לכיס הקטן ועוד ישאר מקום , אבל גם הוא יכול לטעות .

ועוד נקודה
הכנת הגנה נגד גשם משמעה מטריה או מעיל מתאים . זה במחיר נמוך ביותר .
אבל
הכנה למשבר כלכלי על ידי הפניית משאבים וחסכונות והשקעות , עולה כסף רב במקרה של טעות .
_new_ הוספת תגובההחוכמה מה עושים כאשר לא ידעים
ע.צופיה (יום שישי, 07/10/2011 שעה 10:54)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. ''העוקץ'' בתרמית ה''סאב-פריים'' היה הטעיית האנליסטים והמשקיעים.
ב. בינתיים פישר הוכיח לנו, לפחות פעם אחת, שהוא יודע להתכונן נכון ''לגשם''. יש כנראה ''מרחק'' בין ההצהרות לבין הפעילות ''בשטח''. וזה מהבט חיובי על פועלו.
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על הצפוי לנו
ע.צופיה (יום שישי, 07/10/2011 שעה 10:47)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בציטוט שאתה הבאת פישר מתייחס לעתיד הכלכלי של העולם ובפירוש אומר שאינו יודע לאן הולכת כלכלת אירופה. המסקנה מכך היא שאינו יודע כיצד זה ישפיע על יתר כלכלות העולם ועל כלכלת ישראל. לכן כל תחזית שלו היא בערבון מוגבל מאוד
וזה בדיוק מה שאני כתבתי.
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על הצפוי לנו
דוד סיון (יום שישי, 07/10/2011 שעה 11:34)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבת ביחס לבנק ישראל:
- ''הצפי לירידתה הוא כנראה תוצאה מהתבונות בכדור בדולח...''
- ''צריך להסתכל בכדור הבדולח ולחזות''.

על זה, על כדור הבדולח ביחס לבנק ישראל, טענתי ואמשיך לטעון ''לא בדיוק''.

מאחר ובמצב הידע כיום על תחזיות כלכליות תמיד צריך להסתכל בערבון מוגבל. את זה למעשה אמר פישר אתמול.
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על הצפוי לנו
ע.צופיה (יום שישי, 07/10/2011 שעה 13:47)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומה ההבדל בין כדור בדולח, כמשל, וערבון מוגבל?
_new_ הוספת תגובההנגיד פישר על הצפוי לנו
דוד סיון (יום שישי, 07/10/2011 שעה 17:50)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המושג ''כדור בדולח'' איננו המושג ''ערבון מוגבל''.
המושג ''הסתכלות בכדור בדולח'' שונה מהמושג ''תחזית בערבון מוגבל''.
_new_ הוספת תגובהעוד עידכון
דוד סיון (יום שני, 10/10/2011 שעה 8:11) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרעה חלה במרבית תחומי הפעילות במשק בחודשים יולי-אוגוסט 2011, כך מעלה דו''ח ''אורות אדומים'' שפירסם היום (א') משרד האוצר. ההסבר, לדברי הכלכלני האוצר, נעוץ בהתפתחויות השליליות בכלכלה העולמית שהשפיעו על הפעילות בישראל בתקופה הנסקרת'' (http://www.themarker.com/markets/1.1519010).

בידיעה גם מוסברת העובדה ששיעור האבטלה לא עלה: ''הגידול בתעסוקה נרשם במספר המועסקים במשרה חלקית בעוד שמספר המועסקים במשרה מלאה ירד בהשוואה לרבעון הקודם''.

מכאן ברור שלמרות ששיעור האבטלה הוא הנמוך ב-‏15 השנים האחרונות הרכבו משקף את ההרעה במציאות הכלכלית שלנו.
_new_ הוספת תגובהעוד עידכון
ע.צופיה (יום שני, 10/10/2011 שעה 8:54)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כיצד בני הנוער שיוצאים לעבוד בתקופת החופש הגדול ( יולי-אוג.) משפיעה על שיעור האבטלה?
ההרעה הייתה צפויה ולא הפתיעה איש. ההרעה גם צפויה להימשך גם בשנת 2012 (חלקה או מלואה). אין לי ספק ששיעור האבטלה יגדל ותשומת הלב מהמלצות טרכטנברג( ושטוית מובילי ה''מחאה'') תוסב לבעיה כיצד מטפלים באבטלה ובמובטלים.
העוקץ בהתפתחות זו יהיה שלמרות ההרעה בנתונים הכלכליים עדיין ישראל תצטייר כמדינה שמצבה הרבה יותר טוב ממדינות אחרות בגוש המערבי.
_new_ הוספת תגובהעוד עידכון
דוד סיון (יום שני, 10/10/2011 שעה 11:52)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין לי תשובה מלומדת לשאלתך אבל אני מניח שחלק מהגידול בתעסוקה החלקית נבע מתעסוקת בני נוער. מצד שני יש גם בוגרי צבא ויותר מבוגרים שנאלצים להסתפק בתעסוקה חלקית, כפי שקורה כאשר יש הרעה במצב הכלכלי.

לדעתי ''העוקץ'' תלוי מאד במה שיקרה באירופה ובארה''ב (עומק הירידה ומשך הזמן שלה). אני מבסס זאת על הערכה שהמשק שלנו תלוי מאד ביצוא ולכן יקרה מה שקרה בראשית העשור הקודם ובעקבות מה שקרה שם בסוף העשור.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי