פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
כוזרים וישראלים
אלי אשד (שבת, 10/08/2002 שעה 20:30)


כוזרים וישראלים

אלי אשדמפת האזור
אצל אנשים רבים יש אובססיה לדעת את מוצאם הגזעי. אני מכיר כמה אנשים שטוענים שהם צאצאים ישירים של דוד המלך או של אחד משבטי ישראל הקדומים. אני עצמי נגוע באובססיה הזאת, אני אוהב לחשוב על עצמי כמי שאולי הוא צאצא של הכוזרים אותם בוני אימפריה קדומים. לצערי אין לי שום הוכחה לכך, אבל מאז שקראתי את הספר המופתי מילון הכוזרים של מילראד פאביץ' החשבתי את עצמי כמי שאם הוא לא כוזרי ''אמיתי'' (מה שזה לא יהיה) אז הוא לכל הפחות כוזרי ''של כבוד''.
הכוזרים הם אחת הפרשיות המעניינות והמופלאות ביותר בהיסטוריה היהודית. הם היו בני לאום תורכי (או אולי סקיתי או לאום ממוצא אחר, התיאוריות על כך הן מרובות ולמעשה החוקרים מודים בשנים האחרונות שאינם יודעים את התשובה לכך), שהתקיים בדרום מזרח רוסיה באזור נהר הוולגה והקווקז מן המאה ה-‏7 עד המאות ה-‏12 או ה-‏13 ובמשך מאות שנים שלט שם באימפריה. בשלב מסוים, באמצע המאה השמינית בערך, לאום זה, או לפחות המעמדות השליטים בו, התגייר. וכך, במשך מאות שנים, נשלט אזור רוסיה בידי אימפריה יהודית מקבילה לביזנטים הנוצריים בקונסטנטינופול ולכליפות של בגדד המוסלמית.


ממלכת הכוזרים בתחילת המאה ה-‏10לבסוף הובסו הכוזרים בידי הרוסים הפגאנים, שהתנצרו זמן קצר לאחר מכן. אילו היו הכוזרים מגיירים את הרוסים האלה, כי אז היו פני ההיסטוריה משתנים לחלוטין, ולא מן הנמנע שרוסיה הייתה הופכת לאימפריה יהודית. אבל לא זה מה שקרה, לצערנו...

ככל הנראה המשיכו הכוזרים לשמור על עצמאות מדינית עד שהובסו לבסוף בידי המונגולים של ג'ינג'יס חאן במאה ה-‏13 ורק אז ירדו מבמת ההיסטוריה ונעלמו.

יש כיום טענה שנויה מאוד במחלוקת בעולם המדע שרבים מהיהודים האשכנזים ומהקראים של רוסיה מוצאם בכוזרים, ויש אף טענה שמוצא השפה היידית אינו בגרמנית של ימי הביניים, כפי שנהוג היה לחשוב, אלא בשפתם של הכוזרים. הטענה הזאת הועלתה לראשונה בידי חוקר ישראלי בשם אברהם פולאק והיא זכתה לפירסום הודות לסופר ההונגרי היהודי המפורסם ארתור קסטלר בספרו ''השבט השלושה עשר''.

טענה זאת זכתה להתקפות רבות וגם לפופולאריות עצומה בחוגים בלתי צפויים: אצל הערבים ואצל נוצרים אנטישמיים קיצוניים מסוגים שונים שטוענים שהישראלים האשכנזים של היום הם צאצאי הכוזרים ולכן אין להם שום קשר ליהודים של התנ''ך ושום זכות על ארץ ישראל. כיום זוהי אחת מהטענות המרכזיות בחוגים אנטישמיים שונים, שהפכו את הכוזרים הקדומים (שעד לשנים האחרונות כמעט לא היו ידועים כלל במערב) למעין גזע דמוני ואויב ראשי של הנצרות והמערב לדורותיהם. אין בכך פלא; הרי היהודים של היום הם צאצאי הכוזרים! את הטענות האלה ניתן אגב למצוא גם פה ושם בקרב חוגים קיצוניים של יהודים מזרחיים כאן בישראל.
ויש גם חוגים של יהודים ויהודים קראים שרואים בעצמם צאצאים אמיתיים של הכוזרים ורואים בכך מקור לגאווה.
המחקרים המודרניים ביותר נוטים לדחות את כל הטענות האלה וקובעים שאם כי סביר להניח שהייתה התערבבות כל שהיא של היהודים הכוזרים ביהודי רוסיה, הרי השפעתם עליהם הייתה קטנה ביחס. כך, לפחות, נקבע בכנס הראשון לענייני מחקר הכוזרים שהתכנס בירושלים לפני כ-‏3 שנים ושההרצאות בו טרם פורסמו.

אבל אנו יכולים להיות סמוכים ובטוחים שלכל המחקרים באלה לא תהיה גם את ההשפעה הקלה ביותר על האנטישמים למיניהם שהכוזרים הודות לקשר שלהם ליהודים האשכנזים הפכו בעיניהם כעת לדמונים לא פחות מהיהודים ''הרגילים''.
כיום מעוררים הכוזרים עניין רב בקרב יהודי רוסיה וארה''ב, ויותר יצירות ספרותיות מתפרסמות עליהם מדי שנה. גם בישראל התעורר בהם עניין רב, בעיקר אחרי סרט תיעודי שיצר עליהם השדרן אהוד יערי, שנסע בעיקבותיהם ברחבי רוסיה. דומה שגורלם של הכוזרים - מדינה יהודית עצמאית לוחמת שפרחה במשך מאות שנים עד לנפילתה - יכול לשמש מודל ולקח גם לישראל המודרנית ואולי זאת אחת הסיבות לעניין שבהם:

הכוזרים בספרות העברית

אימפריה יהודית בימי הביניים היא בהחלט תופעה מדהימה ובכל זאת דומה שהרישום שהשאירו הכוזרים על הספרות היהודית והעברית היה קטן ביחס. ומצומצם מאוד בניגוד למה שניתן היה לצפות.

נראה שבקרב יהודי העולם רווחו עליהם בזמן קיומם בעיקר שמועות ומיתוסים ומצב זה לא השתנה גם בתקופות מאוחרות יותר.לגבי מוצאם היו שתי דעות עיקריות. האחת ראתה בהם את בני שבט שמעון. (דהיינו ישראלים גמורים) והשנייה יחסה את מוצאם לבני תוגרמה או בני גמר בן תוגרמה בן יפת בן נח.

ידיעות ראשונות על הכוזרים נמצאים במאה ה-‏9 בדברי הסופר הקראי אל-קרקאסאני ובסיפוריו של הנוסע המפורסם אלדד הדני מאותה התקופה, שיש המשערים שהיה כוזרי בעצמו. וידיעות מסויימות עליהם נמצאים בספר ההיסטורי האגדי מהמאה ה-‏10 ''ספר יוסיפון ''ששם נמסרים פרטים על מוצאם וב''ספר הישר '' האגדי עוד יותר שנתחבר בעקבותיו במאה-‏12.
לפירסום זכו הכוזרים בעולם היהודי הודות למכתבים שהוחלפו כביכול בין השר היהודי בספרד המוסלמית חסדאי אבן שפרוט שביקש לדעת פרטים על הכוזרים ומלך הכוזרים יוסף שענה לו בפירוט וסיפר לו על פרשת התגירות אבותיו בעקבות ויכוח של נציגי שלוש הדתות הגדולות לפני מלך הכוזרים הפגאני. ויכוח שבו ניצח הרב היהודי יצחק סנגרי (ויש שקראו לו יהודה אלנגרי) שהביא בכך לגיור מלך הכוזרים והעם כולו. אגרות אלה, שקיימות ככל הנראה לכל המאוחר מהמאה ה-‏11 ושהופיעו בדפוס לראשונה במאה ה-‏16, כנראה אינן אותנטיות, אלא למעשה יצירה ספרותית (על כך יש ויכוח חריף בעולם המדע עד היום), אבל כנראה התבססו על מקורות אותנטיים ומהימנים על פרשת יהודי כזריה.


מהדורה שהודפסה בברלין ב-‏1795אך לפרסום רב במיוחד מיוחד זכו הכוזרים דווקא בגלל יצירה פילוסופית מהמאה ה-‏12 של המשורר המפורסם יהודה הלוי ''ספר הכוזרי''. ספר זה שנכתב במקור בערבית מתאר את הויכוח בין שלושת החכמים היהודי הנוצרי והמוסלמי שהביא להתגיירות הכוזרים. הוא הפך ליצירת מופת של הספרות היהודית והוא יותר מכל יצירה אחרת שמר על זכרם של הכוזרים בקרב יהודי העולם אם כי היה אגדי לחלוטין.

במאה השנים האחרונות בעת התחייה הציונית הכוזרים עוררו עניין בקרב סופרים יהודיים שונים גם בגלל היותם דוגמה לאומה יהודית לוחמת, הוכחה לכך שיהודים יכולים להיות לוחמים אמיצים ואף כובשי אימפריה.

וכך לאורך השנים הופיעו בעברית כמה וכמה יצירות שונות על הכוזרים בסיפור ובשיר ורובם מתרכזים או בגיורם של הכוזרים ומלכם (כפי שעושה ''ספר הכוזרי'') בידי הרב היהודי יצחק סנגרי לאחר ויכוח מפורסם בין נציגי היהודים הנוצרים והמוסלמים או בנפילת ממלכתם בידי הרוסים... יש רק דוגמאות בודדות שעוסקות בתקופות אחרות של ההיסטוריה הכוזרית ובראשן ספרו של מאיר עוזיאל מקום קטן עם דבי שסיפורו על הממלכה הכוזרית בשיאה הוא אליגוריה כמעט לא מוסווית על מדינת ישראל.

היצירה המפורסמת מכל שעוסקת בכוזרים היא ספרו של הסופר הסרבי מילראד פאביץ מילון הכוזרים, שמתיימרת לתת לקסיקון של התרבות שלהם וכל כולה פנטסטית לחלוטין. היא עוסקת בכוזרים דווקא בגלל עצם המסתוריות שלהם, יצירה זאת היא מעניינת מאוד, גם בגלל שהיא יוצרת, בין השאר, היסטוריה פיקטיבית של חקר הכוזרים. בלי שום ספק זוהי יצירת המופת הספרותית על נושא הכוזרים. פרט לכך יש טענות שהכוזרים השפיעו בדרך מסויימת על הסופר האירי המפורסם ג'ימס ג'ויס בעת שתיאר את הגיבור היהודי של ספרו ''יוליסס''.

עוד נושא שיש לו קשר מסויים לכוזרים, ושעורר עניין מסויים בספרות, היה סיפור חייו של משיח השקר דוד אלרואי, שבמקור בא מהאיזורים שככל הנראה עדיין היו בשליטה כוזרית במאה ה-‏12, ויתכן שהיה ממוצא כוזרי בעצמו. עם זאת, עיקר פעולתו היתה באיזור כורדיסטן ופרס של היום. אלרואי, שנחשב למכשף, הוא כנראה האיש שהפך את הסמל המאגי ''חותם שלמה'' לסמל ''מגן דוד'' (על שמו), שמאז נהפך לסמל המזוהה עם היהדות ולסמלה של מדינת ישראל.

להלן רשימת של יצירות ספרותיות ועיוניות שהופיעו עליהם בשפה העברית.

ספר אלדד הדני. אלדד הדני היה נוסע מסתורי במאה ה-‏9, שטען שהוא בן שבט דן והתייחס לשבטי ישראל אחרים שאותם הכיר כמו נפתלי, גד ואשר. עד היום יש לגביו ויכוח. יש החושבים שבא מאתיופיה, אחרים טוענים שבא מדרום חצי האי ערב ויש החושבים שהיה כוזרי. הוא מתייחס בסיפוריו במפורש לכוזרים כאל בני שבט שמעון ומוזכר ככוזרי ב''התכתבות'' בין מלך הכוזרים וחסדאי אבן שפרוט. לא ברור כמה מסיפוריו הם דמיוניים ועד כמה הם מתבססים על מסעותיו האמיתיים של המחבר, אך לא מן הנמנע שבסיפורים אלה על שבטי ישראל הלוחמים יש הד לעוצמה האמיתית של ממלכת הכוזרים בזמנו. לסיפוריו של אלדד היתה השפעה גדולה על בני הדורות הרבים והם פורסמו פעמים רבות. בפעם הראשונה הופיע ספר סיפוריו בדפוס בשנת 1480 במנטובה, ומאז במהדורות רבות מאוד. נזכיר כאן רק את המהדורה המדעית שהוכנה בידי א. אפשטיין בשם אלדד הדני, סיפוריו והלכותיו בשנת תרנ''א (1891) ושוב במסגרת כתבי אברהם אפשטיין, כרך א' בשנת תש''י (1950) אך מאז חזר הספר והוצא לאור בהוצאות שונות.

חליפת המכתבים בין חסדאי אבן שפרוט למלך הכוזרי יוסף. מכתבים אלה, שנותנים פרטים רבים על הממלכה הכוזרית, תולדותיה וסיפור גיורה ה''רשמי'', כפי שנמסר בידי מלך הכוזרים לחסדאי אבן שפרוט במאה העשירית לספירה, יתכן שהם יצירה ספרותית מאוחרת אך העניין נשאר שנוי במחלוקת. עם זאת, נראה שהם היו קיימים כבר במאה ה-‏11, שכן הרב יהודה ברצלוני מתייחס אליהם בספר שמתוארך בין השנים 1090 ו-‏1105. בהתיחסות ראשונה זאת למכתבים, הוא מביע את דעתו שיתכן שהם מזוייפים... הם פורסמו בדפוס לראשונה בקושטא ב-‏1577, לאחר שפורסמו קודם לכן בספר ''קול המבשר'' של הרב יצחק עקריש. קיימים כתבי יד בשתי גרסאות שונות, אחת מהן ארוכה יותר מהשניה והיא כנראה המקורית.

יהודה הלוי: ספר הכוזרי (בערך 1140). ספר זה, שהופיע במקורו בערבית, תורגם לעברית בידי יהודה אבן תיבון דור לאחר מות מחברו ונדפס לראשונה ב-‏1506. תרגום נוסף נעשה בראשית המאה ה-‏13 בידי יהודה בן יצחק קרדינאל, ובמאה העשרים בידי יהודה אבן שמואל קופמן ב-‏1974 ואף עובד לבני הנעורים בידי צבי פישמן ב-‏1997. על הספר הופיעו פירושים שונים ורבים של אישים כמו יצחק סאטנוב מ-‏1795, יחזקל סרנא מ-‏1965 ורבים אחרים.

פרידברג, אברהם שלום: ''שני המכתבים'' בתוך: זכרונות לבית דוד (1893-1897). סיפור זה אמור להיות עיבוד של סיפורו הגרמני של הרמן רקנדורף ''המכתב'' על אותו הנושא, שהופיע במסגרת ספרו DIE GEHIEIMNISSE DER JUDDEN ''מסתרי היהודים'' (1856-1857), אך למעשה זהו סיפור שונה. הנושא הוא זהה: סיפורו של צאצא של בית דוד שמגיע לממלכת הכוזרים וחוזה בחורבנה בידי הרוסים הפגאנים, אך בעוד שרקנדורף הציג את הכוזרים בצורה שלילית למדי, פרידברג, היהודי הציוני הגאה, הציג את הלוחמים היהודיים האלה בהערצה.

עיבוד של סיפור זה בידי ל. אליאב תחת השם ''במלכות הכוזרים'' הופיע במהדורת יזרעאל של ''זכרונות לבית דוד'' (1938-1940) במסגרת הכרך ''פזורי שבטי ישראל''.ושוב תחת השם המקורי ''שני המכתבים'' במהדורה של ''זכרונות לבית דוד'' בהוצאת ''מסדה'' מ-‏1954 בעיבודם של ז. אריאל ואשר ברש.

שכנוביץ, יהושע: בממלכת כוזר היהודית: רומן היסטורי. תירגום של רומן גרמני (שיצא לאור במקורו רק לאחר התרגום ב-‏1928). תרגם ש. ל. ציטרון, הוצאת אמנות 1924, מהדורה חדשה הוצאת נעורים, 1980. על יהודי שמבקר בממלכת הכוזרים וחוזה בחורבנם.

טשרניחובסקי, שאול: הכוזרי האחרון (1940). בלדה על מותו של המלך הכוזרי האחרון לאחר שנמלט משדה הקרב עם הרוסים ולבסוף חוזר אליו כדי למות בו בקרב.

באום, אוסקר: עם נסוך תרדמה:סיפור היסטורי מימי הרומאים. תרגם מאיר מוהר, עם עובד 1949. תרגום של רומן בגרמנית על הכוזרים. הסיפור עוסק בפרשת גיורם של הכוזרים בידי יצחק סנגרי ואחד מגיבוריו הוא הלוחם והמלך בולאן. כולל אחרית דבר של מקס ברוד על המחבר.

וינשל, יעקב: ''חיסדאי בן שפרוט'' בתוך ענקים במדבר: מסות על משיחי שקר, הוצאת שלח 1952. סיפור קצר על מאמציו של חיסדאי בן שפרוט בספרד ליצור קשר עם מלך הכוזרים.

מלמד: המתייהדים. זרקור, כרך 13, תשמ''ב-תשמ''ג, חוברות 442-459. סיפור מצוייר בהמשכים (קומיקס) על התגיירותו של המלך הכוזרי הראשון בידי רב יהודי יצחק סנגרי והמאבק בחבורת מורדים שחותרים תחתיו כדי לקחת ממנו את השלטון, עד כמה שידוע לי סיפור הקומיקס היחיד על הנושא.

פאביץ, מילראד: מילון הכוזרים: רומאן - לקסיקון. תרגמה דינה קטן-בן ציון. ספריית מעריב, 1990. לקסיקון דמיוני על תרבותם וההיסטוריה של הכוזרים. תרגום של יצירת מופת סרבית. הופיע בשתי גרסאות: אחת לגברים ואחת לנשים.

עוזיאל, מאיר: מקום קטן עם דבי. מודן 1996. רומן הומוריסטי פנטסטי על ימי הכוזרים, שבו המקבילות בין ממלכה זאת וישראל המודרנית הם חזקות במיוחד. שם מופיעה גם דמותו של קונן הברברי, גיבור סדרת ספרים וסרטים וסיפורי קומיקס אמריקנית ידועה (אם כי זה במקור חי בכלל בתקופה הפרה-היסטורית ולא בימי הביניים המוקדמים של הכוזרים).

בר-שלום, הרי: אל הרקיע השביעי. מסדה 1998. סיפור פנטסטי שמתחיל בימי הכוזרים ומסתיים בעתיד הרחוק. הוא עוסק בחיפוש אחר האוצר של המלך הכוזרי האחרון.

בר-שלום, הרי: ''מנחת הלוחם הכוזרי'' בתוך המרוץ. הוצאת התאחדות אגודת הסופרים בישראל ליד הוצאת מסדה 1999. בתרגום יותם ראובני. קובץ סיפורים שכולל סיפור היסטורי פנטסטי על לוחם כוזרי שבנו עובדיה מוכתר כמלך הכוזרי היהודי הראשון בידי אדם על סוס מעופף.

יצירות ספרות על דוד אלרואי

דיזראלי, בנימין: (Alroy: a romance (1833 תורגם לעברית בידי א''א רקובסקי בשם ''חוטר מגזע ישי או דויד אלראי: סיפור אשר בהרי ארץ הקדושה יסודתו'' בוורשה 1883. בידי א רוזט בשם ''אלראי: סיפור היסטורי מתקופת הגאונים'' ב-‏1924 ובשם ''אלראי'' בידי אליהו עמיקם ב-‏1952.

רומן היסטורי שנכתב בידי המדיני הבריטי ממוצא יהודי המפורסם במאה ה-‏19. עלילות משיח שקר יהודי במאה ה-‏12 שכנראה היה ממוצא כוזרי. דיזראלי משנה מאוד את העובדות ההיסטוריות והופך את אלרואי למנהיג אימפריה לפני הירצחו בידי בת הכליף המוסלמי. ספר רומנטי ופנטסטי מאוד.

פרידברג, אברהם שלום: ''חותם הנשיא'' עוד סיפור במסגרת ''זכרונות לבית דוד'' שלו שעוסק במרד של דוד אלרואי. הפעם זהו סיפור מקורי לגמרי ולא עיבוד דרסטי של סיפור שנכתב במקור בידי רקנדורף. סיפור זה לא הופיע משום מה במהדורת ''יזרעאל'' של ''זכרונות לבית דוד'', אך נמצא במהדורה של הוצאת מסדה בשם זה. בכל אופן בסיפור זה אין כל התיחסות לקשר האפשרי של אלרואי לכוזרים והוא מוצג כאיש מהעיר אל-מעדיה בפרס.

כהן, יעקב: ''דוד אלראי'' בתוך כתבי יעקב כהן: כרך ראשון - שירים הוצאת ועד היובל, 1950. שיר משיריו הראשונים של המשורר שנכתב במקור בין השנים 1903-1909 ומתאר את שעותיו האחרונות של אלרואי כאשר הוא עומד אסור בפני המנהיג המוסלמי הדן אותו למוות כמשיח שקר, אך עומד על שלו ולמעשה מוצג כמעין בבואה של תיאודור הרצל. השיר הופיע באנתולוגיות שהציגו יצירות ספרותיות על גבורה יהודית לאורך הדורות.

וינשל, יעקב: ''דוד אלרואי'' בתוך ענקים במדבר. סיפור על המרד של אלרואי בתוך קובץ סיפורים שעוסק ב''משיחי שקר'' שונים. מוצאו מכזריה רק מוזכר.

THE RABBI KING: David of Khazaria by Monroe S. Kuttner 2001. רומן היסטורי שהופיע בעת כתיבת מאמר זה. הוא עוסק בדוד אלרואי ומציג אותו כמלך כוזרי.

באנגלית ובשפות אחרות יש עוד רומנים נוספים שנכתבו על הכוזרים ותקופתם שלא הופיעו בעברית הנה כמה דוגמאות:

The Lost Kingdom or The End of the Khazares (1926) by Samuel Gordon
סיפור על חורבנה של ממלכת הכוזרים בידי הרוסים.

Russka (1991) by Edward Rutherford
כולל את הסיפור הקצר The River שעוסק בכוזרים. הספר הוא מעין היסטוריה פנוראמית של תולדות רוסיה מראשיתה ועד ימינו, דרך תולדותיהן של כמה משפחות, בסגנון ספריו הידועים של ג'ימס מיצ'נר. The River עוסק בשנים 1066-1113 ודן, בין דברים אחרים, במערכת היחסים של כוזרים עם רוסים נוצריים.

Eaters of the Dead (1976) by Michael Crichton.


ספרו של קרייטוןמיקל קרייטון הוא המחבר הידוע של רבי מכר שונים, כמו זרע אנדרומדה ופארק היורה, שרובם נהפכו לסרטים מצליחים מאוד. ספרו הזה אינו עוסק למעשה בכוזרים, אם כי הוא צריך היה לעשות זאת. זהו סיפורו על מסעו של הנוסע הערבי (ההיסטורי) אבן פדלאן בחברת כמה חבורת ויקינגים בראשות באובולף, וכיצד הוא עוזר להם במאבקם כנגד שבט של שרידים ניאדרתליים רצחניים. זוהי, למעשה, גירסה מודרנית של האפוס הקדום ''באובולף''. ספר זה הוא רלבנטי לנושא הכוזרים, מאחר שאבן פדלאן האמיתי הוא אחד מהמקורות העיקריים שלנו לתרבות הכוזרים. למעשה, המשימה שלו במציאות ההיסטורית הייתה אל הבולגרים כדי להציע להם עזרה ערבית במאבקם כנגד אדוניהם הכוזרים. בכל אופן, קרייטון מתעלם בסיפורו זה מעובדות היסטוריות אלה ורק מזכיר את הכוזרים כבדרך אגב, דבר מוזר, שכן הספר מראה על למדנות היסטורית רבה כולל שילוב של הקדמה כביכול מדעית ואפילו ביבליוגרפיה (שכוללת כמה ספרים דמיוניים). בכל אופן, מעניין להשוות את מסעו הדמיוני של אבן פדלאן עם מסעו האמיתי, כפי שהוא מתואר במכתב של אבן פדלאן שאותו מביא קסטלר בספרו. הסיפור הנ''ל נעשה לסרט בשם ''הלוחם ה-‏13'' עם אנטוניו בנדארס בתפקיד אבן פדלאן, אך גם שם הכוזרים רק הוזכרו בשמם.

ניתן גם להזכיר את סדרת הקומיקס שאותה חיבר רוי תומאס, Arak - Son of the Thunder, סידרת פנטסיה היסטורית על נדודיו של לוחם אינדיאני באירופה של ימי קרל הגדול ואסיה של הארון אל ראשיד, סדרה שבה מוזכרים הכוזרים כמה פעמים. עד כמה שידוע לי, זהו האיזכור היחיד של הכוזרים
בסיפורי קומיקס, לפחות בעולם דובר האנגלית.

על סדרת אראק

רשימה מלאה יותר של יצירות ספרות בשפות אחרות על הכוזרים פלוס תקצירים

יצירות עיון על הכוזרים.

ספרי עיון על הכוזרים בעברית הם מועטים ביותר.

פולאק, אברהם: כזריה. מוסד ביאליק,תש''ג. ספר המחקר החשוב ביותר שהופיע בעברית על הכוזרים ומקור התיאוריה של קסטלר על מוצא היהודים האשכנזים בכוזרים.

פולאק, אברהם: דוד אלרואי. הוצאת מטכ''ל, קצין חינוך ראשי, 1958. חוברת של 31 עמודים.

ליאור, ישע: הכוזרים לאור ההיסטוריוגרפיה הסובייטית. תשל''ג. עבודת מוסמך.

זהבי, מנחם: הכוזרים, התגיירותם וגורלם בספרות ההסיטוריוגרפיה העברית. אין הוצאה, 1976.

קסטלר, ארתור: השבט השלושה עשר: ההיסטוריה הכוזרית ומורשתה. תרגם חיים לוי. מאזניים, ירושלים,1999. תרגום של הספר המפורסם שטוען שמוצא היהודים האשכנזים הוא בכוזרים, ספר שהסערה שעורר לא שכחה עד היום.

אהוד יערי: ממלכת הכוזרים.
(1997). סרט על מסע ''בעקבות'' הכוזרים. הוקרן בטלוויזיה הישראלית ואחר כך הופיע גם בקלטת מיוחדת.להלן חלוקה של יצירות הספרות על הכוזרים בהתאם לנושאים שלהם.

יצירה שעוסקת בכל אספקטים של התרבות וההיסטוריה הכוזרית:
 • ''מילון הכוזרים''. מאת פאביץ.
יצירות שעוסקות בגיורם של הכוזרים

 • ''ספר הכוזרי''. מאת יהודה הלוי.
 • ''עם נסוך תרדמה''. מאת אוסקר באום.
 • המתיהדים. סיפור קומיקס מאת מלמד.
יצירות שעוסקות בממלכת הכוזרים בשיאה:
 • ''חיסדאי בן שפרוט'' מאת יעקב וינשל.
 • ''מקום קטן עם דבי'' מאת מאיר עוזיאל.
 • ''מנחת הלוחם הכוזרי'' מאת הרי בר שלום.
יצירות שעוסקות בחורבנם של הכוזרים:
 • ''שני המכתבים''. מאת אברהם שלום פרידברג.
 • בממלכת כוזר היהודית. מאת שכנוביץ
 • ''הכוזרי האחרון'' מאת טשרניחובסקי


צאצאיהם של הכוזרים:
 • אל הרקיע השביעי מאת הרי ברשלום


קישורים:חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כוזרים
אליצור סגל (שבת, 10/08/2002 שעה 21:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
אלי, עסקתי די הרבה בנושא שלך מזיות ראיה הלכתית דוקא - והיא שאלת המשכן שהקימו הכוזרים. בכל אופן אני מצרף מאמר שכתבתי בנושא - שפורסם לאחר עיבוד בגליון נקודה הקודם. וכאן מצורף המאמר לפני עיבודו בידי עורך נקודה.
אליצור

קישורים:
הקובץ שהיה מצורף: http://www21.brinkster.com/cliktofaz/msgfiles/RABA-n...
_new_ הוספת תגובהאלי אליצור: יישר כח! נהנתי
מוטקה צביאלי (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 5:42)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

או שלא קראתי בעיון או שלא הזכרת את ממלכת בני אפרים ששלטה בחבל ארץ בבוכרה למשך כמה מאות שנים . לגרסת שמחה יעקובוביץ' (שהיה שם) היתה שם ממלכה שהחזיקה זמן רב. על הכהינא של לוב שמעתי, וכמו אז כן עכשיו נהניתי לקרוא.בענינן שלמה המלך חז''ל מסתייעים בפסוק להוכיח שאכן היה צאצא למלכת שבא אחרי הפגישה עם שלמה, שכן הוא נתן לה ''את כל אשר בקשה'' או דבר דבר דומה לזה.
מה שלא ברור לי למה בבתי ספר לא מלמדים את דברי ימי ישראל לרוחב וכבר עמדתי על זה באחד המאמרים הקצרים כאן.חבל מאד שלנער המתגייס לצבא היום אין לא חלקיק המידע וההשכלה המתחייבת כציוד רוחני לשרותו הצבאי. מכאן שימצא חייל המשרת בסביבות ירושלי שישאל את השאלה שעשתה כותרות: ''אני לא מבין מה עושה חייל כל כך רחוק מהבית.''
ושוב, יישר כחך. אגב, אתה מתמחה בדברי ימי ישראל?
_new_ הוספת תגובהלמוטקה, בני אפרים
אליצור סגל (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 9:08)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
לא ידעתי כלל על ממלכה כזו בבוכרה. אם אתה יודע על מידע בענין ברשת או מחוצה לה שלח. אינני מתמחה בדברי ימי ישראל זו רק זוית ראיה נוספת מבחינתי. אבל אם אתה מתענין אני מצרף פה מאמר על היהודים בחצי האי ערב - המאמר גולמי לפני שנערך בידי עורכת עט עפרה.
אליצור

קישורים:
הקובץ שהיה מצורף: http://www21.brinkster.com/cliktofaz/msgfiles/hzi1.h...
_new_ הוספת תגובהאלי: שוב תודה.
מוטקה צביאלי (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 15:49)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחפש את מקורות בני אפרים לפי יעקובוביץ'. ראיתי את זה בסרט וידאו שלו בו הוא מגולל את תולדות הממלכה באריכות. לדבריו,ישנם יהודים בוכרים היודעים על קשר זה אבל בתשובה לשאלה הם אומרים שהם שייכים לגלות ה''קלאסית'' של יהודה ובנימין. אגב, מה הדוא''ל שלך?
_new_ הוספת תגובההכוזרים ספגו את היהדות
אבנר בן בסט (יום שני, 12/08/2002 שעה 11:27)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

וחיו עד המאה ב- 12 - 14. לא כל הכוזרים ספגו את היהדות, כי אם חלק מן האצולה והמעמד הגבוה שלהם דווקא. שאריתם דווקא נטו לאיסלאם, בעיקר החל מהמאה ה- 15 ואילך. היום יש המקשרים את הבוכרים, הקאווקזים והקראים כצאצאי הכוזרים.

יהדות מזרח אירופה בעיקרה קשורה משפחתית וגנטית ליהדות א''י. רובם דווקא מחוברים ישירות לגולי ספרד. אבל גם בטרם גלות זאת התבססו קהילות יהודיות במרחב היווני-רומי של השנים המתחילות בבית שני (300 - 200 לפנה''ס). אנחנו מזהים קהילות בתורכיה, בולגריה, החוף היגוסלבי דהיום, תוניס ועוד כבר באותה תקופה קדומה. אחוזון היהודים ביכר גדל עם חורבן הבית והגלות, אם כי רבים מן היהודים נשארו בארץ ישראל (ריכוזים גבוהים במיוחד היו בגליל, בגולן, בשפלה ובדרום יהודה.

הקשר הישיר בין יהדות מזרח אירופה (רוסיה, פולין, רומניה, הונגריה, אוקראינה, ליטא, לטביה בעיקר) מוכח כיום גם בבדיקות גנטיות ובדיקות דם.

יחד עם זאת יש לזכור שיהדות היא לא רק עם ולאום, כי אם גם דת ואמונה. וע''פ עקרונות של אמונה, כל גוי יכול לחבור והצטרף אליה ולהיחשב כיהודי. לכן השימוש הנלוז שנעשה ע''י אנטישמים בעולם, כולל הפלסטינים, הוא לא רלוונטי בעיקרו. כי יהדות, ככל האמונות בעולם, שייכות למאמינים בהן, ללא הבדל גזע ומין. וכל המתעמלן כנגד עיקרון זה, הוא הגזען.
_new_ הוספת תגובהאבנר: גם בדיקות גנטיות של כהנים. חוץ מזה
מוטקה צביאלי (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 2:56)
בתשובה לאבנר בן בסט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ישנם פסוקים בתנ''ך המדברים על:''גלות ישראל אשר בצרפת ובספרד''. (עובדיה:סוף הפרק). וכפי הידוע הנביא עובדיה היה באמצע הבית הראשון. מעניין לאיזה צרפת (אולי האישה הצרפתית במעשה של אליהו) הוא מתכוון. לא ברור לאיזה ספרד הוא מתכוון.
_new_ הוספת תגובהלאליצור סגל -חזק ואמץ על המאמר!
רפי אשכנזי (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 19:23)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לאליצור סגל , קראתי, נהניתי ואשמור בזכרוני את עקרי הדברים המאלפים והמעניינים.
כבן עופרה, שהיא אחד ממעוזי השכל והחוכמה ביש''ע,
אין לך מה להתבייש ליד שכניך, עלה והצלח במחקריך.
_new_ הוספת תגובהאלי כל כך מהנה -סוריא
סוריא סהארה (שבת, 10/08/2002 שעה 23:43) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההכוזרים בחוגי הימין הקיצוני באירופה
אלכסנדר מאן (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 21:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מסתבר שהנושא מעניין עבור חוגים ימניים קיצונים אוקולטיסטים בצפון
אירופה (1), אשר טוענים שהיהודים הנוכחיים כולם מתחזים, וכי היהודו-נצרות מבוססת על טעות והטעייה מכוונת.

האוקולטיסט הגרמני בן זמננו יאן ואן-הלסינג (Jan van Helsing) פירסם שני ספרים בנדון, אשר עוסקים רובם ככולם באגודות וחברות חשאיות לשיטתו, ובין היתר נדרש לנושא הכוזרים על פני עמודים רבים. מובן שאין הוא היחידי העוסק בהעלאת שאלות מעין אלו, ודברים אלו נמצאים בצורה זו או אחרת בשלל צורות שונות בכתביהם השונים של מבשרי רעיון העליונות האירופאית למן המאה ה- 19 ואילך.

מעניין לציין כי גם חוגים ימניים קיצוניים שונים בצפון אירופה עוסקים בנושא זה, אך בהבדל אחד אדיר: הללו מבקשים לראות בעצמם את צאצאי עשרת השבטים האבודים.

_______________________________________

(1) אני מקווה לרשום מאמר מפורט בנדון, כפי שכבר מר אשד ביקש ממני לעשות לפני תקופות.
_new_ הוספת תגובהיש בטענות האלה סתירה מצד האנטישמים
אלי אשד (יום שני, 12/08/2002 שעה 0:25)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שהרי אם היהודים האשכנזים הם צאצאי הכוזרים, הרי אין להם שום קשר להריגתו של ישו, כפי שמאשימה אותם הנצרות.

ואלה שטוענים שהם צאצאי עשרת השבטים בדרך כלל מכחישים שהנ''ל היו בכלל שמים.
וכמובן, אם האשכנזים הם צאצאי הכוזרים אז כל הפעילות האנטישמית כנגדם בטעות גדולה אחת יסודה, שכן הכוזרים לא היו שמים כלל וכלל.

מובן שסתירות מעין אלה אף פעם לא מעסיקות את האנטישמים. לעניות דעתי הם מודעים להן היטב, אבל מתעלמים מהן, שכן רק החסידים השוטים שביניהם אכן מאמינים בטענות שלהם. המנהיגים רק משתמשים בטענות אלה לצרכיהם.
_new_ הוספת תגובהאלי אשד: הגזמת, את עוד רוצה הגיון באנטישמיות?
מוטקה צביאלי (יום שני, 12/08/2002 שעה 3:41)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה אמר רבי שמעון בר יוחאי,אתה זוכר?
קם רבי שמעון בר יוחאי ואמר:''הלכה,בידוע, עשו שונא ליעקב!''
את המעשה של הקיסר אתה יודע?
בקיצור,היה הקיסר במרכבתו ועבר ליד יהודי שהיה הולך ברחוב. היהודי קד קידה קטנה ואמר לקיסר:''בוקר טוב,אדוני הקיסר''.
קרא הקיסר לרכב (רי''ש קמוצה וכ''ף קמוצה)בזעם:''עצור!''
''בא הנה יהודי!'',צעק הקיסר.
קד היהודי שוב קידה ואמר:''כן,אדוני הקיסר''.
אמר לו הקיסר:''איך אתה מעיז,יצור עלוב שכמותך,לשאול בשלומי? ופנה למשנהו ואמר לו:''אחת דתו להמית!''
סימן המשנה לרכב ,העלה הרכב את היהודי על מרכבה סמוכה לקחתו לגרדום.
אחר כמה צעדים, עבר הקיסר ליד יהודי אחר שהיה הולך בדרך. מכיון שראה היהודי את אשר אירע לחברו,נמנע מלשאול בשלומו של הקיסר והמשיך בדרכו.
:יהודי מזוהם!'' רעם קולו של הקיסר.
נדהם היהודי,קד קידה ולא אמר דבר.
''איך אתה מעיז שלא לומר שלום לקיסר שלך?'' שאל אותו הקיסר בחימה שפוכה.
ענה היהודי:''צר לי,טעיתי!''
פנה הקיסר למישנהו ואמר:''הוא הודה שהוא טעה! אחת דתו להמית!''
מלא המשנה את דבר הקיסר, והם המשיכו בדרכם.
כשהיגיעו לארמון שאל משנה הקיסר את הקיסר: יאמר לי,קיסרי הנעלה, מה פשר דבר הזה? את ראשו של האחד התזת על ששאל בשלומך, ואת ראשו של השני היתזת על שלא שאל בשלומך, האין זאת סתירה?
החזיר לו הקיסר חיוך מרושע ואמר בלי היסוס:'' האם תלמדני איך להרוג את אויבי?
_new_ הוספת תגובהמאמר מעניין ביותר!
אריה פרלמן (יום ראשון, 11/08/2002 שעה 23:40) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאוד נהניתי לקרוא: רוחב יריעה ורוחב ידיעה.

שכחת להזכיר את ההיסטוריון הערבי הידוע חאפז אל-אסאד, שהביע את דעתו המלומדת כי היאהוד אינם אלא כוזרים ומקומם ברוסיה.

כיצד קורה שישנה מחלוקת האם התקיימה או לא התקיימה ממלכה אדירה במשך מאות שנים, ועוד בזמנים היסטוריים כה קרובים?

ממש מטורף.

אני נוטה להאמין שישנו יסוד אמיתי בעניין הזה.
_new_ הוספת תגובהאריה : את ''ספר הכוזרי'' קראת?
מוטקה צביאלי (יום שני, 12/08/2002 שעה 16:03)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

(הוצאת דביר) כתב אותו רבי יהודה הלוי .אחרי כמה פתיחות והקדמות עיין במאמר הפתיחה. קריאה מהנה.
''שאול שאלוני לטענות ולתשובות אשר איתי נגד טענותיהם של החולקים על דתינו,מבין הנמשכים אחר הפילוסופיה,ומבין מאמיני דתות אחרות,ומבין המינים מבני ישראל,ונזכרתי מה ששמעתי לפני זמן מה-טענות שטען החבר,לפני כארבע מאות שנה (מזמנו של הריה''ל) בפני מלך הכוזרים ,טענות אשר על פיהם קבל המלך את דת היהודים,כמו שהדבר מפורסם וכמו שהוזכר בספר דברי הימים. מלך זה,מסופר שם,חלם חלום שנגלה אליו מלאך...וסוף דבר התיהד הוא ועם רב מן הכוזרים אשר אתו''. ובמאמר השני מזכיר שוב את הדברים האלו ביתר שאת.
מה שכן,חוץ מחאפז אל-אסאד, היו הסטוריונים,גם מאנשי שלומנו,כביכול,שעקב חינוך ''מערבי'' התעלמו לגמרי מממלכה זו. הנה עוד דוגמא לשכתוב דברי הימים או לבערות. ושוב,קריאה מהנה.
_new_ הוספת תגובההכוזרי אינו הוכחה
אליצור סגל (יום שני, 12/08/2002 שעה 22:54)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
מוטקה, הכוזרי אינו הוכחה לפחות לא מכרעת. הרי הוא אינו ספר הסטוריה אלא ספר פילוסופי. הרי אף אחד לא מעלה בדעתו שהכוזרי כמו שנכתב מהווה פרוטוקול של דיונים. הוא דעותיו של ריה''ל. ויתכן מאוד שגם דבריו על מלכות כוזר הם המצאה ספרותית. ובאמת אחד מגדלי הראשונים ' ראובל אל ברצלוני מביע את ספקותיו הרבים ואומר לא ידעתי אם אמת היה הדבר שנתגיירו הכוזרים שהם מבני תוגרמה או לא. מה שכן מכריע שאומנם היה ארוע הסטורי כזה היא עדותו החד משמעית של ר' אברהם אבן דאוד בעל ספר הקבלה המעיר דרך אגב בדונו בנושא אחר שראה בטולידה תלמידים כוזריים שבאו ללמוד תורה בישיבות ספרד. דווקא הערה אגבית זו מוכיחה שבאמת היה ארוע כזה.
אליצור
_new_ הוספת תגובהלא קראתי את ספר הכוזרי
אריה פרלמן (יום שני, 12/08/2002 שעה 23:47)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל צריך לקרוא את התנ''ך...

עם זאת - אני מכיר את תמצית המסר של הספר.
_new_ הוספת תגובהאריה: ואת התנ''ך קראת?
מוטקה צביאלי (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 2:51)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טוב,שנתחיל מ''בראשית ברא''?
_new_ הוספת תגובהאת התנ''ך אני קורא. לוקח זמן...
אריה פרלמן (יום שישי, 16/08/2002 שעה 15:01)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההרוסים והכוזרים
אלי אשד (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 7:05) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברוסיה של היום כמו בברית המועצות לפניה ,הכוזרים הם עם שנוא ומשוקץ. חוקרים רוסיים שונים מרבים ''בשבחי'' הכוזרים שאותם הם מתארים כעם מתועב ומרושע וכו' שחיסולו עשה חסד לעולם וכו' וכו'.
חוקר הכוזרים הראשי ברוסיה הוא אחד בשם גומילוב שעל סמך מחקריו בתולדות הכוזרים יצר תיאוריה פסודו מדעית שלמה על התפתחות של אומות ,שגם ליהודים יש בה מקום חשוב. לגומילוב הנ''ל יש היום השפעה חזקה מאוד על החוגים באינטלקטואלים ברוסיה ובעיקר חוגי הימין האינטלקטואלי.
_new_ הוספת תגובהאלי אשד: יש לך איזה קישור לעבודות שלו?
מוטקה צביאלי (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 7:19)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי המכנה המשותף בינינו לבין הכוזרים שגם שם יש אנטי-כוזרי על משקל אנטי-שמי.
_new_ הוספת תגובהגומיליב
אלי אשד (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 10:03)
בתשובה למוטקה צביאלי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנה קישורים לעמוד הבית שלו ,ולמאמר ספציפי שלו על הכוזרים. שימו לב שחקר הכוזרים הוא רק חלק אם כי חשוב ,ממחקריו
אנשים שבאו מרוסיה אומרים לי שהיחס אליו ברוסיה הוא כמעט של האלאה.
עד כמה שידוע לי משתתף קבוע בפורום הזה ד''ר אורי מילשטיין מתמצא היטב בתורתו ואולי יוכל להוסיף עליו כמה מילים .

קישורים:
עמוד הבית של גומילייב: http://www.cossackweb.com/gumilev/gumilev.htm
גומילייב בעל כזריה: http://www.cossackweb.com/gumilev/khazar.htm
_new_ הוספת תגובההקוזאקים הם צאצאי הכוזרים
אלי אשד (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 12:35)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמו שאפשר לראות מהאתר עליו, גומילב נערץ כיום בידי הקוזאקים שקמים כעת לתחייה ברוסיה.
לגומילייב יש גם תיאוריה מקורית לגבי מה קרה לכוזרים לאחר חורבנם .הוא אינו חושב שהם הפכו ליהודים האשכנזים כפי שחושבים קסטלר ,הערבים והאנטישמים למינהם .לדעתו רובם היו נוצרים ועם חורבן הממלכה הכוזרית התמזגו עם הרוסים. לדעתו הקוזאקים שנהוג היה לראותם כאיכרים רוסיים במקורם שברחו משלטון בעלי האחוזות המדכאים ,הם הם הצאצאים האמיתיים של הכוזרים.
הקוזאקים הם כידוע והיו מאז ומתמיד אנטישמיים קיצוניים ,תמהני מה הם חושבים על התיאוריות של אחיהם במערב שרואים ביהודים את אחיהם לגזע ,כוזרים.
_new_ הוספת תגובהרשימת יצירת ספרות על הכוזרים
אלי אשד (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 10:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאחר שהקישור לרשימה האנגלית על יצירות ספרות על הכוזרים לא כעובד במאמר ,אני נותן אותו שוב.
וכאן כדאי לציין שיש גם קבוצת דיון באינטרנט שאנשיה עוסקים בכתיבת סיפורים ורומאנים על הכוזרים ועוסקים בדיונים מעניינים מאוד על ההיסטוריה של הכוזרים והעמים התורכיים בכלל . העיתונאי והסופר מאיר עוזיאל הוא חבר בקבוצת דיון זאת .

קישורים:
ביבליוגרפה של סיפורת על הכוזרים: http://www.khazaria.com/fiction.html
_new_ הוספת תגובהאלי אשד: רב תודות, מאד מרתק.
מוטקה צביאלי (יום שלישי, 13/08/2002 שעה 14:42)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון, היחס אליו הוא של כמעט האלהה. QUASI DEUS(מהתרגום: בשנת 1935 הוא היה בבית סוהר ''בשביל עצמו'' בשנת 1938 הוא שוב נכלא ''בשביל אבא'') הקישורים גם שופכים אור על תרבות הקוזאקים על נשקם, שירתם, מנהגיהם,תרבותם ועיסוקם במשך השנים. ממ מרתק. שירים קוזאקים אפשר גם לשמוע שם.) מה שכן, הוא היה מאד יצירתי. ההורים היו אנשי רוח,סופרים וכנראה זה גם קצת תורשתי אצלו. שוב תודה ושנה טובה.
_new_ הוספת תגובהצאצא של הכוזרים?
אלי אשד (יום רביעי, 14/08/2002 שעה 6:29)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ידידי ברוך קפלינסקי שהוא יו''ר החברה לחקר התנ''ך מאמין שהוא צאצא של הכוזרים .לטענתו הוא מכיר את שושלת היוחסין של משפחתו כמה וכמה דורות אחורה ברוסיה והם כולם היו עובדי אדמה וחקלאים בכפרים.
לדעתו כל היהודים שבאו מהמערב התיישבו תמיד במקומות עירוניים ובעיירות אבל לא בכפרים ולא עסקו בחקלאות . היחידים שעסקו בכך מבין היהודים היו אלה שמוצאם בכוזרים שלהם לא הייתה בעיה לעסוק בחקלאות ובעבודת האדמה.
הבעיה שיש לו עם הטענה הזאת היא הלמדנות הגדולה שהייתה לאביו בגמרה ושיש לו עצמו עבתנ''ך ( הוא אחד המומחים הגדולים ביו8תר ךלתנ''ך בימינו וחיבר שלושה ספרים מונומנטליים ,שהם המילה האחרונה בתחום על ירמיהו חזקיהו ושלמה ) ., והרי ידוע שהכוזרים לא היו למדנים גדולים,אלא בעיקר לוחמים. .
כנראה שהפתרון לכך הוא שבמשך מאות שנים גם צאצאים של הכוזרים יכולים לקבל תכונות חדשות ואף להיהפך ללמדנים .
_new_ הוספת תגובהצאצא של הכוזרים?
סתם אחד (יום רביעי, 11/10/2006 שעה 0:44)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהbook
אידר (יום שישי, 16/08/2002 שעה 23:27)
בתשובה לאלי אשד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ספרו של פולק כזריה הוא אחד הספרים הנדירים ביותר והמעניינים ביותר שנכתבו בנושא הכוזרי
_new_ הוספת תגובהאלי אשד מה ידוע לך על הקווקזים ומה הקשר שלהם לכזרי
ISRAELITE (יום חמישי, 19/06/2003 שעה 16:15) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על פי המסורת משתייכים יהודי קווקז לגולי אשור ובבל
במאה ה14 וה15 הם היו ידועים כאחת הקהילות הבודדות
בגולה שבניה היו חרשי נשק, פרשים עזי נפש, מצוידים בחניתות וחרבות שהגנו על עצמם מפני הגויים.
שפתם של יהודי קווקז נקראת JUURI שפירושה יהודית
זהו ניב פרסי מעורב במילים ארמיות תורכיות ועבריות
העלייה הקווקזית לארץ ישראל הקדימה אפילו את הביל''וים
בשעה שהבילוים הראשונים נחתו בארץ ישראל בראשית שנות השמונים של המאה ה19 כבר ישבו בירושלים כ500 יהודים קווקזים שעשו את כל הדרך לא''י ברגל
יוצאי קווקז היו גם מראשוני ארגון בר גיורא
והשומר , הארגונים היהודים החמושים הראשונים בארץ ישראל
המפורסם שבהם הוא יחזקאל ניסנוב שהיה יחד עם אלכסנדר זייד ממחוללי השומר

אני בא מהקווקז ורציתי לדעת מה הקשר של יהודי קווקז
לכזרים ואם יש כזה
שהרי הכזרים שלטו באיזורים הנרחבים ההם.
_new_ הוספת תגובהלא ידועי לי אם יש קשר בין יהודי הקוקאז
אלי 666 (יום שלישי, 24/06/2003 שעה 5:15)
בתשובה לISRAELITE
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והכוזרים , אבל יתכן שהיה קשר כזה. ייתכן שחלק מיהודי הקוקז הם צאצאי כוזרים שהתגיירו.
_new_ הוספת תגובהלא ידועי לי אם יש קשר בין יהודי הקוקאז
סדיקוב ישראל (יום רביעי, 26/05/2004 שעה 17:26)
בתשובה לאלי 666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין סיכויי שיהודי קווקז היתמזגו עים העם הכוזרי מכיוון שעד היום אנו שומרים את מסורת אבותינו ומתחתנים עים בני-העדה שלנו ולא מפרמיטיביות ואו-גזענות אלה מיתוך ביטחון לידיעה שאתה מיתחתן עים יהודייה [ג'ואור] אין לי מושג על ידיעתכם לקשר העם הקווקזי בכללותו אבל ידוע שאנו העם הקווקזי ידועים באזרבג'ן עוד מלפני שצצו הכוזרים והמשכנו להתקיים כמי שאנחנו גם לאחר ההיעלמות של העם הכוזרי
_new_ הוספת תגובהאלי אשד מה ידוע לך על הקווקזים ומה הקשר שלהם לכזרי
אלון (יום ראשון, 10/08/2008 שעה 18:19)
בתשובה לISRAELITE
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מעניין שאתה כותב שהשפה שלהם מורכבת מניב פרסי מעורב במילים ארמיות תורכיות ועבריות.
אני סקרן מאד לדעת איך לדעתך מילים ארמיות נכנסו לשפת הג'ואורי?

להזכירך ארמית זו השפה בה נכתב הזוהר... זו שפה עתיקה ביותר
_new_ הוספת תגובהכתבה מקיפה ומסכמת
אלי666 (יום שישי, 26/09/2003 שעה 18:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על הידע הקיים על הכוזרים בעברית של פרופסור שלמה סימונסון יש כאן :
_new_ הוספת תגובהסקירה מעניינת
אלי666 (יום שישי, 24/10/2003 שעה 16:42) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על ממלכות יהודיות שונות במקומות שונים כולל ממלכת הכוזרים ,ומקומות שונים שבהם הוצע להקים מדינה יהודית מחוץ לגבולות ארץ ישראל יש כאן :
_new_ הוספת תגובהשלום אלי
יעל (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 2:11) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלום אלי,
אני לא בטוחה מהו תחום העיסוק שלך, נתקלתי בשמך ברשת בין היתר בהקשר לעשרת השבטים האבודים וכעת כאן בקשר לכוזרים (תחומים מרתקים!!!). בעקבות הקריאה כאן נזכרתי בסרט (או שמא סדרה?) שראיתי לפני כ-‏6 שנים בערוץ 8, שעשה יהודי אמריקאי בעקבות השבטים האבודים. הוא טען שהעיר סמרקאנד היתה בירה של ממלכה יהודית, לא כוזרית-גיורת אלא מאחד השבטים הישראלים, ולראיה - סמר=שומרון קאנד=עיר (??? אולי אני לא זוכרת נכון).
האם אתה מכיר את הטענה? ואת הסרט / סדרה (שהיה מאלף)?
_new_ הוספת תגובההכוזרים
משה (יום שני, 07/08/2006 שעה 14:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבה מעניינת. בארץ הנושא הוא שולי מאד ואף מעורר חיוך.. בתורכיה הוא רציני. ממלכת חזאר נמנית עם המדינות אותן הקים העם התורכי הרבות ימיו, ואחד הכוכבים שעל נס הנשיא מסמל את אותה מדינה.

ההתיחסות האסימטרית נובעת ככל הנראה מטאבואים שונים בחברתנו.
_new_ הוספת תגובהאין קשר בין יהודי קווקז וכורזים
אלי (יום ראשון, 13/08/2006 שעה 3:05) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הקשר היחידי שאני שמעתי עליו הוא שיש סבורה שאשכנזים בחלקם התמזגו עם כוזרים. הדרך היחידה באותה תקופה להגיע לרוסיה ואירופה מן ארץ ישראל היא הקווקז בשלמותו.

הדרך שהיהודי קווקז עשו מן הארץ לגלות הייתה דרך פרס
( אירן ) ומשם לחופי ים כספי אך לא מעבר לזה.

לאחרונה קארתי מאמר שבו צויין שנכון להיום בארץ יש 2 שבטים ו 10 אבודים. כלומר כל אלו אשר אנו מכירים הם שייכים ל 2 שבטים הללו.
_new_ הוספת תגובהקווקזים
קווקזי (שבת, 23/06/2007 שעה 16:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני היכרתי את יהודה אדם ז?ל. את אישתו אלישבע עליה השלום ואת בנם קותי. את אחיו של יהודה ניםן אישתו עליה השלום בת ציון בניהם ובנותיהם..אני יליד ישראל 1941 לאמר לכם על הקווקזים בארץ. אחד הכיר את השני. לעולם לא ראיתה או שמעתה על ריב או קטטה בין הקווקזים.. היינו יד אחד גוף אחד ונשמה אחת להיות קווקזי זוהי גאוה
_new_ הוספת תגובהכוזרי (יום רביעי, 03/10/2007 שעה 22:10) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ייתכן שהאשכנזים הם כוזרים אנחנו בכלל טורקים.........כמו אחינו באנטליה ואזרבייג'אן...
_new_ הוספת תגובהספר הכוזרי
רמי בנימין (יום ראשון, 13/04/2008 שעה 16:33) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המאמר מענין והאיר את עיני בנושא זה .
ברצוני לברר את הקשר בין פסח לספר הכוזרי
_new_ הוספת תגובההאם אני כוזרי?
כוזרי בתהיה (יום רביעי, 14/05/2008 שעה 2:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שם המשפחה שלי הוא ''אביכזר''
Abekhzer
Abikhzer

למגורשי ספרד נהוג להוסיף Abe בתחילת השם לציין את המקום או את העיר ממנה הם באו

קראתי בהרבה מקורות שאביכזר הוא שם משפחה כוזרי (בעיקר של מגורשי ספרד)
אז האם אני ממוצא כוזרי, ולא ממוצא ספרדי כמו שחשבתי?
_new_ הוספת תגובההאם יהודי רומניה הם מן הכוזרים
צבי (שבת, 02/08/2008 שעה 17:26) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מישהו יודע על ההיסטוריה של יהדות רומניה והאם יש קשר עם הכוזרים?
_new_ הוספת תגובהאבי ביטר נגד הסכנה הכוזרית
מספר 666 (יום שלישי, 05/08/2008 שעה 10:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היום התפרסם ב''מעריב '' ראיון מדהים ממש עם הזמר אבי ביטר, ראיון שלדעתי עוד יזכר כציון דרך בהידרדרות החברה הישראלית .בגלל מונח חדש שמכניס ביטר למשוועת הגזענות הישראלית .
הראיון הקשקשני עוסק בקידום סדרת ריאליטי חדשה שעד כה לא נמסרו עליה פרטים רק עכשיו מתבררים עליו פרטים .בסדרה מחפש ביטר אחרי אויביו המיתולוגיים ''הכוזרים ''.
מה לביטר ולכוזרים ? מסתבר שהוא אפילו לא שמע עד לפני כמה חודשים על אותם נוודים ממוצא טורקי ששלטו פעם בחבל הקוקז אבל כעת הם נהפכו על ידו לסמל את כל מי שלא עושה לו כבוד
''עד לפני כמה חודשים לא ידעתי מה זה כוזרים הוא מודה יום אחד ישבתי עם חבר ימני קיצוני מאוד מברנז'ת הבמאים שטען שיש קיפוח בארץ אמרתי לו ''אתה צודק ,
אבל די עם זה הגיע הזמן לעשות שלום עם האוייבים שלנו ,עם כל אלה שנגד הדת נגד היהודית נגד המזרחים הכוזרים ''
אפשר להגיד ש20 אחוז מיושבי אשכנז הם כוזרים .לא רק אני אומר את זה גם יהודה הלוי לא החבר של נינט ,הרחוב כתב כך פעם.

בין הכוזרים האלה נמצאים גם נטורי קרתא שמנסים לעזור לאחמדינג'אד לפוצץ אותנו,אבל יש גם חילוניים כאלה שעושים סכסוכים בינינו כל העולם במיוחד בין מזרחיים לאשכנזים ..אין לי טענות לעדה האשכנזית חייתי כל חיי עם אשכנזים .אבא שלי דיבר יידיש מעולם לא הייתה לי שינאה לאשכנזים .רק עם הכוזרים יש לי בעיה הדבר הזה שעושה ריקבון צריך לזרוק אותו . ''

עד כאן אבי ביטר שממשיך וממשיך בדברי ההבל המטורפים מבלי שהמראיין רועי בהריר יעיר לו משהו בעניין. מן הסתם העיתונאי נהנה מכל רגע מהראיון ואפילו לא קלט מה הוא שומע אבל מה כבר אפשר לצפות מעיתונאי צעיר בימינו שהיסטוריה היא הדבר הרחוק ביותר ממנו.
אז מה יש לנו כאן ?
ראיון אנטישמי גזעני קלאסי .שבו מומצאת קבוצה השנואה ''עלינו '' שמהווה את הבסיס לצרות כל העולם ''הכוזרים ''
ו ייתכן מאוד שאבי ביטר אומר את כל מה שהוא אומר רק בחצי רצינות ולא מתכוון לזה ''באמת '' . אבל זה בסדר ככל שהוא יחזור על זה שוב ושוב הוא כבר יאמין בזה יותר ויותר כסוג של מנגנון פסיכולוגי .אם הוא לא מאמין עכשיו שיש ''באמת '' קבוצה מסוכנת שנקראת ''הכוזרים '' שרודפת אותו ואת שאר העולם הרי הוא יאמין בזה בלב שלם ובאמונה שלמה בעוד שנה שנתיים,והאמונה שלו רק תתחזק אם יתווכחו איתו על דבריו . אין לי ספק שאם הוא יתקל בכתבה הזאת האמונה שלו בדבריו רק תתחזק כמנגנון הגנה . .
ככה נוצרת גזענות .
קצת היסטוריה :
עד לפני כשנה שנתיים היו ''הכוזרים '' הדבר הרחוק ביותר ממרכז עניינם של הישראלים באשר הם נזכרו בהם רק כשהופיע סרט טלוויזיה של אהוד יערי וכיוצא בזה
עד לפני כמה חודשים היו ''הכוזרים '' כבסיס לכל צרות העולם בעיקר נחלתו הרעיונית של אדם מופרע בנפשו שהפיץ באובססיה את שמעם בכל האינטרנט כמקור כל אסונות העולם. .
כמה חודשים מאוחר יותר הכוזרים זכו לפרסום תקשורתי בידי החוקר שלמה זנד שטען שהכוזרים הם אכן אבות כל האשכנזים באשר הם וקרא להסיק מכך מסקנות פוליטיות

.הספר זכה למטחי לעג מכל חוקר רציני בנושא אבל הפך לרב מכר אפילו אנשים ברחוב דיברו על כך שאין שום קשר בין אשכנזים לספרדים וזה מה שהיה חשוב מבחינתו של זנד. .
ועכשיו אנחנו בשלב הבא .
סלבריטאי ממדרגה חמישית מפיץ טענה ש''הכוזרים'' הם האחראים לכל צרות העולם .
לרשות הסלבריטאי הזה עומדת סדרת טלוויזיה שדרכה יוכל להפיץ את הדעות על הכוזרים האשכנזים כמקור חליי העולם ואגב כך ממהר לציין ש''כמה מחברי הטובים הם אשכנזים ''.
הסדרה אין לי ספק מופקת כמובן בעיקר בידי אשכנזים שאין לי ספק שכולם רואים בזה בדיחה טובה,ונהנים מכל כתבה כמו זאת שאתם קוראים בבחינת פרסום טוב ,הם אינם קולטים איזה אבן הם היתחילו לגלגל במידרון
אבי ביטר הוא סלבריטי \ממדרגה חמישית נכון אבל לצערנו הרב גם סלבריטאי כזה הוא מעצב דעת קהל ואין לי שום ספק שכמה מאות ואולי אלפי אנשים שלא שמעו את שמעם של הכוזרים יתמודדו עם הרעיון שהם מקורות כל עוולות העולם ויקבלו זאת תחילה כבדיחה ואחר כך בהמשך כרצינות .
השלב הבא יהיה כאשר סלבריטאי ממדרגה שלישית יטען דברים דומים בתחילה כבדיחה ואחר כך בחצי רצינות
ולבסוף ברצינות גמורה.
ואחר כך הסלבריטאים ממדרגה ראשונה ימצאו שהעניין ידוע מספיק כדי שיתייחסו גם הם אליו ומכאן יתנו לעניין העצמה נוספת .
אולי כדאי להשוות את כל העניין לגרמניה בסוף המאה ה-‏19 כמה אנשים ( עיתונאים בעיקר כמו ויליהלם מאר ) הופיעו שטענו שהיהודים הם מקור כל חליי העולם והמציאו תורה שלמה שקראו לה ''אנטישמיות '' .

שום אדם רציני לא לקח אותם ברצינות גם הם בעצמם התייחסו לכל העניין כבדיחה לא מחייבת בהתחלה . ואחרי הכל הם כולם העידו שכמה מידידיהם הטובים ביותר הם יהודים ואין כוונתם ליהודים ''האלה ''.

אבל ככל שהמשיכו לבטא ולהפיץ את דיעותיהם החלו להאמין בהם בעצמם ולהיות אובססיביים יותר.בשלב מסויים נמצא להם סלבריטאי ממדרגה ראשונה המוזיקאי ומחבר האופרות וגנר שהחל לתמוך בדיעותיהם והוא נתן להם העצמה תקשורתית .
בשלב הבא נמצא כבר פוליטיקאי לא קטן ראש העיר של וינה קרל לוגר שהחל להזהיר מהסכנה ''היהודית ''. .הוא נתן להם העצמה פוליטית.
השלב הבא היה שכל הרעיונות האלו חדרו למוחו של וינאי אחד בשם אדולף היטלר .
והסוף ידוע.
האם אבי ביטר והסדרה שלו הם תחנה בדרך לאושוויץ חדש ?
_new_ הוספת תגובהאלי זהירות
דוד סיון (יום שלישי, 05/08/2008 שעה 11:24)
בתשובה למספר 666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלי: ''ראיון אנטישמי גזעני קלאסי... הסדרה אין לי ספק מופקת כמובן בעיקר בידי אשכנזים שאין לי ספק שכולם רואים בזה בדיחה טובה,ונהנים מכל כתבה כמו זאת...''

נניח שהראיון כפי שהגדרת ב-‏4 המילים הראשונות. האם אתה חושב שהקטע בו אתה משתמש פעמיים ב''אין לי ספק'', לא סובל מאותן בעיות?
_new_ הוספת תגובהאבי ביטר נגד הסכנה הכוזרית
יובל רבינוביץ (יום שלישי, 12/08/2008 שעה 3:21)
בתשובה למספר 666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הראיון עם אבי ביטר נמצא בכתובת http://www.nrg.co.il/online/5/ART1/769/150.html . נראה שהוא הפנים את הרעיון שכדאי שידברו עליו הרבה, לא חשוב באיזה הקשר. לסיכום, תמונת העולם העולה מהראיון:

הכוזרים הם נגד היהדות ונגד המזרחיים.
המזרחיים הם טפשים.
האשכנזים הם חכמים.
יוסי שריד צריך להיות ראש הממשלה.
הומואים זה רע.

כמעט שהתפתיתי לכתוב שהאיש טיפש, אך אין צורך, כשהדברים מדברים בעד עצמם.
_new_ הוספת תגובההאשכנזים והכוזרים
יחזקאל,הרצליה (יום שלישי, 19/08/2008 שעה 22:33)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תיראו כמה דימיון יש ביניהם-

1.מוצא מיזרח אירופה

2.נילחמו בערבים/מוסלמים מאות שנים

3.עיר הבירה של הכו' ניקראה - איטיל

איטיל כמו תל-אביב

4.הכו' היו לוחמים עזים. כמו אנשי הסיירות שלנו

5.הכו' חסרו מסורת יהודית עתיקה. כמו האשכנזים.
_new_ הוספת תגובההאשכנזים והכוזרים
יובל רבינוביץ (יום שישי, 22/08/2008 שעה 7:13)
בתשובה ליחזקאל,הרצליה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האשכנזים לא נלחמו מאות שנים בערבים או במוסלמים.
לאשכנזים מסורת יהודית עתיקה.
איטיל לא נשמע ולא נכתב כמו תל אביב.

יתכן שכל השאר נכון.
_new_ הוספת תגובההאשכנזים והכוזרים-תוספות
יחזקאל,הרצליה (יום שלישי, 26/08/2008 שעה 22:25)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1.המיזרחים בגלות וודאי לא נילחמו במוסלמים.להיפך,

יהודים ומוסלמים חיו בטוב אלפי שנים. כולל במדינות

שנחשבות היום מטורפות כמו

עיראק,איראן,סוריה ועוד.
2.המילחמה בא'י בערבים נימשכת כ-‏200 שנה.בין הנילחמים גם אשכנזים.

3.תיקון-התכוונתי שהאשכנזים בארץ ברובם חילוניים גמורים.

ורחוקים מהמסורת.למה ?

כי היסוד שלהם הוא נוכרי,כוזרי.

4.אי-טיל=אי-תל בהיפוך תל- אי או תל-אביב

5.שימו לב לדימיון-

אשכנז,כוזר,קוזאק,קווקז,

כל הזמן האותיות ק/כ ז חוזרות.

מישפחות קז ,קאזמה,קוזמו

ואולי-

הכינוי הלא ברור -אשכנזי- הוא בעצם שיבוש של

כוזארי ?!

מה פירוש אשכנזי ? מה זה אשכנזי ? איזה מין מקום

זה אשכנז ?
_new_ הוספת תגובהלא כל אחד צריך להמציא את הגלגל
דוד סיון (יום רביעי, 27/08/2008 שעה 7:57)
בתשובה ליחזקאל,הרצליה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. שני מקורות שמציינים מקור לשם אשכנז (הכינוי היהודי לגרמניה):

1. וויקיפדיה (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%94%D7%93%D7%9...).

2. מט''ח (http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=3468).

ב. תשובה (http://www.ynet.co.il/yaan/0,7340,L-14445-MTQ0NDVfMT...) לשאלה 'האם יהודי אשכנז הם כוזרים?'
_new_ הוספת תגובהבסדר
יחזקאל,הרצליה (שבת, 30/08/2008 שעה 22:53)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בסדר
_new_ הוספת תגובההמגמתיות של אלי אשד והתעלמותו מעובדות היסטוריות
סתם אחד (יום ראשון, 21/09/2008 שעה 17:15)
בתשובה ליחזקאל,הרצליה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלי אשד יוצא מעורו להדביק לכל התייחסות שלא כדעתו לנושא הכוזרים משמעות מגמתית ותעמולתית של אנטישמיות וגזענות מזרחיתובכך מסיט את הדיון לתחום הגיחוך והשקר.
אם עסקינן במשמעות הקונקרטית לימינו לשאלת התגיירות הכוזרים מימדיה ומשמעותה לגבי מוצא הפזורה האשכנזית אז צריך לקחת בחשבון שתי עובדות עיקריות
1. החפיפה הכרונולוגית בין נפילת הממלכה הכוזרית המגויירת כולה או חלקה לבין ההתמלאות של מזרח ארופה ביהודים וזה קרה במאות העשירית למאה השלוש עשרה.
2.המהפך הדמוגרפי הפנים יהודי שבו היהודים שהיו מרוכזים 90 אחוז בארצות שמסביב לים התיכון, צפון אפריקה דרום ארופה ואסיה המערבית.המהפך הזה הביא לכך שבמאה ה 19 נוצר מצב שבו האשכנזים הפכו להיות 90 אחוז מיהודי העולם.
השאלה היא באם מהפך חסר הגיון זה הוא תוצאה של הגירה או התגיירות.
כדי לענות על שטאלה זו צריך לבחון את ענין הנתןנים המצדיקים מהפך זה בגל של הגירה עצום שכזה ובאם התנאים הגאופוליטיים של התקופה אכן יש בהם כדי להצדיק את גירסת ההגירה.
אין ספק כי בשולי האזורים הגאוגרפיים בהם שכנו היהודים
שהתפזרו אחרי חורבן בית שני היתה הגירה מסויימת מיזערית לארצות ארופה המרכזית והמזרחית והיתה גם הגירה מיזערית בכוון ההפוך. אך בתקופה בה מדובר לא היו תנאים ונסיבות להגירה המונית שכזו. ניקח גם בחשבון את ההבדלים האקלימיים והמרחקים הגאוגרפיים. יהודים שחיו במזג אויר סב טרופי יהססו ביותר להגר לאזורים מרוחקים אלפי ק'מ כדי למות בקור הסיבירי. מבחינה בטחונית ופוליטית מדובר בימי הביניים ומסעות הצלבנים וקשה להאמין שיהודים שאינם טיפשים יעזבו את החיים הסובלניים בקרב עמי האיסלם כדי להנות מחום המדורות עליהן צלו ברחובות הצלבנים את היהודים והקוזקים שרצחו אלפי יהודים ואנסו את בנותיהם.
מהבחינה הכלכלית ההגירה המדומיינת הזו לא היתה לה כל הצדקה כי מדובר באזורין פאודליים עניים חסרי כל עוצמה כלכלית שתמשוך מהגרים בני דת שנואה .
כך שלא ניתן אלא לקבל את המסקנה ההגיונית שאם לא היו נסיבות להגירה ואין הוכחות עובדתיות לקיומה של הגירה מדומיינת זו אז יש לקבל כעובדה את ההנחה כי המהפך הדמוגרפי הוא תוצאה של התגיירות מייד אין כוזריה כגורם העיקרי.
_new_ הוספת תגובההמגמתיות של אלי אשד והתעלמותו מעובדות היסטוריות
סתם אחד (יום ראשון, 21/09/2008 שעה 17:20)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בתגובה הקודמת נשמט שמו של הכותב שהוא מוני יקים האנטיציוני
_new_ הוספת תגובהתגובה מאלי אשד
סתם אחד (שבת, 18/10/2008 שעה 16:11) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בהחלט יש מקום לברך את מר יקים על האובססיביות לדבר אחד שלו .חבל שהוא חוזר על עצמו שוב ושוב ומסרב להאזין לאחרים וכאשר מביאים לו טיעוניםנגדיים הדבר יוצא לו מאוזן אחת אל השנייה ולסיכום הוא יוצא גזעןפשוט או ..
וראו את כל הדיון העצוב שבו כל טענה של מר יקים הופרכה כאן
מלחמות הכוזרים באתר קדמה
אחד הדברים העצובים לגבי מר יקים הוא שגם כאשר ניתנה לו במסגרת אותו דיון אפשרות להוכיח את טענותיו באמצעות הצגת מקורות מדעיים חדשים שיצאו לאור אחרי 1996 ולהסביר מדוע כל הבדיקות הגנטיות שהראו שאכן יש דם כוזרי באחוז מסויים של האשכנזים הן שגויות לא היה מסוגל לענות על כך,ובמקום זה העדיף לצאת במסע של ניבולי פה כנגד האשכנזים.
אני מניח שהסיבה של האובססיה היא לא רצון אמיתי לדעת את האמת ,הוא קיבל במהלך הויכוח כמויות גדולות של מידע בעניין, אבל העדיף במודע להתעלם מכולם כאילו לא נאמרו מעולם, אלא שנאה פשוטה לציונות יעני אם יוכיח שהאשכנזים הציונים הם כולם כוזרים ולכן תורכים ולא שמיים בכך יפתרו בעיות העולם..
הצרה היא שהשנאה הזאת היא גם עצמית. יקים הוא ממוצא בולגרי ולכן יש סיכוי טוב מאוד שיש בו דם כוזרי מאחר שבבולגריה הייתה ממלכה כוזרית גדולה ויש סבירותגבוהה שבדיקה גנטייתתראה שהוא כוזרי במוצו. ..ייתכן שכאשר נתברר לו הענייןבכך גם נוצרה האובססיה.
אבל אינני מומחה בתולדות חייו של מר מוני יקים מעבר לכך שהיה בעברו פנתר שחור . וזהו רק ניחוש .
בכל מקרה הדיון כאן הוא עקר מאחר שמר יקים אינו מסוגל להקשיב לאחרים וגם לא לקבלת רעיונות חדשים אלא אם םכןאלו כבר תואמים את אלו שלו ,אלא רק לחזור כמו תקליט שבור עלכלצמה שהוא חוזר ואומר מליוני פעמים בכל פורום אפשרי .
ללא ספק יש כאן מקרה מעניין של פתולוגיה. אם יש בין הקוראים מישהו שעורך מחקרים על הפצת אובססיות באינטרנט ,הרי מר יקים יכול להיות נושא מענייןלמחקר.
אבל איןטעם אפילו להיכנס עימו לויכוח מאחר שויכוח כזה כבר התקיים ויקים רק מתעלם מכל מה שנאמר לו ולא משנה מה האמינות המדעית וכיוצא בזה .. .
ואולי עדיף להשאיר זאת בכך.
_new_ הוספת תגובההכוזרים והבולגרים
סתם אחד (שבת, 18/10/2008 שעה 17:17)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אגב כאן יש היפותזה מעניינת של חוקר בולגרי על מוצאם של הכוזרים שלדעתו הם אבות הבולגרים של היום ומוצאם הוא בכלל מהסקיטים ולא דווקא מהפרוטו תורכים.
דווקא יהודי בולגריה לדעתו אינם יכולים להגיע מהגזע האציל של הכוזרים אבל לך תדע.
_new_ הוספת תגובה[•] ל... אלי אשד
סתם אחד (יום ראשון, 26/10/2008 שעה 9:57)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הגזען הוא מי שתומך במדיניות גזענית כלפי חלק מהאוכלוסיה
על בסיס מוצאה האתני.
גזען הוא מי שמשתמש בשיטות של רצח אופי ואין לו אומץ ויכולת
להתמודד עם עובדות היסטוריות.
לכן הגזען הוא אלי אשד שבאופן אובססיבי מנסה לסתום פיות
לכל מי שמנסה לשפוך אור על שקרים היסטוריים שבבסיס
הציונות הגזענית המבוססת על התגיירות הכוזרים כבסיס למהפך
הדמוגרפי הפנים יהודי שהפך מהמאה ה 11 את הפזורה האשכנזית
לגורם דמוגרפי דומיננטי של 90 אחוז מיהודי העולם בניגוד לכל הגיון שכן לא היתה כל הגירה שמצדיקה מהפך זה.
הפחד של האשכנזו/ציונים מחשיפת האמת על מקור האשכנזים בגיור
הכוזרי הוא בכך שזה משמיט את הטיעון הציוני העיקרי של
''חזרה לארץ אבות'' ולכן מנסים האלי אשדים לעמעם את הנושא
ולהציג את מקדמיו כהזויים ואנטישמים במקום להתמודד עם העובדות וההוכחות ההיסטוריות לאי קיומה של הגירת יהודי בית שני לארצות הכפור.
זו לא בושה להיות צאצאי הגיור הכוזרי ואיש אינו טוען
לנחיתותם הגנטית או כל דבר שלילי אחר.
הדבר היחיד שאין האשכנזו/כוזרים יכולים לנכס לעצמם זו
אותה טענה לחזרה לארץ אבות שבשמה בנו מדינה על בסיס שוד
המולדת הפלסטינית מיהודי בית שני שהתאסלמו תוך הפיכת
היהודים הספרדו/מזרחים לעבדים מודרניים של צאצאי הכוזרים.
בחורבן הציונות ורמאי ההיסטוריה ננוחם.
_new_ הוספת תגובה[•] ל... אלי אשד
סתם אחד (יום ראשון, 26/10/2008 שעה 10:25)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הגזען הוא מי שתומך במדיניות גזענית כלפי חלק מהאוכלוסיה
על בסיס מוצאה האתני.
גזען הוא מי שמשתמש בשיטות של רצח אופי ואין לו אומץ ויכולת
להתמודד עם עובדות היסטוריות.
לכן הגזען הוא אלי אשד שבאופן אובססיבי מנסה לסתום פיות
לכל מי שמנסה לשפוך אור על שקרים היסטוריים שבבסיס
הציונות הגזענית המבוססת על התגיירות הכוזרים כבסיס למהפך
הדמוגרפי הפנים יהודי שהפך מהמאה ה 11 את הפזורה האשכנזית
לגורם דמוגרפי דומיננטי של 90 אחוז מיהודי העולם בניגוד לכל הגיון שכן לא היתה כל הגירה שמצדיקה מהפך זה.
הפחד של האשכנזו/ציונים מחשיפת האמת על מקור האשכנזים בגיור
הכוזרי הוא בכך שזה משמיט את הטיעון הציוני העיקרי של
''חזרה לארץ אבות'' ולכן מנסים האלי אשדים לעמעם את הנושא
ולהציג את מקדמיו כהזויים ואנטישמים במקום להתמודד עם העובדות וההוכחות ההיסטוריות לאי קיומה של הגירת יהודי בית שני לארצות הכפור.
זו לא בושה להיות צאצאי הגיור הכוזרי ואיש אינו טוען
לנחיתותם הגנטית או כל דבר שלילי אחר.
הדבר היחיד שאין האשכנזו/כוזרים יכולים לנכס לעצמם זו
אותה טענה לחזרה לארץ אבות שבשמה בנו מדינה על בסיס שוד
המולדת הפלסטינית מיהודי בית שני שהתאסלמו תוך הפיכת
היהודים הספרדו/מזרחים לעבדים מודרניים של צאצאי הכוזרים.
בחורבן הציונות ורמאי ההיסטוריה ננוחם.
מוני יקים האנטיציוני.
_new_ הוספת תגובהתשובה מאלי אשד
סתם אחד (יום רביעי, 29/10/2008 שעה 9:26)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תודה מר יקים.
אבל למה אתה ממשיך באותו הויכוח עקר שכבר ניהלנו לאורך מליוני מילים באתר שלי ורק ממשיך וחוזר כמו תוכי על אותן הודעות שחורות על עצמן ( כאשר אין הדבר נוגע לניבולי פה כמובן כאן דווקה יש לך יכולת למקוריות וחוש המצאה ).
תגיד זה לא משעמם אותך לחזור עלעצמך מיליארדי פעמים באלף אתרים שונים ?
הרי אפילו באתר של החברים שלך הגזענים כמובך אתר
''קדמה'' כבר נמאס להם ממך וזרקו אותך אפילו משם. אפילו הם היגיעו למסקנה שאתה גורם להם רק נזק מאחר שהטירוף הגזעני שלך והשנאה העצמית שלך יותר מידי בולטים ולא מוסתרים בשפה אקדמאית פוסט מודרניסטית מתחכמת כמו אצלהם כדי להטעות כמה אינטלקטואלים מפגרים שעוד לא קלטו עם מי ועם מה יש להם עסק.
חוץ מזה מר יקים מה זה הקשקוש הזה '' זו לא בושה להיות צאצאי הגיור הכוזרי ואיש אינו טועןלנחיתותם הגנטית או כל דבר שלילי אחר.''
עכשיו כשנחשפה העובדה שישנה סבירות גבוהה ביותר שאתה מחמוצא כוזרי בעצמך אתה פתאום משנה את טעמך על הכוזרים?
להזכירך מאחר ששכחח הרשת כולה מלאה בהשמצות שלך על בני העם הכוזרי,בני עמך , שאותם האשמת בשינאת המוסלמים והיהודים ובהכנסת דעות פגניות ליהדות ( מה אתה האתאיסט מבין בכלל ביהדות ובפגניזם ?) וכו' וכו'.ואם אתה רוצה אני אשמח להביא ציטוטים נבחרים שלך לקהילת תקוראי ארץ הצבי''
הבן מר יקים. השנאה העצמית החולנית שלך היא עניינך,אבל כשאתה משמיץ את הכוזרים כגזע עוין לאנושות אתה משמיץ לא רק את עצמך אלא גם את בני משפחתך את אחיך את הוריך את סביך ואת אבותיך שלהם להזכירך יש סבירות גבוה שהם בעלי דם כוזרי כמוך.
אולי תחשוב גם על זה בפעם הבאה שאתה מעתיק את ההודעה הקבועה שלך על הכוזרים באיזה אתר חדש ?
_new_ הוספת תגובהתשובה לאלי אשד
דוד סיון (יום רביעי, 29/10/2008 שעה 10:04)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ממש לא ברור מדוע מצאת לנחוץ להביא לכאן את המחלוקת שלך עם מר יקים שכבר פורסמה במקומות אחרים. מצד שני, לא הגיוני לצפות ממנו שלא יגיב על דברים קשים כלפי עמדותיו. בודאי שלא הגיוני שעכשיו תציג כאן ''איום'' להמשיך בכך ע''י ציטוטים נבחרים.
_new_ הוספת תגובהלדוד סיון
סתם אחד (יום רביעי, 29/10/2008 שעה 12:14)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מר יקים הוא כמובן אינו מתוכח רציונאלי.אבל הוא יודע לשנות את טענותיו ולהציג טענות מנוגדות למה שטען בתחילה בהתאם לטענות המוצגות כנגדו.
אם תקרא את מליוני ההודעות שלו על הכוזרים ברשת אתה תראה שברובן הוא מציג את הכוזרים כגזע שטני מקצה הררי החושך שבא לגנוב את האמונה היהודית מידי היהודים האמיתיים שהם כנראה היהודים הספרדים והמזרחיים שסילפו אותה והפכו אותה לאמונה פגאנית ויצרו קונספירציה שטנית.
פה הוא לא טוען את זה,הוא כנראה מבין באיזה אתרים עליו להיזהר בדבריו ולא להגיד את מה שהוא חושב באמת
בעיני מוני יקים הוא תופעה עצובה .האיש הוא צאצא של בני הקהילה היהודית בבולגריה שעל פי חוקרים כמו ההיסטוריון שלמה זנד יש לה קשר גנטי הדוק לעם הכוזרי.
ככל הנראה בעיניו זה כבוד גדול הרבה יותר להשתייך לקהילה הספרדית ואולי בגלל זה האובססיה הזאת כנגד בני עמו הכוזרים.
אולי אפשר להשוות אותו לתופעות דומות כמו אוטו וינינגר ואחרים מסוג זה.
אני ממליץ לקוראים לקרוא בעניין את הדיון כאן שיבהיר את כל הנושא
מלחמות הכוזרים באתר קדמה
_new_ הוספת תגובהתשובה לאלי אשד: כבר כתבתי אותה בתגובה 123466!!!
דוד סיון (יום רביעי, 29/10/2008 שעה 14:33)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה[•] בתגובה 123466!!!אלי אשד [•]...
סתם אחד (יום שני, 08/12/2008 שעה 23:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אינו מתווכח ראציונאלי הוא מביא הפניות לאתר הזיופים שלו ואינו מזכיר שצינזר את התגובות שלי באופן מגמתי ומרושע
מכיוון שאינו רוצה שיהיה זכר לדברים שהקלדתי ושיש בהם כדי להוכיח דברים שאינם עולים בקנה עם השקפת עולמו הגזענית.
[•]... אלי אשד מציג אותי כאדם שאינו בר דיון וכך הוא מציג גם אחרים שדבריהם נגדו את דעתו שיש להנציח את מערך הכוחות חסר השיוויוניות כמות שהוא מתבכיין מצנזר ומקלל כל פעם שמי שהוא גובר עליו אינטלקטואלית ועובר להפצת שקרים עובדתיים .
חבל על הזמן עם אנשים כוחניים וברוטאליים כמוהו אין טעם לקיים כל דיון...בחורבן הציונות האשדית ננוחם.
_new_ הוספת תגובההכוזרים והמזרחים
סתם אחד (יום ראשון, 19/10/2008 שעה 6:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דיון מעניין לשם שינוי באתר הגזעני בדרך כלל של ''קדמה ''
על נושא הכוזרים
הכותב שם ממוצא כוזרי בעצמו קובע :
יהודי איראן מעורבבים עם כוזרים ...אבל זה לא מפתיע כי אוכלוסיית איראן מאוכלסת בכ30-40 אחוז טורקים...מי שיודע את איראן מבין על מה אני מדבר...האמת היא שרובם של המוסלמים הטורקים באיראן הם צאצאי הכוזרים אבל נדמה שהייתה תערובת מסויימת עם יהודים איראנים ואזרבייג'אנים(מדינה שגובלת מצפון לאיראן תושביה מוסחמים שיעים דוברי טורקית שמוצאם כפי הנראה משבטים טורקיים-כוזרים שהתערבבו במידה מה עם קווקזים ואיראניים.ייתכן שגם יהודי כורדיסטאן נושאים בדמם אי לו שיעור מסויים של תערובת כוזרית...ידוע כי במלחמות בין הכליפות הערבית מוסלמית עבאסית לבין הכאקאהאת הכוזרית השליטה הייתה בגבול בין כזריה לערביסטאן ז''א כורדיסטאן או ארדביל של ימינו בכורדיסטאן האיראנית''
אכן מידע מעניין.
_new_ הוספת תגובהשורשם של הכוזרים
סתם אחד (יום חמישי, 06/11/2008 שעה 7:16) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פעם מיזמן קראתי ספר על הכוזרים. בו היה כתוב ששורשיהם של הכוזרים בא מארץ כנען.
עוד לפני שנקראו הם לכוזרים, היו שבטים עתיקים ומסורתם היתה אמונה באש.
אחרי יציאת עם ישראל ממצריים הם נכנסו לארץ כנען, נילחמו בשבטים וגירשו אותם.
השבטים ברחו לעדמות איפה שנימצא היום אירן, בשבטים היו שני מנהיגים אחים, לאחד קרו בולקריק ולשני כוזריק, הם חילקו את השבטים בינהם וניפרדו. האח שקראו לו בלקריק הלך עם השבטים שלו לאזור שניקרא בימינו בולגריה(מהשם בלקריק) והאח שקרו לו כזריק הלך עם השבטים שלו לאזור שניקרא בימיינו ''קווקז'' והכים שם ממלכת כוזריה(מהשם כזריק).
בכוזריה השבטים המשיכו להעמין באש אלפי שנים עד שכיבלו את היהדות.
_new_ הוספת תגובהסתם אחד (יום חמישי, 06/11/2008 שעה 12:46) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ועוד לידיעתכם הקווקזים המוסלמים בדאגסטן וצ'צ'ניה הם היו פעם כוזרים יהודיים.
_new_ הוספת תגובההכוזרים הם בולגרים שחצו את הדנובה
סתם אחד (שבת, 20/12/2008 שעה 15:02)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראו מה שכותב בעניין ההיסטוריון הבולגרי הידוע ולאדימיר פומקוב שלדעתו כל הטענות שהכוזרים היו ממוצא תורכי הםן הבלים. :
. The Danube was generally the northern state border of the Roman Empire. Skitians inhabiting the lands on its right-hand riverside were subjects to the Roman Emperor. Skitians living on the river left-hand riverside were more or less ''free'' and were frequently called ''barbarians'' by their cousins and by other peoples living within the borders of the Empire. However, the Empire tried to exact tribute from them, too and in more than one way had made itself hated and non-welcomed by the free Skits. This obviously was one of the most important reasons to have many Skitian tribes united in the first half of the 5th century AD under the scepter of one of their kings in order to govern themselves in the way that would suit them best. It so happen that that king was called Attila (a Romanized form of a traditional and popular in the past Bolgarian name - Tilko). There are many ancient authors who wrote that the Huns were part of the Skitians (Claudius Ptolemeus, Philostorgius, Zosimus, etc.) and had nothing to do with the Turkic tribes. One of the most important of them was the Roman military leader Priscus. He was sent to Attila on a state mission by the Emperor and upon his return to Rome presented an extensive report on his visit to the ''King of Skitians'', although once or twice in his report he calls his hosts Huns, too. Prokopius identified the Huns with the mythical Cimmerians and Masageths, the same Skitian people that defeated ultimately the Persian Czar Cyrus. (Where from, then, did such a crazy notion came to some learned heads of historians, that the Huns were Asiatic, Turkic, undersized, bowlegged, stinking half-humans, drinkers of raw mare-milk and little short of being man-eaters, who threw the cultured, noble Roman citizens - who indulged in gladiatorial skirmishes in the circuses - in horror? The best advice to this scholars would be to have them read again and again the Priscus' report and make up for themselves a true picture of what the Huns were!).

8. (Now, Huns and Kozars (Khazars) were very close relatives, if not one and the same people. Both Huns and Khazars, or the part of the Danube Skitians they were, formed together with other Skitian tribes the Bolgarian people, state and nation south of the Danube. It is very possible that when Kozars/Khazars started leaving their homeland because of the overpopulation, they moved in more than one direction: i.e. while part of them went south, crossed the Danube and entered Mysia and Thracia, where they mixed with their kinsmen there, another part may had moved eastwards towards the plains between the Black and Caspian seas and mixed with the Skitians inhabiting those lands, may be as far south as the Caucasus Mountains. Probably it was in this way that the tale of the Volga-Kama Bulgaria was born

_new_ הוספת תגובההכוזרים הם בולגרים שחצו את הדנובה
סתם אחד (יום שישי, 02/01/2009 שעה 15:08)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הכוזרים הם לא בולגרים ולא טורקים. זה שהיסטוריון בולגרי טוען שהם ממוצא בולגרי וזה שהסטוריון טורקי או רוסי טוען שהם ממוצא טורקי לא מוכיח כלום.
_new_ הוספת תגובההכוזרים הם בולגרים שחצו את הדנובה
סתם אחד (שבת, 03/01/2009 שעה 17:50)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל אחד מהם מביא את ההוכחות שלו.
אתה יכול לטעון שכל אחד מהם טועה אבל אתה צריך להביא הוכחות נגדיות לכך ולא לפסוק קטגורית כאילו אתה מבין יותר מהם מה שאינו ברור כלל.
_new_ הוספת תגובהספר חדש על הכוזרים
סתם אחד (יום חמישי, 11/12/2008 שעה 15:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הסופרת הדתיה מיה קינן פירסמה ספר חדש על הכוזרים ''איסתרק'' המתאר באופן דמיוני את ממלכת כוזר ואת בית המלוכה, והוא היצירה הספרותית המקיפה ביותר שיצאה לאור עד כה בעברית על ממלכה זו.
הספר אמור להיות הראשון מטרילוגיה.
ראו על ''איסתרק'' כאן :
_new_ הוספת תגובהלא להקשיב לשטויות שהאנשים הללו מדברים!!!!
(שבת, 10/07/2010 שעה 16:22) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נא לא להקשיב לשטויות שהאנשים האלה מפיצים, היות והם מפיצים דברי הבל ובורות שמטרתן היא לשלול את היות היהודים עם אחד וקבוצה אתנית בפני עצמה, דבר שכבר הוכח מדעית, אנשים אלה מדברים שטויות וצריכים להתבייש בעצמם על זה שהם מפיצים את רעיונות תורת הגזע שלהם באתרים העוסקים בחקר ההיסטוריה של עם ישראל, יהודי אשכנז כשמם הם יהודים שמקורם בארץ ישראל שחיו במדינות שבאזורה של ''אשכנז'' (שמה המקראי של גרמניה, כל היהודים שחיו באירופה נקראו בשם ''אשכנזים'' בעוד הכוזרים נקראו בשמם ''כוזרים'') ולא בתושבים כוזרים שהתגיירו (למרות שחלק גדול ממדינתם נשאר פגאני, או שהמיר את דתו לנצרות ולאסלאם), והם עוד מצאו מקום להפיץ אותו בהם (האינטרנט), בד''כ אנשים מהסוג הזה מגיב ומפיץ את דעותיו השגויות בכתבות ופורומים בנושאי יהדות ויהודים, ובכך מוסיף עוד אנשים לדעתו השגויה והמצדדת בגזענות כלפי העדות השונות (חשוב לזכור: היהודים הם עם אחד שמקורם בארץ ישראל, ושלמרות שחי בגלות שמר על אחדותו באמצעות התבדלות והסתגרות מפני החברה הסובבת אותו), הדבר אף הוכח מדעית פעמים רבות במחקרים שונים אך כנראה שיש כאלה המנסים לחלוק אפילו על חוקרים ומדענים מנוסים בתחום הגנטיקה המאששים את מסורתינו על היותנו עם אחד ממוצא מזרח תיכוני שהוגלה מארצו (על ידי הרומאים שהחריבו את ארצנו ואת ממלכת יהודה ולאחר מכן הגלו אותנו כעבדים לארצות אירופה ולארצות צפון אפריקה) והתפזר ברחבי תבל:

הלן תוצאות המחקר:למרות שידוע לנו על מקרים של גיור המוני של עמים וקבוצות אתניות שונות כמתועד בהיסטוריה, מחקרים גנטיים הראו כי רובו המכריע של העם היהודי ולא משנה באיזו קהילה מדובר הנו צאצא של קבוצה או עם ממוצא מזרח תיכוני כמתואר בתנ''ך, שלמרות שהתפרס בעקבות הגלויות השונות ברחבי תבל, מוצאו נשאר זהה הודות לנישואין בתוך הקהילה.
למרות שידוע לנו על מקרים של התגיירותם של תושבי ממלכת הכוזרים מחקרים גנטיים הראו כי כמות היהודים מיהדות אשכנז שלהם דנ''א של עמים ממוצא אירופי הוא פחות מ-‏12% (היו כאלה שאף טענו 12.7%) מכלל יהדות אשכנז, כלומר כל יתר יהדות אשכנז הנה צאצאית של אותו העם המזרח תיכוני שהוזכר לעיל. עם זאת, מחקרים גנטיים עדכניים יותר הראו כי ייתכן שמספרם של היהודים בעלי הגנים האירופאים ביהדות אשכנז הוא בין 5 ל-‏8 אחוזים מכלל יהדות אשכנז, ובלתי סביר שיהוו את הבסיס לאותה היהדות, כפי שטענו בעבר גורמים עוינים ליהודים כי מקור יהודי העולם הוא בגויים שקיבלו על עצמם את דת ישראל (טענות אלו כאמור הופרכו במספר רב של מחקרים גנטיים על יהודים).
ידוע גם על התגיירותם של מספר שבטים ברברים בצפון אפריקה לפני עליית האסלאם, אך עם זאת מחקרים גנטיים שבדקו את הדנ''א המיטוכונדריאלי (שעובר מהאם לצאצאיה) הראו כי ליהודי צפון אפריקה אין חומרים תורשתיים בשם: Hg M1 ו-U6, שנפוצים אצל תושבי צפון אפריקה המקומיים, דבר שמאשר כי נישואי תערובת בין יהודים לערבים מצפון אפריקה או בין יהודים וברברים הם בלתי-סבירים, ושולל את תאוריית ''ההתייהדות ההמונית'' שנהוג היה לחשוב שחלה בצפון אפריקה.
למרות שידוע על התגיירותם של בית המלוכה בחמיר שבחצי האי ערב (משנת 300 לספירה ועד לעליית האסלאם בחצי האי ערב), בעקבות יצירת קשר חיובי בין היהודים לבין בני מעמד המלוכה, והתגיירותם של רבים מתושבי חמיר בהוראת מלכם, מחקרים גנטיים הראו כי מוצא יהדות תימן זהה לזה של שאר קהילות יהדות התפוצות.

בנוסף לכך נמצא כי הכרומוזום הזכרי של יהודי תימן זהה לזה של קהילות מזרח תיכוניות אחרות.

ובנוגע לשבטי ממלכת ישראל שהוגלו, ידוע כי לא כל האוכלוסייה ממלכת ישראל הוגלתה לאשור, חלקם נשאר בשטחי ממלכת ישראל ונוצר ביניהם קשר לבין תושבי ממלכת יהודה (למשל: סעודת הפסח שערך חזקיהו בירושלים, וגם הם מוזכרים בתיאור השבים לציון בספר ''דברי הימים'' א' פרק ט'), ייתכן כי חזקיהו סיפח אותם ואת שטחי מגוריהם לממלכתו, ואילו רק חלק ניכר או רוב התושבים ממלכת ישראל הוגלו לאשור, לפי התנ''ך (''מלכים ב''' פרק י''ז פסוק ו' וגם בספר ''דברי הימים'') והארכאולוגיה הם הוגלו לפחוות (פרובינציות) אשוריות בצפון מסופוטמיה (למשל: גוזן הנזכרת במקרא היא תל חלאף שבשטחי סוריה של ימינו).

לסיכום: כולנו עם ישראל, זה מוכח גנטית, היסטורית וארכאולוגית, ולא משנה באיזו מדינה חיינו בגלות על כולנו לזכור כי כולנו צאצאיו של יעקב אבינו המקראי ולא גויים מהמדינות שבהן חיו אבותינו בגלות (אין לנו שום קשר למדינות אלה ולכן לא צריכה להשאר לנו זיקה אליהן, כך שלמעשה אין יותר דבר כזה ''מרוקאי'', ''תימני'', ''ספרדי'', ''מזרחי'', ''אשכנזי'' או כל עדה אחרת, כולנו למעשה צאצאים של קהילות יהודיות שחיו במדינות אלה ואין לנו קשר גנטי לתושבי המדינות האלה עלינו לחשוב שאין יותר עדות - אנחנו עם אחד. ועלינו לזכור זאת: אנחנו ישראלים!!!!)!!!
_new_ הוספת תגובהלא להקשיב לשטויות שהאנשים הללו מדברים!!!!
DXRD (שבת, 10/07/2010 שעה 19:12)
בתשובה לABAZACK@GMAIL.COM
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

*עלינו לזכור ולהבין שאין יותר עדות : אנו עם אחד!!!
_new_ הוספת תגובהלא להקשיב לשטויות שהאנשים הללו מדברים!!!!
DXRD (יום ראשון, 11/07/2010 שעה 20:12)
בתשובה לDXRD
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למידע נוסף בתחום הגנטיקה של עם ישראל המאמתים את היותנו עם אחד מומלץ להקרוא באתרים הבאים:
http://www.nytimes.com/2010/06/10/science/10jews.htm...

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3903160,00.h...

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3899666,00.h...

http://dx.doi.org/10.1007/s11013-005-7424-5

http://afraf.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract...

http://www.ima.org.il/imaj/ar09jun-14.pdf

http://www.nature.com/doifinder/10.1038/385032a0

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8985243

http://www.hayadan.org.il/wp/cohens-gene-3103091

http://dx.doi.org/10.1016/j.ajhg.2010.04.015

http://www.smgf.org/resources/papers/ASHG2005_Jayne....

http://archiver.rootsweb.com/th/read/GENEALOGY-DNA/2...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1274378/

http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/jour...

http://www.cell.com/AJHG/abstract/S0002-9297%2810%29...

http://dx.doi.org/10.1038/nature09103

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/118/683.html

http://www.jpost.com/Home/Article.aspx?id=91746

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11573163

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0002929...

http://www.resling.co.il/book.asp?book_id=264

http://pqasb.pqarchiver.com/jpost/access/656694001.h...

http://www.nytimes.com/2008/12/05/science/05genes.ht...

http://www.cell.com/AJHG/fulltext/S0002-9297%2808%29...

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9...
_new_ הוספת תגובהלא להקשיב לשטויות שהאנשים הללו מדברים!!!!
DXRD (יום שני, 02/08/2010 שעה 18:03)
בתשובה לDXRD
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לסיכום: היהודים, לרובות יהודי אירופה (הנקראת גם בשם: יהדות אשכנז) הם ממוצא שמי (מזרח תיכוני) וזו עובדה מוכחת בניגוד לכוזרים שהיו עם ממוצא טורקי או ממוצא אירופאי אחר.
_new_ הוספת תגובהלא להקשיב לשטויות שהאנשים הללו מדברים!!!!
DXRD (יום שלישי, 10/08/2010 שעה 11:58)
בתשובה לDXRD
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

*לתקן את המילה ''לרובות'' במילה לרבות.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי