פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מה הוא האינטרס הלאומי?
חכם ציון (שבת, 15/01/2011 שעה 8:57) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה קצת בנאלי לטעון זאת משום שכל ממשלה יכולה להגדיר ''אינטרס לאומי'' בדרך אחרת. הדבר השנוי ביותר במחלוקת והבולט ביותר הוא ההשקעה ועתיד ההתנחלויות. מבחינת ש''ס יש אינטרס לאומי וביטחוני ל''חנך את הנער לפי דכם''. כל מפלגה הרי טוענת שהיא חותרת לאמת שלה, לאינטרס הציבורי כולו, והרי על זה המחלוקת.

מאחר שה''אינטרס הציבורי'' אצלנו די מפוצל ומבודר הרי שיהיה בכל מקרה קשה להחיל תוכנית כלכלית ארוכת טווח בנישות רבות ומרכזיות של הכלכלה.
אולי אפשר יהיה להגיע למכנה משותף רחב בין הליכוד למר''צ על תוכניות פיתוח תשתיות (בתחום הקו הירוק) ואנרגיה, התפלת מים והשקעות בפיתוח תעשיות עתירות עובדים ותעשיות עתירות ידע (על בסיס המידע הייחודי והעצום המצטבר באוניברסיטאות ובתעשיות).
יתכן ששישינסקי שקל את דעתו גם בשל הצורך לממן את צרכי המדינה שנים קדימה, אבל לדעתי עיקר הטיעון הוא שנכסי הטבע הם ניכסי הכלל ואין ליחיד שום זכות להשתלט עליהם. מר תשובה צריך להודות על שזכה במכרז כי גם בהסדר שממומלץ על ידי ששינסקי הוא לא לא יוצא מופסד, בלשון המעטה. לכל היותר במקום שירוויח 8 מיליארד דולר לשנה הוא ירוויח רק 3.5 מיליארד. אני מכיר כמה בעלי ממון שהיו מוכנים להתחלף איתו. להזכירכם שתשובה לא הוציא שקל מכיסו כדי לגלות את הגז, אלא העביר את הזיכיון לחברה אמריקאית שעשתה את העבודה בשבילו. החברה הזאת יודעת לקחת סיכונים וגם יודעת לבצע הערכות מקדימות לגבי סבירות גילוי גז / נפט. הממצאים הראשונים הראו על סיכוי גבוה למציאת גז / נפט, מה עוד שעיקר הבדיקה הגיאולוגית נשעת בכלל ע''י ד''ר יוסי לנגודצקי, שמשום מה נושל ע''ל מר תשובה, רגע לפני ההכרזה הגדולה על מציאת הגז!
_new_ הוספת תגובההאינטרס הלאומי?
דוד סיון (שבת, 15/01/2011 שעה 11:14)
בתשובה לחכם ציון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האינטרס הלאומי ראוי שיוגדר על ידי הממשלה בעת כינונה. ממשלה שלא פועלת לפי הגדרה או הגדרות כאלה אינה ראויה למשול. בהתאם להגדרה זו על הממשלה להכין תוכניות אסטרטגיות. הממשלה תפעל על פי אותן תוכניות שבהן יש גם התייחסות להמשכיות (או אי-המשכיות) תוכניות אסטרטגיות של ממשלות קודמות.
_new_ הוספת תגובההאינטרס הלאומי?
חכם ציון (שבת, 15/01/2011 שעה 11:24)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האינטרס הלאומי מוגדר ע''י המפלגות קודם במצען ואחר כך בהסכמים הקואליציוניים.

יש תוכניות אסטרטגיות, איזה שם מפוצץ, בעיקר במקום שישנה הסכמה רחבה בין הליכוד ל(מה שהיה פעם) העבודה, בין קדימה לליכוד ולעבודה וזה בא לידי ביטוי בעיקר בתוכנית ההתחמשות הביטחונית. אבל תוכניות אלה הן רק על בסיס הסכמה בלתי מחייבת, וידוע לנו שתמיד פוגעים בתוכנית ההצטיידות הביטחונית כאשר עולים על הפרק משברי-זוטא חברתיים (סגירת מפעלי טקסטיל, שביתת אנשי משרד החות, שביתת האטה של תרנגולות ממליטות ביצים, מחסור בחמאה, משכורות עובדי נמל וחברת חשמל וכו').

ממשלת רבין שינתה מעט את מבנה התקציב והעבירה חלק גדול יותר לחינוך ולרווחה. אבל אי אפשר לומר שזאת היתה 'תוכנית אסטרטגית' ארוכת טווח כי עובדה היא שהממשלה הקצרה שלאחריה, של פרס, שינתה את מהות התקציב. כך גם ממשלת נתניהו הראשונה וממשלת אהוד ברק.

שיטת הבחירות אצלנו לא מאפשרת בניית מפלגת רוב גדולה שיכולה להקים קואליציה לבדה. כל עוד כל ממשלה תידרש לעוד 3-5 מפלגות שותפות, הממשלות עצמן לא תוכלנה לנהוג במדיניות של אחריות ארוכת טווח.
_new_ הוספת תגובההאינטרס הלאומי?
דוד סיון (שבת, 15/01/2011 שעה 12:34)
בתשובה לחכם ציון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הדוגמאות שלך לא מראות שהיו תוכניות אסטרטגיות ארוכות טווח.
המשפט האחרון שלך שגוי משום שבהסכם קואליציוני ישנו הבסיס לתוכנית אסטרטגית.
הוא שגוי גם בגלל שאתה בעצם מניח שקיום מפלגת רוב גדולה כן תאפשר הגדרת יעדים אסטרטגיים.
_new_ הוספת תגובההאינטרס הלאומי?
חכם ציון (שבת, 15/01/2011 שעה 23:14)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אכן טענתי ואני טוען שאין בישראל תוכניות אסטרטגיות (שבהכרח הן ארוכות טווח) של ממש.

רק בתוכנית ההתחמשות של חיל האויר יש תוכניות ארוכות טווח. בניית מערך המטוסים בחיל אויר נשענת על תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח שבונה ומנהל חיל האויר. חיל האויר יודע היום כמה ואיזה מטוסים, מזל''טים, טילי קרקע אויר, טילים טקטיים הוא צריך ורוצה בעוד 5 שנים, 10 שנים ו-‏20 שנה. משרד הביטחון מגדיר ומאשר ובונה תוכנית הצטיידות רב-שנתית לאחר תהליך מסודר של קביעת קדימויות ולוחות זמנים. השינויים במימוש התוכניות הן מינוריות ולאו דווקא משיקולי תקציב.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי