פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הסבר
ע.צופיה (יום שלישי, 19/03/2013 שעה 21:19) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הסיבה, לטעמי, מדוע התוצר לנפש בישראל נמצא במקום נמוך יותר, יחסית, לעומת מיקום נושא ההשכלה והבריאות (הנמצאים במקום גבוה יותר) הוא פשוט.
רק כ-‏60 מתושבי מדינת ישראל משתתפים במלוא זמנם ומרצם ביצור. לעומת זאת כל תושבי המדינה נהנים מהשכלה יסודית ותיכונית חינם ושרותי הבריאות הבסיסיים ניתנים במידה שוה לכולם.
כך שמדידה נפרדת של כל גורם יוצרת עיות מסוים הנובע ממצב יחודי לישראל.
''מחאת האוהלים'' עסקה בעיקר בנושא הדיור והציגה את העניין באופן מעוות כך שמחיר דירה להשכרה במרכז תל-אביב הוא המודד הבלעדי למדד הדיור ולמצב הדיור בכל הארץ.
זו גם הסיבה שלא היה כל המשכיות למחאה. היא סתרה את המציאות בפועל והצליחה לקיים את עצמה כל זמן שהשיגה הופעות בחינם לציבור.
_new_ הוספת תגובההסבר
דוד סיון (יום רביעי, 20/03/2013 שעה 0:16)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמעט לכל מדינה יש מאפיינים יחודיים.
זה לא אומר שהשוואות הן חסרות תועלת, במיוחד אם משתמשים במדדים מתאימים כמו למשל ''תוצר לנפש'' וכמו מדד הפיתוח האנושי וכו'.

מחאת האוהלים התחילה בטענות על נושא הדיור אבל בסופו של דבר עסקה בכל הנושא של יוקר המחיה. המחאה הזאת הניעה תהליך שיצר את דו''ח טרכטנברג, והשפיעה על החלטות ממשלה הקודמת. היא כמובן השפיעה על תוצאות הבחירות האחרונות (קנסה מפלגות שהזניחו את מה שעלה מן המחאה, והטיבה עם מפלגות שלקחו זאת לתשומת ליבן). גם המו''מ הקואליציוני הושפע מכך.

הנתונים (גם ממצאי הדו''ח של הלמס שהוצג כאן, וגם נתונים אחרים שהצגתי בעבר) על המשק הישראלי מראים שהיה בסיס למחאה. אז אולי אין מחאה ברחובות אבל יש נבחרי ציבור, כולל בקואליציה, שהבטיחו לעסוק באותם נושאים שעלו ממחאת האוהלים - יש המשכיות למחאת האוהלים.
_new_ הוספת תגובההסבר
ע.צופיה (יום רביעי, 20/03/2013 שעה 6:41)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא התכונתי שההשואות חסרות תועלת, אלא שיש להם הסבר.
מחאת האוהלים קמה על נושא הדיור וזהו גם היה עיקר מחאתה. עניין יוקר המחיה עלה קודם ובנפרד על ידי אנשים אחרים ( מחאת הקוטג').
דו''ח טרכטנבג היה בהחלט מהלך חיובי. לטעמי השפעתו מוגבלת ומותנית בקיצוץ בסעיף הביטחון- מה שלא כל כך נראה שיקרה.
איני חושב שהייתה לו השפעה ניכרת אם בכלל על תוצאות הבחירות. אנשי המחאה שהשתלבו במפלגת העבודה לא הביאו לה כל הצלחה. לפיד ובנט לא היו קשורים אליה כלל, לפחות לפי השקפת עולמם.
לטעמי יש לחפש את התהליכים בחברה הישראלית (אם בכלל..) במקום אחר.
_new_ הוספת תגובההסבר
דוד סיון (יום רביעי, 20/03/2013 שעה 7:03)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מחאת האוהלים כיסתה תחומים רבים, מלבד עניין ''הדיור במרכז הארץ''. זאת היתה מחאת מעמד הביניים על רמת החיים מול העלויות. זהו עיקר המסר שיצא וזהו גם עיקר המסר של דו''ח ועדת טרכטנברג.

יש עתיד והבית היהודי העלו חלק מהנושאים בהבטחות הבחירות שלהם ובהבטחות לאחר הבחירות, כאשר עניין הדיור כבר עלה בפועל. גם ראש הממשלה עסק בחלק מהנושאים האלה לאחר הבחירות.
_new_ הוספת תגובההסבר
ע.צופיה (יום רביעי, 20/03/2013 שעה 7:45)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבטחות של בחירות. מה ערכן בכלל?
_new_ הוספת תגובההסבר
דוד סיון (יום רביעי, 20/03/2013 שעה 8:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההבטחות של לפני הבחירות השפיעו רבות על התוצאות ועל הרכב הממשלה החדשה. אני מבין שהבחירות הבאות יושפעו מאי-קיומן או קיומן של ההבטחות.
_new_ הוספת תגובה
חזרה לפורוםהסיפור המלא
מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי