פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
שנאה משודרגת
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 2:59)


שנאה משודרגת

ד''ר ישראל בר-ניר


השנאה לעולם איננה יכולה להיות דבר טוב – odium numquam potest esse bonum
שפינוזה
שנאת יהודים איננה דבר חדש. שנאת יהודים היא תופעה המלווה את האנושות כמעט לאורך כל ההיסטוריה. תופעה מחליאה שמסרבת לעבור מן העולם. בדומה להידרה (Hydra) המתוארת במיתולגיה היוונית, מפלצת בעלת מספר ראשים שבכל פעם שמקצצים את אחד מראשיה, צומחים לה שניים חדשים תחתיו, כך שנאת היהודים – בכל פעם שנדמה שהיא עברה מן העולם, שהמין האנושי התעשת וירד סוף סוף מן העץ הזה, היא חוזרת ומכה במקום שהכי פחות ציפו לו.

בימים אלה ימלאו מאה שנים לזיכויו הסופי של אלפרד דרייפוס, יהודי ששרת בצבא הצרפתי כקצין תותחנים בדרגת סרן והיה היהודי היחיד שהגיע לתפקיד במטה העליון של צבא צרפת. ב-‏1894 הוא הואשם בריגול לטובת גרמניה, הורשעאלפרד דרייפוס (1859-1935)
אלפרד דרייפוס (1859-1935)
בבגידה ונידון למאסר עולם באי השדים, מושבת עונשין בגוייאנה הצרפתית באמריקה. דרגתו נשללה ממנו והוא גורש מהצבא. ב-‏12 ביולי 1906 הוא זוכה סופית ע''י בית המשפט העליון של צרפת, אחרי שעוד קודם לכן, ב-‏1899, כשהוא הורשע שנית בעקבות הפסד בערעור שהגיש, הוא קבל חנינה ע''י נשיא צרפת. נדרשו שבע שנים נוספות של מאבק עד שדרייפוס טוהר סופית מכל אשמה. ימים ספורים אחרי זיכויו של דרייפוס הוא הוחזר לשורות הצבא, הועלה בדרגה לרב סרן וקבל את אות לגיון הכבוד. בכך באה לסיומה פרשה שפלגה את צרפת וגרמה להתפרצות גל חסר תקדים של שנאת יהודים במדינה בה היהודים נהנו מחופש ושוויון מלא במשך קרוב למאה שנים. מנקודת מבט יהודית, משפט דרייפוס היווה נקודת מפנה היסטורית. משפט דרייפוס הצביע על כשלון הטמיעה של היהודים בקרב העמים בהם הם חיו, טמיעה שהתבטאה במושג הנפוליוני ''צרפתים בני דת משה''.

בהשפעת האירועים שליוו את משפט דרייפוס, הרצל, שנשלח ע''י העיתון בו עבד בווינה לסקר את המשפט, הגיע למסקנה שלאורך זמן לעם היהודי אין עתיד כמיעוט בקרבבנימין זאב הרצל (1860-1904)
בנימין זאב הרצל (1860-1904)
עמים אחרים ושעליו לחיות בטריטוריה עצמאית משלו. התוצאה הישירה היתה הקמת הציונות המדינית, תהליך שהביא בסופו של דבר להקמתה של מדינת ישראל 50 שנה יותר מאוחר.

מארי שארל אסתרהאזי (1847-1923)
מארי שארל אסתרהאזי (1847-1923)
למרות שלכאורה הזיכוי הסופי בבית המשפט העליון והחזרתו של דרייפוס לשורות הצבא היו צריכים לשים קץ לפרשה, בפועל נותרו חוגים רחבים בחברה הצרפתית שהמשיכו להאמין באשמתו של דרייפוס. הבוגד האמיתי, קצין בשם אסתרהזי, לא רק שהתגלה אלא אף הודה בגלוי במעשיו, ובכל זאת רבים סרבו לקבל זאת (למרות כל ההוכחות נגדו, אסתרהזי יצא זכאי כשהועמד לדין בתקופה בה דרייפוס ''בילה'' באי השדים. יותר מאוחר, כשהוא הודה, אסתרהזי כבר התגורר באנגליה, מחוץ להישג ידו של החוק הצרפתי). מאה שנה אחרי משפט דרייפוס, ב-‏1994, היסטוריון של הצבא הצרפתי מצא לנכון לפרסם מאמר בו הוא מטיל ספק בחפותו של דרייפוס. מפלצת השנאה מסרבת למות.

קריקטורה אנטי-דרייפוסית, צרפת, בערך 1898
קריקטורה אנטי-דרייפוסית, צרפת, בערך 1898
שנאת היהודים, שהחלה את דרכה כמחלוקת דתית בין היהדות והנצרות, עברה מספר ''שידרוגים'' במהלך ההיסטוריה. העיקרי שבהם התבטא בהמרת הבסיס התיאולוגי לשנאת היהודים במשהו יותר ''רציונלי'', משהו מדעי כביכול. זה היה התפקיד שנועד לתורת הגזע. הניצנים הראשונים של התהליך הזה התגלו בספרד של המאה ה-‏15, בתקופת האינקוויזיציה. יהודים שהעדיפו להמיר את דתם במקום לצאת לגלות (Conversos), היו בחזקת חשודים שהדבר נעשה רק מטעמי נוחיות ולא מתוך אמונה אמיתית. השימוש במושג ''דם רע'' (mala sangre) החל רווח לציון כאלה שטוהר מוצאם היה בסימן שאלה, להבדיל מבעלי ''דם טהור'' (limpiezza de sangre) שהתייחס לכאלה שלא היה ספק לגבי טוהר מוצאם. זה היה ניסיון ראשון לתת בסיס גזעני לשנאת היהודים, תופעה שהגיעה לשיאה בגרמניה של המאה העשרים.

תהליך ההשתחררות מכבלי הכנסיה שתחילתו בתקופת הרנסאנס, הגיע לשיאו במאות ה-‏18 וה-‏19, בתקופת הנאורות (Enlightenment) או עידן השכלתנות (The Age of Reason). האינטלקטואלים של אותה תקופה התאפיינו במאמציהם הבלתי נלאים להשתחרר מכבלי הדעות הקדומות שהיו עמוד השדרה של האמונה הדתית. זה עבד עד לנקודה מסויימת, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בהתפתחויות במדע, אבל מה לעשות – ל''גירסא דינקותא'' עדיין היה משקל. כולם קבלו חינוך נוצרי ''טוב'', בו המוטיב המרכזי היה הצגת היהודים כ''רוצחי אל''. את המשקע שזה הותיר קשה היה למחוק אפילו אצל הנאורים שבנאורים. וולטיר, מגדולי הוגי הדעות של המאה ה-‏18, אדם שטבע את חותמו על המחשבה האנושית עד לימינו, כתב מאמרי שטנה אנטי יהודיים שלא היו מביישים את ה''שטירמר'' בגרמניה הנאצית. קרל מרקס (שלמרות מוצאו היהודי קבל חינוך נוצרי בילדותו) לא הסס להתבטא בצורה שלילית ביותר על היהודים. רגשות אנטי יהודיים כמוסים רווחו גם אצל אנשים שלא היו מזוהים עם שנאת יהודים ואפילו היו פרו יהודים. כך, ז'אן ז'ורס (Jean Jaurés), המנהיג הצרפתי משלהי המאה ה-‏19 שהיה מגדולי הלוחמים לזכותו של דרייפוס התבטא על היהודים כ''הגזע היהודי הערמומי והמסתגר, הנתון לבולמוס של רכישה עוד ועוד'' (la race juive concentrée, subtile, toujours dévorée par la fièvre du gain).

לקראת סוף המאה ה-‏19 בא ''גואל'' שאפשר לכל האינטלקטואלים האלה להתגבר על הסתירה שבין רגשותיהם האנטי יהודיים לבין היותם ''משוחררים'' מדעות קדומות שמקורן בדת. וילהלם מר (Wilhelm Marr, 1819-1904), פוליטיקאי סוג ד' בגרמניה, המציא ב-‏1879 את המושג ''אנטישמיות'', מושג שהרעיון המרכזי מאחוריו היה שהיהודים הם גזע נחות ומאוס, גזע בעל תכונות שליליות שהן הן הסיבות לשנאה שהם מעוררים. זה היה ניסיון להקנות בסיס ''מדעי'' (תורת הגזע) לשנאת היהודים, ולהוציא ממנה את הצביון דתי. מר לא הסתפק בתיאוריה בלבד, הוא אפילו נסה להקים מפלגה פוליטית בשם ''ליגת האנטישמיות'' (League for Anti-Semitism). הוא לא הגיע רחוק, ומפלגתו לא זכתה להישגים מרשימים. מעטים זוכרים היום את שמו. המושג שהוא המציא, ''אנטישמיות'' כמלת כיסוי (Euphemism) לשנאת יהודים, הפך להיות נכס צאן וברזל של שונאי ישראל מאז ועד היום. שאלה מעניינת היא מה היה קורה לו מר היה חי 20 שנה יותר מאוחר, ובעקבות הקונגרס הציוני הראשון (1897) היה נותן לרעיון שלו את השם ''אנטיציונות'' במקום ''אנטישמיות''. כמה מאמץ היה נחסך לשונאי ישראל של היום בכך שלא היו צריכים להתפתל ולעשות שמיניות אינטלקטואליות באוויר כדי להסביר שהם ''רק'' אנטי ציונים ולא אנטי שמיים.

הפרוטוקולים של זקני ציון, צרפת 1934
הפרוטוקולים של זקני ציון, צרפת 1934
המצאתו של מר לא היתה ההתפתחות היחידה באותה תקופה, שלהי המאה ה-‏19. התפתחות אחרת, לא פחות חשובה מנקודת מבט של השפעתה על העתיד, היתה הופעתו של מסמך בשם ''הפרוטוקולים של זקני ציון'' (The Protocols of the Elders of Zion), שתיאר קנוניה יהודית להשתלטות על העולם. המסמך התפרסם לראשונה בפומבי ברוסיה ב-‏1905 ע''י נזיר בשם סרגיוס נילוס (Sergius Nilus). שורשיו של המסמך בסאטירה פוליטית על לואי נפוליון שהתפרסמה בצרפת ב-‏1864 בשם ''דו שיח בגיהינום בין מקיאוולי ומונטסקיה'' (Dialogues in Hell Between Machiavelli and Montesquieu). הסטירה הזאת עברה ''שיכתוב'' ע''י אנטישמי גרמני בשם הרמן גודשה (Hermann Goedsche) והתפרסמה ב-‏1868 כחלק מסדרה בשם ''ביאריץ'' (Biarritz), בה הופיע פרק בשם ''בית הקברות היהודי בפראג ומועצת נציגי שנים עשר שבטי ישראל'' (The Jewish Cemetery in Prague and the Council of Representatives of the Twelve Tribes of Israel), פרק בו מסופר על מועצה רבנית חשאית הנפגשת בחשכת הליל. בתקופת משפט דרייפוס, סוכנים של האוכראנה (המשטרה החשאית הרוסית בתקופת הצאר) בפריס ערכו את ה''דיאלוגים'' ואת יצירתו של גודשה והפיקו מהם מסמך בשם ''הפרוטוקולים של זקני ציון'' אותו העבירו לרוסיה ב-‏1895. אחרי התבוסה הרוסית במלחמת רוסיה יפן ב-‏1905, המסמך ראה אור ושמש כחלק מהתעמולה בה הסיתו את ההמונים הרוסים לביצוע פוגרומים ביהודים בהשראת האוכראנה, כדי להסיח את דעת הציבור מהתבוסה במלחמה. גם ה''פרוטוקולים'' הפכו לנכס צאן וברזל של שונאי ישראל.

הפרוטוקולים לא נס ליחם ואפילו בימינו הם זוכים לאוזן קשבת. בפברואר 2004 הופיע הקטע הבא במאמר מערכת ''השדולה הפרו ישראלית השתלטה על ממשלת ארצות הברית, והיא מחזיקה את הנשיא במעצר בית במשרד הסגלגל, כדי להבטיח שלא יופעל כל לחץ על ישראל''
(The US government has been taken over by the ‘pro Israeli lobbyists’ who are holding the President ‘under house arrest’ in the Oval Office and conspire to ensure that no pressure is put on Israel).
הקטע הזה לא הופיע באחד מעיתוני ארצות ערב. הוא גם לא הופיע באחד מהעיתונים האנטישמיים שלא חסרים בארה''ב. הזבל המערכתי הזה הודפס בניו יורק טיימס, ומחברו היה לא פחות ולא יותר מאשר ''כוכב'' המערכת תומס פרידמן, יהודי שזכה עד היום לשלושה פרסי פוליצר על הסיקור העיתונאי שלו של המזרח התיכון. מערכת העיתון, שהוא בבעלות יהודית, לא ראתה כל פגם בפרסום הקטע הזה, מה שמלמד שבחוגי האינטלקטואלים הליברליים של היום, להיות מזוהה כשונא יהודים כבר לא מהווה כתם. להיות מזוהה כשונא יהודים, אולי איננו עדיין כבוד גדול, אבל זו גם כבר לא בושה. למרבה הצער, בחוגי השמאל הליברלי זו כבר בהחלט נורמה חברתית מקובלת (salonfaehig – socially acceptable).

לפני מספר חודשים התפרסמה בארה''ב גרסא חדשה של ה''פרוטוקולים''. בלבוש מודרני ותחת שם חדש. הפעם זה נכתב באנגלית והמחברים אינם אלמונים. אחד מהם מכהן כפרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת הרווארד היוקרתית והשני הוא פרופסור באוניברסיטה של שיקגו. המסמך כתוב בשפה שקולה, ללא כל התלהמות, ומכיל שפע של מובאות, מראי מקום ואסמכתאות. ממש ''מחקר מדעי'' פר אקסלנס. נושא ה''מחקר'' הוא ''השדולה הישראלית'' ואיך שהיא ''מסובבת על האצבע'' את כל קובעי המדיניות של ממשלת ארה''ב. המסמך גרם להרבה ''רעש'' וגרר בעקבותיו גל של ביקורות. מחברי המסמך נמנעו מכל תגובה עניינית, ולא טרחו להשיב לאף אחת מהטענות בהם הוצבע על אי דיוקים, חצאי אמיתות וסילופים בוטים בעבודתם. במקום זאת הם התחפרו מאחורי הטעון שעצם זה שמבקרים אותם היא הוכחה לכוחה של השדולה הישראלית. את הטעון האחרון הזה, אמצו גם אפולוגטים ישראליים ובראשם הצדיק מהפורום כאן, מיודענו אורי אבנרי. בינתיים השתרר קצת שקט בנושא, אבל מחברי הפרוטוקולים החדשים ממשיכים לשמור על ''זכות השתיקה'' בכל מה שנוגע לביקורת עניינית על עבודתם. למרות הלבוש המודרני ולמרות ההתייחסות לנושאים אקטואליים, האיצטלא האקדמאית של המחברים אינה יכולה להסתיר את האמת הפשוטה שמירקם הטעונים שבמסמך החדש איננו יותר מאשר העלאת גרה של כל מה שנכתב בפרוטוקולים הישנים.

הדור החדש של שונאי ישראל משקיע הרבה מאמצים כדי ליצור לעצמו תדמית של ''חסידי אומות העולם'', תדמית בה כל פעילויותיו אינן אלא פועל יוצא של דאגה ל''זכויות האדם'', ל''שלום'', ל''גלובליזציה'', ל''איכות הסביבה'' ועוד כהנה וכהנה מאוצר מונחי הפוליטיקה התקינה הצצים חדשות לבקרים כפטריות אחרי גשם בזירה של דעת הקהל המודרנית. העובדה שהם מתאמצים כל כך לעשות זאת מראה שגם אם הציונות איננה סיפור הצלחה בכל מה שקשור לחיסול מוחלט של שנאת היהודים, היא גם לא כישלון מוחלט.

ההיסטוריה אף פעם איננה חוזרת על עצמה באותה צורה. תמיד ישנם שינויים כאלה או אחרים. קשה עם זאת להמנע מהתחושה של déjà vu למראה מידת העוינות לה זוכה מדינת היהודים ממשפחת העמים בה היא מנסה להשתלב לעומת מערכת היחסים של היהודים שיצאו מהגטו עם החברה הסובבת אותם בה הם ניסו להיטמע. ניתן לאמר שבעוד שהציונות לא הצליחה לשנות את העולם, היא הצליחה לשנות את היהודים (לא את כולם למרבה הצער). חידוש העצמאות אולי איננו מבטיח ליהודים בטחון קיומי מוחלט, אבל הם אינם יותר חסרי אונים כבעבר.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


בן-דוד (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 7:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מכל הדלתות הפתוחות מדוע להתפרץ דווקא לחדר של ההסטוריה של האנטישמיות - ועוד כדי 'להוכיח' שתום פרידמן אנטישמי.

שתי השורות מדבריו של פרידמן (אם הציטוט אכן מדויק) משמשות את ד''ר בר-נרניה כדי 'להוכיח' שהפרוטוקולים של זקני ציון זוכים לחיים חדשים. אבל אין אנו זקוקים להוכחות שיש אנטישמיות בעולם. יכולה להיות לנו מספיק תעסוקה אם נפנה קצת תשומת לב להתנהלות שלנו ביחס לעמים אחרים בימים אלה. לפי הקריטריונים של הד''ר אפשר להוכיח בקלות שמדיניות ישראל בכל הנוגע לפלסטינים (בין בתחום היחס בין המדינות, ובין בניהול הכיבוש המתמשך) מכילה אלמנטים גזעניים מובהקים, אנטישמיים אם תרצו.

הבעיה העיקרית עם התזה המלומדת היא הנושא של התיפקוד של הלובי היהודי בוושינגטון. - ההתנהלות של אנשי הלובי בימים של טרם ההתנתקות בעזה היתה מגוכחת בלשון המעטה ומוכיחה בעצם את מה שפרידמן טוען. הסיפור ידוע, שבאותה תקופה נאלץ ראש הממשלה דאז שרון לשלוח שליחים בהולים לוושינגטון כדי לשכנע את אנשי הלובי היהודי שיסירו את התנגדותם להעברת הכספים שהממשל האמריקני החליט להעביר לרשות הפלסטינית במסגרת ההתנתקות ( מה שאיים לעקב את כל התהליך), - אנשי הלובי היהודי בוושינגטון היו משוכנעים, לאחר שנים ששרון טירטר להם שהפלסטינים חסרי אחריות, טרוריסטים וכיו''ב, שאין להעביר ל'טרוריסטים' כספים, למרות ובניגוד לעמדת ממשלת ישראל והממשל האמריקני שכהרגלם הפגינו גמישות כמי שידעו כל הזמן שהפלסטינים אמינים לא פחות מהישראלים, ושיש בהחלט עם מי לדבר. לא משנה שבהזדמנות חגיגית זו בחרו שוב שלא לדבר עם הפלסטינים, וניהלו את ה'שיחות' בינם לבין עצמם (ארה''ב וישראל). בעקבות השליחים הבהולים מירושלים התעשתו הלובייסטים היהודים והכספים הועברו. ובכך הוכיחו פעם נוספת עד כמה גדול כוחם.

זה שיש יהודים טפשים שהכוח הפוליטי מעוור את עיניהם, זו עובדה מצערת. וזה שיש עיתונאים שכותבים על זה, לא נראה קשור לאנטישמיות (ביחוד לא במקרה של תום פרידמן). את זה שהטפשות והעוורון המוסרי נפוצים בימינו ניתן להסיק, למשל, מהתמיכה הבלתי מסוייגת של פרקשתא ידידנו באטד מוושינגטון (הנשיא בוש), וממאמרים כגון המאמר הנוכחי.

בר-נרניה כמובן מתעלם מההקשר העיקרי של הביקורת על ישראל בזירה הבינלאומית - הכיבוש הישראלי המתמשך וההתעקשות הישראלית על משיכת זמן כדי לאפשר קביעת עובדות בשטח. בר-נרניה כמובן בוחר שלא להזכיר את הגינוי פה אחד, בכל מקום, של הכחשת השואה של הדיקטטור הקטן מטהראן. מדינות רבות ידידותיות לישראל נמצאות מזה שנים במצב הבלתי אפשרי של תמיכה בלתי מסוייגת בישראל בד בבד עם ביקורת קשה על היעדר הנכונות בישראל מלהכנס למשא ומתן ריאלי עם הפלסטינים וממשלתם.

אם אכן נשקפת סכנה לישראל בטווח הארוך יהיה זה בשל הארוגנטיות של הזן המוזר הזה של היהודי הישראלי (הפוסט-מודרני אם תרצו), שפשוט אין לו בושה, - כפרקשת ובר-נרניה הוא תומך בהמשך הכיבוש (ארץ ישראל שלנו כי לנו ניתנה), ולכל מילה של ביקורת, גם כשהיא באה מתוך המחנה או מקרב ידידים, הוא מגיב בנאום על התגברות האנטישמיות. יהודים כאלה גם לי קשה לקבל, היות והם מתעקשים לטאטא את הבעיה המוסרית שהכיבוש מעלה מתחת לשטיח הקטן ששמו מדינת ישראל הריבונית. בבד בבד הם מתעקשים להמשיך ולעשות קולות של קורבן. האנחות והנאקות האלה נשמעות כיום גם על ראש כל גבעה בשטחים, מפי כל איש מחתרת יהודי החולם על בניין בית שלישי, אך חומס ברגל של דחפור משפחות פלסטיניות.

הרטוריקה המזוייפת הזאת - שיר הערש השטני הזה - בעוכרינו, והגיע הזמן אולי שהדוקטור שלנו יפסיק להוכיח בשער, ויעשה חשבון נפש בעצמו.
_new_ הוספת תגובהאנטישמיות יהודית , ישראלית
לוי (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 8:17)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האנטישמיות הישראלית הרוכבת על כתיפיה של האנטישמיות ההסטורית נבזית יותר ואכזרית יותר מהאנטישמיות הגויית . אנטישמיות זו שוכללה ע''י שנאי ישראל מבית .
ישראל לא כבשה את ארץ ישראל אלא יהודים חזרו להריסות ביתם ממנו גורשו והם מתמסרים לבניתו מחדש .
_new_ הוספת תגובהWhat else is new?
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 18:08)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אב''ד (האגדות לבית דוד) ממשיך בשלו. יורקים עליו אבל הוא משוכנע שזה בסך הכל גשם. ההתפתחות ה''חיובית'' היחידה בנושא שנאת היהודים היא שבגלגול בו היא מתיימרת להיות ''אנטי ציונות'', היא מאפשרת גם ליהודים ליטול חלק ב''חגיגה''. חוץ מזה מאום לא השתנה.

“ . . . George Bush under house arrest in the Oval Office . . . . surrounded by Jewish and Christian pro-Israel lobbyists . . . . telling the president not to put any pressure on Israel . . .”

רק אב''ד יכול לטעון ש''מדיניות ישראל בכל הנוגע לפלסטינים (בין בתחום היחס בין המדינות, ובין בניהול הכיבוש המתמשך) מכילה אלמנטים גזעניים מובהקים'' כשמדובר על מדיניות התגוננות נגד אוייב שמטרתו היא השמדת מדינת ישראל, ועוד להוסיף שאת זה ''אפשר להוכיח בקלות''.

אני כבר מחכה לשמוע מפיו של אב''ד שהתוקפנות הנוכחית של הערבים בגבול הצפון היא תוצאה של ''הכיבוש המתמשך'' של לבנון בידי ישראל. אחרי ככלות הכל זה היה טעון בסיסי של המנטור הרוחני שלו, ספירו מיודענו, שכאשר לישראל יש גבול משותף עם טריטוריה ערבית אותה טריטוריה היא בחזקת שטח כבוש בידי ישראל (כמו שהמצב הוא בין פורטוגל וספרד).
_new_ הוספת תגובהאני מציע
מהנדס אזרחי (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 21:04)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שתלך לחיזבלה בלבנון ותדבר איתם על שלום.

תנסה מה יש לך להפסיד...
_new_ הוספת תגובה''הבעיה המוסרית שהכיבוש מעלה''
ישראל בר-ניר (יום שישי, 14/07/2006 שעה 8:59)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היא שאלמלא ה''כיבוש'' ה''שטיח הקטן ששמו מדינת ישראל הריבונית'' לא היה קיים היום.
למה זה כל כך מפריע לך ולתואמי החשיבה שלך?
_new_ הוספת תגובהבדי''ם?
מהנדס אזרחי (יום שישי, 14/07/2006 שעה 21:11)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתם פשוט לא מבינים! אתם סתומים! שמעון פרס עומד מאחורי אולמרט והכל בשליטה! אנחנו בדרך ליישום סופי של תכנית המזרח התיכון החדש. כן, כן! רק קצת סבלנות. בזכות האיפוק (איפוק = כוח), הריסון העצמי (שמקורו בעוצמה), והנחישות לחתור לשלום ולאחוות-עמים, השלום חייב לבוא, פשוט חייב. אני יודע שקשה להסביר את זה עכשיו, אבל אני מזמין אתכם לעיין בשני ספרי יסוד: ''המזרח התיכון החדש'' של פרס, והספר של יוסי ביילין. הם הבטיחו שלום! הם הבטיחו יונה! וזה יבוא!
_new_ הוספת תגובהבעולם האגדות בו חי
ישראל בר-ניר (שבת, 15/07/2006 שעה 18:58)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הגאון לבית דוד, יש מעט מאוד (אם בכלל) חשיבה, והרבה מאוד רטוריקה (כמעט תמיד ריקה) מבריקה. הכל צבוע בשחור ולבן. שום דבר בגוון אפור איננו קיים.

ביקורת על תום פרידמן בשל התבטאויות שלא במקומן על ישראל ועל השדולה הפרו ישראלית בארה''ב היא, לדעתו של הגאון שלנו, האשמה של פרידמן ב''אנטישמיות''. כדרכו, הגאון לבית דוד מרבה בלהג מבלי שיהיה לו מושג מה הוא שח.

הבעת ביקורת על ישראל ו/או על היהודים כקבוצה, כאשר היא חסרת שחר (כמו רוב דברי הלהג של הגאון כאן), או ללא כל פרופורציה לממדי הארוע, או כאשר היא מתמקדת על ישראל תוך התעלמות מוחלטת מהתנהגות דומה ואף יותר חמורה של מדינות אחרות, איננה ביקורת, לא כל שכן ביקורת ''לגיטימית''. זו בסך בכל צורת הבעה של יחס שלילי ליהדות ולמדינה היהודית. לא כל ה''מבקרים'' האלה הם שונאי יהודים, לפחות לא במודע. אבל צורות ההתבטאות שלהם הן Anti Semitic by Content if not by Intent.

באשר לפרידמן, אינני חושב שהוא אנטישמי (לכנות אותו כך משקף דרך חשיבה אווילית המאפיינת את מרבית סיפורי הב''דים של הגאון לבית דוד). הייתי לפני כשלוש שנים בהרצאה שלו. הוא הצליח להעביר ערב שלם (עם השאלות והתשובות זה נמשך למעלה משלוש שעות) בו הוא דן בנושאי המזרח התיכון --- המלחמה בטרור, הפלישה לעיראק, הסכסוך הישראלי ערבי, יחסי ארה''ב איראן ועוד ועוד, מבלי לאמר אפילו מלה רעה אחת על ישראל. הישג לא רע ביחס למרצים/פרשנים אחרים מסוגו.

פרידמן פתח יחס שלילי לישראל אחרי שהוא ''ראה את האור בדרך לביירות'' (אני משתמש כאן במטפורה על ''גילוי השכינה'' לה זכה פאולוס כשהיה בדרכו לדמשק ע''פ המיתולוגיה הנוצרית), בתקופת מלחמת לבנון. מאז הוא נוקט בכל מאמריו בקו אנטי ישראלי עקבי בלי לחשוב עד הסוף על המשמעות שיש לדבריו ואיך שהם מתקבלים בעיני קוראים שאינם בעלי ידע מי יודע מה בנושא. בזה הוא לא יחיד בין מצבור הפרשנים ו''יודעי הכל'' הממלאים את רשתות התקשורת.

זה דבר אחד לכתוב שלשדולה הישראלית יש הרבה כוח והשפעה, ושהיא משתמשת בהם כדי לכוון את מדיניות המימשל לטובת האינטרסים של ישראל (או צורת התבטאות דומה), אבל לכתוב ש''השדולה הפרו ישראלית מחזיקה את הנשיא במעצר בית'' נשמע לגמרי אחרת. ביטוי כזה, הנשמע יפה כ''הברקה'' תקשורתית, לא נשמע כל כך תמים כשהוא בא מפיו של עיתונאי יהודי בעל מוניטין של ''מייבין'' בנושא, וכשהוא מתפרסם מעל דפיו של העיתון היוקרתי ביותר בעולם, עיתון שהוא בבעלות יהודית.

זאת לא אנטישמיות במודע, אבל זה בהחלט Anti Semitic by Content if not by Intent
_new_ הוספת תגובהציטוט לא נכון מחוץ להקשר
דוד סיון (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 9:49) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הציטוט המדוייק:
That is, Mr. Sharon has the Palestinian leader Yasir Arafat under house arrest in his office in Ramallah, and he's had George Bush under house arrest in the Oval Office. Mr. Sharon has Mr. Arafat surrounded by tanks, and Mr. Bush surrounded by Jewish and Christian pro-Israel lobbyists, by a vice president, Dick Cheney, who's ready to do whatever Mr. Sharon dictates, and by political handlers telling the president not to put any pressure on Israel in an election year — all conspiring to make sure the president does nothing ([''A Rude Awakening'']http://www.nytimes.com/2004/02/05/opinion/05FRIE.htm...).
ההקשר:
Since Mr. Sharon is the only moving object, and because he has suddenly found himself under pressure to move - both to change the subject from the corruption scandal closing in on him and his family and to satisfy an Israeli electorate fed up with the bloody status quo……

בסך הכל ביקורת על ההתנתקות עם שני טיעונים ראשיים:
1. ענייני השחיתות שהיו ספינת הדגל של הימין (רק אחרי ההכרזה על ההתנתקות).
2. כוחו של הלובי הפרו יהודי-ישראלי בארה''ב.
_new_ הוספת תגובהציטוט דווקא נכון
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 10:46)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אינני יודע מהיכן לקח בר ניר את הציטוט שהביא במקור. אבל הוא נשמע כאילו הוא ציטט ציטוט של המקור. ולכן הנוסח בחלקו הראשון של הציטוט של בר ניר שונה, כאילו הוא מדווח ע''י אחר שדיווח על עמדתו של פרידמן.

מה שחמור אצל פרידמן שהוא מבטא טיעון ''לייט'' של אנטישמים כבדים שהיהודים/ציונים מנהלים את העולם
''he's had George Bush under house arrest in the Oval Office.... Mr. Bush surrounded by Jewish and Christian pro-Israel lobbyists, by a vice president, Dick Cheney..... '' ומחזיקים את נשיא ארה''ב בביצים....

ולעניין ענייני השחיתות, הימין נוהג כמו השמאל בכל מנהגי הפוליטיקה שלו. אינני רואה הבדל גדול בקידוש עמיר פרץ על גבי ארגזי פתקאות הצבעה מזוייפים.

כוחו של הלובי היהודי פרופורציונלי לאינטרסים של ארה''ב. ומי שלא מבין את זה נופל לבור של האנטישמים שלא מפסיקים להראות כמה הם צרי עיניים וצרי מוח ולא מוכנים להתמודד מול האמת המונחת לפתחם וכל כלי שנקם הם סיפורי ב''דים מהוהיים.
_new_ הוספת תגובההציטוט שאני הצגתי הוא נכון
דוד סיון (יום שישי, 14/07/2006 שעה 12:03)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. אפשר בקלות לגלות שבגירסה האינטרנטית של הניו-יורק טיימס אין חייה כזאת כמו שבר-ניר הציג. גם הציטוט שהוא הציג וגם ההקשר לא הוצג בגלל הכוונה לייצר לוקש. ובכן כמו בפעמים קודמות הייצרן נכשל. מקור הכשלון האמיתי הם הלוקשים שמסתובבים אצל הכותב בראש. ראה פרקש, הטיעון שלך דומה לשל הכותב אלא שאתה לא זקוק לסילוף דברי פרידמן, כותב המאמר כן.

מ.ש.ל.

2. לגבי נושא השחיתות אתה צודק אבל מפספס את העיקר. העיקר הוא האמירה הבאה מדברי פרידמן:
''… to change the subject from the corruption scandal closing in on him and his family …''

סיפורי השחיתות במשפחת שרון היו ידועים עוד קודם להכרזה על ההתנתקות וזה לא הפריע לבחירת שרון (בקולות הימין) לראשות הממשלה (למרות צעקות השמאל....). היה אפילו ישראל הראל שטען ''עדיפים המושחתים שלי'' בינואר 2003 (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...). אחרי שהוא הכריז על ההתנתקות נזכרו בימין לטפל בנושא (די ברור למה) ואילו בשמאל היו אנשים כמו אמנון אברמוביץ שהוציאו את הנימוק של ישראל הראל אלא שהם קראו לתרגיל ''אתרוג''. אני כמובן חושב שאת החיתות צריך לבער בלי סנטימנטים, אבל זה כבר נושא אחר.

3. נקודה למחשבה.
יתכן ואתה צודק ו''כוחו של הלובי היהודי פרופורציונלי לאינטרסים של ארה''ב''. אבל עדין מדובר על כוח ולכן ההקשר של דברי פרידמן הוא מאד רלוונטי. כאשר מסתכלים על ההקשר זה נראה אחרת מטיעון אנטישמי - אפילו ''לייט''.

-----

דרך אגב, נדמה לי שבמהלך השנים גם הערבים למדו לנהל לובי בתוך המערכת האמריקאית.
_new_ הוספת תגובההציטוט שאני הצגתי הוא נכון
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 14:12)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הסברך לא משנה את העובדה שפרידמן משתמש במוטיב אנטישמי ידוע כדי לפרשן את ישראל ואת התנהגותו של שרון. ועל זה הויכוח, לפחות בזה אני עסקתי. פרידמן לא מדבר על אינטרסים של ארה''ב אלא על סחטנות של לובי יהודי שכופה את מדיניותו על אמריקה (וראה הערתי גם לגבי מלחמת עיראק).

לגבי טענת הימין ששרון הוא מושחת, כבר אמרתי דעתי. אלה כללי המשחק הפוליטי מימין ומשמאל ואין בתהנגות ה''ימין'' בעניינו של שרון כל חדש.

הערבים למדו את המשחק הפוליטי האמריקאי ויש להם לובי גדול, אבל הישגים בענייני חוץ-וביטחון יהיו להם רק אם יפעלו לפי האינטרסים של אמריקה. באמריקה יש הרואים עתידות ומדברים על עוד 10-20 שנה בהם דעת הקהל, והפולטיקאים (שכבת חברי הקונגרס המדינתיים ובוושינגטון) ינטו יותר לכיוון הצד הערבי ויתנתקו יותר ויותר מישראל, בחלקו בשל עליית משקלם של המוסלמים באוכלוסיה המקומית. לדעתי המהלך הזה אינו חד וחלק אלא יהיה כפוף לאינטרסים של ארה''ב. וכל עוד נדע לשמר את האינטרסים האלה ולסייע כמידת יכולתנו לתפוקות איכותיות לנו ולאמריקאים, אין סכנה לקריסת מערכת היחסים-ערכים-אינטרסים שלנו ושל אמריקה.
_new_ הוספת תגובהאתה מפספס
דוד סיון (יום שישי, 14/07/2006 שעה 14:25)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. הטיעון לגבי דברי פרידמן לא ממש מוסבר או הוסבר בצורה מספקת.

2. ההתיחסות שלך לנושא השחיתות היא לא לעניין.
_new_ הוספת תגובהכל הכבוד למאמר כה משוקע ואיכותי
א. פרקש (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 20:04) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יחד עם זאת אתה נוגע רק בקצֵה קצהָ של התופעה ההיסטורית-אידיאולוגית-דתית-לאומית שנקראת בימינו אנטישמיות (=שנאת היהודים). ואינני מאשים אותך, כי הנושא פשוט רחב יריעה, מגוון ביותר וניתן לכתוב עליו אנציקלופדיות ועוד ישאר רעב למידע נוסף.

יש לי רק כמה הערות המשך ותוספת לנאמר על ידך (ואתן אותן רק בקיצור):

• האנטישמיות לא החלה עם תחילת הנצרות, אלא רק הואצה בעקבותיה, קיבלה את ממדיה וערכיה הראשוניים שאנחנו רואים את התפתחותן עד לימים אלה. אנטישמיות היתה כבר בבית שני, אז עוצבה היהדות, הדת המונותיאיסטית היחידה כפי שמוכרת לנו עד ימינו אלה, ולכן אז היא היתה המוזרה בעולם. עמי הסביבה חשו במפריד, בהתנשאות לכאורה של היהודים ומכאן נבעה רתיעה, הסתייגות, קנאה ושנאה. ידועים פרעות נגד יהודים באלכסנדריה ההלניסטית במאה ה-‏3 וה-‏4, עוד בטרם היתה לנוצרית http://daat.co.il/encyclopedia/value.asp?id1=2140 . גם הכיבוש הרומי התייחס אחרת ליהודים מיתר העמים בשל הייחוד הדתי.

• האנטישמיות המוכרת כיום היא תולדה של כ-‏2000 שנות הסטוריה וחיכוך מתמשך בין הנצרות ויהדות על האמונה הטהורה והיחידה. בתוך כך התחדדו מוטיבים פגאניים בתוך אותה אנטישמיות שציירו את היהודי כשונה מהאירופאי: אף גדול, גבות עבותות, פה גדול עם שיניים עקומות, גב כפוף, הליכה עקומה, נעליים קרועות, חליפה מקומטת וכו'. הללו התמזגו להפליא בתעמולה הגרמאנית הנאצית שראשית מקורותיה נבנו בסוף המאה ה-‏19. כמו שאתה אומר, הגמנים הוסיפו לכל העניין נופך ''מדעי'' של תורת הגזע, כדי להצדיק את עצמם כ''גזע עליון'', לעומת היהודים ואחרים כ''גזע תחתון''.

• הכינוי''אנטישמי'' הוא כינוי של כקלון בתרבות המערבית שלאחר מלחמת העולם השניה, ולכן רבים מהאנטישמים מעדיפים לכנות עצמם ''אנטי ציונים'', כאילו הציונות היא דבר פוליטי-אתני שאפשר לשנוא ולבטל, בעוד שהאנטישמיות היא שנאה טוטלית ליהודי באשר הוא יהודי ובלי שהיהודי יכול לעמוד על זכותו להיות אדם. אותם אנטישמים מימין ומשמאל חורצים את שנאתם הקמאית ושופכים אותה על ישראל ועל הציוני. לא פלא שאחמדיניג'אד מתעקש לכנות את ישראל כ''ישות הציונית'', ובעצם היהודית שמקומם בכלל מבחינתו באירופה, ואם שם מתעמרים בהם אז שילכו לקנדה. כיום יש תחום אפל, גדול וחופף בין אנטישמיות לאנטי ציונות. הגבולות לא מקובלים בדיוק על כולם, אבל ישנה הסכמה די רחבה שיש בהנחה הזו משהו מן האמת http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3211771,00.h... .

• החצי הראשון של המאה ה-‏20 היתה התקופה האנטישמית הפרועה ביותר מעולם שנסתיימה (הפרעוּת) רק עם סיום מלחמת העולם השניה. העולם כולו היה חולה אז באנטישמיות בעצימות גבוהה. אפילו אמריקה היתה אנטישמית, לפחות הממשל שלה, והיא אסרה על כניסת פליטים יהודים אליה לפני ובעת המלחמה. אבל השתיים הגדולות היו בריה''מ הסוציאליסטית וגרמניה בנאציונאל-סוציאליסטית. שני אחים לאותה משפחה. בעוד שברוסיה עוד היו מעט יהודים בצמרת המרד ובתקופת הממשל הראשונה שבה, הרי שגרמניה הרחיקה מכולם, בהתחלה בפיטורין ובגירוש ואח''כ במאסר ובהשמדה. הרוסים התנכלו ליהודים וראו בהם את חולַיֵי המהפיכה. הקומוניסטים אחיהם האשימו אותם בכל כישלון, האחרים האשימו אותם בכל הצלחה (לא מדובר בהצלחה כלכלית או מדעית שלא היו לקומוניזם, אלא בהצלחה לכפות את המהפיכה בטוטליטריזם אלים). לכן עד היום היהודים מואשמים במאורעות המהפיכה ותוצאותיה גם ע''י השמאל הקיצוני וגם ע''י הימין הקיצוני. http://www.stormfront.org/whitehistory/hwr61.htm . והם בכלל היו רוסים טובים ממוצא יהודי ששנאו וזילזלו בציונות כאחד הגוי. כמה שההיסטוריה יכולה להיות אירונית.

• האנטישמיות הפלסטינית עוברת כחוט השני מאז שנות ה-‏20 בכל כתביהם ומעשיהם. יותר משהם עם לעצמם הם התאחדות ערבית למניעת תקיעת יתד יהודית במזרח התיכון הערבי. זה היה תפקידם של הערבים תושבי ארץ ישראל ב-‏80 השנים האחרונות. למזלנו הם נכשלו ונכשלים עד עתה. האנטישמיות שלהם קיבלה חיזוקים מהאנטישמיות הנאצית. הם חברו לגרמנים עוד באמצע שנות ה-‏30. כוח משימה נאצי הגיע ארצה כדי להדריך את כנופיות הטרור הערבי במלחמתם ביהודים. במלחמת העולם השניה כוח צבאי פלסטיני בראשות מנהיגם חאג' אמין אל-חוסייני http://www.palestinefacts.org/pf_mandate_grand_mufti... , http://www.enterstageright.com/archive/articles/0404... , יצא ליוגוסלביה (בוסניה, הרצגובינה, סרביה, אלבניה) כדי לסייע למהלכי הכיבוש הנאצי בדרום מזרח אירופה. ערביי ישראל סייעו לנאצים לעצור יהודים ביוגוסלביה ובאלבניה. הערבים איבטחו ותיחזקו מסילות רכבת מטרנסילבניה להונגריה ומיוגוסלביה להונגריה. הם סייעו לנאצים גם להוביל את יהודי סלוניקי לאושוויץ. (סידרת צילומים: http://www.tellthechildrenthetruth.com/gallery/image... ) והם עשו זאת מתוך ידיעה ברורה שהם עוזרים לשטן כחלק מסיוע שלו למאבקם נגד היהודים/ציונים. האנטשימיות כיום מטופחת בעיקר מקהיר ומטהראן. http://www.intelligence.org.il/sp/as2_04/as_hp.htm . גם הנסיכויות לא טומנות ידן בצלחת. בגדאד היתה עד ל-‏2003 מוקד לתעשייה האנטישמית. חביבי בוש עצר את זה לתקופה קצרה, וכעת היא ממשיכה לייצא חומרים רעילים, כאשר אותם אנטישמים רוצחים את יריביהם הסונים (או השיעים) ומיד מדווחים שיד ישראל היתה בפיגוע. אין שנאה גדולה יותר באסלאם משנאת הסוני לשיעי ולהיפך, אבל אפילו במלחמת הקיום בינהם הם לא שוכחים להתאחד כנגד היהודי, בעוד הם עוסקים זה ברצח האחר. (מוטיבים אנטישמיים בקרירטורות ערביות http://www.jcpa.org/phas/phas-21.htm ).

• דלטנטים נוהגים ללהג שאנטישמיות הוא מונח המתייחס לכלל השמים. ואם כך, הם מגלגלים עיניים ואומרים, כיצד ערבי שהוא שמי, יכול להיות אנטישמי (=אנטי עצמו). זו זילות הדעת והתובנה, שכן המונח הזה נולד כמו שאמרת באירופה כדי להוות פיגיון נגד היהודים וכך הוא נתפס בתודעת כולם, בהיסטוריה ובספרות הכתובה. לכן האו''ם נתן דעתו על כך ופירסם את המונח ''אנטישמיות'' פורמלית כשנאת יהודים, וזאת במסגרת ה''התעוררות'' 60 שנה לאחר שחרור אושוויץ והטכס של מנהיגי העולם שנערך בו בינואר 2005. שנאת ערבים כינויה ''אנטי-ערביזם''.
• ישנם הרבה אוטו-אנטישמים אכולי נפש ודעת ששונאים כל דבר בישראל. והם חרפת היהודים, שהם נוהגים כצואה, קלי דעת ומסריחים, ולכן צפים מעל בור המים הצח של היהדות, אבל משמשים תמרור ותמונה לכל אנטישמי שרוצה לעשות עבודתו רשלנית וקלילה. מראשוני האנטישמים היהודים הייתי שם את קארל מרקס, בן של רב שמאס ביהדות וכתב את חיבורו ''על בעית היהודים'' שבו הוא גם תיאר את ה'יהודי והכסף' כסטריאוטיפ שתפס את מקומו היטב בתעמולה האנטישמית הכללית. אלה היו תילי תילים של כזב ושנאה שזיבלו את יציאתו מן היהדות ואח''כ הסירחון דבק בהם (במקום בו ובקומוזניזם).

• אבל ישנם רבים כמו הנרי מאקוב, יהודי שהתנצר והפך לשופר תעמולה אנטישמית אינטרנטית מקנדה http://www.therefinersfire.org/protocols_of_zion.htm , אלפרד ליליינטאל, בכיר בממשל האמריקאי הדמוקרטי בשנות ה-‏50 תחילת ה-‏60 http://www.alfredlilienthal.com/ , פרדריק לאסאל היה נוהג לומר: ''''I despise above all two kinds of people: Jews and journalists. Unfortunately, I am both.''. ועוד הרבה כאלה. ובכוונה לא הבאתי ישראלים הדומים להם.

• המשותף לאנטישמים – גויים כיהודים, היא הטענה שאין לישראל זכות למולדת ולמדינה בארצו ההסטורית של עם ישראל. ואז יאמרו לך אנטישמים מסויימים שיהודים זה לא עם אלא רק אמונה (רוב הפלסטינים נצמדים לפירוש הזה של היהדות), יהודים הם עם אבל הם לא היו 2000 שנה בארץ ובינתיים קם עם ערבי ישן או חדש ואין מה לעשות שיילכו לאירופה או לאמריקה לחפש להם מדינה (תלוי באסכולה הנטענת – גם כאן רוב הפלסטינים טוענים זאת כטיעון נְסוגָני לטיעון הראשון), שיהודים אשכנזים הם בכלל כוזרים ומאחר שהם יצרו את הציונות, היא כלל לא מייצגת אמת או יהדות (בעיקר אנטישמים כבדים, מוסלמים וגלוחי ראש לבנים). ומכאן אנחנו למדים שאין ליהודים זכויות בארץ ישראל, הם כובשים, הם עוסקים בטיהור אתני של הילידים בקולונית פלסטין ושאר קישקושי ב''דים. מה לעשות שיש אנשי שמאל טיפשים שהכוח הפוליטי מעוור את עיניהם והם פועלים נגד ישראל, זו עובדה מצערת. אבל יש אנשי שמאל שנדבקו בשַגַעַת האמונה הקומוניסטית שלהם והם נפלו לבור התרעלה של האנטישמיות. בכל מקרה הם מרגישים הכי בטוח בישראל ובפורום הזה, דבר המעיד שהם שקרנים בני שקרנים, כשהם אומרים שהישראלים הם גזענים, אלימים ועוסקים בטיהור אתני.
_new_ הוספת תגובהאתה צודק בכך שהנושא הוא גדול
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 20:27)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מכדי שניתן יהיה לעשות לו צדק במאמר אחד בודד. אפשר למלא בו ספריות שלמות. תסתכל רק כמה חומר יש על ה''פרוטוקולים'' באינטרנט.

לאור המועד ההיסטורי (מאה שנה לזיכויו של דרייפוס) רציתי להתמקד בפרשה הזאת שהיה לה תפקיד מרכזי בהיסטוריה של עם ישראל, ובהשלכות שלה המראות בעליל כמה קשה לחסל את הנגע הזה. מי שהוא מהקוראים כאן החליט שהמאמר שלי הוא ביקורת על ההתנתקות. אני יכול רק לרחם על אנשים בעלי רמה שכלית כל כך נמוכה, אבל זאת בעיה שלהם ולא שלי.

אתה גם צודק בכך שתופעת שנאת היהודים הקדימה את הנצרות (מגילת אסתר היא תאור של הנסיון הראשון בהיסטוריה לבצע ג'נוסייד), אבל עדיין הבסיס היה [שוני] דתי. הנצרות מסדה וחידדה את התהליך.
_new_ הוספת תגובהאאתה מתייחס ברצינות רבה מדי למר מספר הב''דים
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 1:59)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמצאתי את הקשר!
ישראל בר-ניר (יום שישי, 14/07/2006 שעה 9:10)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש בכל זאת היגיון בדברי הגאון לבית דוד וקרובו לשם --- הב''ד השני.

אם לא היתה פרשת דרייפוס, הרצל לא היה מקים את התנועה הציונית. ללא התשתית של הציונות המדינית, קרוב לוודאי שמדינת ישראל לא היתה קמה גם בעקבות השואה. ללא מדינת ישראל, המנדט היה נמשך, ולא היה כיבוש. אם לא היה כיבוש לא היו התנחלויות, ואם לא היו התנחלויות לא היה צורך בהתנתקות.
מסקנה --- מאמר על פרשת דרייפוס הוא מאמר בגנות ההתנתקות . . . אתה הבנת את זה, ברוך? איך אפשר שלא לקחת אותם ברצינות? היגיון כזה לא מוצאים כל יום.
_new_ הוספת תגובהמצאתי את הקשר!
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 10:02)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון שהיסטוריה היא אחת ואין בילתה. אבל התחושה שלי שאם לא היה הרצל או דרייפוס, אז היה בוקע ערוץ אחר שמתפרץ ומייצר את הציונות. אנחנו צריכים לזכור שראשוני העולים החדשים היו מתנועות התחדשות יהודיות (כמו ביל''ו, חיבת ציון) שהחלו דרכן עם ההתעוררות הלאומית במרכז ובמזרח אירופה במחצית המאה ה-‏19.
_new_ הוספת תגובהאכן מצאת
דוד סיון (יום שישי, 14/07/2006 שעה 10:30)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. אפשר אפילו לטעון שהראשונים היו כאלו שבאו לבד או עם משפחתם (למשל יואל משה סלומון שאחר כך היה בין מייסדי תח תקווה....). אבל הגל החל לתפוס תאוצה עם ביל''ו, חיבת ציון והעליה הראשונה (רובם כנראה לפני פרשת דרייפוס...).

2. פרשת דרייפוס הייתה גורם שזירז את התחברותו של הרצל לתנועה הציונית ולהנהגתה. אבל אפשר גם לראות את ההתפתחות של הרצל לאותו הכיוון ללא פרשת דרייפוס.
_new_ הוספת תגובהדוז פואה !!!
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 10:49)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהסקירה מקיפה על הפרוטוקלים
מספר 666 (יום חמישי, 13/07/2006 שעה 21:44) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש כאן :
]נטזיה של קונספירצית על
_new_ הוספת תגובהסקירה מקיפה על הפרוטוקלים
ישראל בר-ניר (יום שישי, 14/07/2006 שעה 1:53)
בתשובה למספר 666
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ניתן למצוא גם ב

_new_ הוספת תגובהבן-דוד (יום שישי, 14/07/2006 שעה 6:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המאמר של בר-נרניה אולי 'משוקע' כלשונו של פרקשתא, אך ''איכותי''? אני חושב שהמאמר אינו איכותי בלשון המעטה, ובקשר ל'משוקעות' שלו גם זה בספק היות והציטוט מדבריו של תום פרידמן נראה בעקבות עדותו של דוד סיוון כשגוי ומגמתי. אם הייתי פועל ומסיק מסקנות לפי השיטה הפרקשתית-בר-נרנית הייתי מכנה את את פרקשתא שקרן (לפי שיטתו, וגם את בר-נרניה), היות וגם אחרי שמתברר שהמאמר לא מדעי, ומגמתי, הוא טורח לקלס ולשבח במה שנראה כמסע מזורז להצלת חבר שמצא עצמו אולי 'משוקע' יותר מדי. זה שהנושא עשיר וחיוני עדיין לא מהווה צידוק לכתיבה מגמתית ופרוגרמטית.

פרקשתא טוען ששמאלנים 'קומוניסטים' המבקרים את יחסה של ישראל לפלסטינים הם שקרנים בני שקרנים. כנראה שאלכס זלל וסבא יותר מדי מהסטייקים של בר-נרניה, כי זה כל כך בנאלי להאשים את זה המבקר מעשיו של אחר בשקר ושקרנות. הביקורת מתמיד היא בגדר פרשנות, והיא בדרך כלל ביקורת על מעשיו של אדם, - ולעיתים קרובות ביקורת מצטמצמת ב'איך' המעשה נעשה יותר מאשר ב'מה' נעשה (כמו במקרה של ביקורת אמנות), לכן קצת מצחיק לקרוא למבקר 'שקרן' היות והאמת או השקר בדרך כלל לא כל כך רלוונטיים למעשה הביקורת. רק חלק מהביקורת מופנה לתשתית עובדתית כלשהי - ולכן כאשר לדוגמא מאשימים מישהו על שנהג בגסות רוח, אין זה מקובל (וגם חסר משמעות) להגיב בהאשמת המבקר באמירת דבר שקר. גם כאשר זה שהואשם בהיות גס רוח עונה בהכחשה: 'לא נהגתי בגסות', אין הוא טוען שמבקרו שיקר, אלא הוא ינסה קרוב לוודאי להראות לנוכחים שגסות רוח לא היתה במעשיו, או שלא כיוון לכך, ושהמבקר טעה (אך לא יאשימו בשקר). ילדים קטנים עושים את הטעות הלשונית הזו מהיעדר נסיון מספיק בשימוש בשפה: אנו אומרים לילד לפעמים 'תפסיק להפריע', והילד עונה 'לא נכון, אתה שקרן' - כי ההגיון האינפנטילי בוחר לעשות שימוש בצורת השלילה שענינה שלילת עובדות ומעשים כדי להכחיש את מציאותו של אופן פעולה מסוים, לא של הפעולה עצמה.

כאשר מופנית ביקורת כלפי ישראל על יחסה לפלסטינים, הנושא הוא לא בהכרח עובדת הכיבוש כשלעצמה, אלא האופן שבו ישראל מתנהלת ככוח השולט בשטחים. ובמקרים רבים מתמקדת הביקורת כלפי ישראל באידיאולוגיה שהיא נחלתו של מיעוט בישראל של היום - הרעיון של ארץ ישראל השלמה והזכות התנכי''ת על כל ארץ ישראל (והציווי המתלווה של הכחדת כל היושב בארץ שאינו יהודי) - או כפי שזה מוכר לנו בפורום בגירסת הכורסה של פרקשת והקלאפטעס. הסיבה שהביקורת מופנית כלפי הציבור התומך ברעיון ארץ ישראל השלמה היא שזה הציבור שמהווה מחסום לכל יוזמה לשלום בשנים האחרונות. וזה גם הציבור מתוכו יוצאים אנשי המחתרת היהודית הרצחנית, פרקשתא שחושב שרק הדם של ילדים יהודיים הוא אדום, ובר-נרניה שמגייס את ההסטוריה הארוכה של האנטישמיות בנסיון להוכיח שיש אנטישמיות (?) או לחילופין בנסיון ל'גייס' איש באמת נבון כתום פרידמן לשורות צוררי ישראל.

אירועי הימים האחרונים עוזרים להטיל ספק בשפיותו של העם היושב בציון:
-- אולמרט הצהיר בעקבות התקיפה הפלסטינית בעזה, שלא יהיו חילופי שבויים היות ואין לשאת ולתת עם טרוריסטים (האירוע כמובן לא היה בגדר פעולת טרור).
-- ישראל יצאה למלחמת עזה כדי לשחרר את החייל (ואם היו עושים חילופי אסירים היציאה לפעולה הצבאית היתה נמנעת, כי הסכם חילופי האסירים היה מביא גם להפסקת ירי הקסאמים).
-- בשל סירוב ישראל לשאת ולתת עם הפלסטינים הצטרפו החיזבאללה להפקה והבטיחו לפלסטינים עזרה בשחרור האסירים.
-- החיזבאללה קיימו את הבטחתם, ואולמרט בתגובה הודיע שזו מלחמה בין מדינות (שתי הפעולות, כמובן, בעזה ובגבול לבנון היו כמעט זהות - פעולות צבא נגד צבא), כעילה להתקפה רבתי על לבנון.
-- מבחינת הפסיכולוגיה הישראלית התגובות בשני המקרים רציונאליות לחלוטין. זה שראש הממשלה אומר דבר והיפוכו כמעט באותן הנסיבות אפילו לא נרשם בתודעת הציבור. זה שהסתירה הזו היא סימפטום של היעדר מחשבה מדינית מקיפה יותר שבא לידי ביטוי בהתווית תכנית הפעולה המדינית-צבאית של ישראל - היציאה, תוך שבועיים לשתי מלחמות ביבשה בים ובאוויר - זה לא רק שלא מפריע לאיש, אלא אפילו לא נרשם בתודעה.

מה נותר לעשות? להתפלל לחיי החיילים והתושבים, ולקרוא לילד בשמו: פרקש! - לא, תעזבו, אני סתם צוחק: - הנבל היורד לחיינו הוא לא אדם זה או אחר, אלא השקר. לא דווקא השקר שפרקשת קושר לשמו של כל מי שחושב שיש יותר מילים בלכסיקון מאשר המילה ''אני'', אלא השקר החבוי בשפת המונחים שאימצנו לנו בשנים ארוכות של הכחשת עוולות הכיבוש, החל ב'שחרור אדמות ארץ ישראל והמקומות הקדושים', וכלה ב'מחבלים' ו'חיסול הטרור'. האם ניתן בכלל עוד לקיים דיונים פומביים בנושאים המדיניים בשפה שיש לה משמעות?

אצל בר-נרניה הדיון באנטישמיות מידרדר לדיון מלומד כביכול ב'אנטישמיות' של תום פרידמן. אצל רוני קליין הדיון בנושא הפלסטיני מידרדר לשפת ה'טרור הפלסטיני' לפני שהוא אפילו התחיל. אצל פרקשת השפה צלולה יחסית כל זמן שהוא מתמקד באיסוף מידע אנציקלופדי ובאיכסונו, אבל אז הוא מכניס את העגלה להילוך סרק בעליה ומתחיל לתקוף את כל 'עוכרי ישראל' שלא מתים על הסטייקים של בר-נרניה. פרקשת מאמין כנראה באמת שכל השמאל הישראלי וכל מי שמבקרים את פעולות ישראל בשטחים הם שונאי ישראל המחכים בכליון עיניים להשמדתה. החלק שחסר במשוואה הזו הפקרשתאית (כולנו מקווים שזה לא בורג שחסר) היא ההסטוריה המתועדת היטב של התרומה וההקרבה למדינה של אנשי שמאל ומרכז (רובם ככולם שאינם שותפים לחזון הארץ השלימה אך מסוכסכת לעד).

מתוך דבריו של אדם ניתן אולי ל'שחזר' את המקום ממנו הוא מדבר - את הסביבה התרבותית שעיצבה אותו, וככל שאני מקשיב יותר לפרקש א. מתחיל להצטייר אדם שסביבתו יהודית, אך באופן לא מוסבר מנותקת, גלותית כמעט - מנותקת מהמרקם המיידי של החיים בישראל החילונית (ובייחוד מהסביבה הפוליטית החילונית שלפני 1967). גם את המציאות הצבאית וגם את המציאות של השמאל החילוני הישראלי פרקש נוטה לתאר ממרחק שאינו אופייני למי שגדל במערכת החינוך הממלכתית. אין רע בחינוך הדתי, נהפוך הוא. הבעיה מתחילה עם תפיסת המציאות הממלכתית הישראלית, שהיא ברובה חילונית, על ידי הנוער הגדל ומתחנך בעולם הממודר כל כך של החינוך הדתי. העולם החילוני, ובעיקר השמאל עלולים להיראות לנער הדתי כעולם פורע חוק, עולם של נבזות וזילות, אך גם עולם של פיתויים אסורים. מה שמנוע מהנער הדתי במקרים רבים זו התחושה של השתתפות מלאה בעולם הפוליטי בישראל - עולם הבנוי על המודל החילוני-דמוקרטי. לעיתים נדמה שאמת המידה של פרקש לאנושיותו של אדם זה או אחר היא עובדת היותו יהודי. וכל מי שמבקר את מעשי ממשלת ישראל, גם אם הוא לכאורה יהודי, משהו לא בסדר איתו. זו תפיסה שאופיינית למי שבא מתוך מערכת חינוך שמצד אחד עשירה בתכנים יהודיים אך מצד שני מבוססת עדיין על בניית חומות לחסימת העולם החילוני והשפעתו. במילים אחרות, פרקשתא מתנהג כמי שגדל בגיטו. והגיע הזמן שיפסיק לקרוא לכל מי שחשוד עליו כשמאלני - 'שקרן'. כי כפי שראינו, השקר שוכן במחוזות אחרים.

דרך אגב, 'שגעת האמונה הקומוניסטית' דווקא נשמע מעניין.
_new_ הוספת תגובהאתה צריך להפריד
דוד סיון (יום שישי, 14/07/2006 שעה 7:14)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה נכון שמתוך דבריו של אדם ניתן לשחזר את המקום ממנו הוא מדבר. אבל זה נכון גם לגביך ולגבי כל אחד.

הביקורת שלי על דבריו של בר-ניר אינה קשורה לאיכות הכתיבה אלא לחלק מהתוכן.

לכן טוב תעשה אם תתייחס למאמר כאשר אתה מפריד את המקום ממנו אתה בא. אצלך לעיתים קרובות זה מפריע לך לזהות מהו נושא המאמר.
_new_ הוספת תגובהתעזוב אותו. הוא השתגע. פגעתי בול בשקרן הזה
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 10:11)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והוא פשוט משתולל ומשתלהב.
_new_ הוספת תגובהציטוט מסולף כרגיל.
רמי נוי (יום שישי, 14/07/2006 שעה 7:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במאמרו דיבר פרידמן לא על ''הידוים'' אלא על אריאל שרון והמאמר טען ששרון שומר על ערפאת כאסיר ברמאללה, ועל שבוש בבית הלבן.

אלא מאי? אריאל שרון הוא עכשיו שנוא נפשו של ברניר. מצד שני, הרי המצור על ערפאת היה מוצדק, ולכן, אומר לעצמו ברניר, נסלף ונשנה קצת את הציטוט כדי שיתאים למטרותי...ממילא מי יטרח לבדוק, שהרי אני בא לשכנע את המשוכנעים.

זוהי בדיוק דרכם של מחברי הפרוטוקולים של זקני ציון.

ז
_new_ הוספת תגובהרמי יקר שלי, כבר הצעתי לך פעם ללמוד אנגלית
ישראל בר-ניר (יום שישי, 14/07/2006 שעה 8:43)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המאמר של פרידמן לא נכתב בפולנית, וזו כנראה הסיבה שאתה מתקשה להבין מה בדיוק נאמר בו (זאת לא הפעם הראשונה). הוא מדבר על ''השדולה הפרו ישראלית'' ש''שמה את הנשיא בוש במעצר בית'' כמו ש''שרון שם את ערפאת במעצר בית''.

ההשוואה לשרון איננה רלוונטית לנושא הדיון, כי ההתקפה של פרידמן מכוונת נגד השדולה הפרו ישראלית ולא נגד שרון או נגד הציבור היהודי (הוא מודע לכך שהשדולה הפרו ישראלית איננה כוללת רק יהודים).

פרידמן איננו אנטישמי (רק הגאון המקומי לבית דוד יכול לחשוב אותו לכזה). הוא בסך הכל איבר חוכם שחושב שהוא יודע הכל ושאם לא ישמעו בעצתו העולם נידון לכיליון (מין מהדורה אמריקאית של הגאון המקומי לבית דוד או של יואל מרקוס מ''הארץ'', רק עם קהל קוראים הרבה יותר גדול). יש כאן רבים כמוהו. נהוג לכנותם פונדיטס (Pundits) התרגום הטוב ביותר שאני מכיר למונח הזה הוא ''מחרחר דעות'' (Opinions Monger) - זאת לא המצאה שלי. הם יושבים במגדלי השן של מערכות העיתונים, מטיפים מוסר לכל העולם ומחלקים עצות ימינה ושמאלה. הבעיה של רובם (בדיוק כמו של אחיהם בארץ) היא שהם יודעים רק לפלוט. כמו הגאון המקומי לבית דוד, הם אף פעם לא חושבים על המשמעות של מה שהם כותבים/אומרים, ואיך זה נשמע באוזני אחרים (יש לי ספק אם הם בכלל טורחים לקרוא את מה שהם כותבים). לעתים קרובות הדברים שהם אומרים נשמעים כמו הסתה אנטי יהודית ברוח הפרוטוקולים (כמו במקרה הנוכחי של פרידמן), גם כאשר זאת איננה הכוונה שלהם. Anti Semitic by Content if not by Intent --- קצת קשה לתרגם את זה לעברית בלי לאבד את רוח הדברים, מצטער.
_new_ הוספת תגובהציטוט מסולף כרגיל.
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 12:18)
בתשובה לרמי נוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ציטוט לעניין.

המילים והביטויים שבהם משתמש פרידמן הם ציטוט אחד לאחד של טענות אנטישמיות אקטואליות המתרוצצות המדיה ובאינטרנט של האנטישמים - שהלובי היהודי (בא כוחם של הציונים) כובשו את אמריקה, הקונגרס והנשיא ומפעילים אותם כפיונים במאבק השתלטות היהודים על העולם. תוכניתם של זיקני ציון אוטוטו מתממשת. ישנם אנטישמים מובהקים כפט ביוקנן שמדבר על גבעת הקפיטול כ- “Israeli-occupied territory.”. וזה מתלבש טוב גם, למשל, עם הנטיה לפרש את כניסתה של ארה''ב למלחמת עיראק כתרגיל מזימתי קונספירטיבי של ה''ניאו-קונס'', שהם חיל החלוץ למימוש הפרוטוקולים.
_new_ הוספת תגובהציטוט מסולף כרגיל
דוד סיון (יום שישי, 14/07/2006 שעה 13:59)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. מה שהוצג כציטוט ממאמר של תום פרידמן אינו ציטוט. לכן
הוא גם לא ציטוט לעניין.

ב. אני גם חולק עליך לגבי הפרשנות שאתה נותן לציטוט שהצגתי. אני אמנם לא מומחה גדול אבל פגשתי את האנטישמים ביבשת צפון אמריקה - יש לי קצת נסיון עם המהות. צריך להיות ערנים לגבי התופעה אבל מצד שני לא צריך להגזים כל כך עם הפרשנות.

תרגיל:

1. ''מולנו נמצאת עדת האוליגרכים שמעולם לא ידעו התרסקות...''
2. ''... נגד העוקרים ושלוחיהם בכל מרכזי האוליגרכיה שלהם...''
3. ''... מאיתנו שאינו נימנה עם האוליגרכיה הכלכלית פיננסית,...''
4. ''השכבה השלטת של ניו-יורק, וושינגטון, לוס אנג'לס, היוסטון, אוניברסיטאות האייוי-ליג, היא דקה ביותר,...''
5. ''... באוליגרכיה התקשורתית של רפובליקת המדיה הישראלית...''
6. ''... שלטון האוליגרכיה של אהרון ברק...''
7. ''...אותם הנהנים ממנעמי החיים באפס השקעה מקרב האוליגרכיה והפריפריה שלה,...''

הסבר: אני מודה הציטוטים הוצאו מהקשרם כדי לבחון מהות הטענה שלך, פרקש, לגבי דבריו של פרידמן שלא צוטטו נכון וגם הוצאו מהקשרם. לכן לא הצגתי את המקור, את שמות הכותבים שאת דבריהם הצגתי כאן.

האם גם אלו ביטויים אנטישמיות קלה (קלה = ''לייט'') שמזינים אנטישמיות כבדה?
_new_ הוספת תגובהציטוט מסולף כרגיל
א. פרקש (יום שישי, 14/07/2006 שעה 14:28)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לכאורה כל ציטוט או בדל ציטוט זוהי ''הוצאה מהקשרם''של הדברים. המבחן האמיתי הוא בשימוש בביטויים הרווחים בתקשורת, בויכוחים בין פרטנרים לויכוחים ונכנסים ללקסיקון המונחים בם משתמשים אח''כ בויכוחים הפוליטיים. לכן אני מייחס משקל גבוה של כוונה שלילית כאשר מישהו כותב דברים קשים על הלובי היהודי שקובע לנשיא ארה''ב מה לעשות. כאילו נשיא ארה''ב הוא הפודל של השלטון היהודי העולמי.

הציבור בארה''ב אינו מנותק מביטויים אלה שהם כיום בשימוש תקשורתי יום יומי רחב ומשמשים למשחק תעמולתי ע''י פעילי שמאל וימין קיצוני המתנגדים למדיניות הממשל, למשל בעיראק ובפלסטין כמו שהעניינים באים לידיד ביטוי באתר הזה: http://nowarforisrael.com/. והתערבות הלובי בענייני איראן http://www.antiwar.com/lobe/?articleid=8843.
_new_ הוספת תגובהלא ענית על שאלתי: תגובה 80586
דוד סיון (יום שישי, 14/07/2006 שעה 14:38)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהתלוי למה אתה חושב שלא עניתי לך...
א. פרקש (שבת, 15/07/2006 שעה 8:56)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התייחסתי ל''דוגמאות'' שהבאת וטענתי שכל דוגמה 'אמינה' אם היא מייצגת מציאות של דובריה/ וכי מה אתה רוצה שאעשה עם הציטוטים שהבאת? הם מנותקים מעצמם בשל העדר הקונטקסט מתוכם הם צוטטו. אבל בודאי ידוע לך שאני לא אוהב פלפולי ביטויים וצלצולים מהסוג הזה, מלבד אולי הביטוי ''שלטון האוליגרכיה של אהרון ברק'' שדווקא מוצא חן בעיני.... (-:
_new_ הוספת תגובהבוקר טוב ותודה רבה
דוד סיון (שבת, 15/07/2006 שעה 9:18)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הציטוטים הללו מציגים ביטויים דומים מאד לזה של תום פרידמן. הם נכתבו על ידי ישראלים שונים. בעיני אם מקבלים את טענתך שהציטוט מדברי תום פרידמן מבטא אנטישמיות קלה, הרי אפשר לטעון זאת לגבי שבעת הביטויים שהצגתי. (גם ההקשר של דברי פרידמן לא הוצג.... ).

אני כמובן חושב אחרת גם על דברי פרידמן.
_new_ הוספת תגובהבוקר טוב ותודה רבה
א. פרקש (שבת, 15/07/2006 שעה 9:29)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני אומר את דעתי על פרידמן כשאני קורא/קראתי את כמעט כל פרסומיו. אינני אומר כמובן שהוא אנטישמי, אבל הוא מייצר או משתמש בביטויים התומכים או נולדים ע''י חוגים אנטי ציוניים ו א פ י ל ו אנטישמיים. ולפעמים הגבולות בינהם מטושטשים.
_new_ הוספת תגובהבוקר טוב ותודה רבה
דוד סיון (שבת, 15/07/2006 שעה 9:44)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבנתי את אשר אמרת על דברי פרידמן.

אני חושב שאתה טועה בקשר לאמירה שהוזכרה בתחילת הדיון. יתכן ואתה צודק שכך צריך לחשוב על פרידמן, אבל אני חושש שהדוגמה (לא ציטוט) שהובאה, מחוץ להקשרה, היא מאד לא מתאימה לטענה שחוברה לה. המאמר הנזכר בסגנונו ובביטוייו להרבה מאמרים שנכתבו בארץ בשנים האחרונות.
_new_ הוספת תגובהבוקר טוב ותודה רבה
א. פרקש (שבת, 15/07/2006 שעה 11:06)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה גם נכון........
_new_ הוספת תגובה[• ההודעה הוסרה]
בן-דוד (שבת, 15/07/2006 שעה 20:24) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו


[• ההודעה הוסרה. הגולש מתבקש להימנע מלכנות את חברי הפורום בשמות גנאי.]
_new_ הוספת תגובה[• ההודעה הוסרה]
א. פרקש (שבת, 15/07/2006 שעה 21:32)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לי אין בעיה אישית עם האלימות המיליולת הטוטלירית של ב''דים. מבחינתי אפילו טוב יותר שכולם יווכחו באלימותו זו שמחלפיה בד''כ הגיון ואמת.
_new_ הוספת תגובה[• ההודעה הוסרה]
מהנדס אזרחי (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 6:46)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה לוקח את הדברים בצורה אישית ומוגזמת תרד מהעץ ולך קח שכטה
_new_ הוספת תגובהבן-דוד (שבת, 15/07/2006 שעה 21:23) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

[גירסה משופרת ומעודכנת]
בחזרה לעיון במאמר שכבר נידון לעייפה, וכל זה בגלל שלמחבר נדמה שלא הוא זה שטען שתום פרידמן אנטישמי (או תורם להפצת שקרים אנטישמים) אלא המגיב, עבדכם הנאמן, הוא שקושר לפרידמן את כתר האנטישמיות.

אילו הוגש המאמר הנ''ל כהצעה לעבודת דוקטורט, היו מעיפים את מחברו מהאוניברסיטה. משום מה נראה למחבר, שכל הגיג בנושא היהודי ראוי לפרסום, גם כאשר הוא משחק לידיהם של שונאי ישראל, המודעים היטב לתופעה של יהודים אפולוגטיים המצדיקים כל חטא יהודי בשם זכותו של היהודי כקורבן ומכלילים את כל הביקורת על מעשי המדינה היהודית כאנטישמיות.

הפרופסור המלומד כותב בין היתר: ''הפרוטוקולים לא נס ליחם ואפילו בימינו הם זוכים לאוזן קשבת. בפברואר 2004 הופיע הקטע הבא במאמר מערכת... (כאן בא ציטוט לא מדויק של דברי פרידמן)... הזבל המערכתי הזה הודפס בניו יורק טיימס, ומחברו הוא לא פחות ולא יותר מאשר 'כוכב' המערכת תומס פרידמן.''

בתגובתי כתבתי: ''זה שיש יהודים טפשים שהכוח מעוור את עיניהם, זו עובדה מצערת, וזה שיש עיתונאים שכותבים על זה, לא נראה קשור לאנטישמיות (בייחוד לא במקרה של תום פרידמן).''

כפי שהיה המקרה עם מאמר קודם של המחבר (הסיפור על הרשלה) וכן מאמרים של כותבים אחרים בפורום (מקרה התרנגול והביצה של פרקש למשל) אנו חוזרים ונאלצים לדון בכל פעם, לא בנושא המאמר אלא באופן כתיבתו, וזה משתי סיבות הקשורות זו בזו: א. המאמר, היות ואופן כתיבתו פגום, מקשה על הגדרת הנושא והבנתו במקום להאירו. ב. המאמרים הנ''ל מחוברים באופן פרוגרמטי ומטרתם מסומנת מראש כמטרה פוליטית ולא מחקרית.

ולכן במקום לדון בנושא, לפחות כפי שהוצג על ידי המחבר, אנו עסוקים בבירור הנסיבות העצובות של חיבורו. נראה שלבר-ניר הסיליקון עלה לראש, אחרת קשה להסביר מדוע הוא מאמין שאני טוען שתום פרידמן אנטישמי. כנראה שבר-ניר מתקשה בהבנת הנקרא, וגם את מה שהוא עצמו כתב הוא לא כל כך מבין. אולי זו 'שגעת האמונה הקומוניסטית' (מטבע לשון שפרקש המציא ככינוי למחלתם של השמאלנים) שתקפה אותו.

נתקלתי גם בהערה של המחבר המייחסת לי ('הגאון לבית דוד') את ההצעה להשתמש בכוח צבאי מסיבי נגד הפלסטינים. 'ייחוס' כזה כבר חורג מגדר טעות בהבנת הנקרא, וחושף דגם של החדרה מכוונת של מידע מטעה. האם זו הדרך היחידה שהמחבר מכיר כדי להגן על דיעותיו או לשפר את אופן הצגתן?
_new_ הוספת תגובהתרגיל התחמקות מעניין
ישראל בר-ניר (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 3:28)
בתשובה לבן-דוד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה בתגובתך פרשת את הציטוט שלי מדברי פרידמן כקביעה שפרידמן הוא אנטישמי. זו היתה קביעה שלך ולא שלי, למרות שאתה הסקת אותה ממה [שלא] הבנת מדברי. לאור מידת [חוסר] ההבנה שלך בקריאת טקסט עברי פשוט, הרחבתי קצת כדי לסבר לך את האוזן. לא היתה לי תקווה רבה שזה יעזור. לצערי לא הופתעתי לטובה. אתה נשארת מה שהיית.

כנ''ל לגבי ''התגובה צבאית המאסיבית'' אלו היו מלים שלך שאתה נסית להדביק אלי. כבר כשכתבת זאת הערתי לך שיש לך דמיון חולני, אבל שתשמור אותו לעצמך ואל תייחס אותו לאחרים.

אם הייתי חושב שיש מקום לתגובה צבאית מאסיבית, או שהייתי חושב שהיא תביא תועלת, הייתי אומר זאת במפורש ולא מתפתל כמוך בביטויים כמו ''מרומז'' או ''משתמע'' או סיפורי ב''דים אחרים.
_new_ הוספת תגובהתרגיל התחמקות מעניין
דוד סיון (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 5:02)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העובדות על הקטע בו מוזכרים דברי פרידמן במאמר של בר-ניר:
1. לא הוצג הציטוט הנכון,
2. נטען שהדברים הללו מבטאים שנאת יהודים,
3. כרגיל לא הוצג ההקשר של הדברים.

נניח לרגע שמקבלים את טענתו המאוחרת של הכותב שהוא לא קבע שפרידמן אנטישמי ונקבל את הנחתו שהדברים הם ביטוי אנטישמי (''מערכת העיתון, שהוא בבעלות יהודית, לא ראתה כל פגם בפרסום הקטע הזה, מה שמלמד שבחוגי האינטלקטואלים הליברליים של היום, להיות מזוהה כשונא יהודים כבר לא מהווה כתם. להיות מזוהה כשונא יהודים, אולי איננו עדיין כבוד גדול,...'').

אם הטענה הזאת נכונה הרי גם הביטוי הבא מבטא שנאת יהודים: ''... כפי שמתבטא באוליגרכיה התקשורתית של רפובליקת המדיה הישראלית...'' נכון הקטע הוצא מהקשרו כדי לאפשר השוואה עם דברים שהכותב הוציא מהקשרם.
-----

מה היה לנו:
טענה לא ראויה על שנאת יהודים...
ביטוי לשנאת יהודים כמו תום פרידמן.
כאשר קוראים את ההקשר הוא מתגלה דומה מאד למאמרים שנכתבו על ידי אנשי ימין (וגם אחרים) נגד ההתנתקות.
_new_ הוספת תגובהתרגיל התחמקות מעניין
א. פרקש (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 6:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מוחה על נסיונ להמעיט בערכו האנטישמי של הטענה שטען פרידמן (the ‘pro Israeli lobbyists’ who are holding the President ‘under house arrest’ in the Oval Office and conspire to ensure that no pressure is put on Israel). טענה מסוג זה היא טענה מאוד בסיסית ההולכת וחוזרת במאמרים אנטישמים מובילים בכל העולם.
_new_ הוספת תגובהאז תתמודד עם המשמעות של דבריך
דוד סיון (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 14:41)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הנה ביטוי אחד מאלו שהצגתי אתמול: ''... כפי שמתבטא באוליגרכיה התקשורתית של רפובליקת המדיה הישראלית...''

לטעמי ערכו האנטישמי של הביטוי הזה הוא לא פחוּת מזה של דברי פרידמן (שאינך מצטט נכון....).
_new_ הוספת תגובהאז תתמודד עם המשמעות של דבריך
א. פרקש (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 17:22)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין כל דימיון בין השניים.
אין דומה קליקה יהודית ''לאומנית'' ששולטת ב'מנהיג העולם' למימוש טובת ההנאה של הציונים ולמען אינטרסים יהודים, וכל זאת כנגד האינטרסים של הגויים עצמם (כולל האינטרסים של ארה''ב) ל... אוליגרכיה תקשורתית (בודאי אתה רומז לשמאלנית) בתקשורת הישראלית.

זה הכפשת היהודי כיהודי השולט בעולם, דימוי שניזון מה'פרוטוקולים' ומשמש מוטיב מרכזי בתעמול הנאצית והמוסלמית (והפלסטינית). הויכוח השני הוא פנימי ישראלי ואין לו כל קשר לזהות יהודית או לאנטישמיות.

הציטוט של פרידמן הוא נכון ומדוייק. פרידמן הצטייר כמבשר ההתמתנות הפלסטינית והגורמים האסלאמים מאז הוא ביקר אותם בלבנון וערך בה סיורים בחסותם, עם אירוח למופת וארוחות שחיתות. הוא הרבה לתקוף את ישראל, באופן שלא תקף אף מדינה שהגנה על עצמה מטרור.

אני חייב להודות שעל אף זאת מעולם לא כיניתי את פרידמן כאנטישמי, כי בודאי שהוא לא. אבל אנשים על גבול האידיאולוגיה לעיתים משתמשים בביטויים ''מלוכלכים'' שהם מטבעות לשון בעולם ששונא יהודים וישראל.

מעבר לכך, פרידמן הבוקר כותב במאמרו דווקא דברים שתומכים בישראל. הוא מבטא דווקא את המציאות כפי שגם אני תיארתי כאן מלכתחילה שהמלחמה בלבנון ובעזה הם ביוזמת איראן והאסלאם הפונדמנטליסטי שנלחם להתפשטות העולם המוסלמי תוך תקיפת המכשולים העומדים בפניו. ואחד המכשולים היא ישראל. ושהתקיפות בעזה ובלבנון מתוזמנות לפי אינטרס איראני מול ה-G-8. ממש העתיק את הדברים שלי.

מודה ועוזב ינוחם (-:
_new_ הוספת תגובההוא העתיק מדבריך
דוד סיון (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 19:29)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מפרש מה שלא קיים במאמר של פרידמן. זה שהוא הרבה לתקוף את ישראל לא מעיד שהביטויים שלו אנטישמיים.

אתה ממש טועה בשני הכיוונים. המאמר של תום פרידמן הוא מאמר טיפוסי של מתנגדי ההתנתקות הישראלים ומשתמש בביטויים מאותו סוג. אם הביטויים שלו אנטישמיים גם הביטיים ששימשו בויכוח הפנימי בישראל הם כאלו.

התירוץ שדברי הישראלים משמשים בויכוח פנימי לא משנים את מהותם.

אולי הוא קורא עברית, במיוחד את פא''צ כדי לגנוב רעיונות מיהודי כמוך - זה ודאי תעלול של הרעים (שלא משלמים זכויות יוצרים).
_new_ הוספת תגובהכלל וכלל לא
א. פרקש (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 20:09)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האמירה the ‘pro Israeli lobbyists’ who are holding the President ‘under house arrest’ in the Oval Office and conspire to ensure that no pressure is put on Israel היא אמירה שחוזרת על עצמה במאמרים ובאתרים אנטישמיים והיא בנויה על בסיס של תיאוריות קונספירציה יהודית - ציונית. אין קשר לזה לבין ביטויים של הימין בישראל.

אמירתי שהדוגמה השניה שהבאת אינה תירוץ כלל. פשוט אין בה כל מוטיב אנטישמי, מכל כיוון שתסתכל עליה.

הוא בודאי לא קורא את פא''צ, אבל כנראה שגם אנשים שנטשו את המציאות מתחפשים וחוזרים אליה לפחות פעמיים בשנה... (-:
_new_ הוספת תגובההציטוט הנכון
דוד סיון (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 20:37)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

Mr. Sharon has the Palestinian leader Yasir Arafat under house arrest in his office in Ramallah, and he's had George Bush under house arrest in the Oval Office.

אין באמירה הזאת אנטישמיות אלא ביקורת על הנשיא האמריקאי, על היכולת שלו להשפיע על ישראל. ההקשר הוא חשוב כי אז רואים שאין בביטוי שום אנטי-יהודיות או אנטי ציונות שהיא.
_new_ הוספת תגובהאתה צודק
א. פרקש (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 20:43)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התכונתי לזה:
the ‘pro Israeli lobbyists’ who are holding the President ‘under house arrest’ in the Oval Office and conspire to ensure that no pressure...... וגו'
_new_ הוספת תגובהוכי תגובת ישראל אינה מאסיבית?
א. פרקש (יום ראשון, 16/07/2006 שעה 6:41)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאות תקיפות מטוסים בכל לבנון ביממה (בכל מטוס כמה טונות חומרי נפץ) והתקפה ארטילרית מאסיבית על יעדים בדרום לבנון - זוהי בהחלט התקפה מאסיבית. וטוב שכך.
_new_ הוספת תגובהתום פרידמן
דוד סיון (יום חמישי, 20/07/2006 שעה 18:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''תודה לך נסראללה'' (http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId...):

1. ''חמאס ונסראללה החליפו את הנוסחה ''שטחים תמורת שלום'' ב''שטחים תמורת מלחמה'', אמר השליח לשעבר למזרח התיכון, דניס רוס''.
2. ''...והתוצאה הטובה ביותר שהוא יכול לצפות לה הוא הסכם הפסקת אש שידרוש מחיזבאללה להתרחק מהגבול הישראלי''.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי