פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מה קרה לעולם המוסלמי?
אלי אשד (יום ראשון, 16/04/2006 שעה 0:39)


מה קרה לעולם המוסלמי?

ברנרד לואיס על משבר האיסלאם

אלי אשדהמאמר פורסם גם באתר של המחבר.
לאחרונה פורסם בעברית ספרו של המזרחן המפורסם ביותר בעולם ברנארד לואיס משבר האיסלאם: ממלחמה מקודשת לטרור רצחני. זהו ספר שמנסה להסביר מה בעצם קורה בעולם המוסלמי שמסביבנו ולמה זה מהווה סכנה לעולם כולו.
בזמן שבעולם המוסלמי כולו השתוללו הפגנות ענק כנגד קריקטוריסטים שהעזו להתייחס שלא בכבוד לנביא מוחמד, הפגנות שכעת נראה שהן פרי הסתה מלמעלה שמראות אולי יותר מכל תופעה קודמת כי אנחנו בעיצומו של מאבק תרבויות, יצא לאור בימים אלו בעברית ספר חדש של המזרחן המפורסם ביותר בעולם ברנרד לואיס, משבר האיסלאם: ממלחמה מקודשת לטרור רצחני. זהו ספר שאולי נותן כלים טובים יותר להבין את התופעה שאיש מלבד לואיס לא העלה אותה על דעתו רק לפני עשר שנים, של איסלאם קיצוני הולך ומתחזק שיציב אתגר אמיתי למערב, כאשר אופטימיסטים כמו פרנסיס פוקויאמה, דיברו על ''קץ ההיסטוריה'' והשתלטות בדרכי שלום של התרבות המערבית הקפיטליסטית על כלל העולם.

ברנרד לואיס
ברנרד לואיס
ברנרד לואיס הוא, כאמור, אולי המזרחן המפורסם והנחשב ביותר בעולם. הוא התפרסם במחקריו על תולדות האימפריה התורכית שמהם התפשט על תולדות המזרח התיכון בתקופה המוסלמית כולה עד עצם ימינו אלה. הוא גם האיש שדיבר ראשון, הרבה לפני כל אחד אחר, על ''מאבק התרבויות'' (ולא סמואל הנטינגטון כפי שנהוג לחשוב, שרק פיתח ופירסם את המושג ברבים). הוא הוגדר בידי המגזין ''טיים'' כאחד ממאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם (ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, לעומת זאת, לא נכנס לרשימה הזאת). הוא מבקר לעיתים מזומנות במרכזי ממשל כמו הבית הלבן ומייעץ שם לנשיאים כיצד עליהם לפעול בענייני המזרח התיכון. הוא יעץ גם למנהיגים ישראליים כמו אריאל שרון.

מאחר שהוא אולי המומחה המפורסם ביותר לעברו של המזרח התיכון המוסלמי, הוא נבחר לכתוב ספרון בשנות התשעים על עתיד המזרח התיכון. מסקנתו היתה שבפני המזרח התיכון עומדות כיום שתי אופציות: בקצה האחד שיתוף פעולה והתקדמות לקראת חופש, שלום, השכלה ושגשוג. אם העמים השונים באזור באמת ימקדו את כישרונותיהם ומשאביהם, קבע, הם עשויים להחזיר את מזרח התיכון למה שהיה בעבר הרחוק: מרכז חשוב של התרבות האנושית. אבל אם לא, צפוי להם ולילדיהם עתיד עגום. מעגל קסמים של עוני ושל בורות, אימה ואלימות, רודנות ואנרכיה, שנאה ורחמים עצמיים, שיובילו אולי בסופה של הדרך להשתלטות של מעצמת על זרה כמו סין או רוסיה המתחדשת. כיום, למרבה הצער, דומה שהכף נוטה קצת יותר לתחזית השניה.


אדוארד סעיד נגד לואיס

אבל מכיוון שהוא אדם מפורסם ומשפיע כל כך בתחומו (שהיום הוא חשוב מאי פעם), הפך לואיס גם לנשוא מתקפות מרות וארסיות של חוקרים מוסלמים שונים, שהאשימו אותו בחוסר אובייקטיביות ואף זלזול מסווה באיסלאם, מפני שהוא יהודי אוהד הציונות. האשימו אותו בכך שהוא לא ''פוליטיקלי קורקט'' בתחומים רבים שבהם העז לדבר בביקורתיות על התרבות הערבית.

משבר האיסלאםבין השאר הוא הואשם בכך שהוא בילה רק זמן קצר יחסית במזרח התיכון, שאותו הוא הפך לתחום מחקר שלו, כך שאינו יכול להבינו באמת, וכי בכל מקרה הזמן הקצר שהוא כן בילה שם היה בדרך כלל בשני מקומות: בתורכיה ובישראל. לואיס אישר זאת וציין שהסיבה לכך היא פשוטה מאוד: המדינות הערביות במזרח התיכון תבעו מכל מבקשי אשרות כניסה לציין את דתם וסירבו דרך קבע לאשר את כניסתם של מי שהכריזו על עצמם שהם יהודים, כמו לואיס. התוצאה היא שזה צמצם עבור מזרחנים יהודיים כמוהו את המקומות במזרח התיכון שאליהם יכול היה להגיע לשלושה בלבד: לתורכיה, לאיראן (עד סוף שנות השבעים) ולישראל. לואיס ייחס לכך את הפריחה הגדולה שידעו לימודי פרס ותורכיה במערב אירופה ובארה''ב באמצע המאה העשרים.

בין כל המתקיפים בלט במיוחד חוקר הספרות הפלסטינאי המפורסם אדוארד סעיד, שהאשים את לואיס בספרו המפורסם אוריינטליזם, שהוא מורה הדרך של המחקר המזרחני המערבי המתנשא על עולם האיסלאם ומשפיל אותו במסווה של אובייקטיביות. ספרו זה של סעיד, שזכה לפירסום ולהשפעה עצומים היה, יותר מכל דבר אחר, כתב אשמה ארסי נגד לואיס והאסכולה שלו במזרחנות. סעיד האשים את לואיס ב''דמגוגיה'' וב''בורות פשוטה'' לגבי עולם המזרח והאיסלאם וטען שהוא גזען המפעיל ''אימפריאליזם אינטלקטואלי''. בביקורת שכתב סעיד על ספרו של לואיס מה השתבש? בירחון הרפר, הוא אפיין את לואיס כ''טרחן החוזר על עצמו, וכמי שמציג מראית של תחכום האנגלי''. ספרו של לואיס, הכריז סעיד, הוא ''שטות מוחלטת - אסון אינטלקטואלי ומוסרי - שיירים דהויים של אקדמאי נפוח''. לא שפה שמקובלת בעולם האקדמאי בדרך כלל, אבל נראה שלואיס מסוגל לעורר רגשות איבה עזים אצל יריביו.

לואיס הגיב ביובש על התקפותיו הארסיות של סעיד. הוא ציין שסעיד מגלה חוסר ידע מדאיג על עבודתם של המזרחנים שאת עבודתם תקף, שוגה בפרטים בסיסיים ביותר. ''נראה שלגבי מר סעיד, מחקר ומדע הם מצרכים הקיימים בכמויות מוגבלות'', כתב (במאמרו ''שאלת המזרחנות '' בקובץ המאמרים עלי היסטוריה ):
המערב לקח בכוח חלק לא הוגן מכל אלה וגם מאוצרות אחרים והותיר את המזרח לא רק מדולדל אלא גם לא מלומד ולא מדעי . בנוסף לכך שהוא ממציא תורה שלא נודעה עד עתה על אודות הידע , הרי שמר סעיד מפגין כלפי השגי המחקר הערבי המודרני בוז גרוע יותר מכל מה שהוא מיחס למזרחנים הדמוניים ...יחסו של סעיד אל המזרח הערבי והאחר כפי שהוא בא לידי ביטוי בספרו הוא שלילי הרבה יותר מזה של הסופרים האימפריאליסטיים המתנשאים ביותר שאותם הוא מגנה...
מגרעות ספרו של מר סעיד מתבהרות עוד יותר עקב אי יכולתו של המחבר להתייחס בצורה עניינית להערות ביקורתיות ותגובותיו להערות כאלה מורכבות מאיומי סרק ועלבונות מהולים לעיתים בעירפול.
השאלה החשובה ביותר בכל הנושא, ציין לואיס, היא עצם ערכם המקצועי ותוקפם המדעי של ממצאי המזרחנים, אבל דווקא בזה משום מה נזהר סעיד שלא לדון כמעט כלל (אולי בגלל שאינו מוכשר לכך?) וכתוצאה מכך ביקורתו היא חסרת שחר.

אך למרות שספרו של סעיד הופרך כמעט לחלוטין בידי לואיס ובחוגי המזרחנים המקצועניים הרי הוא זכה לקבלת פנים אוהדת בחוגי השמאל הפוסט-מודרניסטי האמריקני. סעיד וטיעוניו כנגד לואיס והמזרחנים בכלל זכו להשפעה רבה בעולם האקדמיה וספרו של סעיד הפך שם למורה דרך דומיננטי.

לואיס הואשם גם מכיוון שונה. האשימו אותו שהוא מכחיש את השואה הארמנית שבוצעה בידי התורכים, מאחר שהועסק בידי התורכים ונודע כמעריץ של תרבותם. לדברי לואיס, בארמנים נעשו מעשי טבח נוראים, אבל ג'נוסייד – במובן של החלטה מוקדמת ומתוכננת מראש של הממשלה העותמנית בדומה לזאת של תוכנית ההשמדה של הממשלה הנאצית כנגד היהודים – לא היה. כי מה שקרה לארמנים היה:
תוצאה של התקוממות ארמנית מסיווית וחמושה נגד הטורקים, שהחלה עוד לפני פרוץ המלחמה ונמשכה בקנה מידה נרחב. ארמנים במספרים גדולים, לרבות חיילים, ערקו, חצו את הגבול והצטרפו לכוחות הרוסיים שפלשו לטורקיה. מורדים ארמנים תפסו את העיר ואן והחזיקו בה זמן מה מתוך כוונה למוסרה לידי הפולשים. היתה מלחמת גרילה בכל אנטוליה... הטורקים כמובן נקטו בשיטות אכזריות מאוד כדי להדוף אותה. יש הוכחה ברורה לכך שממשלת טורקיה החליטה לגרש את האוכלוסייה הארמנית מהאזורים הרגישים, שהיו למעשה כל אנטוליה... אין הוכחה שהייתה החלטה על טבח. להיפך, יש הוכחות ניכרות לכך שהיה ניסיון, לא מוצלח ביותר, למונעו. אמנם התרחשו מעשי טבח מחרידים, שמספריהם לא ברורים, אבל סביר שהגיעו למיליון נפש.
אבל בשורה התחתונה מעשי הטבח הללו בוצעו בידי חיילים לא סדירים ובידי כפריים מקומיים, שהגיבו על מה שנעשה להם בידי הארמנים ולא היו דווקא תוצר של החלטה ממשלתית.

לכותב שורות אלו אין מושג אם טענות אלו של לואיס הן מדוייקות או לא. בכל אופן, דעות לא פופולאריות אלו גרמו לזעם רב, והיו חוגים שונים בעולם האקדמיה שבעיניהם לואיס הפך למוקצה בשל כך. אולם בשנים האחרונות שוב עלתה קרנו של לואיס בעקבות המשבר בין המערב והמזרח המוסלמי שנראה כמאשר את רבות מטענותיו. עם זאת זה לא מצמצם את ההתקפות על לואיס.

להתקפות כאלה זכו גם שני ספריו האחרונים שיצאו לאחרונה בעברית ומסיבות מובנות, מאחר שספרים אלו נוגעים למעשה בשורש המשבר: המזרח התיכון שמאיים כעת על העולם כולו במלחמת תרבויות. משבר האיסלאם... הוא המשך ישיר לספרו הקודם מה השתבש: ההתנגשות בין האיסלאם והמודרניות במזרח התיכון, שעוסק בתאור היסטורי פרטני של התדרדרות העולם המוסלמי לעומת המערב במאות השנים האחרונות. מה השתבש... נכתב לפני ההתקפה של הטרוריסטים המוסלמיים על מגדלי התאומים (אם כי הוא יצא לאחר ההתקפה) ובזמן שנכתב נראה כעוד ספר היסטורי לא אקטואלי, שמעניין רק חוקרים בהיסטוריה.


מה השתבש עם האיסלאם?

ספרו החדש אם כי הוא המשך ישיר כבר נכתב בצילה של התקפה על מגדלי התאומים ב-‏11 בספטמבר וכבר שייך לעולם אחר; עולם שמרגיש את עצמו כמצוי במאבק בין תרבויות ולמרות שגם הוא עוסק בניתוח היסטורי הוא נראה כאקטואלי ועכשווי עד כמה שיכול ספר מחקרי על המזרח התיכון להיות.

קישורים:
בספר זה עוסק לואיס בפירוט בסיבות לעליית האיסלאם הקיצוני מבית מדרשו של בן לאדן והחמאס בשטחים; מתופעה שולית בעלת עניין רק לתושבי המדינות שסבלו ממנה (כמו ישראל), לתופעה גלובאלית המאיימת גם על מדינות שרק עד לאחרונה נראו כבטוחות ממנה באופן יחסי, כמו ארה''ב ומדינות אירופה. לואיס מראה שלתופעת הטרור האיסלאמי הרצחני יש מעט מאוד תקדימים באיסלאם הנורמטיבי והיא למעשה נוגדת אותו. לתופעות כמו המתאבדים היום יש תקדים רק בכת שולים קיצונית של האיסלאם בעבר הרחוק ''החשישיים'', כת פנאטים שיעית שאנשיה היו נוטלים סמים ויוצאים לבצע מעשי רציחות התאבדות בשליחות מנהיגם ''הזקן מן ההר'' שחי בלבנון, באזור שבו שולט היום החיזבאללה, שיצר את התופעה הזאת בהווה ומן הסתם קיבל את ההשראה מהחשישייים. בכת שוליים זאת ובתופעת המתאבדים שלה התמקד אחד מספריו הקודמים והמרתקים ביותר (החשישים) של לואיס, שבזמן פירסומו המקורי נראה כעוסק בתופעה אזוטרית לחלוטין שיש בה עניין רק להיסטוריונים מסוגו של לואיס, אך שנעשה רלבנטי ועכשיו, שנים לאחר שהתפרסם לראשונה, כאשר החלה תופעת המתאבדים המודרנית באיסלאם.

לואיס קובע שכעת יש חשש אמיתי שהאידיאולוגיה של קבוצות השוליים תיהפך לאידיאולוגית מרכז באיסלאם לאסונו של העולם ולאסונם של המוסלמים. לואיס מתאר את הסיבות למצב שבו קבוצות שוליים של האיסלאם הקיצוני הופכות לדומיננטיות יותר ויותר בעולם המוסלמי (אם כי עדיין לא הגיעו למצב של דומיננטיות מוחלטת), מנתח ומציג את סיבות שנאתם התהומית למערב ובראשו ארה''ב. הוא מזהיר מסכנה שהם ישתלטו על העולם המוסלמי לחלוטין. דמוקרטיזציה לדעתו היא אומנם התשובה היחידה לעולם המוסלמי, אך עליה להגיע באיטיות ובצעדים קטנים, אחרת היא מהווה סכנה. ''אם ...הטרור ינחל הצלחה'', מסיים לואיס את ספרו, ''יהיו בני האיסלאם קורבנותיו הראשונים והעקריים. אך הם לא ייותרו היחידים לסבול, רבים אחרים יחוו זאת על בשרם''.

עם זאת נראה שלואיס הוא פסימי לגבי ההשלכות על התנגשות זאת בין אירופה והמוסלמים. הוא העריך בהזדמנות אחרת שההתנגשות בין האיסלאם והמערב תוכרע עוד לפני סוף המאה הנוכחית, עת אירופה עצמה – אם לא תשתנה המגמה הדמוגרפית – תהיה מוסלמית.

זהו ספר קצר אך ממצה היטב ואם זאת הוא משאיר את הקורא רק עם חצי תאוותו בידו. לואיס מסביר איך המזרח התיכון התדרדר למצבו כיום, כאשר העולם המוסלמי, שפעם הוביל את העולם בתרבות ובמדע, מפגר היום לא רק אחרי המערב אלא גם אחרי המזרח הרחוק ואין שום סיכוי שידביק את הפער בעתיד הנראה לעין. אבל הוא לא מסביר את השאלה החשובה מכל: מדוע החברות המוסלמיות שפעם הובילו את העולם במדע ובתרבות נשארות בפיגורן ואינן מסוגלות היום להשתוות לדרום מזרח אסיה, למשל, ומשום כך הן פונות לדרך הטרור הרצחני?

יתכן מאוד שאין לו (או לאף אחד) תשובה לשאלה זאת.


ספרי ברנרד לואיס בעברית:
 1. הערבים בהיסטוריה, תרגום יונתן רטוש, כתבים תשט''ו. מהדורה שניה, תרגום מרדכי ברקאי, הוצאת דביר 1995.
 2. המזרח התיכון והמערב, תרגום אליקים רובינשטיין, הוצאת מערכות, 1970.
 3. הפלסטינים ואש''ף: גישה היסטורית, מרכז ההסברה, שירות הפירסומים, 1975.
 4. צמיחתה של תורכיה המודרנית, תרגמו משה זינגר ורבקה גוטליב, י''ל מאגנס, 1977.
 5. האיסלאם בהיסטוריה: רעיונות אנשים ומאורעות במזרח התיכון, תרגום שלמה גונן, זמורה ביתן, 1984.
 6. עלי היסטוריה: קובץ מחקרים, יד יצחק בן צבי, 1988.
  הספר כולל את מאמר הפתיחה המרשים (שהיה במקורו ספר נפרד באנגלית) ''ההסטוריה – זכרון, שחזור – המצאה'', על הדרך שבה השתמשו לאומנים מודרניים במזרח ובמערב בעבר ההיסטורי האמיתי והבדיוני למטרות יצירת לאום מודרני.
 7. שמיים ואנטישמיים:מחקר על סכסוך ועל דעות קדומות, תרגום שפרה חרל''פ, דביר, 1989.
 8. היהודים בעולם האיסלאם, תירגמה מרים שקד, מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, 1996.
 9. המזרח התיכון: 2000 שנות היסטוריה מעליית הנצרות ועד ימינו, תרגום עתליה זילבר, הוצאת עם עובד, תשנ''ח.
 10. המזרח התיכון, תרגום דניאלה שחם, הוצאת עם עובד, סדרת עתידות, 1999.
 11. החשישים: כת קיצונית באיסלאם, תרגם משה אילן, י''ל מאגנס, 2000.
 12. מה השתבש :ההתנגשות בין האיסלאם והמודרניות במזרח התיכון, תרגם מנשה ארבל, כינרת זמורה ביתן דביר, 2004.
 13. משבר האיסלאם :ממלחמה מקודשת לטרור רצחני, תרגום מנשה ארבל, כינרת זמורה ביתן, 2006.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


בכל מקרה
סתם אחד (יום ראשון, 16/04/2006 שעה 3:38) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנו והמערב לא ערוכים למה שמתרחש כרגע בעולם האיסלמי.

השמאל הרדקלי בישראל עצמה למשל מתעלם לחלוטין ממה שמתחולל באירן בכל הכיבוש אשם המנטרה ואותה מנטרה חוזרת על עצמה בכל דיון , יש הרגשה שלכולנו המציאות טופחת על הפנים .

המערב כמונו לא מצליח להתעשת .
_new_ הוספת תגובהמה קרה, באמת?
משה דר (יום ראשון, 16/04/2006 שעה 6:26) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כמה שטויות יש פה... מלבד זה שהכותב חוזר ומכריז שברנרד לואיס הוא המזרחן הכי הכי העולם, לשכנע את הקוראים, ואולי את עצמו שזה נכון, הוא, כמו רבים אחרים במערב, מפספס את הנקודה.

והנקודה היא: איסלם קיצוני – אין חיה כזאת. התהליך שקרה במאה ה20 (לא ב10 השנים האחרונות, גישה טיפוסית של שמאלנים קצרי זיכרון וחסרי פרספקטיבה היסטורית – ע''ע גבולות 67), הוא מה שניתן לכנות ''חזרה למקורות''. זה החל עם ייסוד תנועת האחים המוסלמים בידי חסן אל באנה במצרים בסוף שנות ה-‏20. זה היה תהליך של החזרת הכבוד האיסלמי לאחר כל התבוסות שהם נחלו, שהגדולה בהם הייתה חיסול האימפריה העותומנית במלה''ע הראשונה.

מלחמות המוסלמים לא היו מקודשות בעבר ועכשיו הפכו לטרור טמא, כמו שהכותב מביא בשמו של לואיס. הטרור של היום יש בו אותה הקדושה האיסלמית. זוהי הלחימה בדרכו של אללה. איסלם היא ה''דת'' היחידה בהיסטוריה המחייבת את המאמין בה להילחם ולשחוט באלה שאינם מאמינים בה. והדבר מעוגן בחוקי דת מפורשים.

מאז, כל פשעי הטרור המודרני שנעשו בשם האיסלם, נעשו בשם האיסלם המקורי והאמיתי, ויש להם סימוכין בקוראן (סורה 9, 29) ובסונה, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, ובאופן שיש עליו הסכמה מוחלטת בקרב חכמי האיסלם, מאל-אזהר שבקהיר, דרך מכה ועד האייטולות של טהרן. אלה שטוענים שהאיסלם האמיתי היא דת שוחרת שלום, ביניהם אנשים שניתן לכנותם ''מוסלמי מחמד'' של האיטלקטולים השמאלנים במערב – אין להם על מה יסמוכו.

מוסלמי טוב הוא מוסלמי קטלני, או כמו שמישהו הגדיר זאת באנגלית –“ “Good Muslims Kill. המוסלמים המתונים אינם נאמנים לאיסלם, או לאללה או למשיחו. הם ה''צבועים'', כפי שהקוראן מתאר אותם במקומות רבים (סורה 2, 7-19, סורה 48 , 10 ועוד). בקוראן ישנו ציווי מפורש למוחמד שהוא מחוייב לשחוט באויב, ורק אחר כך לקחת שבויים (סורה 8, 68). והאויב הוא כל מי שמראה התתנגדות לכובש המוסלמי.

על פי האיסלם, המבחן העליון לנאמנותו של המאמין לאללה ולשליחו הוא נכונותו לעזוב את ביתו, ולהקריב את נפשו ורכושו במלחמה בדרכו של אללה (פי סאביל אללה) ושליחו. והגמול - ג'אנה – גן עדן. העולם הבא יש בו הרבה יותר שכר מהעולם הזה, והמאמין נקרא להעדיף אותו (סורה 9, 38).

גן עדן של האיסלם הוא מועדון אקסכלוסיבי (בית זונות, בעצם) השמור רק לאלה שמתו בעת ששחטו ונשחטו במלחמתם בכופרים. ושם הגמול המחכה למאמין הוא סקס ואלכוהול - חופשי וללא הגבלה. זה נאמר בפירוש בקוראן ובמסורת המוסלמית. זאת ועוד – כל החטאים שחטא השאהיד בחייו נמחלים לו מחילה גמורה כגמול על הקרבת חייו. (אגב, ישנה/הייתה עוד דוקטרינה גיאו-פוליטית שמבטיחה גן עדן כזה לחללים, והיא הנאציזם. היטלר במיין קאמפ מבטיח ''ואלהללה'' ללוחמיו שייפלו בקרב למען הרעיון הנאצי. וזה לא הדבר היחידי המשותף לאיסלם ולנאציזם).

האיסלם נוסד על מנת שיהיה שליט ולא נשלט. האיסלם הוא גיאו-פוליטי בעיקרו, כשהפולחן הדתי הוא אלמנט משני, ששימש ככלי לשליטה בהמונים. המאמר האחרון שהוריד אללה למוחמד לפני מותו היה הבטחה של אללה לתת לו ארצות רבות, שכף רגלו לא דרכה שם מעולם. ולפיכך, כל עוד קיימת טריטוריה בעולם שאיננה בשליטת האיסלם, חובה על המאמין לעשות הכול כדי להשליט שם את האיסלם. ומכאן החלוקה האיסלמים של העולם לבית האיסלם (דאר אל-איסלם) – האדמות בשליטת האיסלם, ובית המלחמה (דאר אל-חרב) – האדמות שעליהן יש להילחם ואותן יש לכבוש.

ובכל זאת, האם אין פיתרון? התשובה היא – יש. אבל אין כל סיכוי שחכמי האיסלם יסכימו ביניהם להוציא את הפאתווה המתאימה בעתיד הנראה לעין. הפיתרון נעוץ בבעיה של האיסלם – הקביעה שכל מה שנאמר בקוראן וכל מה שמוחמד עשה ואמר הם מצוות לדורות ואין לשנות אפילו קוצו של יוד. אם יש רצון בקרב חכמי האיסלם לתקן את דת האיסלם ולהפכה לדת שוחרת שלום, עליהם לשנות את ההחלה של הטקסטים המלחמתיים, המובאים בעיקר בסורות של מדינה, בעשר השנים האחרונות של הקריירה של מוחמד (השנים 632-622 למניינם), ולקבוע שההוראות והחוקים שניתנו שם חלו רק על אותה התקופה ורק על ארץ ערב. פשוט מאוד. הטקסטים האלה בקוראן הם ברובם ספציפיים לקרבות מסויימים, והוראות וחוקים ''הורדו'' למוחמד כתגובה לאירועים שקרו בתקופה הזאת, אז אם רוצים - יש סמך עקרוני לשינוי. וישנם מוסלמים מתונים (צבועים ובוגדים על פי חוקי האיסלם, שחייהם מאויימים על ידי המוסלמים האמיתיים), שקוראים לרפורמות ברוח זו. אבל רק לחכמי הדת יש סמכות להוציא פסק דין כזה.

יש מצב? הלוואי.
_new_ הוספת תגובהחוסר הבנה בסיסי של האיסלם
חזי (יום ראשון, 16/04/2006 שעה 16:01)
בתשובה למשה דר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית,
אדם שלא התחנך באיזור מוסלמי (כגון בארה''ב) אינו יכול להבין לעומק את האיסלם, וגם מסקנותיו מעוותות.

בלי יכולת לקרוא את הקוראן, בשפתו המקורית, אי אפשר להבין נכון את האיסלם.

האסלם ניצל ''ניצ'ה'' בדת היהודית, אשר לא אפשרה ללא-יהודים
לקבל את היהדות.

האיסלם הינו דת שנבעה מהיהדות.
הבעיה של האיסלאם המודרני הינה חוסר היכולת שלו לסטות מהכתוב בקוראן.
עוד בעיה חמורה יש לאיסלם, והיא הסתירות החמורות שיש בקוראן, במיוחד בנוגע לציטוטים של בכל הקשור ליהדות.

ישנם קטעים בקוראן אשר מעוררים גיחוך אצל מי שמכיר את עיקרי היהדות...

בניגוד ליהדות, שהסכילה ''להמציא'' את התורה-שבעלפה,
האיסלאם לא התעדכן מאז הווסדו.

כל עוד היו המוסלמים מבודדים בארצותיהם, הם לא היו חייבים להפתח לתרבויות אחרות.

כל עוד היה אפשרי כי רוב המוסלמים יכולים להיות אנאלפאביתים, היה יכול האיסלאם להחזיק את המאמינים עלידי המטיפים במסגדים, בימי שישי.

המטיפים יכלו להציג את האיסלאם בכל דרך שחפצו.

ככל שנפתח העולם המסוגר של האיסלאם, גדלה הבעיה של כהני הדת האיסלמים,
אשר אפשרויותיהם הצטמצמו.

כבר כתבתי כאן, כי האסלאם נמצא כעת ''במתקפת התגוננות''.
אין לו סיכוי במתקפה זו, בגלל הסיבות:

1 - הבסיס של האיסלם הינו רעוע לעומת הבסיסים של הנצרות והיהדות

2 - במשך דורות רבים, נאמני האיסלם חונכו ''לדיכוי כל מחשבה חופשית ובקורת''.
עובדה זו יצרה חברה נחותה מבחינת חדשנויות מדעיות וטכנולגיות.

3 - נוסף לנ''ל, התשתית האנושית של האיסלאם אינה יכולה להשתוות לאילו של הנצרות והיהדות (ואפילו לעובדי-האלילים שבמזרח).

חוסר האונים של האיסלאם מתבטא בכל חריפותו בכינוסים התכופים של המדינות הערביות והמוסמיות, כדי לחנוק את ישראל הקטנה.
_new_ הוספת תגובהחוסר ההבנה שלך ביהדות...
יהודה-אודי דוכן (יום ראשון, 16/04/2006 שעה 16:25)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

...עולה על חוסר ההבנה של דר באיסלם.
היהדות ''המציאה'' את התורה שבעל פה??
עצם הזכרתך את הנצרות (הדת הכי שיקרית והכי רצחנית בהסטוריה האנושית) עם היהדות באותה נשימה מעיד יותר מאלף עדים על בורותך הגמורה.
השם ירחם על עם ישראל שמגדל כל כך הרבה עמי ארצות ומשום מה רובם מתרכזים באתר הזה.
_new_ הוספת תגובהיהודה, על מה נזעקתה ?
חזי (יום ראשון, 16/04/2006 שעה 17:10)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סליחה,
לא היהדות המציאה את התורה שבעלפה אלא הקדוש-ברוך-הוא בכבודו ובעצמו...

אני שמח כי אתה מעלה את היהדות הרבה מעבר לנצרות (כי אני מסכים עם קביעה זו)
בכל מקרה, אני לא ממליץ בפניכה להעלות את נושא הבורות.

אתה עלול להמצא בהפסד...
_new_ הוספת תגובהחוסר ההבנה שלך ביהדות...
חזי (יום שני, 17/04/2006 שעה 8:53)
בתשובה ליהודה-אודי דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יהודה,
האם אתה מוכן להכנס עימי לווכוח ''כסח'' בנושא הבנת היהדות ?
_new_ הוספת תגובהמה קרה, באמת?
ע.צופיה (יום שני, 17/04/2006 שעה 8:03)
בתשובה למשה דר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מתעלם(בכוונה, במקרה, או לצורך הענין בלבד?) מגורמים כלכליים,חברתיים, השפעות חיצוניות ושינויים מדיניים. תולה הכל בכתוב בקוראן.
נראה לי קצת חד צדדי ולא לעניין בכלל.
היסטוריון רואה (אם הוא מקצועי ואובייקטיבי) מכללול ומזה מגיע למסקנות.
מה שמאפיין את הטירור המוסלמי הוא האי-אנושיות שבו, כאשר משתמשים בבני אדם כפצצות, זהו בומרנג שבסופו של דבר יפגע בשולחיו,ראה מלחמת האזרחים בנוכחית בעירק.
הפחד מפני תרבות המערב הוא המניע למלחמת האיסלם הנוכחית.
הפגת חששותיהם של חכמי הדת תרגיע(לעניות דעתי) את העימות ותעבירו למסלולים פחות אלימים.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
חזי (יום שני, 17/04/2006 שעה 8:49)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה של האיסלם אינו הפחד מתרבות המערב.

הבעיה שלו היא הפחד כי יחספו היסודות הרעועים של האיסלם כדת.
הזכות היחידה של האיסלם להמשיך ולהתקיים כדת,
היא הצמדותו לדת היהודית (הורתו) ותיקון העיווים שנעשו עקב התרחקותו מעקרונות היהדות.

כהני הדת האיסלמיים יודעים את זה.
ההסבר היחדי לעויינות של שליטי איראן הדתיים לישראל,
הינה העובדה הזאת.

המשך הטרור האיסלמי, רק מחזק את הטענה שלי כי האיסלאם נמצא במצב נואש,
שמצריך אותו להשתמש באמצי נתעב זה...
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
ע.צופיה (יום שני, 17/04/2006 שעה 10:08)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה ,ככותב המאמר רואה את הדברים מנקודת מבט צרה, תיאולוגית במקרה הזה.
כיצד אתה יודע מה ''יודעים'' כהני הדת האיסלמיים?
יש לך הוכחות אמיתיות לתיזה הזאת?
איני חושב שהיהדות והיהודים מטרידים אותם.
היהדות אינה מהווה איום לגביהם( השמעת על מוסלמים שמתגיירים?) והיהודים הם בעיניהם חיל החלוץ של תרבות המערב.
נראה לי ,כי כמיטב המסורת היהודית, אתה קצת מגזים בהשפעתה וחשיבותה של הדת היהודית על היקום.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
חזי (יום שני, 17/04/2006 שעה 15:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא הבנתה את מה שכתבתי.

העובדה כי האיסלם הוקם על בסיס היהדות,
והעובדה כי היהדות חוזרת ופורחת בתקופתינו,
בעוד שמעמד האיסלם מתערער, כאלטרנטיבה דתית,

מהווה סיוט לכהני האיסלםם,
מבחינת השלכות עובדות אילו על הדורות הבאים.

זה מזכיר את פרשת סלמאן רושדי.

כאשר קראתי את התרגום בעברית לספר זה,
לא הבנתי על מה המהומה.

עבור המוסלמים זה היה הלם ממשי...

אתה יכול לתאר לעצמכה מה צפוי לאיסלם כתוצאה מהתפשטות האינטרנט לעולם המוסלמי.

הם משתדלים למנוע זאת בכל יכולתם.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
ע.צופיה (יום שני, 17/04/2006 שעה 19:49)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כדי להבין מה שאתה כותבה צריך מילון.
זה שהאיסלם נוסדה על בסיס היהדות ,אין ויכוח.
זה שמוראה התרבות המערבית עליהם, אין ויכוח.
איני יודע אם היהדות פורחת,יש טוענים שדועכת(בגלל נישואי תערובת) או האיסלם דועכה,אך לדעתי אין קשר בין הדתות,
יהודים לא מתאסלמים בהמוניהם,ומוסלמים לא מתגיירים באלפיהם.
אגב, גם רבני היהדות החרדית מנסים להקטין ולצמצם השימושה באינטרנט. האם הם באותו ראש?
אילו הייתי ראש ממשלת ישראל,( ואני לא!)הייתי מזמין משלחת של ראשי בדת באירן לביקור חופשי בארץ. זה היה מקרב משהו.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
חזי (יום שני, 17/04/2006 שעה 21:24)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה עדיין לא מבין מה שאני כותב.

המשפט האחרון שלכה מוכח את זה.
הבעיה אינה הזמנת משלחת של כוהני דת איראנית.
הם בשום פנים ואופן לא יגיעו לכאן. אתה לא מבין את זה ?

האיסלאם נוקט היום בצעדי ייאוש אחרונים.
צעדים אילו לא מסוגלים להושיע אותו, אלא ההפך.
מה שיכול להציל את האיסלאם,
זה אדם בעל שיעור קומה, אשר יהיה מוכן לסכן את חייו,
ולבצע רפורמה דתית אמיתית, בדת זאת.

כרגע לא נראה באופק אדם כזה...
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
ע.צופיה (יום שני, 17/04/2006 שעה 22:23)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני עדיין חושב שאתה רואה את הנושא דרך חריר של דלת ולא דרך הדלת כולה.
איני בטוח שייצור של פצצת אטום זה צעד יאוש אחרון,אלא להיפך, ביטוי של הרגשת כח ורצון להימנות על השורה הראשונה של המעצמות.
רפורמות זה דבר ,תמיד, רצוי,כולל הדת היהודית.אך הרפורמות לא תמיד פוגעות במקום הנכון ואז אנו מכנים אותם אסונות.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
חזי (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 4:57)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ברור מדוע אתה מזכיר כאן את עניין ייצור פצצת אטום.
אבל אם כבר הזכרתה, האם הייתה נותן למשוגע להסתובב ברחוב עם אקדח טעון ?
_new_ הוספת תגובהצופיה, אתה לא תופס את מקור הבעיה
ע.צופיה (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 5:12)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם זה תלוי בי,בטח לא הייתי נותן.
אך לא כל דבר תלוי ברצוני או ביכולתי הפיזית.
שנית, לא בטוח שקביעתנו לגבי המשוגע מקובלת על כולם.
_new_ הוספת תגובההבעיה שלכה , אופיינית למחשבה המקובלת
חזי (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 8:52)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עצם העלאת המחשבה כי יש להזמין משלחת מאיראן,
מראה עד כמה אתה לא מבין את הבעיה.

שליטי איראן סולדים מישראל, ורואים בה מפלצת מאיימת.

אין שמץ של סיכוי שבכלל יתייחסו להזמנה כזו בחיוב, אלא ההפך.

לקביעתכה:
'' לא בטוח שקביעתנו לגבי המשוגע מקובלת על כולם''

אין לזה כל חשיבות אם היא מקובלת על כולם או לא.
מספיק שהיא תהיה מקובלת עלינו.
_new_ הוספת תגובההבעיה שלכה , אופיינית למחשבה המקובלת
ע.צופיה (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 9:07)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מחזיק בדעה כמוך ,כי העולם המוסלמי פוחד מתרבות המערב, אני מאמין שתרבות המערב אינה ''מפלצת'' והכרות איתה עשויה להפיג את פחדם.
שליטי אירן סולדים מישראל כי היא עמדה קדומנית של המערב בלב העולם המוסלמי-ערבי ויש מידה לא קטנה של צדק בכך.
אם יבואו או לא יבואו ,זו בעיה אחרת, העיקר הכוונה והמטרה.
לגבי ה''משוגע''! מאוד חשוב מה כולם חושבים,פחות חשוב מה רק אנחנו חושבים.
_new_ הוספת תגובהאתה עדיין לא רוצה להבין
חזי (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 9:14)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה אינה תרבות המערב.

הבעיה הינה דת האיסלם, ולא תרבות האיסלאם או הערבים...
_new_ הוספת תגובהאתה עדיין לא רוצה להבין
ע.צופיה (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 9:37)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא מסכים איתך.
לא רוצה לחזור שנית ושלישית על מה שכתבתי
חג פסח כשר ושמח
_new_ הוספת תגובהצופיה, בד''כ אי אפשר לראות את הנושא דרך הדלת
א. פרקש (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 9:54)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כי היא אטומה (גם אטוּמה וגם אטוֹמה). לכן יש את החריר דרכו אנחנו מסתכלים בסתר - מה שנקרא מודיעין.

לגבי ההסבר הנפשי של ייצור פצצת אטום אתה בהחלט צודק. איראן לא מפתחת אותו בשל מצוקת ייאוש כלשהי אלא דווקא בשל רצונה העז לשדרג את מעמדה לדרגת מעצמה אזורית ולבסס את מקומה כמנהיגת העולם האסלאמי.

דווקא ישראל פיתחה את הפצצה מהסיבות האחרות. היא פיתחה את הפצצה, אולי לא כצעד ייאוש, אבל כצעד אחרון להגנה על קיומה. אני משער שאם לישראל לא היו בעיות של להתקיים או לחדול, אז לא היה לה נשק גרעיני. כי בכל זאת הג'יניוס היהודי בונה את כוחו בידע וביוזמה אינטלקטואלית שמתרגמת לפיתוחים במדע, רפואה וכו' (ומספיק לראותאת מקומה המכובד של ישראל בפטנטים, פיתוחים מדעיים ומחשביים, חקלאות וכו').
_new_ הוספת תגובהצופיה, בד''כ אי אפשר לראות את הנושא דרך הדלת
ע.צופיה (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 11:04)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי לא הסברתי את עצמי או לא הובנתי.
התכוונתי במקום דרך החריר של הדלת- דרך הדלת כשהיא פתוחה לחלוטין.
חזי רואה את הקונפליקט שלנו עם האיסלם(ובעצם של כולם)דרך איזה שהוא מאבק תיאולוגי ומתעלם מההיבט הגלובלי-קוסמופוליטי.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אנסה שוב להראות לכה איפה קבור הכלב
חזי (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 12:26)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התרבות היפנית היתה מאוד מאוד רחוקה מתרבות המערב.

כיון שליפן אין הבעיה הדתית כמחסום, אין להם בעיה להשתלב עם התרבות המערבית.
הם לא נלחמים בה.

לעומת זאת, האיסלאם אינו מוכן לכל ויתור על מקורותיו הראשוניים (מלפני קרוב לאלפיים שנים),
לכן הקונפליקט הולך ומחריף.

אגב, יש לציין כי בעבר, בימי הקולוניליזם באיזורינו,
היתה התקרבות משמעותית לתרבות המערב.
זה התבטא בין השאר בשימוש בכלים מוזיקאיים מערבים
(כגון האוקורדיון), והכנסת קצבי טנגו וכיוצא בזה למוזיקה הערבית.

לא היתה בעיה ולא היתה ההתנגדות החריפה שישנה היום, מהממסד האיסלמי.
הקמתה של מדינת ישראל, וחוסר האונים של המדינות המוסלמית, ובעיקר הערביות, בכל הקשור לכך,
הוא אשר הבליט את מצבה האמיתי של הדת האיסלמית.

חשוב לציין, כי המוסלמים האמינו כי יוכלו לחסל את ישראל בזמן קצר.
זה גם ההסבר היחיד לאי נכונותם העקבית ליישב את בעיית הפליטים הפלסטיניים.

בתחתית הכתבה כאן למעלה,
ישנם הרבה קישורים למקורות.
מעניין לקרוא את הקישור למאמר של פרופסור שמיר, אחד המזרחנים הטובים.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אנסה שוב להראות לכה איפה קבור הכלב
ע.צופיה (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 13:07)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איני בקי שדתות המזרח ולכן איני יכול להתווכח איתך על הדת היפאנית.
היפאנים עברו לפני ששים שנה טראומה איומה והשפעתה תישאר עוד לעשרות שנים,לא בטוח שלנצח.
האיסלם אינו מוכן לוותר על עקרונותיו ובצדק, מדוע שיוותר?
האם בדת היהודית האורטודוקסים מוותרים על משהו? האם הנצרות מוותר על עקרונותיה?
התרבות המערבית בצד הרבה דברים טובים שהיא מביאה,היא גם מביאה את החומרנות היוצרת שחיתות איומה.ידוע לכל בר-בי-רב כי שלטון השאח היה מושחת מאין כמוהו. הדבר הביא את האנטיתיזה בדמות האיסלם הקיצוני כל כך.דבר דומה קרה לרשות הפלשתינאית שכנתנו.
ההתישבות היהודית בא''י והנצחון ב-‏48 היכו באלם את הערבים בכלל והכניסו את הפלשתינאים לטראומה איומה(כמו היפאנים ב-‏45),אך אין לזה כל קשר לדת.אלא למצב גיאופוליטי שנוצר מאז1905.
ביחס לפליטים ,אומר משהו שיקפיץ רבים-היכן רצית שיישבו אותם?
הם אינם לבנונים ולא סורים ולא ירדנים ולא מצרים.
הם מפלשתין!!
טענתנו כי כל תושבי המזה''ת הערבים הם אומה אחת,היא טענתנו בלבד,אך אינה מקובלת בשום מקום אחר ב ע ו ל ם !
יש ערבים שמאמינים כי יוכלו לחסל אותנו, כמו שיש יהודים שעדיין מאמינים כי ניתן להקים ישראל רבתי מהפרת עד נחל מצרים.
אז מה? הם זניחים מפה וזניחים משם.
_new_ הוספת תגובהצופיה, אנסה שוב להראות לכה איפה קבור הכלב
חזי (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 13:54)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה מסיט את הדיון מהנושא.

אנחנו לא דנים כאן בבעית הפליטים.
העובדות מראות כי הערבים בכללותם,
התנגדו לכל נסיון לפתור, אפילו חלקית את הבעיה.

הם הכריחו את הפליטים להשאר פליטים.

לא קיימת דוגמא כזו בעולם...

אם אתה חושב שהיפנים הם לא דוגמא טובה,
קח לדוגמא את הסינים.
אין ספק כי לסינים יש תרבות מפוארת אשר מעמידה בצל כבד את התרבות הערבית
בימי זוהרה.

אגב
יש לי השערה עי התרבות הערבית פרחה בגלל היהודים.
עובדה זאת היינה בודאי נכונה לפחות חלקית.

אולי פעם אחקור את העניין לעומק...
_new_ הוספת תגובהצופיה, אנסה שוב להראות לכה איפה קבור הכלב
ע.צופיה (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 14:26)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא מסיט את הנושא,אני מגיב על אמירותיך.
להזכירך:א. היפאנים לא נתנו לאנשי המערב להכנס לארצם כ-‏200 שנה בכדי למנוע השפעות מערביות.
ב:בשנת 1900 היה מרד הבוקסרים בסין שמטרתם,נסיון (נואש)לדחות את המערב מלהכנס לסין במסוה מסחרי.
האיסלם הקיצוני של ימינו(הוא לא הראשון בהיסטוריה) הוא חלק מתהליך של מאבק תרבויות שמדי כמה שנים יחליף צורה.
אגב: כל תרבות המערב עומדת על 2 רגלים: יוון ויהודה.
הערבים אשר במידה מסוימת היו חסרי תרבות(יחסית)''רכשו'' כל ידע שנקרה לידם.(פרס,ביזנטיון,רומא ואחרים).
_new_ הוספת תגובהאתה ממשיך להתעקש לקרוא לדת תרבות
חזי (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 15:56)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האיסלם הינו דת ולא תרבות.

הטרור האיסלמי אינו טרור של תרבות
אלא טרור של דת.
_new_ הוספת תגובהאתה ממשיך להתעקש לקרוא לדת תרבות
ע.צופיה (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 17:58)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון, אני ממשיך להתעקש!!!
האיסלם הינו דת ולמאמיניו תרבויות שונות. לערבים תרבות מסוימת ולהינדים המוסלמים תרבות מסוימת ולאיראנים ,מלאזים ואחרים כנ''ל.הטירור האיסלמי הנוכחי הוא כלי בידי חכמי הדת לשם השגת מטרות אישיות (הגנה על מעמד האישי)כנגד מי שכרגע מאיים עליהם וזה :סממני התרבות המערבית(רדיו,טלויזיה,אינטרנט,לבוש,עיסוקי פנאי וכו)ובמקביל השגת מטרות פוליטיות עבור אותן המדינות שתושביהן קיבלו על עצמם את עיקרי האיסלם הקיצוני. היום,בעקבות מלחמת הנגד כלפי הטירור, השימוש בטירור הוא ''נטו'' להשגת מטרות פוליטיות ולא מטרות דתיות.
_new_ הוספת תגובהצופיה, בד''כ אי אפשר לראות את הנושא דרך הדלת
א. פרקש (יום שלישי, 18/04/2006 שעה 14:40)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בד''כ אנחנו מסתכלים על אוייבנו דרך החריר של הדלת. כי הדלת נפתחת לעיתים נדירות. הלואי והדלת היתה פתוחה לרווחה ואז היינו רואים הרבה יותר (אם כי גם אז היינו, בהשאלה, רואים רק מהזוית של הדלת, בעוד מציאות ראוי לראות ממספר זויות כדי להבינה היטב).

יחד עם זאת המאבק של האסלאם הקיצוני (ולא כל האסלאם! או כל המוסלמים!) ב''דיהימני'ז'' ה''כופרים'' אינו במהותו ובמוצאו קוסמו-פוליטי אלא דווקא נובע מאמונתם ופרשנותם את הקוראן והחדית'א. הרחבת האסלאם בפיתוי או בשיסוי, במלחמה או בטרור הוא לא אגדה, אלא מהות של יום יום וככה מדברים מנהיגיהם של ה'אסלאם הקיצוני'. שם הכל מעורב זה בזה כציווי דתי שמִתּרגם גם למהלכים פוליטיים, טרוריסטים וכו'. הדבר הזה לא קיים ביהדות וגם לא קיים כמה מאות שנים בנצרות. התרבות המערבים יוצאת למלחמות יזומות (הכלל כמובן לא חל על מלחמות מגן) לא מסיבות דת, אלא מתיאוריות מופרכות אחרות או מאינטרסים לאומיים.

לגבי משטר השח' המושחת, אז לאחר שראינו מי החליף אותו, עדיף משטר שח' מושחת שלא פותח במהפיכות חובקות עולם מאייתולה מושחת שמאיים על חצי עולם (המערבי) במלחמה ועל החצי האחר (האסלאמי) בכניעה. בעוד שבמשטרו המושחת של השח' החיים היו הרבה יותר פתוחים וקלים, הרי במשטר השאריעה כולם מחוייבים לשגיונות האסלאם (ואפילו מוציאים להורג נערה שכל אשמתה שנאנסה בברוטליות ע''י קבוצת בריונים, כי היא מזהמת את האויר האיראני).

הפליטים הם ערבים מפלסטין וראוי שיישובו תחת שלטון ערבי בפלסטין/ירדן או בכל מקום אחר בו הם נמצאים היום וכבר בנו לעצמם חיים משלהם. כל דרישה לחזרתם למקומות ממהם ברחו ב-‏1948 טומנת בחובה סכנה איומה לקיום ישראל ולקים 'מדינת פלסטין' כלשהיא. לא נורא אם פלסטיני שסבו הגיע בסוף המאה ה-‏19/תחילת המאה ה-‏20 מסוריה או מלבנון ימצא עצמו שנכדיו חזרו לחיות קבע בסוריה/לבנון. אין כאן כל פגיעה בערבי באשר הוא ערבי.

טענתנו כי ערביי המזה''ת הם אומה אחת אינה טענתנו כלל כי אם טענת הערבים עצמם לדורותיהם במאה השנים האחרונות, כולל אפילו לאחרונה. איננו צריכים להיות יותר פלסטינים מהערבים. אנחנו סתם ארצישראליים אמיתיים.

אתה אומר: ''יש ערבים שמאמינים כי יוכלו לחסל אותנו, כמו שיש יהודים שעדיין מאמינים כי ניתן להקים ישראל רבתי מהפרת עד נחל מצרים.'' ההבדל הוא שבעוד יהודים שאומרים זאת, אם בכלל, הם שניים, שלושה, עשרים אנשים. בעוד הערבים שאומרים זאת הם הרוב (לפחות בחברה הערבית-פלסטינית).
_new_ הוספת תגובהצופיה, בד''כ אי אפשר לראות את הנושא דרך הדלת
ע.צופיה (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 0:47)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ענין הדלת הוא אלגורי בלבד.לפעמים מהחריר אתה רואה הכל ומהדלת הפתוחה אינך רואה כלום.
הטירור אינו המצאה של האיסלם,טירור המתאבדים הוא בלעדי שלהם,ובאמת קשור לדת וליחסה ליחיד לעומת הכלל.
הטירור הוא כלי מלחמתי ממדרגה ראשונה להשגת מטרות פוליטיות,כיום על רקע תגובת הנגד,המדינה היחידה התומכת בטירור בגלוי ובמרץ היא אירן ויש להניח כי זה משרת את מטרותיה המדיניות.תומכות טירור אחרות כמו לוב ועירק נדמו וסוריה מגמגמת.
לנו,שלטון השח היה עדיף ,איני יודע אם גם האיראנים חושבים כך,אילמלא התמיכה המסיבית של התושבים,שלטון האייטולות לא היה קם,ויתכן שכבר היה נופל מזמן.
אני מתנגד בכל תוקף לחזרת הפליטים לארץ ישראל,הפתרון צריך להיות על דעתם,דעת המדינות המארחות ודעת הארגונים הבינלאומיים לענין.
אני מאמין שרוב מוחלט של הפלסתינאים מכיר (מרצון או מכורח המציאות)בקיום מדינת ישראל וחפץ בסוג כלשהו של דו--קיום איתה.הדבר אינו אולי אינו בא לידי ביטוי בדיבורים רשמיים, אך להערכתי זו רוח הרחוב.
אני מעריך כי תוך זמן קצר תגיע ההנהגה האירנית למסקנה כי ההסתגרות וההתגרות אינן משרתות את מטרותיה הגלובליות ואחמדינגד יוחלף או סגנונו ישתנה.
_new_ הוספת תגובהאתה בטוח?
דוד סיון (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 8:45)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא היו מתאבדים שאינם מוסלמים?
האם לא קיימים מתאבדים שאינם מוסלמים?
_new_ הוספת תגובהאתה בטוח?
ע.צופיה (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 11:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כוונתי ,בתקופה זו.
ידוע על המתאבדים היפאנים ואולי היו גם אחרים.
איני מכיר תופעה של מתאבדי טירור בימינו ,חוץ מאשר אצל ארגונים איסלמיים.
_new_ הוספת תגובההטרור של הטאמילים?
דוד סיון (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 12:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם הטאמילים מוסלמים?
_new_ הוספת תגובההטרור של הטאמילים?
ע.צופיה (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 14:13)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם הטמילים מתאבדים?
הטמיליים הם הינדים.
_new_ הוספת תגובהנראה לי שכן - הם גם מתאבדים
דוד סיון (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 16:04)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהטייסי הקאמיקזה היפנים
ישראל בר-ניר (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 20:06)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התמקדו במטרות צבאיות טהורות. הם גם חיילים שלבשו מדים ולא חיפשו מיסתור מאחורי גבה של אוכלוסיה אזרחית.
_new_ הוספת תגובהרוסים וגרמנים
צדק (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 23:02)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היו מתאבדים רוסים בהתנדבות,
טייסים שהיו מתנגשים בכוונה במפציצים גרמנים.

בגרמניה היה נסיון להקים יחידת טייסים מתאבדים.
היחידה היתה התנדבותית.
עד כמה שידוע לי היא נסגרה מהר מאד.
לא שמעתי על פעולות מבצעיות שלהם.
_new_ הוספת תגובהטייסי הקאמיקזה היפנים
ע.צופיה (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 23:04)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש הבדל תהומי בין טייסי הקמיקזה למתאבדים המוסלמים.
אך בכל זאת חייב להיות משהו משותף בין 2 התרבויות שמגלות זילות כה גבוהה של חיי אדם.
_new_ הוספת תגובהזילות כה גבוהה הא?
עמיש (יום חמישי, 20/04/2006 שעה 0:16)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איזה שטויות.
מה עם כל התרבויות הנפלאות ששלחו מיליוני חיילים לממות במלחמת העולם הראשונה,
מה על כל המיליונים שנהרגו במלחמת העולם השניה?
_new_ הוספת תגובהמישמיש ידידי, אנחנו שוב בהסכמה (כמה שזה נשמע מוזר)
ישראל בר-ניר (יום חמישי, 20/04/2006 שעה 1:08)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מעבר לטבח חסר התכלית בהרבה מהמערכות הגדולות של שתי מילחמות העולם, היו לא מעט מיקרים בהם חיילים נשלחו למשימות ''התאבדות'' --- משימות בהן היה ברור מראש שאין סיכוי לצאת מהן חי.

דוןגמא בולטת היא קרב מידווי במילחמת העולם השניה. הטייסים האמריקאים שנשלחו להתקיף את נושאות המטוסים היפניות עשו זאת מטווחים שהיה ברור שהדלק לא יספיק להם לחזור, ושרובם יפלו לים בדרך חזרה אם לא יופלו ע''י אש הנ''מ של היפנים. זה היה ידוע לטייסים וגם למפקדים ששלחו אותם. בכל זאת לא היה אחד שסרב לצאת למשימה.
_new_ הוספת תגובהאני רואה זאת בחומרה רבה
עמיש (יום חמישי, 20/04/2006 שעה 9:21)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יכול להיות שאשנה את דעתי בנדון
_new_ הוספת תגובהזילות כה גבוהה הא?
ע.צופיה (יום חמישי, 20/04/2006 שעה 8:44)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש הבדל תהומי מאוד בין הדוגמאות שהבאת לבין טירור מתאבדים.
האנשים שהולכים לקרב אינם מתאבדים מראש, להיפך ננקטים האמצעים האפשריים למנוע מהם נזקים גופניים.נכון שחלקם נהרגים, אך באותה מידה גם מי שעולה כל יום על הכביש יש לו סיכוי למות.
האנשים המטיפים להתאבדויות, המגייסים אותם והמשגרים אותם מתייחסים לחיי האדם כאל משהו דומם שערכו לחיים הוא תרומתו לרצון הכלל לפי פרשנותם ותו לא.חסרה בהתייחסותם הראייה כי גם לפרט כפרט יש צרכים ורצונות.
_new_ הוספת תגובהאלו השולחים מיליונים למלחמה
עמיש (יום חמישי, 20/04/2006 שעה 9:24)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אינם מייחסים שום חשיבות לחיי אדם או לרצונותיו וצרכיו של הפרט.
_new_ הוספת תגובהאלו השולחים מיליונים למלחמה
ע.צופיה (יום חמישי, 20/04/2006 שעה 12:40)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני איני רואה את הדברים כך.
_new_ הוספת תגובהאמרת יפה
מהנדס אזרחי (יום ראשון, 23/04/2006 שעה 22:56)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהצופיה,
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 9:36)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתוב בתורתנו, על ישמעל:

''הִנָּךְ הָרָה וְיֹלַדְתְּ בֵּן, וְקָרָאת שְׁמוֹ יִשְׁמָעֵאל, כִּי-שָׁמַע יְהוָה אֶל-עָנְיֵךְ. יב וְהוּא יִהְיֶה, פֶּרֶא אָדָם--יָדוֹ בַכֹּל, וְיַד כֹּל בּוֹ; וְעַל-פְּנֵי כָל-אֶחָיו, יִשְׁכֹּן''

פרא אדם כתוב ולא אדם!

והדבר ידוע ליורדי מרכבה
_new_ הוספת תגובהמהנדס
ע.צופיה (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 11:38)
בתשובה למהנדס אזרחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז כתוב.
כתוב גם שבשבת תשבות מכל מלאכה.
אז כתוב
_new_ הוספת תגובהצופיה, יש יותר מדינות מאיראן התומכות בטרור
א. פרקש (יום חמישי, 20/04/2006 שעה 23:45)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האמריקאים מכלילים אותם ''ציר הרשע''. כלומר, סוריה תומכת בטרור ולא מגמגמת. רק שבשאר אסד, למשל, לא פותח את הפה כל שני וחמישי ומלהג מעימקי אמונת ליבו. בחריין (בינתיים היחידה מבין כל 22 ממשלות ערב) הודיעה שהיא מוכנה לתרום לממשלת החמאס. האם אין זה תמיכה בטרור? השאלה האמיתית היכן מניחים את קו הגבול ה'אלגורי', ומבינים שמתחיל להיתהוות איום ממשי מהמדינה תומכת הטרור.

חוץ מזה, ע''פ העיתונות האיראנית החופשית, קול ישראל בפרסית (שהמוני איראנים מאיראן מתקשרים אליו ומדברים ואפילו לא רק לתוך שידור חי),ע''פ עיתונאים זרים באיראן, ספרות פנימית ועוד מתברר שמרבית האיראנים לא דבקים במשטר האייתולות והיו שמחיםאם היה נופל בשלום. הבעיה שלהם שאין להם כוח להפיל את המשטר החזק מבפנים לבדם. מתקפה צבאית חיצונית על המשטר והמערך הגרעיני יפילו את שלטון האייתולות.
_new_ הוספת תגובהצופיה, יש יותר מדינות מאיראן התומכות בטרור
ע.צופיה (יום שישי, 21/04/2006 שעה 6:33)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היו יותר מדינות מאיראן שתמכו והפעילו טירור, אך עתה בעקבות התקפת הנגד של המערב, צומצם מספרן במאוד, והמדינה היחידה שמדברת על כך בגלוי היא איראן. הסורים תומכים בטירור, בעיקר הפלסטינאי,אך פחות ,פומבי לפחות.
אני מאמין שהטירור הוא אמצעי צבאי להשגת מטרות מדיניות.
אם מאחורי הארגון לא עומד גוף מדיני חזק,כגון מדינה\, בסופו של דבר הארגון ניגף ומתחסל.
אנו רואים זאת באירלנד,בספרד למשל( הצלחות חלקיות ביותר).
לעומת זאת אש''פ שקיבל תמיכה ממדינות הצליח הרבה יותר(לצערנו כמובן).
להערכתי,גם ארגון אל-קעידה נתמך ומוכוון ע''י מדינה, לדעתי,אירן.
שיתוף אזרחי מדינה בעלי תפקיד רשמי( למשל קציני צבא כיועצים)בארגון הטירור הוא ה''קו'' לטעמי.
האיסלם הפונדמליסטיט קם על גבם של ההמונים וידאך כאשר ההמונים יפסיקו לפקוד את המסגדים.
כל יתר הידיעות באות לשכנע את המשוכנעים.
_new_ הוספת תגובהההצלחה של אש''ף נבעה בעיקר
ישראל בר-ניר (יום שישי, 21/04/2006 שעה 7:19)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מהסיוע שקיבל מממשלות ישראל. לפני אוסלו, עם כל הסיוע שהוא זכה לו ממדינות ערב וממדינות שונות בעולם התרבותי, אש''ף היה גורם שולי לחלוטין ללא כל יכולת לשנות כהוא זה.

המיפנה חל אחרי אוסלו וזה לא נגרם ע''י ''תמיכה ממדינות'' . . .
_new_ הוספת תגובהההצלחה של אש''ף נבעה בעיקר
ע.צופיה (יום שישי, 21/04/2006 שעה 7:32)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שיכתוב ההיסטוריה על ידי היסטוריונים הוא מקצוע עתיק ומכובד.(קיבלו שיעורים אצל ההיא מיריחו)
על-ידי פיזיקאים ..?
להזכירך: אש''ף נתקבל באו''ם לפני הסכם אוסלו.
_new_ הוספת תגובהההצלחה של אש''ף נבעה בעיקר
א. פרקש (יום שישי, 21/04/2006 שעה 9:14)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ספק כשההסטוריה תיכתב (ולא תשוכתב) יתברר שהסכם אוסלו האיץ את המאבק האלים למציאת פתרון לבעיית ארץ ישראל-פלסטין. בעיקר משום שהוא לא נעשה בדרכים מתוקנות, עקף עבודת מטה של גופים פורמליים במדינה, נעשה באיגוף שמאלני עמוק מנותק מהמציאות הפוליטית בשטח. ובעיקר ההסכם היה חלולים חלולים שלמעשה שימר את הסכסוך ואפילו העצים אותו טקטית ואסטרטגית. תוצאותיו ניכרות עד היום. לדעתי, הגיע הזמן שמישהם באקדמיה יעשו מחקר רציני וישימו את ה''בעד'' וה''נגד'' בתהליך אוסלו. 13 שנים אחרי, זה כבר מתחיל להיות 'הסטוריה לייט'.

לגבי הטרור אתה צודק שאיראן היא היחידה המדברת בגלוי. אבל אין זה אומר שמי שמדבר מעט בגלוי או שלא מדבר בגלוי אינו תומך בטרור. וכבר אמרתי שסוריה היא מדינה תומכת בטרור חזבאללה (גם בגלוי, אבל בדיבורים מינוריים) ואפילו האיחוד האירופאי, וצרפת בראשן, הגדיר אותם כארגון טרור.

יש גם כמה סוגי תמיכה בטרור. יש מדינות שהטרור כל ייעודו לקדם את ענייני אותה מדינה עצמה. כמו למשל, החזבאללה הוקם כדי לקדם את המהפיכה השיעית-איראנית בלבנון. אבל בפועל גם סוריה עלתה על העגלה מתוך הסכם אסטרטגי עם איראן ששהגדיר את כללי המשחק הפנימיים לחזבאללה מתוך הכרה שלבנון היא חלק מסוריה. ואנחנו זוכרים שבתחילת שנות ה-‏80 עוד היו עימותים בין סוריה לחזבאללה בלבנון, עד שהם הגיעו להבנה על חלוקת השליטה בלבנון. כסעודיה תורמת כסף לחזבאללה האם אין היא תומכת טרור?

גם תימן וסודאן הן מדינות תומכות טרור דרך אל קאעידה (שהוא ארגון גג המאגד בתוכו מטה תיאום בין הרבה ארגוני טרור מוסלמי ברחבי העולם). התמיכה שלהן מתבטאת יותר בתמיכה מנהלית-לוגיסטית בפעילות המבצעית של הארגונים השונים.

ומעל לכל, כל מדינות ערב תומכות ביעדים של ארגוני הטרור ובלבד שהיעדים האלה הם יעדים להשגה מחוץ ל'עולם המוסלמי'. כשהן פועלות אחת נגד רעותה, זה שבירת כללי המשחק, מבחינתן. הרי אתה כבר אמרת משהו בכיוון הנכון: ''אם מאחורי הארגון לא עומד גוף מדיני חזק,כגון מדינה, בסופו של דבר הארגון ניגף ומתחסל.'' אבל מנגד רמזת שבפועל רק איראן ו'קצת' סוריה תומכות בטרור. הרי במצב זה לכאורה רוב ארגוני הטרור היו דועכים, אבל בפועל הם קיימים, נושמים וגדלים. וזאת משום שמרבית מדינות ערב תומכות ברמה כלשהי בארגוני הטרור. המודל הסעודי הוא מודל די נפוץ. סעודיה משלמת לארגוני טרור ובלבד שלא יפעלו בתוכן וכנגד האינטרסים שלהם בעולם. מעבר לכך, הכל חופשי ומותר.

גם אש''פ קיבל תמיכה ממדינות העולם. וזה רק מעיד שתמיכת מדינות העולם אינה ערובה לערכים או להחלטה מוסרית אלא מדובר באינטרסים בלבד. ארגון טרור נתמך קודם כל בשל אינטרסים גיאופוליטיים ברורים. למשל הרצון להתחבר למקורות הכוח במזרח התיכון (בעיקר הנפט) ולנסות להשאיר את המצב באזור בשליטה. ארגון טרור כ'פתח' יכול להיתמך ע''י מדינות ''נאורות'' ובלבד שיעדיו לא מנוגדים בצורה חריפה לקודקס התנהגות המקובל. שדרוג הצהרתי של יעדי הפלסטינים מ''לזרוק את היהודים לים'' לעבר ''תורת השלבים'' הלבין את ה'פתח' בעיני העולם והוא קיבל מעמד של 'משקיף' באו''ם ואח''כ גם זכות הצבעה ונתמך מאז ע''י מרבית מדינות העולם (זה היה המחסום ההכרחי לקבלת ה'פתח' לאו''ם. עכשיו יש להם שם בעיה עם ה'חמאס' - אבל אני משוכנע שהם ימצאו פתרון שיפגע בישראל, כרגיל). כלומר,כל זה מעיד שלטרור יש תוחלת ותמיכה גם של מדינות ''נאורות'' ובלבד שהתמיכה פועלת למען האינטרסים של התומך.

לגבי ה''אסלאם הפונדמנטליסטי'' ראוי שתחליף את זה ''לאסלאם הקיצוני''. ה''אסלאם הפונדמנטליסטי'' הוא מונח דתי שיכול להקביל ל''חרדים'' אצלנו (יכול, אבל לא בדיוק). ה''אסלאם הקיצוני'' הוא מונח פוליטי.
_new_ הוספת תגובהההצלחה של אש''ף נבעה בעיקר
ע.צופיה (יום שישי, 21/04/2006 שעה 9:40)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הטירור הפעיל הקיים כיום מתחלק ל2 קבוצות:
ארגונים שרוצים לכבוש את השלטון במדינה ,בעיקר בתחילת דרכם.
ארגונים הפועלים במקומות שונים בעולם או מופעלים ע''י גורם חיצוני,
לדוגמא ''איחוד אל-קעידה, או הגיהד המוסלמי המופעל ע''י אירן דרך סוריה.
נכון להיום לא ידוע לי על סוג אחר של טירור.
הקבוצה השניה שמניתי מופעלת,מוכוונת ונתמכת ע''י אירן ומשרתת ''נטו'' את מטרותיה.
ואני מתכוון לתמיכה אקטיבית ולא נגטיבית (כפי הדוגמא שהבאת על ערב הסעודית).למרות שגם התמיכה הנגטיבית חמורה ובסופו של דבר חוזר כבומרנג.
לגבי הסכם אוסלו, יודע אתה שדעותינו חלוקות,אני חושב שעדיין מוקדם למחקר אמיתי ולוא בגלל שרוב החומר הרלבנטי חסוי.
אנחנו נפגעים בד''כ בכל הסדר בינלאומי בגלל חולשתנו ותלותנו.
יתכן שגם המאבק כנגד הצירוף אטום-אירן-עירק-חמאס-חיזבאללה יבוא במידה מסוימת על גבנו.
_new_ הוספת תגובהההצלחה של אש''ף נבעה בעיקר
פרקש (שבת, 22/04/2006 שעה 11:36)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לצערי אתה יותר ממבלבל בין כל ארגוני הטרור האסלאמיים ואתה מנסה לתעל כל אחד לכותרת ספציפית שרק לא עושה חסד עם המציאות.

למשל איראן תומכת בטרור מוסלמי בכמה ערוצים ובלבד שישרתו את מטרותיה האסטרטגיות.אל קאעידה לא מופעל רק ע''י איראן. אל קאעידה היא מפקדת-על של טרור מוסלמי וארונים השואבים ממנה תמיכה רוחנית וארצית עושות את הנדרש אם כמשרתת את ''מטרות הנטו האיראניות'' ואם מטרות כל קבוצת אנשים מהאסלאם הקיצוני בכל מדינה אחרת.

לגבי אוסלו, כל זמן הוא טוב למחקר. המחקר בסוף ייבחן לפי אמינותו. כמו שאמר כבר בר-ניר, החבירה לאש''פ בערוב ימיו כשהוא מוכה בחור נידח בתוניס חרץ את גורל ההסכם מראש. חבל שכמה הוזי שמאל נידחים הצליחו להסיט את צמרת העבודה למכשלה הזאת.
_new_ הוספת תגובהההצלחה של אש''ף נבעה בעיקר
ע.צופיה (שבת, 22/04/2006 שעה 11:50)
בתשובה לפרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפי מיטב הבנתי אין חילוקי דעות בינינו אלא סמנטיקה.
לגבי אוסלו ,איני מסכים איתך ואיני מסכים עם ברניר, אך כל כך פילפלנו בנושא שאיני רואה מה אחדש לך או אתה לי.
_new_ הוספת תגובהמה שאתה אומר כלל לא סותר את דברי
ישראל בר-ניר (יום שישי, 21/04/2006 שעה 22:19)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

''קבלת'' אש''ף באו''ם לא שינתה מאומה לגבי מעמדו ויכולתו להשפיע על הסיכסוך הישראלי ערבי.

מאחר ואתה כנראה מגדיר כ''הצלחה'' כמעמד בינלאומי ויוקרה. מנקודת מבטך (שלדעתי היא מוטעית) אתה צודק לגבי הצלחת אש''ף.

לדעתי ''הצלחה'' נשפטת ע''פ התוצאות המעשיות בשטח והיכולת להשפיע על ההתפתחויות ובמובן זה, לפני אוסלו אש''ף היה כישלון מוחלט. הוא היווה לכל היותר מיטרד שולי שישראל היתה יכולה לחיות אתו לאורך זמן.

למרבה הצער, גורמים קובעים בפוליטיקה הישראלית החליטו שהמראה החוזר בטלוויזיה של ''צעירים רעולי פנים השורפים את דגלי ישראל'' הוא מה שהוא שעם ישראל לא יוכל לשאת לאורך זמן. ''תרופת הפלא'' שלהם היתה להביא כללה התקפלות והחזרת אש''ף למרכז הזירה. (אני מצטט כאן את יוסי ביילין. אינני ערב לדיוק בבחירת המלים כי קראתי את זה באנגלית בג'רוסלם פוסט).

לא ברור לי למה בדיוק כוונתך ב''שיכתוב ההיסטוריה''. אוסלו לא קרה? רמת הטרור לא עלתה למימדים שאף אחד לא העלה בדעתו בחלומותיו הגרועים ביותר א ח ר י אוסלו? ההישגים החומריים של אש''ף בעיקבות אוסלו לא היו כולם יוזמה של ממשלות ישראל?
במקום לזרוק סיסמאות נבובות וקלישאות חסרות משמעות כדאי היה שתפרט מה בדיוק לא נכון במה שאני כתבתי.
_new_ הוספת תגובהמה שאתה אומר כלל לא סותר את דברי
ע.צופיה (שבת, 22/04/2006 שעה 0:21)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אש''פ היה גורם רב השפעה באזורנו ובמידה מסוימת גם בעולם במהלך שנות ה-‏80 והילך. ואיני שמח על כך, אך אלו היו עובדות. ערפאת נתקבל בכבוד רב ברוב מדינות העולם, ובעולם הערבי השפעתו היתה רבה מאוד.וזאת למרות מאמצי ממשלות ישראל.
''פילפלנו'' רבות על אוסלו ואין טעם לטחון זאת שנית.
אוסל היתה תוצאה של המעמד אליו הגיע אש''פ בעולם ואלמלא זאת יתכן שההסכם לא היה קם.
_new_ הוספת תגובהאתה יכול לכנות זאת ''פילפול'', אבל ערב אוסלו
ישראל בר-ניר (שבת, 22/04/2006 שעה 1:08)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ערפאת היה תקוע בתוניס, ואף אחד כולל מנהיגי ארצות ערב כלל לא התייחס אליו. זו היתה שאלה של חודשים בלבד עד שהוא היה נעלם מהמפה.
_new_ הוספת תגובהשוכחים כי יצחק רבין הוא שהחיה את אש''פ
חזי (שבת, 22/04/2006 שעה 10:19)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השיקול שלו היה פשוט, ובהחלט היה מציאותי,
אם לא אש''פ הרי החמאס יבוא במקומו.

מסתבר לאחר מעשה כי החייאת אש''פ ומנהיגו ערפאת,
היה רק דחית עליית החמאס.
_new_ הוספת תגובהואל תשכח להאכיל אותם חומוס
מהנדס אזרחי (יום רביעי, 19/04/2006 שעה 9:07)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

באותו ביקור
_new_ הוספת תגובהובחזרה לנושא המאמר:
משה דר (שבת, 22/04/2006 שעה 10:59)
בתשובה למשה דר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תרשו לי להמליץ על המאמר הזה:
הוא נזכיר גם את ספרו החדש של אפריים קארש, בנושא ההיסטוריה של האימפריאליזם המוסלמי.
_new_ הוספת תגובהמומלץ מאוד גם לקרוא את
ישראל בר-ניר (שבת, 22/04/2006 שעה 17:59)
בתשובה למשה דר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סיפרה החדש של אוריאנה פאלאצ'י (Oriana Fallaci) על הנושא (שעדיין לא הופיע בעברית למיטב ידיעתי), .The Force of Reason
_new_ הוספת תגובהטרם הופיעה בעברית....
פרקש (שבת, 22/04/2006 שעה 19:22)
בתשובה לישראל בר-ניר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נדמה לי שגם סיפרה הראשון בעניין The Rage and The Pride לא פורסם בעברית. בכל מקרה לספרים האלה יש כבר ערכים בוויקפדיה http://en.wikipedia.org/wiki/The_Force_of_Reason ו-http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rage_and_The_Pride . ויש להם גם כיסוי רחב באתרי אינטרנט רלוונטיים.
_new_ הוספת תגובהשניהם כבר הופיעו בעברית
עמיש (שבת, 22/04/2006 שעה 21:11)
בתשובה לפרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההרומן שלי עם אוריאנה פלאצ'י
יובל רבינוביץ (שבת, 22/04/2006 שעה 21:31)
בתשובה לפרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ספרה של אוריאנה פלאצ'י „הזעם והגאווה” (”The Rage and the Pride“) יצא לאור בשנת 2003 בהוצאת דביר, שנתיים לאחר שיצא בחו''ל. זמן קצר לאחר מכן כתבתי להוצאת דביר וביקשתי את רשותם לפרסם פרק אחד בפורום ארץ הצבי, עם הקרדיטים המתאימים והפניה לרכישת הספר.

הוצאת דביר הגיבה באופן חובבני מאד. קודם כל – אי אפשר להתכתב איתם בדואר אלקטרוני; רק במכתבים. שנית, הייתי צריך להמתין עד שהעורכת המוסמכת לענות לי תחזור מחופשתה. לאחר מכן היא השיבה לי שקודם כל עלי לשלוח לה את הפרק שאני רוצה לפרסם (כלומר: שאעתיקו מהספר באופן ידני) ואז היא תחליט. ויתרתי.

המסקנה שלי היא שהוצאת דביר היא מוסד בטחוני סודי. מכירת ספרים אצלם זה רק כיסוי. הם לא ממש מנסים למכור אותם.
_new_ הוספת תגובהרשימה יפה, ממצה ומשכילה, אלי אשד
א. פרקש (יום ראשון, 16/04/2006 שעה 18:41) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שתי הערות:
---------
אדוארד סעיד, אללה ירחמהו, באמת הפך את האקדמיה לנבוט פוליטי. עד היום ישנה טענה שמחלקות ה''מזרחנות'' באקדמיות המובילות בארה''ב נשלטות ע''י מרצים מוסלמים אנטישמים שמלמדים את ההסטוריה דרך המשקפת הסובייקטיבית ה'סעידית', הם לא מתמודדים עם החומר האקדמאי ע''פ הילכות אקדמיות, תוקפים ומגרשים מרצים אשר מנסים להכניס קצת שפיות למערכת.

לגבי הטבח בארמנים, הראִיה של לואיס קרובה יותר למציאות. העובדה היא שהארמנים שישבו במרכז ובמערב תורכיה לא נפגעו ע''י התורכים, כי פשוט הם לא השתתפו במרד. זה כמובן לא שולל את העובדה החמורה שהתורכים אכן טבחו בארמנים, באזרחים, נשים וילדים באותם שטחים שנשלטו ע''י המורדים הארמנים. לא מדובר על אירוע אחד ובודד אלא צירופים של עימותים מסוף המאה ה-‏19 עד תחילת המאה ה-‏20.
תגובה 71797
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי